KÉK HÍREK
A Rovatból

Különleges időjárási jelenség lesz Magyarországon

Az azori-orr sok esetben tartós szélviharokat, záporokat okoz.


Érdekes időjárási jelenséget figyelhettek meg Magyarországon a hidegfrontnak köszönhetően: az azori orrot.

Ismét melegedés veszi kezdetét, csütörtökön már sokfelé meghaladja a csúcshőmérséklet a 30 fokot. Az átvonult hidegfront mögött a következő napokban nyugodtabb, csendesebb időjárás várható.

idojaras_havelgabor

Fotó: Havel Gábor

Az anticiklon

Az anticiklon olyan légörvény, amelyben a légnyomás a középpontban a legmagasabb, és kifelé haladva csökken. Az anticiklonban a levegő az északi féltekén az óramutató mozgásával megegyező irányban, nagyon enyhén kifelé mutató spirál mentén mozog, azaz a szél a ciklon középpontja körül, de kissé a középponttól távolodva fúj.

Az anticiklon belsejében ezért a kifelé távozó levegő helyére a magasból érkezik az utánpótlás, azaz az anticiklon belsejében szárító, felhőoszlató hatású leszálló légmozgások alakulnak ki.

Az anticiklon jellemzője ezért általában a szárazabb, naposabb, de télen gyakran a tartósan ködös idő. A szélerősség és a légnyomási gradiens összefüggése itt is fennáll, de az anticiklonban ritkább az erős gradiens.

Maximális mérete a több ezer kilométert is elérheti.

A magyarországi időjárás szempontjából is fontosabbak az úgynevezett közöttes anticiklonok, amelyek a ciklonsorozatok között, a hidegfront mögött alakulnak ki.

A Kárpát-medencébe északról, északnyugatról áthelyeződő hidegfrontokat az azori anticiklonokat ékszerű benyúlása, az úgynevezett azori-orr követi, amelyet sok esetben tartós szélviharok, záporok kísérhetnek.

Forrás: tudasbazis.sulinet.hu

VIDEÓ: Vissy Károly meteorológiai iskolája: ciklon vs. anticiklon

Hogy mit kell tudni a Kárpát-medencében veszélyes időjárási jelenséget okozó nagytérségű áramlási rendszerek hatásairól? Katt ide, és kiderül, hogy milyen anticiklonok vannak, és melyik hol, hogyan alakul ki, illetve mit okoz.

idojaras_kiralyAttila

Fotó: Király Attila

A várható időjárás a következő napokra és a hétvégére:

Csütörtökön sok napsütésre van kilátás, csupán vékony fátyolfelhők, illetve kisebb gomolyfelhők lehetnek az égen, ám csapadékra sehol sem kell számítani. Északnyugaton megélénkülhet a déli szél. Délután 28-33 fokra készülhetünk.

Nem várható fronthatás.

Pénteken is sok napsütésre, nagyrészt csapadékmentes időre készülhetünk. Késő délután, kora estétől azonban északnyugat felől záporokkal, zivatarokkal, feltámadó északnyugati széllel hidegfront éri el a Dunántúl térségét. A front előtt a déli-délkeleti szél lesz élénk. Délután 30-35 fok várható.

idojaras_papdibalazs

Fotó: Papdi Balázs

Szombaton a front tovább halad kelet felé, eleinte a Dunántúlon, majd a középső tájakon lehetnek záporok, zivatarok, keleten több lehet a napsütés. Többfelé szeles időre, délután 23-33 fokra van kilátás, keleten lesz melegebb.

Vasárnap még többfelé élénk, erős lehet a szél, ám újra a napsütésé lesz a főszerep, csapadék már sehol sem várható. Hajnalban 14-20, délután 24-29 fokra készülhetünk. A jövő hét elején is marad a napos nyári idő, napról-napra melegebb lesz.

Ha hasznos volt a hír, oszd meg másokkal is!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÉK HÍREK
Nagydorogi csecsemőgyilkosság: már mást állít a kisbaba megölésével gyanúsított anya
Korábban azt állította, hogy egy bolt előtt hátulról leütötték, valaki kiemelte a babát a kocsiból, majd egy fekete autóba tette és elhajtott. A rendőrség sajtótájékoztatóján viszont kiderült, hogy nekik mást mondott, amikor bejelentette a baba eltűnését.


Mint azt mi is megírtuk: holtan találtak egy kéthónapos csecsemőt augusztus 20-án Nagydorogon, a falu határában, egy kukoricás szélén. A csecsemő halálát idegenkezűség okozta, de halál pontos okát még vizsgálják.

Az első információk szerint a baba édesanyját, Viktóriát látták a kicsi eltűnésének napján, ahogy a babakocsival sétált a falu főutcáján.

A nő korábban azt állította, hogy egy bolt előtt hátulról leütötték, valaki kiemelte a babát a kocsiból, majd egy fekete autóba tette és elhajtott.

A rendőrség pénteki sajtótájékoztatóján azonban azt közölték: a 25 éves édesanya maga tett bejelentést augusztus 20-án, reggel 9 óra 51 perckor.

A tájékoztatás szerint az anya a rendőröknek azt mondta, hogy a falu külterületén sétált, amikor rosszul lett és elesett, mire pedig magához tért, a csecsemő eltűnt.

A kisbaba holttestét 15 óra 32 perckor találták meg a földesút mellett.

A rendőrség azt közölte: a baba megölésével az anyát gyanúsítják. A nőt csütörtökön őrizetbe vettek, és kezdeményezték az ügyészségen a letartóztatását.

Korábban a helyiek közül is néhányan azt állították, hogy látták aznap az anyát, aki lehajtott fejjel tolta a babakocsit a falu széléhez, nem köszönt, zavartnak tűnt. Fél órával később ismét látták, akkor már visszafelé tolta a kocsit, és szerintük a baba nem volt benne.

Viktória a történtek után összeomlott, a családja viszont hisz neki, és kiáll mellette.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÉK HÍREK
A Rovatból
Halálos tömegszerencsétlenség: két fiatal szörnyethalt, sokan megsérültek, mikor egy autó kisbusszal ütközött
Megrázó felvételek készültek a Nyírmihálydi közelében történt tragikus baleset helyszínén. Többen súlyos sérülést szenvedtek.


Halálos tömegszerencsétlenség történt Nyírmihálydi közelében csütörtök délután. A nagy sebességgel haladó személyautó a nedves úton hirtelen megcsúszott, majd többször megpördült, majd a szemből érkező munkásokat szállító kisbusszal ütközött. A busban nyolc munkás utazott. Az autóban hárman ültek, két fiú és egy lány.

Bár a biztonsági őv be volt kapcsolva mindenkinél, de a hatalmas ütközés miatt az autó jobb oldalán ülő 21 éves lány és egy 19 éves fiú azonnal meghalt - tudta meg az RTL Híradó.

A mentők nagy készültséggel érkeztek, kilenc férfit láttak el, akik közül többen súlyos, míg a többiek könnyebb sérüléseket szereztek.

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÉK HÍREK
A Rovatból
Videó: hátulról nekiment egy motoros a budaörsi körforgalomban, kiszállt, aztán el is ütötték
Hihetetlen jelenetek játszódtak le egy budaörsi körforgalomban. A felvétel alapján azonban szerencsére senkinek nem esett komoly baja.


Elképesztő jeleneteket rögzített egy kamera Budaörsön, a Szabadság utcai körforgalomban még augusztus 6-án. Az esetet a Budapesti Autósok Közössége tette közzé.

A videón látható, ahogy egy robogós a körforgalomban hátulról belehajt egy szürke autóba.

Ezután a sofőr kiszállt az autójából, hogy a motorossal közösen megnézzék a sérüléseket. Ekkor azonban mögöttük a körforgalomban érkezik egy piros furgon, ami egyszerűen elüti a sofőrt.

A felvételen azonban az is látható, hogy a férfi azonnal felpattant, így láthatóan nem szenvedett komolyabb sérüléseket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÉK HÍREK
A Rovatból
Megdöbbentő felvételek és újabb részletek a szolnoki gyermekotthonban történtekről
Egy korábban gyermekfelügyelőként dolgozó elmondta, hogy a speciális ellátást igénylő gyerekek intézményéből a fiatalok gyakran kijárnak, és ilyenkor bármihez hozzájuthatnak. A nevelők pedig tehetetlenek.


Újabb felvételek: véres falakról és padlóról készült videót osztott meg a szolnoki polgármester a városi gyermekotthonban történtekről, és feljelentést tett egy gyermekotthonban történt eset miatt.

Korábban az RTL Fókusz közölt megdöbbentő felvételeket, melyeken másfél éves kisfiú kendővel a radiátorhoz kötve, egy ötéves gyerek csuklója megvagdosva, koszos matracokon alvó tinédzserek, berúgott üvegajtók láthatók a szolnoki befogadó otthonból.

A város polgármestere szeretett volna bejutni az intézménybe, de nem engedték be. Előzetesen egyeztetett a látogatásról, ennek ellenére megtagadták tőle a belépést.

Most pedig egy videó jutott el hozzá, melyen vércseppek a padlón és egy betört üvegű ajtó látszanak. Györfi Mihály szerint egy helyi gyermekotthonban készült a felvétel. Egy ottani kolléga küldte el neki.

A járási ügyészség szerint a rendőrség több ügyben is eljárást folytat gyermekintézményben történt bántalmazás miatt.

Szabó Csaba, aki évekig dolgozott gyermekfelügyelőként Szolnokon, az RTL-nek elmondta: szerint a most előkerült felvétel egy speciális ellátást igénylő gyerekek intézményében készülhetett. Itt 12 évesnél idősebb lányok vannak, akik súlyos magatartási és pszichés gondokkal küzdenek.

A gyerekek gyakran kijárnak, és ilyenkor hozzájuthatnak bármihez, droghoz, alkoholhoz is, de egy üveget, vagy más olyan eszközt, amivel kárt tudnak tenni magukban be tudnak vinni magukkal. Ezek pedig mindennapos történések is lehetnek.

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET: