HÍREK
A Rovatból

Biró Ferenc lesz az Integritás Hatóság elnöke, Dabóczi Kálmán az egyik alelnök, Holbusz Tímea a másik

Biró cégtársként vezette a PwC egyik hazai üzletágát. Dabóczi a BKK vezérigazgatója volt, amíg Tarlós István ki nem rúgta az elektronikus jegyrendszer miatt.


Az Integritás Hatóság elnökének Biró Ferencet, elnökhelyetteseinek pedig Holbusz Tímeát és Dabóczi Kálmánt jelöli Windisch László, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke.

Az ÁSZ hírportálján olvasható, csütörtöki keltezésű közleményében a számvevőszék elnöke jelezte, hogy lezárult az Integritás Hatóság elnökének és elnökhelyetteseinek kiválasztási eljárása; a hatóság igazgatósága tagjainak kiválasztásáért felelős alkalmassági bizottság az elnöki posztra 5, az elnökhelyettesi posztra 13 pályázó esetében állapította meg a törvényi feltételek fennállását.

Windisch László közölte: egy időközben visszalépő elnökjelölt kivételével az összes, alkalmasnak talált jelöltet személyesen meghallgatta és az előzetesen, az interjúk lefolytatását megelőzően nyilvánosságra hozott értékelési keretrendszerben értékelte.

"Az Integritás Hatóság elnökének a legmagasabb pontszámot elért Biró Ferencet jelöltem, akit az alkalmassági bizottság is első helyen ajánlott figyelmembe" - írta. Hozzátette: elnökhelyettesnek Holbusz Tímeát és Dabóczi Kálmánt javasolja.

Biró Ferenc 2020 szeptemberétől cégtársként vezette a PwC magyarországi, illetve dél-kelet európai Forensic szolgáltatások üzletágát. Több mint 20 éves tapasztalattal rendelkezik kockázatkezelési és vállalatirányítási területen.

"Széles körű tapasztalattal rendelkezik komplex vállalati visszaélések és korrupciós ügyek feltárásában, trösztellenes esetek kezelésében, valamint olyan vállalati kultúra létrehozásában, amely etikus módon támogatja az üzleti célok elérését" - írták az életrajzában, itt pedig egy interjút lehet vele végighallgatni.

Holbusz Tímea most az Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság különleges vizsgálatokért felelős igazgatóságának az igazgatója.

Dabóczi Kálmán a Budapesti Közlekedési Központ vezérigazgatója volt, amíg Tarlós István akkori főpolgármester 2019-ben ki nem rúgta az elektronikus jegyrendszer projektje miatt.

Tarlós szerint a BKK átverte az ügyben, és miután kirúgta Dabóczit, feljelentést is tett. Később Karácsony Gergelyék is bírósági eljárást indítottak az ügyben. A projekt hét fázisából csak négy teljesült, a rendszer sosem működött, a megvásárolt jegyleolvasók, kapuk egy része raktárban maradt - írja a 444.hu.

Az ÁSZ-elnök úgy értékelt, hogy mindhárom jelölt kimagasló szakmai tudással, tapasztalattal és vezetői gyakorlattal rendelkezik. Függetlenségük és elfogulatlanságuk kapcsán aggály nem merült fel - jegyezte meg kommünikéjében Windisch László.

A részletekről azt közölte, hogy az értékelési keretrendszerben Biró Ferenc 129 pontot, Holbusz Tímea 112 pontot, Dabóczi Kálmán 102 pontot kapott.

Beszámolt arról is, hogy a megbízatást nem nyert pályázók közül - adatvédelmi szabályokra figyelemmel - kizárólag azon személyek pontszámai tehetők közzé, akik ehhez írásban kifejezetten hozzájárultak. Közülük Ambrus István 94, Kovátsits Gábor 108, Matusik Tamás 95 pontot szerzett.

Windisch László jelezte azt is, hogy döntéséről levélben tájékoztatta Novák Katalin köztársasági elnököt, aki a törvénynek megfelelően pénteken nevezi ki az Integritás Hatóság új vezetőit.

Az Integritás Hatóság (IH) jogköre eleve eléggé megkurtított: vizsgálódhat és javaslatokat tehet korrupciógyanús ügyekben, ugyanakkor nyomozati jogköre nincs. A cél pedig, hogy az Európai Unió "megenyhüljön", és megadja Magyarországnak azt a mintegy 3000 milliárd forintot, amit eddig a korrupciós ügyek miatt tartott vissza.

A pályázatok elbírálása idején távozott az alkalmassági bizottság egyetlen, igazából kormánytól függetlennek tekinthető tagja, Pataki Balázs, aki az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) felügyelőbizottsága mellett működő titkárságon foglalkozik az intézmény vizsgálati feladatainak rendszeres ellenőrzésével.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Nagy Feró nem lépett fel, Radics Gigi ott sem volt a DPK-gyűlésen, aminek szerződését Magyar Péter nyilvánosságra hozta
Az énekesnő a tiszás politikus posztja alá kommentelt. Nagy Feró pedig a Telexnek cáfolta, hogy megkapta volna a DPK-rendezvény szerződésében szereplő másfél millió forintos gázsiját.


Magyar Péter vasárnap nyilvánosságra hozott egy dokumentumot a Digitális Polgári Körök (DPK) tavaly szeptemberi, sportarénás nagygyűléséről, amelyre több, a papíron szereplő művész is reagált. Nagy Feró szerint a neki szánt gázsi csak papíron létezik, Radics Gigi pedig azt állítja, ott sem volt a rendezvényen.

Magyar Péter a sajtónak eljuttatott egy dokumentumot, amely állítása szerint a DPK 2025. szeptember 20-i arénás rendezvényének szerződése. A papírok szerint a Digitális Demokráciafejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. 390 millió 700 ezer forint plusz áfa díjat fizetett a lebonyolításért a Human Telex Agency Kft.-nek. Magyar szerint „Orbánék csak erre az egy rendezvényre majd 400 millió forintot égettek el”, és az eseményt valójában a magyar adófizetők pénzéből állták.

A dokumentum melléklete részletesen taglalja a fellépők gázsiját is. Másfél millió forintos összeg szerepel Demjén Ferenc, Pataky Attila, Nagy Feró, Oláh Gergő és Nagy Adri neve mellett, míg Radics Giginél hárommillió forintot tüntettek fel. A Telex vasárnap esti cikke szerint azonban

a tavaly szeptemberi eseményen a szerződésben nevesített előadók közül sem Radics Gigi, sem Nagy Feró, sem Nagy Adri nem lépett fel. A színpadon Demjén Rózsi, Lakatos Mónika és a Romenga, Pataky Attila, Oláh Gergő és Szarka Tamás állt.

Az ellentmondásra az érintettek is reagáltak. „Ott sem voltam” – írta Magyar Péter posztja alá Radics Gigi. Nagy Feró a Telexnek megerősítette, hogy bár a helyszínen volt, nem lépett a színpadra, a szerződést pedig nem tartja hitelesnek. Arra a kérdésre, hogy megkapta-e a dokumentumban szereplő összeget, a zenész egyértelmű választ adott:

„igen, sajnos csak azon van, nem az én zsebemben”. A menedzsere, Nagy Botond sem emlékezett ilyen szerződésre, és úgy vélte, ez „nem fizetős buli volt”.

A Tisza Párt szerint a dokumentum valódiságát nem kérdőjelezi meg, hogy végül mások léptek fel. „A dokumentum hiteles. Az, hogy utolsó pillanatban cserélődnek fellépők, az nem cáfolja a dokumentum valódiságát” – közölték, hozzátéve, hogy szerintük az ügyben felmerül a tiltott pártfinanszírozás gyanúja, ezért az Állami Számvevőszéknek kellene vizsgálnia.

A vita tárgyát képező szerződésben a fellépői gázsikon túl szerepel többek között 20 millió forint étkeztetésre, 12,5 millió ajándék zászlókra és repoharakra, 3,5 millió egy szelfiboxra és 20 millió forint világító karkötőkre is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Bugyiban és pólóban dolgozott a tótkomlósi bölcsődevezető – a szülők felháborodtak, a rendőrség szerint nem történt bűncselekmény
A nő nemcsak hiányos öltözetben dolgozott, de más szabálytalanságokat is elkövetett, például az intézményben mosta a családja szennyesét, és ott is főzött nekik. az intézményt magáncélra is használta. Egy belső vizsgálat után lefokozták, és továbbra is a gyerekek közelében dolgozhat.


Bugyiban és pólóban fogadta a gyerekeket és a szülőket a tótkomlósi bölcsőde korábbi vezetője, a rendőrség azonban nem látott bűncselekményt ebben – számolt be róla az RTL Híradó.

A nő rendszeresen csupán egy pólót és egy tangát viselt a munkahelyén, ahogyan ezt fotók is bizonyítják. Egy édesanya a Híradónak azt mondta, a férjének is kellemetlen érzése volt, amikor az ebédbefizetéskor az irodában szembesült a vezető hiányos öltözékével.

Az is kiderült, hogy a nő más szabálytalanságokat is elkövetett. Hétvégente a családja szennyesét a bölcsődében mosta, és ételt is ott készített nekik, sőt még az alapanyagokat pedig gyakran az intézmény számlájára vásárolta meg.

A szülők tavaly ősszel tették szóvá a nő viselkedését a fenntartónál. Ezt követően belső vizsgálat indult ellene, amelynek eredményeként a nőt vezetőből gondozói munkakörbe minősítették vissza. Zsura Zoltán, a város polgármestere elrendelte a kötelező munkaruha-viseletet, és feljelentést tett a rendőrségen kiskorú veszélyeztetése miatt.

A rendőrség azonban bűncselekmény hiányára hivatkozva megszüntette az eljárást. Indoklásuk szerint ugyanis a hiányos öltözet önmagában nem valósítja meg a kiskorúak fejlődésének súlyos veszélyeztetését.

A szülők nem fogadják el a döntést, és úgy vélik, egy ilyen gondozónak nem lenne szabad a gyerekeik közelében dolgoznia.

Az RTL Híradó riportja:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
„Bilincs, bilincs, rács, rács” – ezt üzente Magyar Péter az MNB-botrány kapcsán Matolcsynak
A politikus Cseresnyés Péteren keresztül küldte üzenetét a volt jegybankelnöknek a 650 milliárdos MNB-ügy miatt. Az elszámoltatást az MNB-székház luxusfelújításával is indokolta.
Maier Vilmos - szmo.hu
2026. március 22.



Magyar Péter a vasárnapot Nagykanizsán zárta, ahol a Telex tudósítása szerint a Magyar Nemzeti Bank ügyének felelőseiről beszélt. A helyi fideszes országgyűlési képviselőnek, Cseresnyés Péternek címezve, aki szerinte Matolcsy György volt MNB-elnök egykori kollégája, azt mondta, felelősségre fogják vonni őket.

„Ha találkozik Matolcsyval Dubajban vagy New Yorkban, akár a francia Riviérán vagy egy 30 milliárdos jachton, lécci add át, hogy bilincs, bilincs, rács, rács. Lehet aranyszínű is, ha ezt kérik”

– üzente Magyar.

Állítása szerint Cseresnyés és „bűntársai” 650 milliárd forintot tüntettek el az MNB-ből, és utalt a jegybank székházának felújításakor történt túlköltekezésekre, például az aranyszínű vécékefetartókra. Azt is elmondta, hogy amikor kiszállt az autójából a rendezvény helyszínén, hátulról 4-5-en rátámadtak. A „Tik-tak, tik-tak” üzenettel jelezte, hogy szerinte 21 nap múlva véget ér a Fidesz hatalma.

A vasárnapi országjáráson a Tisza Párt helyi jelöltjei is szót kaptak. Nagykanizsán Lovkó Csaba az elmaradt fejlesztésekről beszélt, és kiemelte: „Sokan kérdezik még, ki az a Lovkó Csaba. Nem a személyem számít, a küldetés számít. Tenni a közösségért, tenni Dél-Zaláért, Nagykanizsáért”. Szentgotthárdon Horváth Zsolt a nagykölkedi gumitelep problémáját és a szomszédos Ausztriába irányuló orvoselvándorlást hozta fel példaként. „Jelenleg több magyar orvos dolgozik a szomszédos Burgenlandban, mint saját választókerületükben” – mondta. Lentiben Nagy Márta a zajdai gumiabroncs-temető ügye kapcsán hangsúlyozta: „Szigorúan fogjuk ellenőrizni a környezetvédelmi szabályok betartását, és nem hagyjuk, hogy a településeinket szemétdombnak nézzék”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor vizsgálatot rendelt el: Egy kormánytag lehallgatása súlyos támadás Magyarország ellen
A miniszterelnök arra utasította az igazságügyi minisztert, hogy haladéktalanul vizsgálja ki a külügyminiszter állítólagos lehallgatásával kapcsolatos információkat. Orbán Viktor a Mandiner egyik cikkét linkelte, amiben egy lehallgatott oknyomozó újságíró szavait idézik.


Vizsgálatot rendelt el Orbán Viktor, miután felmerült annak a lehetősége, hogy lehallgathatták Szijjártó Pétert – erről a miniszterelnök egy Facebook-bejegyzésben írt hétfő reggel.

„Egy kormánytag lehallgatása súlyos támadás Magyarország ellen. Utasítottam az igazságügyi minisztert, hogy a Szijjártó Péter lehallgatásával kapcsolatos információkat haladéktalanul vizsgálja ki”

– olvasható a kormányfő posztjában.

Orbán Viktor a posztja alá linkelte a Mandiner hétfői reggeli cikkét. Ebben valóban van egy lehallgatott beszélgetés, csakhogy ez nem Szijjártó Péteré, hanem Panyi Szabolcsé, a Direkt36 és a VSquare oknyomozó újságírójáé, aki az elmúlt napokban számos cikket jelentett meg a magyar választások orosz befolyásolásáról, valamint arról, hogy mi állhatott az ukrán pénzszállító elleni NAV-os akció mögött.

A lehallgatott beszélgetésben az oknyomozó újságíró egy nővel beszélget, aki a szavai alapján a külügyminisztérium alkalmazottja, Szijjártó Péter közeli munkatársa lehet. A kormánypárti lap állítása szerint a felvételt egy magát Negyedik Hatalmi Ágnak nevező feladótól kapták.

A hallhatóan is erősen megvágott beszélgetésből a Mandiner szerint az derül ki, hogy egy meg nem nevezett európai uniós tagállam titkosszolgálatának Panyi megadta a külügyminiszter telefonszámát, amelynek így lehetősége nyílik megfigyelni Szijjártó telefonbeszélgetéseit.

A felvételből ugyanakkor valójában inkább úgy tűnik, Panyi Szabolcs csekkolhatta a beszélgetőtársától kapott számokat, amik már eleve megvoltak ennek a bizonyos külföldi állami szervnek.

„Tőled kértem el a számaidat, a te számodat, meg a Péterét, és akkor én csak azt kérdeztem meg, hogy ezen a két számon kívül látnak-e harmadik számot. És akkor mondták, hogy nem, ezt a két számot látják” - hangzik el a felvételen. Azt is hozzáteszi, „ők nem a Pétert, nem téged figyeltek.” A nő megkérdezi, hogy kit, de erre nem kivehető a válasz.

Később az is kiderül, hogy ez nem lehallgatás lehet, inkább megfigyelés: „Ez úgy működik, hogy figyelnek egy számot, és nekik az van meg, hogy az a szám kivel beszélt, és azt látják, hogy ki hívja azt a számot vagy az a szám kit hív” - mondja Panyi. Hogy melyik országról van szó, azt nem árulja el.

A lehallgatott beszélgetés során a Mandiner szerint az oknyomozó újságíró egy ipad-et is elővett, amin állítólag Szijjártó Péter és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter egyik beszélgetésének leirata volt.

Ez a kormánypárti lap szerint arról szólhat, hogy 2020-ban Szijjártó segített elintézni Peter Pellegrini korábbi szlovák miniszterelnöknek egy moszkvai vizitet a szlovák választások hajrájában. Az oknyomozó újságíró erről írt is egy cikket annak idején, de azt nem írta bele, hogy a beszélgetés szövege is nála van.

Panyi Szabolcs a Mandiner szerint azzal zárta mondandóját, hogy „neki ezek a beszélgetések megvannak”.

A felvételből azonban a "neki" szócska hiányzik, konkrétan az hangzik el: „Ezek a beszélgetések megvannak, vannak szolgálatok, titkosszolgálatok, akik ezeket lehallgatják.”

„Nagyon durva. Mindig mondom a Péternek, hogy használjon Signalt” - válaszolja a nő, egy titkosító alkalmazásra utalva.


Link másolása
KÖVESS MINKET: