UTAZZ
A Rovatból

Sötét múltú szellemsziget, háborús emlékhelyek - Ezek a világ leglenyűgözőbb elhagyatott települései

Bemutatjuk az egykor nyüzsgő, mára lakatlan bányavárosokat, az északi sarkkörön túli kommunista szellemvárost, és a csodás környezetben fekvő egykori települést is, amely természeti csapások miatt néptelenedett el.

Link másolása

Nem is gondolnánk, milyen sok olyan elhagyatott hely van a világon, amelyek egykor élettel teliek voltak. A CNN cikke alapján most 10 olyan települést mutatunk be, amelyekben már üresen állnak az épületek, az utcák, a természet pedig szép lassan bekebelezi őket.

Oradour-sur-Glane, Franciaország

Az egykori halászfalu romjai a második világháború borzalmaira emlékeztetnek. A település a náci barbárság egyik szimbóluma lett, miután 1944. június 10-én a Waffen-SS alegységei tömegmészárlást hajtottak végre, és a lakosság nagy részét kiirtották. Az istállókban bújkáló férfiakat is meggyilkolták, a bezárt templomot, ahol pedig nők és gyerekek rejtőztek, felrobbantották. A túlélőket menekülés közben lelőtték. A háború után De Gaulle francia tábornok úgy döntött, hogy nem építik újjá a lerombolt települést, hanem meghagyják Franciaország náci megszállásának fájdalmas emlékhelyének. Az eredeti falu területe azóta szinte érintetlen maradt, még ma is láthatóak az egykori épületek romjai és az elrozsdásodott járművek és háztartási eszközök. Végül egy új települést építettek a közelben, ahol 1999-ben megnyílt az Emlékközpont, amely állandó kiállításon mutatja be a borzalmas mészárlást.

Wharram Percy, Egyesült Királyság

Anglia legismertebb elhagyatott középkori faluja a gyönyörű Yorkshire Wolds dombvidéken található. A település egykor két lenyűgöző kastélynak és egy templomnak adott otthont, mára már csak utóbbi maradt fenn. A nemesi Percy család által épített házak alapjai viszont még most is láthatóak, ahogy a környező parasztházaké is. A falu lakossága azért kezdett csökkenni, mert a helyiek a juhtartásra való átállás miatt sorra elköltöztek. Nem sokkal 1500 után már az utolsó lakók is otthagyták a falut, amely azóta is üresen áll, viszont a régészek és a turisták gyakran látogatják.

Belchite, Spanyolország

A 12. században alapított település a spanyol polgárháború idején, 1937 augusztusa és szeptembere között egy hetekig tartó ostrom központja volt, mielőtt 1939-ben Francisco Franco tábornok hadai elfoglalták. Ma már többnyire szellemfalu, a polgárháborúban elesettek emlékhelye, de filmforgatási helyszínként is működik (pl. A faun labirintusa). Az egykori apró falutól nem messze 1939-ben épült egy új település ugyanezen a néven, ahol valamivel több mint 1500-an laknak.

Craco, Olaszország

Az Olaszország legdélebbi részén fekvő Craco a világ egyik leglátványosabb elhagyatott helye az elhelyezkedésének és építészetének köszönhetően. Lakosait az 1960-as években a szennyvíz- és vízművek által okozott földcsuszamlások miatt kezdte elveszíteni, majd az 1980-as irpiniai földrengés után teljesen lakatlan maradt. Az épületek romjai viszont egész jó állapotban fennmaradtak, amelyek nemcsak a turistákat vonzzák, hanem a filmeseket is. A szellemváros szerepelt például a 2008-as James Bond-filmben, A Quantum csendjében.

Grand-Bassam, Elefántcsontpart

Bár Elefántcsontpart egykori francia gyarmati fővárosában még most is laknak, számos épület hosszú ideje üresen és érintetlenül áll. Ilyen például a régi posta, a Közép-afrikai Bank és a Hotel de France épülete is. Az UNESCO világörökségi helyszínei közé tartozó üdülővárosban egyébként már jóval a francia gyarmatosítás előtt is éltek emberek. Feltételezések szerint az elefántcsontparti nzema nép lakta a 15. században, a telepesek érkezése előtt a halászfalut, ahol nyüzsgő kikötő működött.

Kolmanskop, Namíbia

A Namíb-sivatag szívében elhelyezkedő elhagyatott települést az 1900-as évek elején alapították, miután egy helyi munkás gyémántokat fedezett fel ott. Ezután özönlöttek oda a német bányászok, így lett Kolmanskop nyüzgő bányaváros. A helyet a német városok mintájára építették fel, és nemcsak villamosrendszer, de bálterem és kaszinó is volt ott. A város 1956-ban lett lakatlan, néhány épülete azonban a mai napig fennmaradt. Igaz, a sivatag egyre inkább bekebelezi őket, sok épület belsejében már magasan áll a homok.

Bodie, Egyesült Államok

A kaliforniai kísértetváros is népszerű bányaváros volt egykor, miután egy William Bodey nevű férfi aranyat talált ott. Elment a családjáért, hogy velük együtt termelje ki a természeti kincset, hazafelé azonban hóviharba került és meghalt. A családja alapította meg Bodie városát, az aranykitermelést pedig 1861-ben kezdték meg. Miután a településen aranybánya létesült, az aranyból meggazdagodni kívánók Bodie-ba özönlöttek, így a város népszerűsége gyorsan ívelt felfelé. 1880-ra már közel 10 000 lakosa volt, 65 kocsmával, Wells Fargo bankkal és taoista templomokkal, illetve kínai negyeddel is rendelkezett. Vonzereje azonban a 20. század elejére elhalványult, miután a bánya már egyre kevesebb profitot termelt. 1920-ban már csak 120-an lakták a várost, 1930-ra pedig már teljesen elnéptelenedett. A bánya még néhány évtizedig tovább működött, de a 60-as években végleg bezárt. A település azóta is lakatlan, viszont még mintegy 170 épület megtalálható a helyén, ráadásul egész jó állapotban. Bodie éppen ezért a legjobb állapotban fennmaradt amerikai szellemváros.

Hashima-sziget, Japán

A Csatahajó-szigetként is ismert Hashima Nagaszaki partjainál található, 1887 és 1974 között tenger alatti szénbányászati létesítményként működött. Miután a szén iránti kereslet csökkent, bezárták, azóta pedig a természet birtokba vette a sziget épületeit. Hashima sötét múlttal is rendelkezik: a második világháború idején kényszermunkatábor helyszíne volt, ahol állítólag több mint 1000 koreai és kínai civil és hadifogoly halt meg.

Pyramiden, Norvégia

A Norvégiához tartozó Svalbardon található Pyramiden egykor sikeres szénbányatelepülés volt. 1910-ben alapították a svédek, majd 1927-ben eladták a Szovjetuniónak. Az elhagyatott város a kommunista időszak klasszikus építészete jellemzi a lakótömböktől a helikopterkikötőig. 1998 óta már nem bányásznak ott szenet, de népszerű turistacélponttá vált. A látogatók Longyearbyen városából csónakkal vagy motorosszánnal tudnak eljutni Pyramidenbe, ahol idegenvezető túrákat tartanak és egy szálloda is működik a vendégek részére.

Pripjaty, Ukrajna

A fehérorosz-ukrán határ közelében fekvő település az egyik legismertebb szellemváros, amelyet az 1986-os csernobili katasztrófa tett tönkre és egyben híressé. 1970-ben alapították a csernobili atomerőmű dolgozóinak elhelyezésére, kilenc évvel később pedig városi rangot kapott. Mintegy 50 ezer embernek adott otthont, amikor az atomerőmű-baleset után teljesen evakuálták. Azóta sem népesült be a sugárzásveszély miatt, a turisták körében viszont rendkívül népszerű. A tiltott zónát a mai napig a hadsereg őrzi, de az elmúlt években már látogatókat is beengedtek azokra a területekre, ahol már biztonságos huzamosabb ideig is tartózkodni. Az egykori város területét lassan teljesen visszahódítja a természet, a romok között burjánzanak a növények, néhány épület pedig már össze is dőlt.

A CNN cikkében további 10 elhagyatott városról olvashatsz.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Egy nap nem elég! - Új fejezet nyílt a miskolci turizmus történetében
Felújított épített és megújult természeti környezet várja a Miskolcra érkező turistákat több uniós forrásból finanszírozott fejlesztésnek köszönhetően. Új arcát mutatja a miskolctapolcai Csónakázó-tó és az azt körülölelő őspark, a felújított Avasi kilátó és a Horváth-tető is.

Link másolása

Miskolctapolca jól ismert brand a hazai turizmusban, a város idegenforgalmának zászlóshajójaként emlegetett desztináció évtizedek óta nagyszámú vendéget vonz. A Barlangfürdő szomszédságában található Csónakázó-tó és park felett viszont eljárt az idő, egy népszerű utazási céltól pedig elvárható, hogy rendezett környezettel fogadja az oda érkezőket. Ezt a célt szolgálta a „Miskolctapolca turisztikai fejlesztése” elnevezésű - Széchenyi 2020 Program részét képező -, európai uniós pályázat, melynek köszönhetően olyan fejlesztések mentek végbe, melyek hozzájárultak Miskolc turisztikai vonzerejének növeléséhez.

Újrafestett zászlóshajó

A komplex turisztikai fejlesztéscsomagnak köszönhetően az ide érkezők megtapasztalhatják, hogy lépten-nyomon egy-egy csoda várja őket, azokat megismerni szinte egy nap már nem elég. Amellett, hogy iszapmentesítették a tavat, a parkban új sétányokat alakítottak ki, pihenőpadokat, asztalokat és szeméttárolókat helyeztek ki. Az utcabútorok és a kandeláberek telepítése mellett növényeket ültettek. A komfortérzetet fokozzák az új, interaktív táblák is, melyek hasznos információkkal ellátott, háromdimenziós felületeken mutatják be a környék élővilágát. Egy digitális kijelzőt is telepítettek, az érintőképernyős felületen a látogató minden alapvető, fontos és érdekes, helyi információt megkap, a tájékozódást digitális térkép segíti. Egyfajta kincskeresésként pedig bronzból készült minifigurák mutatják be a térség állatvilágát és nevezetességeit a látogatóknak. Erről bővebb információkat ide kattintva találsz!

Régi terek új időkre hangolva

Felújították az Akropolisz Szabadtéri Színpadot is. A padokat kényelmes székekre cserélték, a kavicsos talaj helyére térkő borítás került, felújították az öltözőket, valamint külön feljárót építettek ki a színpadhoz. A Barabits Fülöp sétány egységes arculata jó példa lehet további, hasonló beruházásokhoz, az ötletek között pedig még számos, további elem szerepel a szabadtéri mozitól kezdve, a napozóágyak telepítésén át gasztronómiai és zenés programokig. További információk Miskolctapolcáról, ide kattintva!

A hegy megmozdult, az utóhatások most következnek

A vonat ablakából megpillantott lakótelep toronyházai, vulkanikus domb, amit a város hegyének becéznek, kőkori szakócák, a református templom miskolcikumként emlegetett jellegzetes harangjátéka, az emblematikus kilátó, borospincék, kilátás a városra és a Bükkre. Volt idő, amikor státuszszimbólumnak számított, ha valakinek pincéje volt a 114 méterrel Miskolc fölé magasodó dombon, amiről sokan, sok mindent gondoltak és éreztek az elmúlt évtizedekben. Ez mind az Avas.

Egy évtizede ha valaki a belvárosból az Avasra pillantott, a református templomon és a kilátón kívül szinte csak fákat és bokrokat láthatott. Ma már több látszik a hegyből, főleg amikor valamilyen rendezvény miatt nyüzsög zenével, lampionokkal, tömeggel és jó hangulattal. A környéken több mint kilencszáz pince és borház, valamint számtalan kanyargós utca található különleges, egyedi hangulattal. Az önkormányzat, civilek, borbarátok és turisztikai szereplők fogtak össze Miskolcon, hogy a sokáig szunnyadó történelmi Avas újra egy szebb arcát mutathassa. Ehhez kapcsolódott a Borangolás nevű bor- és gasztronómiai rendezvénysorozat is azzal a céllal, hogy a hagyományos, helyi és egyedi pincekultúrát újjáélesszék. A rendezvény kezdetben hatszáz érdeklődővel indult, 2023-ban viszont a program két nap alatt elérte a harmincezres látogatószámot. Az Avason való boros kalandozás, az egyedi környezet és a változatos zenei kínálat - mindez pár lépésre a belváros nyüzsgésétől - egyre több vendéget vonz. A környék népszerűségét jelzi, hogy az utóbbi években csaknem száz pince cserélt gazdát.

Fotó: Horváth Csongor

Turizmust erősítő beruházások

Tovább erősítette a turizmust az a beruházássorozat, mely a Széchenyi 2020 Program részeként valósulhatott meg. A Történelmi Avas turisztikai fejlesztése című projekt részeként a többi közt átépítették és modernizálták az Avasi kilátót, melynek korlátján található mini szobrok pedig egy városismereti sétára invitálnak, továbbá fejlesztették a környezetét, bővítették a Bormúzeumot, felújították az Avasi Református Templom tetőszerkezetét, izraelita emlékhelyet alakítottak ki, továbbá fejlesztették a Bortanyát is.

Régi iránytű új köntösben

Egyre több dolog miatt van miért felmenni a hegyre, és egyre gyakrabban téma az Avas, az ottani társasági események és a Horváth-tetőn épült szabadidőpark. A 60 éves Avasi kilátó már sok mindent látott, ha beszélni tudna, sok mindent mondana. Látta az acélváros virágzását, a változást, az ezredfordulót, a kiútkeresést, és minden bizonnyal látja majd a jövőt is. Tervek bőven maradtak: új parkolók, sétányok, kerékpárosok számára tervezett beruházások. Egy biztos, az Avas mindig a miskolciaké volt és az is marad. Az pedig, hogy mi tartogat a következő években Miskolcnak, és hogy mit tesznek érte az itt élők, az csak rajtuk múlik. A jelek szerint konkrét tervek és eredmények is vannak, ezért is mondják: Ideje másképp gondolni az Avasra. További információk az Avasról, ide kattintva!

Fotó: Horváth Csongor


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET: