FELFEDEZŐ

Meglepő és bizarr ételek, amelyeket az űrhajósok fogyasztottak az űrben

Hogyan oldod meg az étkezést az űrben, ha nincs sütőd és még forró vized sem? John Glenn volt az első amerikai, aki étkezett az űrben.

Link másolása

Egy fontos és az emberiség és a tudomány szempontjából is meghatározó küldetés során nyilván kulcsfontosságúak a legjobb minőségű és tartalmú tápanyagok és ételek.

Hányszor mondják, és tényleg így van - minden a kiadós reggelinél kezdődik.

1961 és Alan Shepard óta minden űrhajós bőséges reggelit kap a kilövés előtt.

Az összes repülés előtti fogást úgy állították össze, hogy tápanyagban és kalóriában gazdagok legyenek - ugyanakkor, ahogy az orvosok mondják, "maradékban szegények". Más szóval alacsony rosttartalmú ételek, amik után az űrhajósnak nem kell rögtön a toalettre rohannia, miután felszállt.

A korai utaknál lényeges volt a limitált kávébevitel a vizelettartás-problmaköre miatt.

Shepard Mercury-repülése például csak 15 perces lett volna, ezért a dokik nem kalkulálták bele az illemhely szükségességét. Azonban a leszállásnál fellépő késéssel nem számoltak...

A nemzeti hős két óra elteltével panaszkodni kezdett és kétségbeesetten kérte az engedélyt arra, hogy elvégezhesse a dolgát az űrruhában. Ő megkönnyebbült, ám a média csak ezután paprikázódott fel igazán.

Azóta erre a problémára már kidolgozták a megoldást.

John Glenn volt az első amerikai, aki étkezett az űrben.

Ötórás repülése során egy fogkrémeshez hasonló tubust tesztelt, melyből almapürét evett, bizonyítva, hogy az ember a súlytalanság állapotában is lenyelheti és megemészheti az ételt.

Az 1960-as évek közepén a Gemini-program űrhajósai 2500 kalóriát vehettek magukhoz naponta, mindezt fagyasztva, szárított ételek formájában, melyeket műanyag csomagolással láttak el

- hála a most is létező Whirlpool cégnek.

Az űrhajósok a fúvókán keresztül vizet permeteztek, hogy rehidratálják az ételeket és a kapott masszát formába gyúrják.

Ezek az ételek már ízletesebbek voltak mint a tubusos verzió és olyan finomságokat is tartalmaztak, mint a marhahús és mártás - ám mivel a permetezett víz jéghideg volt, étvágygerjesztőségük nagyban csökkent.

Az első Gemini-misszió, a Gemini 3 során 1965-ben John Young kisebb botrányt kavart, amikor makulátlan karrierjének egyetlen fekete pontjaként felcsempészett egy marhahúsos szendvicset a fedélzetre.

Ugyan mindez tréfának indult, ám kis híján komoly problémákhoz vezetett, mivel attól tartottak, hogy a morzsák megzavarhatják az űrhajó áramköreit.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Berúgatták az egyetemi gólyát, örökre megvakult, beszélni és járni sem fog tudni már
Az alkoholmérgezés nyomán szívrohamot kapott, és súlyos agykárosodást is szenvedett. Az őt leitató társait elitélték.

Link másolása

Az akkor 18 éves Daniel 2021-ben kezdte egyetemi tanulmányait az amerikai University of Missourin, ahol belépett egy fraternity-be, amit magyarul leginkább testvériségnek fordíthatunk.

Ezek az egyetemi közösségek rendkívül népszerűek a tengerentúlon, közösségi programokat szerveznek, saját klubhelyiségük van, ahol gyakran vadabbnál vadabb bulikat tartanak.

Ugyan az Egyesült Államokban 21 éves kor alatt nem lehet szeszesitalt vásárolni, ezekben

a bulikban gyakran fogyasztanak alkoholt az amerikai jog szerint kiskorúak is, és nem ritka az sem, hogy túllőnek a célon az alkoholfogyasztással.

A közösség nyomására sokszor szinte kötelező inni, így volt ez Daniellel is, akivel egy egész üveg vodkát itattak meg, majd egy csövön keresztül sörrel kényszeritatták, írj az Unilad.

Daniel rosszul lett, klubtársai pedig azonnal kórházba vitték, ahol súlyos alkoholmérgezést állapítottak meg nála, és a szívét is újra kellett indítani, mert szívrohamot kapott.

A fiú végül túlélte a vad estét, de

olyan súlyos agykárosodást szenvedett, hogy örökre megvakult és se járni, se beszélni nem tud már.

Daniel egyetemi klubjának két tagját ezután jogerősen elítélték életveszély okozása és kiskorú személynek alkohol szolgáltatása miatt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Nem akarok veletek beszélgetni, nem érdemlitek meg – Moldován András kiakadt az egyik ajánlaton a Cápák közöttben
A két vállalkozó prezentációja nagyon jól indult, a cápák mosolyogva hallgatták őket. Aztán jött egy váratlan fordulat.

Link másolása

Az Egri Chiliagok ötletgazdái álltak a Cápák elé. A prezentációjuk azonban egy ponton félre csúszott, és Moldován András nem is adott esélyt a két vállalkozónak.

Vörös Tamás indulásként bemutatta az Egri Chiliagok nevű cégét, amit gyerekkori barátjával, Vreczenár Csabával visznek. Mostanra 17 termékből álló palettát alkottak meg, amikkel éttermekben, viszonteladóknál, üzletekben és rendezvényeken találkozhatunk országszerte.

Ekkor még a zsűritagok arca is bizakodó volt, mosolyogva hallgatták a két fiatal bemutatkozását.

Csakhogy jött egy váratlan fordulat, amikor egy ponton kiderült, hogy a két vállalkozó nem ehhez az üzlethez keres befektetőt,

hanem az általuk megálmodott társasjátékhoz.

Balogh Levente azzal is kezdte: azon gondolkozott, hogy vajon hol fogja két vállalkozó elrontani az üzleti ajánlatot, de aztán gyorsan kiderült: a társasjátékkal. Ezután a cápa próbálta tisztázni, hogy pontosan mire is vonatkozik az ajánlat.

„Legszívesebben azt mondtam volna, hogy kiszállok. De nem szállok még ki, mert akarok még veletek beszélgetni, hogy megértsem, pontosan mi ez a társasjáték” - mondta Balogh Levente.

Ekkor azonban Moldován András közbevágott:

„Én előtte viszont kiszállok, mert én nem akarok veletek beszélgetni, mert nem érdemlitek meg”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
1,3 milliárd dollárt nyert a lottón, beperelte a családja
Mindent is megígért nekik, de nem tartott be belőle semmit. Állítólag nemcsak gyermeke anyját, de saját édesapját is átverte.

Link másolása

„A pénz nem boldogít”, tartja a mondás, és egy Maine állambeli férfi esetében az élet is igazolja a népi bölcsességet:

az Egyesült Államok történetének egyik legnagyobb lottónyereményét vitte el a Mega Millions jackpottal, 1,3 milliárd dollárt nyert, de azóta oda-vissza pereskednek gyermeke édesanyjával és a saját édesapjával.

A New York Post szerint a férfi először gyermeke anyját perelte be, mert az állítólag nem tartotta be a titoktartási szerződést, ami arról szólt, hogy nem beszélnek családtagjainak a nyereményről addig, amíg lányuk be nem tölti a tizennyolcadik életévét. Az anya ezt tagadja, szerinte pont a férfi kotyogta el a történelmi nyereményt a többieknek.

A férfi apja ezt ráadásul megerősítette, és bíróság előtt állította azt is, hogy a fia amikor a nyereményről tájékoztatta, rengeteg dolgot megígért neki, amiket azóta sem tartott be.

Megígérte például, hogy építtet apjának egy garázst, ahol régi autókat szerelhet, megígérte, hogy visszavásárolja a gyerekkori házukat, felállít egy egymillió dolláros alapítványt, és szülei egészségügyi ellátását is finanszírozza.

„Megmondtam neki, hogy ő nem az a fiam, akit eddig ismertem. Erre dühös lett, és diktátornak meg seggfejnek nevezett”

– nyilatkozta az apa.

A vádaskodások azóta még jobban eldurvultak, a nyertes gyermeke anyját azzal is megvádolta, hogy megpróbálta nyilvánosságra hozni a személyazonosságát, őt pedig a nő állítólag azzal vádolja, hogy megpróbálta elrabolni gyermeküket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
Mi történt a férfival, aki lefotózta a világ legveszélyesebb anyagát?
Az „elefántlábként” elhíresült anyag akár két nap leforgása alatt is meg tud ölni egy embert.

Link másolása

A csernobili atomerőmű katasztrófája 1986-ban megrázta az egész világot, a környező településeken pedig a mai napig szemmel látható a pusztítása.

1986. április 26-án Andrej Glukov nukleáris biztonságszakértő épp szabadságon volt, amikor a robbanás zaját meghallotta, de nem gondolta túl, ugyanis több mint három kilométerre lakott munkahelyétől, a csernobili atomerőműtől.

Másnap viszont felhívta a kettes reaktor vezérlőszobáját, és technikus kollégája közölte vele, hogy épp növelik az erőmű teljesítményét, hogy pótolni tudják a négyes reaktor elvesztésével járó kiesést.

Glukov azonnal megkérdezte, hogy mi történt a négyes reaktorral, mire a válasz csak annyi volt:

„nézz ki az ablakon”.

Ekkor már tudta, hogy nagy a baj.

Az evakuációt követően megérkezett a „takarítóbrigád is”, akik

Artur Kornejev vezetésével három éven át próbálták eltávolítani a reaktorból kiszabadult, közel kétszáz tonnányi urániumot és egyéb radioaktív mellékterméket,

amik olyan magas hőfokon szöktek ki a reaktorból, hogy megolvasztották az épület betonstruktúráját is.

Ezek a radioaktív anyagok lehűlve leginkább megkövesedett lávához hasonlítanak és rendkívül veszélyesek még csak a közelükben is tartózkodni, de a takarítók sokszor a csizmájuk talpával és ásókkal hordták el az útból.

„A szovjet sugárzás a világ legjobb sugárzása”

– viccelődött később Kornejev, aki ugyan védőfelszerelésben, de nagyon közelről látta az elefántlábat idéző formájú radoaktív lávát, fotót is készített róla, és csodával határos módon túl is élte a találkozást, bár később szürkehályog és egyéb, a radioaktivitástól kialakult betegségekben szenvedett.

Egy Reddit-bejegyzés szerint Kornejev végül 2022-ben, 73 éves korában elhunyt, de ezt az állítást sokan vitatják. Azt mindenesetre biztos, hogy jócskán túlélte azt az időt, amit a tudósok szerint ilyen szintű sugárzás mellett lehetett.

Link másolása
KÖVESS MINKET: