KÉK HÍREK
A Rovatból

Schadl–Völner-per: elítéltek hat végrehajtót, akik elismerték, hogy fizettek Schadlnek a kinevezésükért cserébe

Az ítéletük nem jogerős, de mivel beismerték bűnösségüket, jelentősen megnehezíthetik a két fővádlott, Schadl György és Völner Pál védekezését.


Felfüggesztett börtönbüntetésre és pénzbírságra ítélték csütörtökön a Fővárosi Törvényszéken a Schadl–Völner-per azon vádlottjait, akik korábban már beismerték bűnösségüket a nagy port kavart korrupciós ügyben – számolt be róla a Telex. Hat vádlottat öt évig eltiltottak a végrehajtástól is.

A büntetőügynek összesen huszonkét vádlottja van, csütörtökön a bíróság arról a tíz személyről mondott ítéletet, akik korábban, az előkészítő ülés során beismerték bűnösségüket.

Köztük volt hat önálló bírósági végrehajtó is, ők bevallották, hogy kinevezésükért cserébe fizettek Schadl Györgynek, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar akkori elnökének (aki egyébként a napokban mondott le).

A vádlottak beismerő vallomásukkal elismertek az ellenük felhozott vádakat. Ezek alapján Sz. B. a kinevezéséért cserébe az irodája adózott eredményéből összesen 190,5 millió forintot adott át Schadl Györgynek. M. E. a kinevezéséért összesen 254,8 milliót juttatott el Schadlnak, a végrehajtói kar akkori elnöke pedig havonta egymillió forintot visszaadott neki. F. M. összesen 197,8 millió forintot adott Schadl Györgynek a kinevezéséért. F. havonta 1,8-3 millió forintokat kapott vissza Schadltól. O. Á. D. összesen 78 milliót juttatott el Schadlnak, cserébe kapott tőle havonta 750 ezer forintot. N. G. a kinevezéséért cserébe 42,6 milliót adott Schadlnak, aki havonta egymillió forint feletti összegeket juttatott hozzá vissza. V. L. Á. összesen 101,5 millió forintot adott át a végrehajtói kar elnökének, ő pedig közel 30 milliót visszaadott neki. A vádlottak az utolsó szó jogán azt mondták, megbánták a tetteiket.

A csütörtöki ítélettel a hat végrehajtó három-négy év felfüggesztett börtönbüntetést és öt-ötmillió forintos pénzbüntetést kapott, emellett öt évig eltiltották őket a végrehajtói munkától.

Vádlottként egyedül Cs. É. végrehajtó nem ismerte el a bűnösségét, az ő ügye büntetőperben folytatódik tovább a bíróságon.

Korábban bűnösnek vallotta magát a jogászként dolgozó P. M. is, aki elismerte, hogy szerepet játszott az egyik végrehajtó korrupt módon történő kinevezésében. Ő szintén felfüggesztett börtönt és pénzbüntetést kapott. A végrehajtói kar egykori hivatalvezetője, P. B. is beismerte a bűnösségét abban, hogy Schadl kívánságainak megfelelően pontozta a végrehajtói pályázatokat. Pénzbüntetést kapott a bíróságtól, és tíz évig eltiltották a közszolgálati jogviszonyhoz kötött foglalkozástól.

B. L. építési vállalkozó abban ismerte be a bűnösségét, hogy segített Schadl Györgynek megszerezni a használatba vételi engedélyt a túlépített nyaralójára. A bíróság őt ugyancsak felfüggesztett börtönre és pénzbírságra ítélte. Egy másik P. B. nevű vádlott is beismerte a bűnösségét, ő a kormányhivatal részéről intézte el az engedélyt arra a bizonyos siófoki nyaralóra. Felfüggesztett börtönt és pénzbírságot kapott, egyúttal hét évre eltiltották a közszolgálati jogviszonyhoz kötött foglalkozástól.

Egyikük ítélete sem jogerős, mert az ügyészség szinte mindenkinél súlyosítást kért, míg a vádlottak enyhítésért fellebbeztek.

Korábban a két fővádlott, Schadl György és Völner Pál egykori igazságügyi államtitkár is ártatlannak vallotta magát a perben, a védekezésüket viszont igencsak megnehezítheti, hogy a huszonkét vádlottból tízen már beismerték a bűnösségüket. A megmaradt vádlottak ügyei büntetőperben folytatódnak tovább a bíróságon.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÉK HÍREK
A Rovatból
Kimondta a bíróság: a BRFK a tények felderítése nélkül tagadta meg a nyomozást a Vodafone-részvények ügyében
A Budai Központi Kerületi Bíróság szerint a rendőrség megalapozatlanul tagadta meg, hogy nyomozást indítson a kormányzat Vodafone- és Yettel-részvényügyleteivel kapcsolatban.


A végzés szerint a BRFK Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztály Gazdaságvédelmi Osztálya nem vitatta ugyan, hogy a részvénycserék és -eladások során 13 milliárd forintos vagyoni hátrány érte a százszázalékos állami tulajdonban álló Corvinus Zrt.-t, mégsem gyűjtötte be az ügy feltárásához szükséges dokumentumokat. Ehelyett néhány újságcikkből igyekezett indokot gyártani a vizsgálat lefolytatása ellen, írta a 24.hu.

Az MSZP frakcióvezetője, Tóth Bertalan január elején tett rendőrségi feljelentést a Vodafone adásvétele kapcsán keletkezett hatalmas veszteség miatt, és azt állította, hogy az állam előnytelen részvénycseréket hajtott végre: magasabb értékű részvényeket cserélt el alacsonyabb értékűekre, amivel végső soron az Antenna Hungária Zrt. többségi tulajdonosának, a 4iG Nyrt.-nek a piaci pozícióját javította.

Az MSZP közérdekű adatigényléssel szerezte meg az adatokat, amelyekből kiderült, hogy 2023. január 31-én a Corvinus Zrt. 49 százalékos részesedést vásárolt a Vodafone Magyarország Zrt.-ben, amelynek állami tulajdonú részvénycsomagja így 323,4 milliárd forintot ért. Ez alapján a két nappal később elcserélt, 19,5 százaléknyi Vodafone-részvény értéke 128,7 milliárd forint volt.

A történet folytatásaként 2023. február 2-án a Corvinus Zrt. elcserélte a Vodafone 19,5 százaléknyi részvényét a másik mobilvállalat, a Yettel és annak hálózati infrastruktúra cége, a Cetin részvényeire. A csereügylet során a Vodafone-részvények értékét 125,7 milliárd forintban állapították meg, így hárommilliárd forinttal kevesebbet értek, mint két nappal korábban.

2023 decemberében a Corvinus Zrt. eladta a Yettel- és Cetin-részvényeit 115,8 milliárd forintért, ezzel további 9,9 milliárd forintos veszteséget kellett elkönyvelnie.

A nyomozás megtagadása miatt az MSZP politikusa felülbírálati indítványt nyújtott be, amit a bíróság megalapozottnak talált, és arra az álláspontra helyezkedett, hogy

a 10 százalékot meghaladó, nagyarányú értékvesztés önmagában elég, hogy felvesse az állami vagyonnal való felelős gazdálkodás akár szándékos, akár gondatlan megsértésének egyszerű gyanúját.

Kiderült: semmilyen olyan adat bekérésére nem került sor, amely alapján tisztázható lett volna, hogy a jogügyletek ilyen veszteség melletti megkötése milyen indokok mentén történt, annak során a rendes gazdálkodás szabályait maradéktalanul betartották-e, volt-e olyan külső, piaci folyamat vagy belső, az állami vagyonnal való gazdálkodás körében felmerülő, méltányolható ok vagy érdek, amely ilyen értékkülönbözet mellett is megengedhetővé teszi az állami vagyonnal ekként való rendelkezést.

A bíróság azt is kiemelte, hogy a nyomozást elutasító határozat egy sajtóhírre is hivatkozik a részvényügyletek „indokoltságának alátámasztására törekedve”. 2023. december 19-én „Kiszáll a Yettelből a magyar állam” címmel cikk jelent meg a Portfolión, amely a Gazdaságfejlesztési Minisztérium közleménye alapján azt állította, az ügylettel keletkező bevételt az állam a budapesti repülőtér visszavásárlásának finanszírozásához fogja felhasználni.

A bíróság szerint azonban a nyomozó hatóság a hivatkozást nem tette az eljárás anyagává, ebből következőleg nem vonhatott le megalapozott következtetést arra nézve, hogy a Vodafone-részvények Yettel- és Cetin-részvényekre történő elcserélésének indokát valójában mi képezte.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÉK HÍREK
A Rovatból
Előbb a kisfia hunyt el rákban, most a párját is elvesztette – Erzsébet újabb tragédiája a halálúton
A halálos baleset egy keskeny, beláthatatlan útkanyarban történt, ahol egy autó frontálisan csapódott egy munkagépbe. Három gyermek maradt félárván a tragédia után.


Pest vármegyében, Kőröstetétlen és Kocsér térségében gyászolnak a helyiek, miután halálos baleset történt csütörtökön egy alsóbbrendű úton. Egy személyautó frontálisan ütközött egy mezőgazdasági munkagéppel. Két ember a helyszínen életét vesztette, egy harmadik utas súlyosan megsérült. A rendőrség vizsgálja, mi okozta a tragédiát.

A baleset május 8-án reggel történt a 4613-as úton, Kőröstetétlen külterületén. Az útszakasz keskeny, beláthatatlan kanyarokkal, bozótos, fás környezettel nehezíti a közlekedést. A mezőgazdasági gép egy önjáró szecskázó-silózó volt, amelynek vágólapját nem lehet leszerelni vagy felemelni.

A közlekedési szabályok szerint az ilyen munkagépek csak akkor hajthatnak fel a közútra, ha a munkaterület másként nem közelíthető meg. Ilyenkor viszont a KRESZ előírja, hogy a gép előtt egy felvezető járműnek kell haladnia figyelmeztető jelzésekkel.

Kőrösi Zoltán közlekedési-vezetéstechnikai szakértő a Blikknek úgy fogalmazott: „amikor az autó sofőrje észlelte a monstrumot, megpróbált kitérni, és megdobhatta az útpadka, így bár egymással szemben haladó járművek karamboloztak, az autója jobb oldala ütközött neki a mezőgazdasági gép leeresztett vágóasztalának”.

A helyszínt hamar lezárták. Pásztor Roland, Kőröstetétlen polgármestere a Blikknek azt mondta: „A helyiektől értesültem a tragédiáról, azonnal a helyszínre mentem, értesítettem a polgárőröket, a rendőrség utasításainak megfelelően lezártuk az érintett útszakaszt”.

„Sajnos, helyi, közeli, mindenki által ismert embereket, családapákat vesztettünk el, együtt érzünk az áldozatok szeretteivel, megpróbálunk enyhíteni a gyászukon”

– tette hozzá.

Az egyik elhunyt férfi élettársa, Kiss Erzsébet a következőket mondta: „Az én párom utasként ült az autóban, sajnos az sem hozza vissza nekünk, ha megállapítják, ki miatt halt meg az úton”.

A nő elmondása szerint családjukat tavaly is tragédia érte, amikor kisfiuk rákban hunyt el:

„Tavaly áprilisban temettük el a kisfiamat, legyőzte a rák. Még el sem készült a sírköve, s most az édesapja neve is odakerül mellé.”

„Csak az ad erőt, hogy van még három kiskorú gyermekünk, akikről gondoskodnom kell, immáron egyedül. Hogy ezt miként fogom megvalósítani, hogyan fogom ezt megteremteni az édesapjuk nélkül, azt még nem tudom.”

A tragédia helyszínén virágokat és mécseseket helyeztek el, a környéken élők pedig közösen emlékeznek az áldozatokra.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÉK HÍREK
A Rovatból
Rendőrségi és TEK-es akció volt a Ferenciek terén – egy embert elvittek
A járókelők döbbenten figyelték az akciót, amely néhány perc alatt zajlott le. A helyszínelés estig tartott, a hatóságok egyelőre hallgatnak az ügyről.


Este hét óra után nem sokkal rendőrök, kommandósok és fekete autók lepték el a Ferenciek tere környékét. A Magyar Hang munkatársa épp a helyszínen volt, amikor észrevette, hogy

a hatóságok egy fehér autót megállítottak, majd kikaptak egy embert a kocsiból és elvitték.

Az akció mindössze néhány percig tartott, mégis nagy torlódás alakult ki a környéken. A helyszínelés este nyolc óra körül is zajlott.

A Terrorelhárítási Központ (TEK) állig felfegyverzett emberei is részt vettek az akcióban, több tucat rendőrrel együtt.

Az üggyel kapcsolatban keresték a TEK-et, de nem tudtak nyilatkozni az akcióról. A rendőrség szóvivője, Gál Kristóf sem tudott semmit az ügyről, a BRFK sajtóosztálya pedig későbbre ígért tájákoztatás.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÉK HÍREK
Az ukrán-magyar kémháború része lehetett a pénteki TEK-es akció, ahol egy ukrán férfira csaptak le a belvárosban
Egy exdiplomatát vittek el a rendőrök a belvárosban, aki állítólag illegálisan kémkedett Magyarországon. Azonnal kiutasították, már Ukrajnában van.


Ahogyan arról lapunk is beszámolt, tegnap este hét óra után nem sokkal rendőrök, kommandósok és fekete autók lepték el a Ferenciek tere környékét. A Magyar Hang munkatársa épp a helyszínen volt, amikor észrevette, hogy

a hatóságok egy fehér autót megállítottak, majd kikaptak egy embert a kocsiból és elvitték.

A lap munkatársa videót is készített az esetről. A Telex információi szerint az elfogott férfi egy ukrán állampolgár, Sz. A., aki korábban diplomataként dolgozott Magyarországon. Felesége egy budapesti ukrán étterem társtulajdonosa. Úgy tudni, hogy a férfit még aznap éjjel kiutasították az országból, és már Kijevben van.

Sz. A. a 2010-es években Ukrajna budapesti nagykövetségén dolgozott, de már egy ideje nem volt diplomata státuszban. A Telex úgy értesült, hogy a magyar elhárítás illegális hírszerzőként azonosította. Mivel nem követett el bűncselekményt, idegenrendészeti eljárás keretében távolították el az országból.

Az elfogás időzítése nem véletlen:

az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) ugyanazon a napon jelentette be, hogy Nyugat-Ukrajnában lelepleztek egy magyar katonai kémhálózatot. Két embert őrizetbe is vettek, akik állítólag Magyarországnak kémkedtek, és korábban az ukrán hadsereg tagjai voltak. Most hazaárulással vádolják őket.

A diplomáciai feszültség gyorsan nőtt: Szijjártó Péter külügyminiszter pénteken bejelentette, hogy Magyarország kiutasított két ukrán diplomatát, mire Ukrajna is kiutasított két magyar diplomatát. Nem sokkal később történt meg Sz. A. elfogása és kiutasítása.

A rendőrség egyelőre nem erősítette meg a Telex értesüléseit, válaszukat még várják.


Link másolása
KÖVESS MINKET: