Elaltatják a magyar lovat
Egy magyar ló esete kavart vihart a hazai közéletben. A Csinszka névre hallgató lovat a hatóságok el akarják altatni, mivel fertőző kevésvérűségben szenved. Hiába tiltakoznak sokan az elaltatása ellen, hiába hoztak létre Facebook-oldalt és hiába írtak állásfoglalást a ló gazdái.
"Ezúttal nem a fertőző kevésvérűség terjedése ad okot az aggodalomra, hanem a betegség kapcsán megjelenő téves információk. Az eredmény azonban ugyanaz: újabb lovak élete kerülhet veszélybe az FKV-val kapcsolatban megjelenő fals információk miatt" írja a Lovasok.hu.
A betegséget vírus terjeszti, Magyarországon 1965-ben jelent meg. A betegség legsúlyosabb, hirtelen beálló formája magas lázzal, vérszegénységgel jár, mivel a vörösvérsejtek elpusztulnak.
A további tünetek: fáradékonyság, vizenyősség (az alhas és a lábak megduzzadnak), gyengeség, szabálytalan pulzus. Ez állat hirtelen elhullásához is vezethet. Mivel többen is azt a nézetet vallják, hogy a fertőzött lovak csekély százaléka pusztul el a betegség legsúlyosabb formájában, túlzás csak a fertőzés miatt megölni ezeket az állatokat.
"2015 őszén egy vérvétel során Csinszka fertőző kevésvérűségre pozitív eredményt adott, emiatt karanténba került, a NÉBIH magyarországi laboratóriuma ismételt vizsgálat során is pozitív eredményt talált. A hatóság értesített minket arról, hogy ez az érvényben levő gyakorlat szerint lovunk kötelező elaltatását jelenti" írják a ló gazdái.
"Mivel Csinszka soha nem mutatta a betegség semmilyen jelét, teljesen egészséges, jó kondícióban van, elaltatását nem tudtuk elfogadni, megpróbáltunk megoldást találni."
Csinszka gazdái találtak egy olaszországi menhelyet, ahol fertőző kevésvérűségben szenvedő lovakat gondoznak. Elértük, hogy a menhely fogadná lovukat, a ló gazdái vállalnák is az Olaszországba szállítását. "A menhely képviselőinek segítségével elértük, hogy az illetékes olasz egészségügyi hatóság megkeresse a magyar minisztériumot."
Csinszka gazdái megnézték azt is, mit írnak a jogszabályok ilyen esetben - az leírja, a fertőzött lovak tartására vonatkozó kötelezettségeket, például hogy milyen távol kell tartani a többi lótól. "Az általános gyakorlat szerint, amíg a fertőzésgyanús állatok fertőzöttsége beigazolódik (a második vérvétel eredményéig), a lovak ilyen elkülönítése elegendőnek bizonyul a többi állat megfertőződésének megakadályozására. Vagyis léteznek olyan, hatóság és az állatorvosi szakma által jóváhagyott, megnyugtató körülmények, amelyek között a fertőzés terjedése elkerülhető."
A Nébih határozatot hozott a ló elaltatásáról, és arról, hogy a fertőzött lovat nem lehet szállítani. A részletes indoklást tartalmazó közleményt március 8-án közzé is tette a honlapján.
A hazai lóállomány védelme érdekében, a hatályos jogszabályok szerint a fertőzöttségre gyanús lovakat szigorúan el kell különíteni, a több laboratóriumi vizsgálat alapján bizonyítottan fertőzött lovakat pedig el kell altatni.
A fertőzött állatok életük végéig üríthetik a vírust, így a környezetükben élő valamennyi fogékony állatra folyamatosan veszélyt jelentenek. A fertőző kevésvérűségben szenvedő lovak olaszországi menhelyre történő kiszállítása, mint új lehetőség felmerült, ezt azonban sem az olasz hatóság, sem a brüsszeli Állandó Bizottság nem engedélyezte.
Az egypatásokat megbetegítő, nem gyógyuló és nem gyógyítható fertőző kevésvérűség betegséggel szemben jelenleg nem sokat tehetünk. A beteg állatok olaszországi kiszállítását sem az olasz hatóság, sem a brüsszeli Állandó Bizottság nem engedélyezték. Mivel a fertőzött állatok életük végéig ürítik a vírust, így a környezetükben élő valamennyi fogékony állatra folyamatosan veszélyt jelentenek. A magyar jogszabályok nem teszik lehetővé azt sem, hogy az állatot elkülönítetten tartsák élete végéig, mivel a teljes izoláció ilyen hosszú távon nem valósítható meg állatbarát módon. A fertőzés egyedül a rendszeres szűrővizsgálat és nyári időszakban vérszívó ízeltlábúak rendszeres irtásával előzhető meg.
Hazánkban a betegség bejelentési kötelezettség alá tartozik, azaz az állattartó köteles jelezni az állatorvos felé, ha a lován a betegség tüneteit észleli. Az FKV sok szempontból alattomos betegség, hiszen miatta egy látszólag egészséges ló a társaira folyamatosan veszélyt jelent, halálos beteggé válik. Az egészséges lovak 100%-os védelmére jelenleg az egyetlen megoldás a fertőzött állatok végleges elaltatása.
A lovak és a magyar lovas társadalom védelme érdekében a hatóság elrendelte egy újabb fertőzött állat elaltatását. Az újabb esetek ismét bebizonyították, hogy kizárólag a tudatos állattartói magatartással és a folyamatos szűrővizsgálatokkal érhetjük el, hogy hazánk az FKV betegségtől mentes országgá válhasson. Ezért a NÉBIH ismét felhívja a lótartók figyelmét, hogy az egészséges lovak védelme érdekében következetesen végezzék el a hat hónaposnál idősebb lovak háromévente kötelező vérvizsgálatát. Amennyiben az állat más lótartók lovaival is érintkezik a szűrés elvégzése évente kötelező.
Csinszka rajongói egy videót is megosztottak a "Mentsük meg Csinszkát" Facebook-oldalon a következő kommentárral: "Olasz barátaink korábbi felvétele (2011-ből), a fertőzéssel kapcsolatban. Foxyval, a videó főszereplőjével egy hónapja találkoztunk, jelenleg is jól van és boldog. Magyar felirat a videó alatti megjegyzésben.
VIDEÓ: Foxy, a ló, aki jól van: