HÍREK
A Rovatból

850 FBI-ost rendelt Washingtonba Donald Trump – közben a főváros polgármestere visszavonta tőle a támogatását

A polgármester előbb támogatta a Nemzeti Gárda bevetését, majd visszakozott. A Fehér Ház közleménye szerint hétfő este a szövetségi ügynökök 23 embert tartóztattak le.


Muriel Bowser, Washington D.C. polgármestere visszavonta korábbi támogatását azzal az ötlettel kapcsolatban, hogy Donald Trump bevesse a Nemzeti Gárdát a városban, derül ki a CNN beszámolójából. A főváros első embere szerint a lakosoknak kell megvédeniük a várost, és meg kell tartani egy bizonyos fokú önállóságot.

„Most van itt az idő, hogy a közösség közbelépjen, és mindenki tegye meg a maga részét a saját területén, hogy megvédjük a városunkat és az önállóságunkat, megőrizzük a helyi önkormányzatunkat, átlépjünk ezen az emberen, és gondoskodjunk arról, hogy demokrata többségű Képviselőházat válasszunk, amely gátat szab ennek a tekintélyelvű nyomulásnak”

– mondta egy fórumon.

Bowser korábban azt mondta, hogy együtt fog dolgozni a Trump-kormánnyal. „Együttműködne abban, hogy ott legyen a környékeken, és harcoljon a bűnözés ellen” – nyilatkozta még Trump bejelentése előtt.

Trump hétfőn átvette a fővárosi rendőrkapitányság 3400 tagú állományának irányítását, és aktiválta a Nemzeti Gárdát. Mintegy 850 szövetségi ügynököt vezényelt a főváros utcáira, köztük az FBI, a Határőrség, a DEA és a Parkrendőrség embereit.

A Fehér Ház közleménye szerint hétfő este a szövetségi ügynökök 23 embert tartóztattak le. Volt köztük fegyverrel kapcsolatos bűncselekmény, kábítószer-kereskedelem, jegy nélküli utazás, szeméremsértés, zaklatás, nagy kapacitású tár birtoklása, rendőr elől menekülés, ittas vezetés és veszélyes vezetés. Lefoglaltak hat illegális fegyvert is.

Letartóztattak egy májusi gyilkossági ügy gyanúsítottját is. A 17 éves Leroy Dixont felnőttként vádolták fegyverrel elkövetett másodfokú emberöléssel a 16 éves Dominique Dingle halála ügyében.

Trump hétfőn azt mondta, hogy „a bűnözés kicsúszott az irányítás alól” Washingtonban, pedig a rendőrség adatai szerint az összbűnözés 7 százalékkal, az erőszakos bűncselekmények 26 százalékkal, a vagyon elleni bűncselekmények pedig 5 százalékkal csökkentek az előző évhez képest.

„Nagyon komoly céllal vagyunk itt. Valami kicsúszott az irányítás alól. De gyorsan vissza fogjuk szorítani, ahogy tettük a déli határnál is. Ez a felszabadítás napja DC-ben, és vissza fogjuk venni a fővárosunkat”

– mondta. Hozzátette, hogy eltávolítják a hajléktalantáborokat a parkokból.

A törvény szerint az elnök közbiztonsági vészhelyzet esetén 30 napra átveheti a rendőrség irányítását, amit a Kongresszus meghosszabbíthat.

Bowser azt mondta, hogy a város követi az utasításokat, de kiállt Washington D.C. államisága mellett. Pamela Smith rendőrfőnök közölte, hogy együtt fognak dolgozni a szövetségi partnerekkel.

Kedden Bowser és Smith találkozott Pam Bondi főügyésszel és más szövetségi vezetőkkel. A találkozó után azt mondták, fennmarad az együttműködés, és nem várnak nagy változásokat a rendőrség működésében. Smith szerint „ez egy jó erőfeszítés lesz”, és a stratégiai tervet már átadták a szövetségi vezetésnek.

Kedd este, kevesebb mint egy kilométerre a Fehér Háztól, a Logan Circle városrészben lelőttek egy 33 éves férfit, Tymark Wellst. Ez volt az év 100. gyilkossága a városban, és az első, mióta a Trump-adminisztráció átvette az MPD irányítását.

A Nemzeti Gárda nem sokkal ez előtt, kedden délután érkezett meg DC utcáira. A tervezett 800 gárdista közül ekkor még csak kis részt vezényeltek ki, a következő napokban továbbiak érkeznek.

A Rochesteri Műszaki Egyetem adatai szerint Washington 2024-ben az amerikai városok között a negyedik legmagasabb emberölési rátával rendelkezett, 100 ezer lakosra vetítve 27,3 gyilkossággal. Ez hatszor magasabb volt, mint New York Cityé, és négyszer magasabb, mint Los Angelesé.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
A főváros már mindenkinek megfelelő megoldást keres, miután Magyar Péter bírálta Karácsony Gergelyék koncertjét
Karácsony Gergely a NER-t búcsúztató koncertet hirdetett a pesti rakpartra, amit a Tisza Párt elnöke élesen bírált. A Főpolgármesteri Hivatal a vita után jelezte, kompromisszumot keresnek a szombati Tisza-rendezvény miatt.


Két nagyszabású politikai ünnep készül Budapesten: a főváros pénteki NER-búcsúja és a Tisza Párt szombati rendszerváltó népünnepélye. A vita nyomán a Főpolgármesteri Hivatal közölte, mindenkinek megfelelő megoldást keresnek.

Karácsony Gergely főpolgármester péntek estére hirdetett „rendszerzáró örömkoncertet” a pesti rakpartra, hogy az új Országgyűlés másnapi alakuló ülése előtt elbúcsúztassák a NER-t.

Az ötletet Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke bírálta, amiért szerinte a főpolgármester rászervezett a pártja szombati eseményére.

A leendő miniszterelnök egy kommentben úgy fogalmazott: „Szerintem kifejezetten káros és udvariatlan dolog bulit szervezni a május 9-i országos rendszerváltó ünnep elé egy nappal, szinte ugyanoda”.

A Főpolgármesteri Hivatal a Telexnek reagált a felvetésre, jelezve, hogy

a kritikákat megfontolva „keressük a mindenkinek megfelelő megoldást, amiről időben adunk tájékoztatást”.

A tervek szerint a főváros „Hála nektek!” címmel péntek este tartana koncertet a pesti rakparton, a Lánchíd lábánál. Másnap, szombaton 10 órakor kezdődik az új Országgyűlés alakuló ülése, amellyel párhuzamosan a Tisza Párt egész napos rendszerváltó népünnepélyt szervez a Kossuth téren és a Parlament előtti rakparton.

A főváros azzal indokolta a pénteki időpontot, hogy a rendezvény ne zavarja a szombati parlamenti eseményeket. A koncert célja szerintük a NER-korszak lezárásának és az új időszak kezdetének közösségi megünneplése, valamint köszönetnyilvánítás a „mindennapi hősöknek”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
„Fiam, nem fogsz börtönbe menni” – Fekete-Győr Andrást is megrendítette, amit Szabó Bence elmesélt neki
Fekete-Győr András a személyes találkozó után javasolta Szabó Bencét a Vagyonvisszaszerzési Hivatalba. A politikus szerint a NER-t leleplező százados a tiszta kezű államigazgatás egyik kulcsfigurája lehet.


„Fiam, nem fogsz börtönbe menni” – ezzel a mondattal hívta fel az édesapja Szabó Bence századost a választás éjszakáján a Batthyány térről. A történetet, amely a hatalomváltás utáni megkönnyebbülésről szól, Fekete-Győr András osztotta meg közösségi oldalán, miután szombaton hosszabban beszélgetettek egymással.

A Momentum politikusa a találkozó után a bejegyzésében a „NER politikusbűnözőinek” és az általuk külföldre menekített vagyonok tulajdonosainak is üzent. Azt írta, ha az elszámoltatás olyan emberek kezébe kerül, mint a százados, akkor a felelősöknek érdemes felkészülniük.

Fekete-Győr szerint „ha az elszámoltatás akár csak fele olyan hazaszerető és becsületes emberek kezébe kerül, mint amilyen a százados úr, akkor jobb, ha már most elkezdik keresni a legjobb védőügyvédeket!”

Fekete-Győr arról írt, hogy élőben is ugyanazt a „Élőben is pontosan ugyanazt a szerény, alázatos és tisztességes embert ismerhettem meg benne, mint akit a képernyőkön keresztül már mindannyian láthattunk". A politikus szerint a százados bátor kiállása a „legsötétebb órákban is reményt és erőt adott rengeteg honfitársunknak”.

A politikus szerint Szabó Bencére a Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatalban vagy az új magyar rendőrségnél is szükség lenne.

Majd elmesélt egy szívszorító történetet is:

"Engem is megérintett, amikor hallottam a történetét a választás estéjéről. Amikor az eredményeket látva az édesapja a Batthyány térről felhívta, hogy megkönnyebbülve csak annyit mondjon neki: 'Fiam, nem fogsz börtönbe menni'".

Hozzátette: "Ez az egyetlen, torokszorító mondat mindennél pontosabban mutatja meg, miből is hoztuk vissza a hazánkat. Hogy április 12-én a magyarok valóban az utolsó pillanatban rántották félre a kormányt a szakadék szélén".


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Panyi Szabolcs: A rogáni propaganda zászlóshajója épp a sajtószabadság világnapján ismeri be hazugságát
Vasárnap tette közzé helyreigazítását az Index a Tisza Pártot érintő ügyben. A portál elismerte, hogy a bemutatott, több száz oldalas irat nem a párt hivatalos gazdasági tervezete volt.


Az Index vasárnap, a sajtószabadság világnapján helyreigazítást közölt a Tisza Pártnak tulajdonított adócsomagról szóló cikksorozatával kapcsolatban. A portál közleményében az áll, hogy valótlanul állította, hogy a birtokába jutott, több száz oldalas dokumentum a párt gazdasági tervezete lett volna. A helyreigazítás szerint a valóság az, hogy az irat nem a Tisza Párt gazdasági programja, és abból nem lehetett volna a párt adó- és járadékrendszerére vonatkozó következtetéseket levonni – írta közleményében az Index.

Panyi Szabolcs oknyomozó újságíró a közösségi oldalán a helyreigazítás időzítését különösen fontosnak nevezte:

"különösen beszédes, hogy az Index éppen a sajtószabadság világnapján tette közzé helyreigazítását, amelyben elismeri: az ellenzéket lejárató sokadik anyaguk is valótlanság volt, az elejétől a végéig... de hétköznapi magyar nyelven ezt simán csak hazugságnak hívjuk"

- írta.

Szerinte, ha a lap "valódi újság lenne, egy ilyen ügy után a főszerkesztőnek és a teljes lapvezetésnek le kellene mondania. Maguk a tartalomkészítő munkatársak pedig szégyenükben egyenként felmondanának".

Panyi emlékeztet rá, hogy "a Tiszának tulajdonított, mesterséges intelligenciával készült adóterv-hamisítványokat sorozatban, egymás után több részben közölték – ezért még csak fel sem merül, hogy véletlen, egyszeri hibáról lenne szó".

Az újságíró szerint "Az Origóról mindenki tudja, hogy nyíltan hazudik – az Index szerepe ezzel szemben a sunyi, alakoskodó, kicsit profibban megkomponált hazudozás lett".

A következő időszakról pedig úgy nyilatkozik: "Az orbáni médiavilágot ismerő források már a választás előtt arról beszéltek, hogy a Mediaworks és a propaganda hagyományos orgánumainak nagy része jó eséllyel háttérbe szorul vagy összeomlik, és a jövőben az Index, illetve a hozzá kapcsolódó felületek maradhatnak a Fidesz legfontosabb tömegmanipulációs platformjai. Már csak ezért is fontos újra és újra kimondani, hogy a mai Index/Indamédia – és a velük együttműködő egyéb felületek – valójában miféle célt szolgálnak, és milyen dicstelen szerepet játszottak az elmúlt közel hat évben. A legfontosabb azt tudatosítani, hogy mindennek semmi köze az újságíráshoz."

Magyar Péter, a Tisza Párt vezetője a helyreigazítás módját bírálta, mondván, az eredeti, lejárató cikkek napokig címlapon szerepeltek, míg a mostani közlemény jóval kisebb figyelmet kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Akkora a szárazság, hogy teljesen eltűnt egy tó vize, a Dunában pedig előbukkant az Inség-szikla
A Békés vármegyei Kakasszéki-tó teljesen kiszáradt, a Duna vízállása pedig Budapesten is rendkívül alacsony. A szakemberek szerint a helyzet a nyár közepére jellemző.


Nem kell megvárni a nyári kánikulát, a hírhedt Ínség-szikla már most, kora tavasszal előbukkant a Dunából Budapesten. Vasárnapra a vízállás mindössze 87 centiméterre csökkent, ami normálisan csak a legforróbb hónapokra jellemző. A helyzet drámai: Békés vármegyében a Kakasszéki-tó medre teljesen kiszáradt – számolt be róla az RTL Híradó.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság szerint most, a tavaszi feltöltődési időszak végén a vízfolyások mederteltsége mindössze 10–20 százalékos, ami példátlanul alacsony.

„Ilyen helyzet inkább augusztusra jellemző, de sajnos az idei tél sem bővelkedett csapadékban”

– mondta Szegi Attila, a főigazgatóság szóvivője.

A helyzet olyannyira súlyos, hogy a Duna csepeli szakaszán már mesterségesen kell beavatkozni a vízszint fenntartásáért. Szegi Attila szerint enélkül „ide a Duna mostani vízállása mellett egyáltalán nem jutna víz, tehát lecsökkenne, akár ki is száradna a meder.”

A szakemberek szerint az elmúlt öt év csapadékhiánya miatt országosan nagyjából egy teljes évnyi víz hiányzik a talajból és a folyókból, az Alföldön pedig még ennél is rosszabb a helyzet.

Egy szegedi férfi a Tiszáról azt mondta, sosem látta még ennyire alacsonynak a folyót.

„Itt nőttem fel. Soha nem volt ilyen alacsony. Most már több év tapasztalata alapján mondhatjuk, hogy lefogyott a víz”

– nyilatkozta az RTL-nek egy szegedi férfi, Gránitz Zoltán.

A szárazság a nagy tavakat sem kíméli. Bár a Balaton vize még csak 13-15 fokos, a hosszú hétvégén sokan fürödtek Keszthelynél. A sekély víz miatt azonban több száz métert kell begyalogolniuk azoknak, akik úszni szeretnének. Egy fürdőző szerint a vízszint „elég kicsi”, ezért ők inkább az északi parton strandolnak, mert ott mélyebb a víz.

A Velencei-tónál is annyira alacsony a vízállás, hogy több bója már a homokban hever, bár kenuzni és horgászni még lehet.

A meteorológusok az éghajlatváltozással magyarázzák a jelenséget. Mráz Anna szerint a klímaváltozás miatt egyre gyakoribbak a hosszú, száraz periódusok, amikor pedig esik, akkor rövid idő alatt, nagy mennyiségű csapadék hullik.

„Egyre inkább jellemző, hogy hosszabbak a száraz periódusok, és rövid idő alatt, de nagyobb mennyiségű csapadék esik”

- mondta Mráz Anna meteorológus.

A szakember hozzátette, hogy bár a következő napokban várható némi eső, ez az országos aszály problémáját nem fogja megoldani.

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk