HÍREK
A Rovatból

Döntött a bíróság: elkaszálták a kínai egyetemről szóló kerületi népszavazást

Az országos referendumot májusban az Alkotmánybíróság kaszálta el, a fővárosi népszavazás ötlete mögül pedig kihátrált a DK. Most úgy tűnik, a kerületben sem lesz népszavazás a Fudanról.

Link másolása

Megváltoztatta a választási bizottság jóváhagyó döntését és megtagadta a Fővárosi Törvényszék a Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester által a Fudan-ügyben kezdeményezett helyi népszavazás kérdésének hitelesítését - írja a HVG. A végső szót az Alkotmánybíróság mondhatja ki az ügyben.

Baranyi Krisztina polgármester két népszavazásra javasolt kérdést is benyújtott szeptember végén. Ezek a következők voltak:

  • Egyetért azzal, hogy a 2016/2017. (XII. 22.) Korm. határozat szerint kiírt nyílt, nemzetközi tervpályázaton nyertes Budapest Déli Városkapu Fejlesztési Mestertervtől (Diákváros) eltérő módon és funkcióval nem valósulhat meg fejlesztés a jelenlegi önkormányzati rendelet – 20/2010 (VI.04.) Nagyvásártelep KSZT – hatálya alá eső területen?
  • Egyetért azzal, hogy Budapest Főváros IX. Kerület Ferencváros Önkormányzata a 2021. évi LXXXI. Tv. (Fudan tv.) 3. §-ában meghatározott cél megvalósulásához az Önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanokat se tulajdonba, se használatba ne adja át a Magyar Államnak, illetve a Fudan Hungary Egyetemért Alapítványnak?

    Ezek közül a IX. kerületi helyi választási bizottság október végén csak a másodikat engedte át, az első kérdést nem hitelesítette. A másodfokú fórumként eljáró Fővárosi Törvényszéknél azonban többen is megtámadták a jóváhagyott kérdést, ami ellen hárman adtak be felülvizsgálati kérelmet.

    A törvényszék a helyi lakosok beadványainak helyt adva helyt adva úgy ítélte meg, hogy a kérdés nem felel meg a megkövetelt egyértelműségi feltételeknek.

    Az indoklás szerint ugyanis „az átlagos tájékozottságú választópolgár a kérdés alapos szövegértelmezésével sem juthat egyértelmű következtetésre sem annak tartalmát, sem pedig az általa adott válasz lehetséges következményeit illetően sem”.

    A HVG kiemeli, hogy így most éppen egyetlen népszavazásra bocsátandó érvényes kérdés sincs.

    A törvényszék határozata ellen további jogorvoslatnak helye nincs, viszont

    a közzétételt követő 8 napon belül alkotmányjogi panaszt lehet benyújtani miatta az Alkotmánybíróságnak,

    amelynek 30 napja van dönteni.

    Baranyi Krisztina azért próbálta helyi népszavazással akadályozni a kerületbe tervezett Fudan Egyetem építését, mert az Alkotmánybíróság májusban elkaszálta az ezt célzó országos referendumot, a fővárosi népszavazás mögül pedig kihátrált a Demokratikus Koalíció és a budapesti városvezetés is.

    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

  • Népszerű
    Ajánljuk
    Címlapról ajánljuk


    HÍREK
    Orbán Viktor leült kávézni Novák Katalinnal, és a mai napig kikéri Varga Judit tanácsait
    A miniszterelnök szavai alapján nem volt kellemes beszélgetése Novák Katalinnal a köztársasági elnök távozása után.
    Maier Vilmos - szmo.hu
    2024. május 23.


    Link másolása

    Orbán Viktor elárulta a Blikk kérdésére, hogy lemondásuk óta is tartja a kapcsolatot Novák Katalin volt köztársasági elnökkel és Varga Judit, egykori EP-listavezetővel. A két politikus még február 10-én távozott a közéletből a kegyelmi botrány következtében. Azóta Novák Katalin csak egy spanyol lovas iskola fotóin bukkant fel, míg Varga Judit a volt férje, Magyar Péter poltikai szerepvállalása kapcsán került újra a reflektorfénybe.

    A miniszterelnököt a lap először arról kérdezte, miért élte meg villámcsapásként a két politikus távozását.

    „Vannak dolgok, amelyekre föl lehet készülni, de itt egyszer csak azt láttam, hogy támadást indítottak a baloldali pártok a köztársasági elnök asszony ellen. Az volt a baj, hogy én teljesen eszköztelen voltam abban a helyzetben.

    Magyarországon a köztársasági elnöki intézmény jól el van választva a mindenkori kormánytól és a mindenkori parlamenttől. Az elnökkel kapcsolatos ügyekkel foglalkozni egy érzékeny dolog és én igyekszem nem is foglalkozni velük. Van egy-két olyan ügy, amely kizárólagos elnöki hatáskör és jobb, ha a kormány abba nem ártja bele magát. Ilyen a kegyelmi ügyeknek a rendszere is.

    Ilyenkor az elnöknek kell döntést hoznia. Novák elnök asszony meghozta a maga döntését és szerintem jól döntött, amikor lemondott. Én ezt csak nézni tudom, ezt a folyamatot nem szabad a kormány részéről befolyásolni.”

    A lap Varga Judit lemondásáról is kérdezte a miniszterelnököt.

    „Az inkább egy vezéráldozat, vagy nem is tudom mit mondjak. Az a szerencsétlen része. Novák Katalin hozott egy rossz döntést, vállalta a felelősséget – amivel nálam egyébként kiérdemelte a tiszteletet. Úgy gondolom, hogy a magyar politikában nagyon kevés olyan ember van, aki egy nyilvánvalóan rossz döntést, ami nyilvánvalóan az ő felelőssége, nem magyarázni próbál, meg mismásolni, hanem beleáll és azt mondja, hogy ezt elhibáztam és az a következménye, hogy lemondok...”

    Ezután árulta el a riporter kérdésére, hogy a távozásuk óta már találkozott mindkét politikussal.

    „Katalinnal régebben, amikor túl volt ezen az egészen, akkor leültünk inni egy kávét. Mégiscsak, a mi politikai táborunkban vannak személyes érzelmek, nem szoktunk erről beszélni, mert nem tartozik ez a nyilvánosságra, de barátságok vannak a jobboldalon.

    Nem egyszerűen munkatársak vagy kollégák, hanem barátok is vagyunk. És ezt a barátságot nem is akarom megtagadni Novák Katalinnal. Nem volt kellemes beszélgetés.

    Az igazságügyi miniszter asszonnyal gyakrabban találkozom, kíváncsi vagyok a véleményére. Vannak ügyek, amelyekben kifejezetten számítok a véleményére most is. Nagyon ritkán kerül Magyarországon előtérbe olyan felkészült, tapasztalattal rendelkező, európai kitekintésű politikus, mint Varga Judit, úgyhogy én igyekszem az ő tudását bekötni valahogy a saját döntéseimbe.”

    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    HÍREK
    A Rovatból
    Orbán Viktor: Ha Magyar Péter a „belső körökhöz” tartozott, akkor én nem
    A miniszterelnök egyszer találkozott a Tisza Párt alelnökével, és akkor sem beszéltek egymással két mondatnál többet. Orbánt állítása szerint nem zavarja Varga Judit volt férjének politikai szerepvállalása.

    Link másolása

    Magyar Péter is szóba került a Blikk Orbán Viktorral készített videóinterjújában. A miniszterelnök előbb arról beszélt, hogy miért nevezte rémálomnak az évértékelő beszédében Novák Katalin köztársasági elnök és Varga Judit EP-listavezető februári lemondását, majd utóbbi volt férjének színre lépésével kapcsolatban kérdezték.

    „Hát arról inkább nem mondanék semmit. A szóban forgó úriembert nem ismerem, életemben két mondatnál többet nem váltottam vele és az is teljesen formális volt. Ha ő a "belső körökhöz" tartozott, akkor én nem.

    Egyébként is nehezen megyek túl a politikán és nem szívesen mondok véleményt az emberekről, különösen olyanokról nem, akiket nem ismerek. Könnyű megbántani valakit, vagy igazságtalanságot elkövetni. Az biztos, hogy kicsit szokatlan, hogy az ember a saját feleségét lehallgatja és utána a vele való rögzített beszélgetést politikai célokra használja. De ez is több annál, mint amit mondani akartam. Judittal szemben a személyes érzelmeink azért erősek, mondom, barátság is van és az, hogy őt szenvedtetik vagy sanyargatják, az mindannyiunknak fáj.”

    A Blikk ezután arról kérdezte Orbánt, hogy zavarja-e Magyar politikai szerepvállalása.

    „Nem. Egyetlen magyar választópolgártól sem lehet eltiltani, hogy kipróbálja magát a politika világában. Az is lehet, hogy vezeti olyan meggyőződés, ami figyelemre méltó. Nem szabad túl korán ítélkezni, nem lehet tudni, miből lesz a cserebogár.

    Türelem meg távlatok kellenek ahhoz, hogy valamit meg lehessen a politikában ítélni. Az zavarna, hogyha mindez a mi térfelünkön történt volna, de miután mindez tőlünk balra történik és ez az ellenzéken belüli ügyek világához tartozik, a mi világunk ettől el van teljesen zárva. Ezért nincs hozzá személyes vagy érzelmi viszonyom.”

    Link másolása
    KÖVESS MINKET:


    HÍREK
    Átlátszó: a közútra épített kocsibeállóval zárta ki a szomszédját a saját telkéről az államtitkár
    Ha a budajenői önkormányzat eladja a 3 méteres szakaszt Soltész Miklósnak, akkor a háza mögötti telek közúti kapcsolata megszűnne. Így viszont a terület értékesíthetetlenné válna.

    Link másolása

    Egy közútra épített kocsibeállóval zárta ki a szomszédját a saját telkéről Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára, a KDNP alelnöke, derül ki az Átlátszó cikkéből.

    Soltész a Pest megyei Budajenőn lakik, ahol néhány éve megvette a háza melletti közút nagy részét az önkormányzattól. A szomszédos telekre autóval a közút megmaradt részéről lehetne bejutni, ám az papíron csak 3 méter széles, valójában viszont egy betonozott árok teszi ki a nagy részét, így lehetetlen ott autóval bejutni.

    Az államtitkár ráadásul nemrég még egy kocsibeállót is épített az általa megvett, közterület jellegét elvesztett területre, ami rálóg a maradék közútra, ezzel végképp ellehetetlenítve a hátsó telekre bejutást.

    A település polgármestere néhány hete felszólította a politikust az építmény lebontására, de Soltész Miklós fellebbezett a döntés ellen, így az ügy hamarosan a kizárólag függetlenekből álló képviselőtestület elé kerül.

    A hátsó telek tulajdonosa, Ráth Gábor a helyszínen panaszkodott a lap munkatársainak, hogy a telkére lehetetlen bejutni autóval.

    Soltészék telkéhez 2020-ban csatoltak az utcából egy 91 négyzetméteres területet, amelyért négyzetméterenként 1650 forintot, azaz nagyjából 150 ezer forintot fizettek. A KDNP-s politikus háza melletti 9 méter széles utcarész akkor 3 méter szélesre csökkent. Idén pedig Soltész kérvényezte az önkormányzattól a maradék 3 méter széles rész megvásárlását is. A képviselő-testület azonban egyhangú döntéssel elutasította az államtitkár kérelmét „jogszabályi feltételek hiányában”.

    Az indoklás szerint az út közút, ezért nem eladható, először át kéne minősíteni, majd emiatt módosítani a helyi építési szabályzatot. Másrészt a maradék 3 méter széles útszakasz eladásával az államtitkárék háza mögötti telek közúti kapcsolata megszűnne, ezért a terület értékesíthetetlenné válna, és a tulajdonos jogosan perelhetné be az önkormányzatot kártérítésért.

    Az Átlátszó megkereste Soltész Miklóst kérdéseivel. Az államtitkár azt válaszolta, hogy a közútból a telkükhöz csatolt 91 négyzetméteres terület „korábban gondozatlan, gazos nyúlványa volt a településnek, ezért több mint 20 éven keresztül mi ápoltuk, mi ültettünk oda növényeket”, és az önkormányzattól vásárolták meg „az önkormányzat által kialakított és általunk elfogadott vételáron”. A lap kérdésére a politikus azt is közölte, miért szerették volna megvásárolni a maradék területet is:

    „azért terveztük az önkormányzattól megvásárolni, mert megítélésünk szerint az funkció nélkülivé vált. Az említett terület ugyanis egy korábbi területrendezési térképen kialakítandó járdaként volt feltüntetve”.

    A közútra kilógó kocsibeállóról Soltész Miklós azt írta, hogy az a saját területükön épült, településképi hozzájárulás alapján. Az építménnyel kapcsolatban jelenleg jogvitában állnak az önkormányzattal. A vita lezárása után, a jogerős határozatban foglaltak szerint fognak eljárni.

    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    Ajánljuk

    HÍREK
    Itt lesznek lezárások az Azahriah-koncertek miatt Budapesten
    A BKK mindenkinek azt javasolja, hogy inkább tömegközlekedéssel induljon el Azahriah koncertjére. Az Aréna körül több utcát is lezárnak esténként.
    Maier Vilmos - szmo.hu
    2024. május 23.


    Link másolása

    A közösségi közlekedés igénybevételét javasolja a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) azoknak, akik pénteken, szombaton és vasárnap este koncertre érkeznek a Puskás Arénába, írja az MTI.

    A társaság közölte, a 20 órakor kezdődő előadás előtt a stadion környékén már 18.30-tól lezárhatják a Dózsa György utat és az Ifjúság útját, a várhatóan 22.30-kor véget érő koncertek után pedig a Stefánia utat zárják majd le körülbelül egy órára.

    Mivel az arénánál korlátozottak a parkolási lehetőségek, ezért a BKK azt javasolja, hogy a helyszínt közösségi közlekedéssel közelítsék meg az érkezők: gyakrabban jár majd az M2-es és az M4-es metró, valamint az 1-es villamos, továbbá a Thököly úton közlekedő buszok mindegyike megáll a Reiner Frigyes park és a Thököly út/Stefánia út megállóhelyen.

    Ezeken túl a társaság a MOL Bubi közbringarendszer használatát is ajánlja, valamint felhívja a figyelmet arra, hogy a stadion gyalog nemcsak a Puskás Ferenc Stadion metróállomástól, hanem - hasonló eljutási idővel - a Keleti pályaudvartól (a Verseny utcán át) is megközelíthető.

    A lezárások életbe lépésekor több busz és trolibusz is terelve közlekedik majd a környéken.


    Link másolása
    KÖVESS MINKET: