ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Karácsonykor a menün próbálunk leginkább spórolni, de van, akinél idén karácsonyfa sem lesz

Nemrég közzétett kérdőívünkben arra kerestük a választ, ki hogyan készül a karácsonyra, lesz-e bármi, ami változik az idei ünnepléskor, megmarad-e az adakozókedv. Az eredményekből az is kiderült, mennyit szánunk a karácsonyi menüre és az ajándékokra - már ha megtartjuk az ajándékozást.


A karácsony a meghitt családi együttlét mellett egyet jelent a költekezéssel, ami egyre nagyobb gondot okoz az infláció miatt. Idén ezért rangsorolnunk kell, és jobban át kell gondolni, hogy mire is költsünk.

Vajon emiatt lesz valami, ami idén karácsonykor másként történik? Hogyan vásárolsz be a karácsonyi menühöz, az ünnepnapok alatti sütés-főzéshez? Idén bekapcsolódsz valamilyen jótékonysági akcióba?

Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kerestük a választ a Tescóval közös kérdőívünkben. Köszönjük a több mint 1000 olvasónk közreműködését, segítségükkel érdekes és hasznos információkhoz jutottunk.

Előre gondolkodunk, tudatosan vásárolunk

Sokat segíthet a költségek kordában tartásában, ha tudjuk, mit is akarunk vásárolni és ahhoz próbáljuk tartani magunkat. A kérdőív kitöltői is ezt a taktikát választják, a legtöbben a karácsonyi menühöz a bevásárlást az ünnepeket megelőző hetekben folyamatosan intézik, figyelve arra, hogy mi hol olcsóbb - 63%-uk választotta ezt az opciót.

Ha szeretnénk kedvezményekhez jutni és kedvezőbb árakon vásárolni, érdemes törzsvásárlói kártyát használni annál az üzletláncnál, ahol gyakran vásárlunk. 12% ezt így is gondolja, megvesz mindent egy helyen, ahol kedvezményt is tud igénybe venni.

Bevásárlásukat sokan intézik online, ugyanis a webshopos beszerzés minden ötödik megkérdezett körében népszerű (20%.)

Tippek karácsonyi bevásárláshoz a Tescótól

A Tesco üzleteiben és online is „Árgarancia” felirattal jelöli azokat a termékeket, amelyek árát tartósan alacsonyan tartja. Ez több száz olyan alaptermék, illetve árucikk, amiket a vásárlók gyakran keresnek. Ezeknek az árát az áruházlánc minden héten ellenőrizi, és vállalja, hogy ha valahol a vásárló olcsóbban vásárolta meg a termékeket, akkor a különbözetet visszafizeti neki.

Még olcsóbb lehet a bevásárlás, ha vásárlók használják Clubcard kártyájukat. Ezzel számos terméket eleve kedvezőbb áron vehetnek meg, mint azok, akiknek nincs hűségkártyájuk.

Az idei karácsony kicsit más lesz, mint az eddigiek

A többség úgy érzi, hogy az idei karácsonykor kicsit kevesebbet kell költenie, ezért bizonyos dolgok másként lesznek, mint eddig.

A legtöbben (43%) az ajándékokra próbálnak kevesebb pénzt fordítani, de a megkérdezettek egyötöde (19,2%) teljesen le is mond idén az ajándékozásról.

A válaszolók több mint egyharmada (37%) a karácsonyi menün próbál majd spórolni azzal, hogy egyszerűbb fogásokat választ. A karácsonyi menü a megkérdezettek számítása szerint több mint 50.000 Ft-ba kerülnek majd - legalábbis egynegyedük (27%) így vélekedik. 22% pedig 30.000 és 40.000 Ft között tervez költeni a menüre. Minden ötödik válaszadó emiatt a vendégségeket fogja vissza (21%), 100-ból 10 válaszolónál pedig karácsonyfa sem lesz.

Az ajándékok beszerzése tekintetében megoszlanak a taktikák

A többség (24%) karácsony előtt egy-két héttel vásárolja meg az ajándékokat, de majdnem ugyanennyien (23,21%) már november közepén, a különböző akciókat kihasználva kezdik meg az ajándékok beszerzését - a 18-35 éves korosztály még lelkesebben választja a novemberi akciókat (28%). A válaszolók egyhatoda (17%) akár már hónapokkal karácsony előtt beszerez ajándékokat.

A karácsonyi ajándékokra jellemzően 20.000 Ft alatti összeget szánnak a válaszolók (42%). A megkérdezettek egyharmada 20.000 és 50.000 Ft között kíván költeni (32%). 100-ból négyen 150.000 Ft-nál is nagyobb összeget fordítanak majd az ajándékokra idén.

Nem csökken az adakozási kedv

A válaszolók közel egyharmada (31%) idén is mindenképpen részt vesz valamilyen jótékonysági akcióban, hogy adományával másokon segíthessen, 27% viszont meggondolja, hogy idén az anyagi keretei ezt lehetővé teszik-e. 27% pedig azt válaszolta, hogy eddig sem volt rá jellemző az adományozás, és most sem fog ez megváltozni.

Aki fog adományozni, az leginkább egy megbízhatónak ítélt szervezet adománygyűjtésébe száll be (22%). 16% pénzt utal egy segélyszervezetnek, míg 13% egy megbízhatónak ítélt cég (pl. üzletlánc) által szervezett akcióban vesz részt.

Tesco-vásárlóként is lehetünk jótékonyak

Az Ökumenikus Segélyszervezet Adventi Adománygyűjtésének keretében a Tesco-vásárlók december 24-ig adománykuponok megvásárlásával járulhatnak hozzá a nehéz helyzetben levő családok és gyermekek támogatásához a Tesco áruházakban és online.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
5 hasznos tanács, hogy a pihenés valóban gondtalan legyen - Így óvd meg a pénzügyeidet nyaralás közben
Egy gyanús telefonhívás a bankod nevében, egy hamis fizetési oldal vagy akár egy zsebtolvajlás. Elmondjuk, mit tehetsz, hogy mindezek ne árnyékolják be az utazásodat és felkészülten indulhass útnak.


A nyári utazások idején nemcsak az útvonalat, a szállást és a programokat érdemes előre megtervezni, hanem a pénzügyeink biztonságát is.

Egy óvatlan kattintás vagy egy figyelmetlen pillanat elég ahhoz, hogy illetéktelenek hozzáférjenek érzékeny adatainkhoz, és ez komoly kellemetlenséget okozhat – akár még a pihenésünket is tönkreteheti.

Az OTP Bank és a Visa segítségével most összegyűjtöttünk öt hasznos tanácsot, amelyekkel elkerülheted a leggyakoribb pénzügyi buktatókat a nyaralás alatt. Ezeket nemcsak itt olvashatod, hanem egy videóban is megnézheted, hogy felkészülten, biztonságban élvezhesd a nyári élményeket.

KATTINTS ÉS NÉZD MEG VIDEÓNKAT A TIKTOKON!

@szeretlekmagyarorszag.hu 5 hasznos tanács, hogy a pihenés valóban gondtalan legyen - Így óvd meg a pénzügyeidet nyaralás közben #otpbank #visahun #biztonsagosfizetes #penzugyitippek #reklam ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Lássuk, hogy mi is az öt legfontosabb tanács, amit érdemes szem előtt tartanod!

1. Ne kattints gyanús linkekre!

Előfordulhat, hogy akár egy jól ismert szállásfoglaló oldal nevében kapsz üzenetet, amelyben arra kérnek, hogy egy külön linken keresztül intézd a fizetést.

Ez könnyen lehet egy hamis felület, amelyen illetéktelenek megszerezhetik az adataidat.

A biztonság érdekében a szállást mindig az eredeti, hivatalos foglalási felületen vagy a helyszínen fizesd ki és semmiképp ne kattints ismeretlen linkekre.

2. Ellenőrizd, kivel beszélsz telefonon!

Biztos te is hallottál már olyan esetről, amikor valakit telefonon hívtak azzal, hogy most azonnal cselekedniük kell, menekíteni a pénzt a számlájukról. A csalók gyakran a bank nevében telefonálnak, hogy érzékeny adatokat csaljanak ki. Tartsd észben, hogy a bankod soha nem fogja megkérdezni a bankkártyád adatait vagy a netbanki belépésed jelszavát – bárki ilyesmit kér tőled, legjobb, ha nem válaszolsz. Ha gyanús hívást kapsz, ellenőrizheted valós időben az OTP Mobilbank alkalmazásban, hogy valóban ügyintézővel beszélsz-e. Amennyiben kiderül, hogy nem, azonnal szakítsd meg a hívást.

3. Használd a push-értesítéseket és kezeld tudatosan a limiteket!

A MobilBankban bekapcsolt push-értesítések segítségével azonnal értesülhetsz minden tranzakcióról, így a gyanús pénzmozgásokat is gyorsabban kiszűrheted. Érdemes alacsonyabb vásárlási és készpénzfelvételi limiteket beállítani, majd szükség esetén – például egy nagyobb értékű foglalásnál – ideiglenesen megemelni, és utána visszaállítani az eredeti értékeket.

4. Óvatosan a nyaralási fotókkal!

Bár a legszebb pillanatokat sokan szeretnénk megosztani, fontos óvatosnak lenni: egy beszállókártyán, belépőjegyen vagy okmányon megjelenő adat az adathalászok számára is érték lehet. Mielőtt közzéteszel egy képet, gondold át, nem tartalmaz-e ilyen információt.

5. Digitális fizetés: praktikus és biztonságos

Zsúfolt turistalátványosságoknál vagy a strandon jobb elkerülni, hogy a pénztárcánkat magunkkal vigyük. Helyette fizess digitálisan – kártyával, mobiltelefonnal vagy okosórával.

Ha a Visa kártyádat hozzáadod a telefonodhoz, a kártyaadatokat a Visa egy egyedi számsorral helyettesíti, ami csak az adott eszközön érvényes.

Ez pedig a biometrikus azonosítással kiegészítve, extra védelmet nyújt. Ha a telefonod netán eltűnik, elég csak a digitalizált kártyát letiltani – a fizikai kártyád továbbra is használható marad.

Ha ezeket a tanácsokat szem előtt tartod, sokat tehetsz azért, hogy biztonságban tudd a pénzedet, és a nyaralás valóban a feltöltődésről szóljon.

A cikk az OTP Bank és a Visa támogatásával készült.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Jön a nyár leglátványosabb meteorraja, mutatjuk, mikor érdemes az eget kémlelni
A Perseidák meteorraj augusztus 12-én hajnalban éri el maximumát. Ebben az időben óránként akár 100 hullócsillagot is láthatunk.


A Perseidák meteorraj augusztus 12-én hajnalban éri el maximumát, óránként 50-70 hullócsillaggal - tájékoztatta a Svábhegyi Csillagvizsgáló csütörtökön az MTI-t; az obszervatórium augusztus 9-től több napon át különleges csillagászati programokkal várja a látogatókat.

A közleményben úgy fogalmaztak, hogy bár a telihold fénye idén zavarni fogja a "meteorlest", a meteorzápor megfigyelése így is szép élménynek ígérkezik.

A Perseidák meteorraj a maximum idején óránként akár 100 hullócsillagot is produkál. A rajból származó csillaghullás várhatóan augusztus 12-én hajnalban lesz a legsűrűbb. Hajnali 4-kor a raj radiánsa, azaz a hullócsillagok kisugárzási pontja a Perseus csillagképben, kb. 65 fok magasan helyezkedik majd el, így ideális pozícióban lesz a megfigyeléshez

- írták a szakemberek, hozzátéve, hogy

a Perseidák radiánsa már este 22 órakor is 25 fok magasan jár, így egész éjszaka láthatóak lesznek hullócsillagok.

A sajtóanyag szerint a Perseidák aktivitása július 17-től augusztus 24-ig tart, így az érdeklődők a maximum előtt és után is megfigyelhetnek Perseida meteorokat.

Mivel a hullócsillagok szabad szemmel látszanak, nem szükséges távcső a megfigyelésükhöz. Különösen sötét, fényszennyezéstől mentes helyről nézve szépek. A meteorok az égbolt bármelyik részén feltűnhetnek - olvasható a tájékoztatóban, amelyben arra is kitértek, hogy a Svábhegyi Csillagvizsgáló augusztus 9-től több napon át különleges csillagászati programokkal várja a látogatókat. Az érdeklődők nemcsak hullócsillagokat láthatnak, de távcsővel a nyári este legszebb csillaghalmazait és a hold sugárkrátereit is megfigyelhetik - olvasható a tájékoztatóban.

A szakemberek hozzátették, hogy augusztus 12-én hajnalban a Vénusz és a Jupiter is egészen közel, alig egy fok távolságra kerülnek majd egymástól, az év leglátványosabb bolygóegyüttállását rajzolva az égre. Úgy fogalmaztak, hogy "a két legfényesebb bolygó egy erőteljes fénnyel világító "csillagpárost" formáz majd, közel 15 fokkal a látóhatár felett". Mint írták, a jelenség augusztus 11-én és 13-án is látványos közelségből lesz megfigyelhető.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ez hogy lehetséges? Kétszer született meg egy csecsemő Texasban
A szükségszerű beavatkozás miatt a babát 23 hetesen kiemelték az anyaméhből, majd a műtétet követően visszahelyezték. Három hónappal később a baba újra megszületett.


A texasi Margaret Boemer ikreket várt, de a terhesség első trimeszterében elvesztette az egyik babát, írja cikkében a CNN. Egy későbbi vizsgálaton az orvosok észrevették, hogy a másik magzat, Lynlee, egy sacrococcygealis teratoma nevű ritka daganatot növesztett. Ez a daganat a magzat vérét vonta el, ami súlyos szívproblémákat okozhatott volna.

A daganat majdnem akkora volt, mint maga a baba, és az orvosok szerint mindössze egy a 30–70 ezer élve születésből fordul elő ilyen eset. Lynlee túlélési esélyét 50 százalékra becsülték.

Margaret a CNN-nek így mesélte a döntést: „A 23. héten a daganat leállította a szívét, és szívelégtelenséget okozott, így választanunk kellett, hogy hagyjuk a daganatot átvenni az uralmat a teste felett, vagy esélyt adunk neki az életre. Könnyű döntés volt számunkra: életet akartunk neki adni.”

A terhesség 23. hetében tehát, amikor Lynlee mindössze 0,53 kilogrammot nyomott, az orvosok kiemelték az anyaméhből, hogy eltávolítsák a daganatot. A műtét közben a szíve majdnem leállt, miközben a levegőben tartották. A daganat nagy részét sikerült eltávolítani. A beavatkozást követően a babát visszahelyezték az anyaméhbe, és a méhet összevarrták.

Margaret a terhesség hátralévő részét ágyban fekve töltötte. Lynlee 13 héttel később, június 6-án, császármetszéssel született meg, 2,4 kilogrammos súllyal. Nyolcnapos korában újabb műtétet végeztek rajta, hogy eltávolítsák a daganat maradékát a keresztcsont környékéről.

Ma, kilenc évvel később, Lynlee egészségesen él.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Kétszer érkezik a családi pótlék augusztusban, és az is kiderült, hogy miért
A júliusi összeget augusztus elején, az augusztusit a hónap végén utalják. Szeptemberben ennek okán már nem lesz újabb kifizetés.


Augusztusban kétszer érkezik a családi pótlék. A júliusi hónapra járó összeget augusztus elején, várhatóan 2–4. között utalja a Magyar Államkincstár, míg az augusztusi juttatást már a hónap végén, várhatóan 23–27. között kapják meg a jogosultak – számolt be róla az atv.hu.

Az iskolakezdés sok család számára jelentős kiadással jár a tanszerek és az iskolatáska megvásárlása miatt, ezért a szeptemberre járó családi pótlékot előrehozzák augusztusra.

Az előrehozott utalás következtében szeptemberben már nem érkezik újabb családi pótlék.


Link másolása
KÖVESS MINKET: