ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Még nem késő: látványos húsvéti dekorációk

A pompomos nyuszik és csibék garantáltan látványossá és vidámmá teszik az ünnepet! Ráadásul az elkészítésük gyerekjáték.

Link másolása

A Mom With Five blog sokkal több egy ötgyerekes édesanya egyszerű naplójánál, egy valóságos családi magazin. R. Fonyó Barbara végzettségét tekintve történész-egyiptológus, de az egyetem elvégzése után – némi kitérőtől eltekintve – külpolitikai újságíróként dolgozott a Magyar Távirati Irodánál. 2002 óta háztartásbeliként, főállású anyaként éli a mindennapjait öt gyerek (4 fiú és egy lány) édesanyjaként.

Barbara posztjai középpontjában a család áll, a gyerekei, a velük átélt élmények, a gyereknevelés során szerzett tapasztalatok, kudarcok. Írásaiban azt szeretné megmutatni, hogy gyerekekkel élni nem mindig rózsaszín, habos-babos tündérmese, néha kifejezetten nehéz, de ennek ellenére minden pillanatáért megéri csinálni, küzdeni, erőn felül teljesíteni.

Nálunk a húsvét tobzódik a színekben.

Színes a teríték, a szalvéta, vidám mintás a terítő, a tojásokat is próbáljuk minél élénkebb színűre festeni. Nem tagadom, hogy ránk is fér ez a fajta vidámság a hosszú, szürke, borongós téli időszak után. Bár én nagyon szeretem a telet, de azért a tavasz mindig képes levenni a lábamról.

És ha már tobzódás, akkor teljesen nyilvánvaló, hogy nem elégszünk meg holmi terítékkel és festett tojásokkal, különféle bohókás, vicces dekorációkat is készítünk. Ha már lúd, legyen kövér. Nemde?

A húsvéti dekorációba sok minden belefér: különböző füzérek, függő dekorok (papírból vagy porcelángyurmából), origami figurák, asztali dísz, ajtóra való koszorú stb. A változatosság mellett azonban két állandó eleme is van az ünnepnek: a nyúl és a csibe minta. Erről a gyerekek nem hajlandóak lemondani. A tojás csak azért nem szerepel a dekorációs repertoárban, mint kötelező minta, mert azt ugyebár festünk, így abból megfelelő mennyiség áll rendelkezésre.

Mire jók a pompom díszek?

* "ültetőkártya" az ünnepi asztalnál

* készíthetünk belőle girlandot

* ajándékkísérőként is jól mutat

* díszszalagra fűzve ajtódíszként is használhatjuk, ha elég nagy méretű pompont készítettünk

A nyúlhoz és a csibéhez, mint elengedhetetlen húsvéti díszekhez való ragaszkodásukat szerintem az is befolyásolja, hogy nem vagyok hajlandó egyik állatból sem élő példányokat venni sem húsvétkor, sem máskor. Ők azért rendre próbákoznak, én viszont keményen ellenállok. Cserébe minden évben valami újdonsággal próbálok meg előrukkolni, hogy feledtessem velük a kudarcélményüket: ismételten nem sikerült meggyőzniük, miért kéne csirkéket és nyulakat nevelnünk az ötödiken?!

A legújabb projekt során sem bonyolítottam túl az alapanyag kérdést: maradtam a jól bevált papírnál, csak most egy kis fonallal egészítettem ki. E két hozzávalóból valódi csodákat lehet alkotni, csak egy kis gyakorlat kell hozzá, na meg persze türelem. Abból viszont sok, főleg, ha öt gyereke van az embernek és mindegyik szeretne magának saját, külön bejáratú húsvéti dekorációt.

husvet_pompom5
Hozzávalók

színes fonal

erős, színes karton (mondjuk fehér, barna és sárga)

pompon készítő (vagy karton)

olló

Elkészítés

Első lépésként készítsünk a fonalakból különböző méretű pomponokat (ha van pompon készítőnk, akkor egyszerűbb a dolgunk, ha nincs, két kör kartonlap segítségével is boldogulhatunk ÍGY), majd igazítsuk őket gömbformára egy olló segítségével.

Vegyük elő a kartonokat és a pomponok méretéhez igazodva rajzoljunk nyuszi és egy csibe formákat, a lényeg, hogy a pocakjuk kerek legyen. A sablonok közepére rajzoljunk egy kisebb kört, majd vágjuk ki és rajzoljunk szemet és szájat az állatoknak. A kész pompont dugjuk át a középső körön és igazgassuk el elöl és hátul is a fonalszálakat, hogy jól mutasson az állatunk hasán.husvet_pompom3husvet_pompom4husvet_pompom6

Haladóknak

Maga az állatfigura sablonja is lehet a pomponkészítő, csak akkor két egyforma darabra lesz szükségünk belőle. Fogjuk össze a két sablont és kezdjük el áttekerni a fonalat rajta (Érdemes kisebb darabokban áttekerni a sablonon a fonalat, mert az egész gombolyag nem fér át a középső kis lyukon. Vágjunk le egy hosszabb darabot és miután azzal körbeértünk a sablonon, kössük a végéhez a következő darabot, vagy csak fogjuk oda, és tekerjük át, hogy stabilan ott maradjon. Az áttekerések ne legyenek se túl szorosak, se túl lazák.)

Ha már elégedettek vagyunk a mennyiséggel, egy olló segítségével vágjuk szét a fonal széleit (közben folyamatosan fogjuk középen az ujjainkkal a fonalat, hogy ne essen szét). Húzzuk szét a két sablont egy kicsit és egy fonaldarabbal jó alaposan kössük át középen a fonalszálakat; ha ezzel megvagyunk, húzzuk vissza a sablonokat az eredeti helyükre. Utolsó lépésként igazítsuk formára az állataink hasát jelképező pompont

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: