HÍREK
A Rovatból

Itt a lista: a világ 20 legboldogabb országa - egy szomszédunk is közte van!

Finnország az első, és további négy észak-európai ország került be az első tízbe az idei Világboldogsági Jelentés listáján.


A jelentést (The World Happiness Report) az ENSZ fenntartható fejlődési megoldások hálózata adta ki szerdán, hat nappal a boldogság világnapja (március 20 előtt). Ezen a listán 156 ország szerepel, helyezésüket több tényező, köztük a várható életkor, a társadalmi szolidaritás és a közéleti korrupció szintje határozza meg. A világszervezet, az elmúlt évekhez hasonlóan, külön listát készített 117 országról annak alapján, hogy mennyire boldogok és találják meg a helyüket bennük a bevándorlók.

Az először 2012-ben közzétett listát eddig még mindig az észak-európai országok uralták.

Az idén Finnország végzett az élen, megelőzve Norvégiát. A top 10 további sorrendje így fest: Dánia, Izland, Svájc, Hollandia, Kanada, Új-Zéland, Svédország és Ausztrália.

Feltűnő ugyanakkor, hogy az angolszász nagyhatalmak nem fértek be az élmezőnybe: az Egyesült Államok a tavalyi 14.-ről a 18. helyre esett vissza, Nagy-Britannia a 19. – egy hellyel megelőzve az Egyesült Arab Emírségeket.

A második 10-es csoportba az európai országok közül Ausztria (12.), Írország (14.) Németország (15.), Belgium (16.), Luxemburg (17.) fért be, az említetteken kívül még Izrael (11.) és Costa Rica (13.) tagja ennek a „klubnak”.

Erős középmezőnyben szerepelnek az olyan befolyásos országok, mint Japán (54.), Oroszország (59.) vagy Kína (86.). Érdekes módon Bhutan, ahol az ország gazdaságát nem GDP-ben, hanem boldogságban mérik, csak a 97. helyen jegyzik. Pedig épp e himalájai királyság javasolta 2011-ben az ENSZ-ben ezt a nemzetközi felmérést. Az abszolút sereghajtó a kelet-afrikai Burundi lett.

hygge

Ugyancsak az első helyen végzett Finnország a bevándorlók boldogságát illetően.

A 5,5 milliós országban mintegy 300 ezer külföldi és idegen gyökerű lakos él. A legnagyobb bevándorló közösségek itt más európai országokból érkeztek, de vannak afgán, kínai, iraki és szomáliai közösségek. A legboldogtalanabbak azok az idegenek, akik balszerencséjükre Szíriában próbáltak letelepedni.

John Helliwell, a kanadia British Columbia egyetem professzora, a jelentés társ-szerkesztője szerint egy társadalom boldogsága „ragályos” lehet a bevándorlókra nézve is.

„Akik egy boldogabb országba vándorolnak, nyernek, akik pedig boldogtalanabba, veszítenek” – mondta a professzor.

Meik Wiking, a koppenhágai központú Boldogságkutató Intézet szerint azzal magyarázható az öt észak-európai ország magas helyezése, hogy ezek az államok „jó feltételeket teremtenek a jó élethez”. A felmérés eredménye arról árulkodik, hogy a személyes szabadság és a társadalmi biztonság egészséges mértéke nagyobb súllyal esik a latba a lakosságnál, mint a magas adóterhek. Ugyanakkor az amerikai visszaesés okait Wiking az egyre romló közegészségügyben, a növekvő egyenlőtlenséget produkáló szocio-politikai rendszerben, az emberek közti bizalom és a társadalmi szolidaritás csökkenésében látja – idézte őt a Daily Mail.

Illusztrációk: Unsplash


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Csúszik Kapu Tiborék visszatérése a Földre
Eredetileg csütörtökön indult volna a Földre a Nemzetközi Űrállomásról Axiom–4 legénysége, hiszen letelt a tervezett két hetük az űrben. A jelenlegi információk szerint viszont úgy tűnik, hogy Kapu Tiborék július 13. után indulhatnak csak vissza.


Mint azt mi is megírtuk: hamarosan visszatérhet a Földre Kapu Tibor. Az Axiom–4 legénysége június 26-án érkezett a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), és az eredeti tervek szerint két hétig maradnak. Ez a mai napon telt le, így hamarosan elindulhatnak hazafelé.

Arról viszont, hogy pontosan mikor válhat le a Dragon űrkapszula az ISS-ről még sem a NASA, sem az Axiom Space, sem SpaceX nem közölt információt.

Korábban felröppent a hír, hogy Kapu Tiborék július 10-én, azaz ma térnek vissza a Földre és 12:00-kor (magyar idő szerint 14:00-kor) válnának le az ISS-ről. Erről azonban nem sokkal 14 óra előtt még sehol semmilyen információt nem látni. A Spacejunkie szerdai Facebook-posztjában is arról írtak, hogy semmi jele nincs a csütörtöki indulásnak.

Az Európai Űrügynökség (ESA) weboldalán arról írtak, hogy

július 14. előtt nem várható a visszatérés.

Sőt, az MTI-ben nemrég megjelent hír egyik bekezdésében is úgy fogalmaznak: a magyar űrhajós várhatóan július 13. után tér majd vissza a Földre.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Elutasította az Ursula von der Leyennel szembeni bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament
A magyar képviselők közül a 10 fideszes és a Mi Hazánk képviselője, Borvendég Zsuzsanna szavazott igennel.


Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén 553 képviselő szavazott. A bizalmatlansági indítványt 175-en támogatták, 360 képviselő ellenezte és 18-an tartózkodtak.

A magyar képviselők közül a 10 fideszes és a Mi Hazánk képviselője, Borvendég Zsuzsanna szavazott igennel. A tiszás Dávid Dóra és Tarr Zoltán, illetve a DK-s Dobrev Klára nemmel szavazott.

Nem szavazott ugyanakkor a KDNP-s Hölvényi György, a tiszás Gerzsenyi Gabriella, Kollár Kinga, Kulja András, Lakos Eszter és Magyar Péter, valamint a DK-s Molnár Csaba.

Az Európai Unió történetében ez volt a 10. alkalom, hogy az EP-képviselők bizalmatlansági indítványról szavaztak. Az indítvány eddig egyszer sem kapta meg a szükséges kétharmados többséget.

A mostani bizalmatlansági indítványt Gheorghe Piperea, az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) frakciójához tartozó Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) EP-képviselője nyújtotta be az Ursula von der Leyent a Pfizer gyógyszeripari vállalat vezérigazgatójával a koronavírus-járvány idején, az oltóanyagok beszerzéséről váltott szöveges üzenetek átláthatóságának hiánya miatt.

(via MTI, 444)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor szerint az ellenfél téglái beszivárogtak a Harcosok Klubjába
A miniszterelnök arra kérte a tagokat, hogy jelentsék a gyanús felhasználókat az adminoknak. A csoport néhány napja költözött át a Facebookra.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. július 10.



Orbán Viktor a Facebookon számolt be arról csütörtökön, hogy már több mint 7000-en csatlakoztak a Harcosok Klubjához, amelyet a Fidesz digitális szabadcsapataként emleget. A csoport néhány nappal korábban költözött át a WhatsAppról a Facebookra.

A miniszterelnök szerint a költözésre azért volt szükség, mert a WhatsApp-csoportba csak 20 ezer embert lehetett felvenni, és a nagy érdeklődés miatt ez nem bizonyult elegendőnek. Mostantól kizárólag a Facebookon kommunikálnak a klub tagjaival, a WhatsApp-felületet pedig befagyasztják. Orbán hozzátette: „Kérlek, az applikációt ne töröljétek, biztosítéknak jó lesz (a technika ördöge sosem alszik)”, írta néhány napja a miniszterelnök.

Legfrissebb bejegyzésében arra is felhívta a figyelmet, hogy a Facebook-csoportba nemcsak elkötelezett hazafiak kerültek be, tudta meg a Telex. Mint írta:

„A jelentkezők döntő többsége tettre kész, bátor hazafi, de köztük a digitális köd homályában megbújnak az ellenfél téglái.”

Hozzátette, hogy „néhányan átjutottak a rostán, de sokáig nem élvezhetik a jó társaságot: közösségünk immunrendszere hamar kiveti magából őket.” A közösség tagjait arra kéri, hogy „jelezzétek az adminisztrátoroknak, ha gyanús személyt észleltek sorainkban.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter elárulta, hogy mi köti össze Orbán Viktort és George Simiont
A Tisza Párt vezetője szerint „egészen példátlan gyalázatra készül ma a Fidesz az Európai Parlamentben”. A politikus úgy véli, hogy Európának és Magyarországnak ma nem több megosztottságra, hanem felelős, bátor vezetésre van szüksége.


„Egészen példátlan gyalázatra készül ma a Fidesz az Európai Parlamentben” - írta Magyar Péter a csütörtök délelőtt megosztott Facebook-videójához, melyet úgy indít: „A nap felkelt és Orbán Viktor ismét hazudik”.

„Az Európai Parlament ma nem Ursula von der Leyen bizottsági elnök leváltásáról szavaz, hanem a teljes Európai Bizottság és ezzel együtt az Orbán által jelölt magyar biztos esetleges megbuktatásáról is. A bizalmatlansági indítvány egyik szerzője a magyargyűlölő bukott román elnökjelölt pártja, az AUR. Ursula von der Leyent nem a Tisza Párt, hanem Orbán Viktor jelölte az Európai Bizottság élére. És a Fidesz most sem volt annyira bátor, hogy aláírja a bizalmatlansági indítványt, hanem mint egy toporzékoló gyáva kisgyerek, inkább csak mások háta mögül dobálja a kavicsokat a vízbe” - fogalmazott Magyar, aki hozzátette:

„a Tisza egyetért azzal, hogy lehetne jobb és kompetensebb vezetése az Európai Uniónak, ugyanakkor semmilyen körülmények között sem fog együtt szavazni a magyargyűlölő román elnökjelölt, Georges Simion pártjával, az AUR-ral”.

Orbán Viktor ugyanakkor szerinte éppen ezt tervezi tenni.

„Ha már a múltkor az erdélyi és partiumi magyaroknak köszönhetően Romániában elbukott az oroszpárti, magyar sírokon ugráló magyargyűlölő politikus, akkor Orbán most az Európai Parlamentben akarja megtámogatni a javaslatukat”

- mondja a politikus.

„De mi is köti össze Orbán Viktort és a magyargyűlölő Georgia Simiont? Mit keresnek egymás mellett azok, akik az Uniót támadják? Putyint mentegetik, és akik kezet nyújtanak azoknak, akik a magyar közösségeket megalázzák - kérdezi Magyar, majd rögtön válaszol is: „Egyszerű. Ők azok, akik politikai hatalmuk zálogát Európa és Magyarország megosztottságában látják. Akiknek annál jobb, minél rosszabbul megy Európának és benne Magyarországnak. Ha minél jobban félünk, minél jobban gyűlölködünk Romániában a magyarok ellen, Magyarországon az Unió ellen”.

Magyar szerint ugyanakkor a Tisza szerint Európának és Magyarországnak ma nem több megosztottságra, hanem felelős, bátor vezetésre van szüksége.

„Van elég baj így is Magyarországon és Európában. Háború a szomszédban, összeomló magyar gazdaság, széteső vasút, lerombolt állami egészségügy, megélhetési válság, Orbán infláció, gyengülő Unió, versenyképtelenség és növekvő társadalmi feszültség. Ilyen időkben magyargyűlölő román szélsőségesekkel összefogni, és az Uniót gyengíteni nem előremutató, bátor tett, hanem felelőtlen, önző hatalmi manipuláció. Mi a Tiszában azt képviseljük, hogyha változás kell, márpedig Magyarországon változás kell, az demokratikus módon, békésen, tisztességgel, a magyar emberek támogatásával kell kikényszeríteni. Nem cinikus politikai alkuk, parlamenti trükkök és később letagadott kiegyezések árán. A magyar nemzeti érdek nem a rombolásban, az egymás elleni uszításban és a gyűlölködésben van, hanem az építkezésben és a nemzeti összefogásban. És aki ezt szem elől téveszti, akár Brüsszelben, akár Budapesten, annak előbb-utóbb el kell számolnia, és el kell távoznia” - fogalmaz a Tisza Párt vezetője.


Link másolása
KÖVESS MINKET: