TUDOMÁNY
A Rovatból

Egyre súlyosabbak az embereket támadó betegségek a klímaváltozás miatt

A kórokozók által okozott emberi betegségek több mint felét súlyosbították az éghajlati válság hatásai.

Link másolása

A forró napok fokozzák a kiszáradás kockázatát, ezért megnő azoknak a száma, akik vesekő miatt fordulnak orvoshoz, vagyis a globális felmelegedés nemcsak a hőmérsékletet emeli magasra, hanem azoknak a számát is, akik különféle betegségektől szenvednek. De nemcsak a szervi problémák, hanem az olyan vírusfertőzések is sokkal súlyosabbak lettek a hőhullámok, erdőtüzek, szélsőséges esőzések és árvizek miatt, mint a Zika-vírus, a malária, a dengue- és a chikungunya-láz, vagy a Covid-19 – számol be a Guardian a Nature Climate Change-ben nemrég megjelent tanulmányról, ami a betegségek és az éghajlati hatások közötti összefüggéseket vizsgálja.

A globális felmelegedés és a csapadékmennyiség szélsőséges változása kibővíti az emberre veszélyes kórokozók hordozóinak körét, ugyanis közelebb hozza hozzánk a a maláriát, a Lyme-kórt, a nyugat-nílusi lázat és más betegségeket terjesztő szúnyogokat, kullancsokat és bolhákat.

A viharok és az áradások miatt kitelepített emberek nagyobb mértékben vannak kitéve a gyomor-bélhurutot és kolerát okozó kórokozóknak, ráadásul az éghajlati hatások gyengítették az emberiség betegségekkel szemben való ellenállását is, hiszen a szárazság rossz közegészségügyi körülményekhez, vérhashoz, tífuszhoz, lázhoz és más betegségekhez vezethet.

A kutatók több mint 70 000 tudományos, különböző éghajlati veszélyek és a fertőző betegségek közötti összefüggéseket elemző dokumentumot fésültek át. Némelyik olyan bizonyítékokat is vizsgál, amelyek 700 évvel korábbra, azaz az ember okozta klímaválság megjelenése előttig nyúlnak vissza az időben.

A szakemberek azt találták, hogy a tanulmányokban említett 375 különböző fertőző betegség közül 218-at súlyosbított a globális felmelegedés.

„Kinyitjuk a betegségek Pandora szelencéjét. Több betegség is arra vár, hogy elszabaduljon” – mondta Camilo Mora, a kutatás vezetője, a Hawaii Egyetem geográfusa. Mora szerint az éghajlati válság több módon is hatással volt a Covid terjedésére: például a tüzek és árvizek miatt az emberek által lakott területekre szorultak az olyan vadon élő állatok, mint például a betegségeket hordozó denevérek.

Az Egészségügyi Világszervezet is arra figyelmeztet, hogy az éghajlati válság pusztító hatással van a fejlődésre, amit az emberiség az elmúlt 50 évben elért a globális egészségügyben.

Becsléseik szerint 2030 és 2050 között 250 000 ember halhat meg a gyorsan terjedő betegségek, köztük a malária, a hasmenés, az alultápláltság és a hőstressz miatt.

„Az éghajlati változások megnehezítik a mikrobák elleni küzdelemet” – mondta Aaron Bernstein, a Harvard Egyetem éghajlati, egészségügyi és globális környezeti központjának igazgatója. A kutató fogalmazott, hogy az emberek tömeges migrációja különféle fertőző betegségek robbanásszerű elterjedését okozhatják az agyhártyagyulladástól kezdve egészen a HIV-ig, ugyanis „az instabil éghajlat termékeny talajt teremt a fertőző betegségek számára”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TUDOMÁNY
A Rovatból
Érdemes lesz az esti eget lesni április 10-én, mert ritka égi jelenséget láthatsz, a következőre 71 évet kell várni
Több érdekességet is megfigyelhetsz majd. Van amit szabad szemmel is tudsz követni, de egy másik látványossághoz egy jobb távcső is szükséges lesz.

Link másolása

Április 10-én különleges együttállásban lesz megfigyelhető a Jupiter és a kétnapos holdsarló, egy kézitávcső segítségével pedig szintén látható lesz az Uránusz és az év üstököse, a 12P/Pons-Brooks is - közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

Április 10-én szabad szemmel is jól megfigyelhető lesz a kora tavaszi estéket még mindig beragyogó

Jupiter és tőle jobbra, mindössze 3,5 fokra az 5 százalékos fázisú, 2 napos, cérnavékony holdsarló. 20 óra 20 perckor a páros még 15 fokos magasságban jár a nyugati ég alján. Szabad szemmel is könnyedén megpillanthatók lesznek az égitestek,

ha a nyugati látóhatár tiszta és tereptárgyaktól mentes.

Szintén felbukkan az égbolton a kékeszöld Uránusz bolygó - mely alig két fokkal jár a Jupiter fölött -, valamint az év egyik legszebb üstököse, a 12P/Pons-Brooks, mely a holdsarló alatt 3 fokkal látható.

A szabad szemmel nem látható, halványabb Uránusz és az üstökös megtekintéséhez érdemes megvárni az égbolt teljes besötétedését. 20 óra 50 perc körül már mindkét égitest az éjszakai égbolton figyelhető meg, de addigra a Jupiter-Hold páros 10 fokos, az üstökös pedig mindössze 7 fokos magasságba süllyed. Megpillantásukhoz így tiszta égbolt és egy nagyobb kézitávcső szükséges.

A láthatósága végén járó Jupiter 2023 májusában tért vissza a hajnali égboltra, a Naphoz közeledve azonban lassan eltűnik az esti szürkület fényében. Szintén ez alkalommal nyílik utolsó lehetőség az Uránusz megtekintésére.

A 12P/Pons-Brooks üstökös április 21-én ér perihéliumba, vagyis pályájának a Naphoz legközelebbi pontjára, de ekkor már nem lesz látható. Legközelebb 71 év múlva ér újra a Föld közelségébe. A Jupiterhez és az Uránuszhoz hasonlóan a 12P/Pons-Brooks láthatóságának is az egyik utolsó alkalma lesz az este.

Az 5 százalékos megvilágítottságú, majdnem pontosan 2 napos holdsarló továbbra is megfigyelhető lesz. A Hold megvilágítatlan oldalának derengése, a hamuszürke fény szabad szemmel is jól látszik majd - olvasható a közleményben.

Április 11. és 13. között az egyre növekvő tavaszi holdsarló krátereit a Svábhegyi Csillagvizsgálóban is megfigyelhetik az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
TUDOMÁNY
A Rovatból
Megfejtették a négy lábon járó család titkát
Sokáig senki sem értette, hogy a törökországi Ulas család tagjai miért nem tudnak két lábon sétálni. Voltak tudósok, aki evolúciós visszafejlődésre gyanakodtak, ám kiderült, hogy más az ok.

Link másolása

Sikerült megfejteni, hogy a Törökországban élő Ulas család tagjai miért járnak négy lábon – írja a Unilad. A család rejtélye legalább azóta foglalkoztatja a kutatókat, hogy a BBC 2006-ban bemutatta a róluk szóló, A négy lábon járó család (The Family That Walks on All Fours) című dokumentumfilmet.

Az Ulas család 19 tagjából hat testvér csak négy lábon tudott járni.

Török kutatók úgy spekuláltak, hogy evolúciós visszafejlődésről lehet szó, ugyanakkor a család járása eltért attól, ahogy a főemlősök, vagy az előemberek jártak négy lábon: kezükön ugyanis nem az öklükre, hanem a tenyerükre támaszkodnak. Ilyen járást sehol máshol nem figyeltek még meg, ami csak fokozta a rejtélyt.

Végül az Aarhus Egyetem dán tudósainak sikerült bebizonyítania, hogy a család tagjainak életét egy nagyon ritka, örökletes tünetegyüttes nehezíti meg. A kisagyi ataxia, értelmi fogyatékosság és egyensúlyzavar szindróma (Cerebellar Ataxia, Mental Retardation and Dysequilibrium Syndrome, CAMRQ) kiváltó oka egy genetikai elváltozás, ami a szervezet proteinjeit a zsírok megfelelő elosztásában gátolja. Ennek következménye többek között a rossz egyensúly, ami miatt sokáig nem tudtak felegyenesedve járni a családtagok.

A család négy lábon járó gyerekei közül egy elhunyt, a többiek viszont mostanra fizioterápiás segítséggel megtanultak két lábon sétálni, noha az egyensúlyuk továbbra is rossz.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TUDOMÁNY
A Rovatból
A tudósok megfejtették a rejtélyes halálesetek okát Tutanhamon sírja körül
A régészek 1922-ben felfedezték fel Tutanhamon sírját, és hamarosan elterjedt, hogy egy átok miatt történnek különös, megmagyarázhatatlan dolgok.

Link másolása

Amikor felfedezték Tutanhamon fáraó sírját, talán az egyik legnépszerűbb régészeti leletnek tartották, amit valaha megtaláltak - írja az UNILAD. Azonban nem sokkal később az újságok „múmia átkáról” kezdtek el írni, amire vonatkozóan máig nem tudtak kézenfekvő válasszal szolgálni a tudósok.

A felfedezés Howard Carter régész nevéhez fűződik, aki sokáig tagadta az "átok" létezését. A kutató 64 éves korában hunyt el limfómában. Bár halála nem függ össze az "átok" létezésével, a kutatók mégis érdekesnek ítélték Carter halálának körülményeit.

A kutatók azonban most olyan leleteket hoztak nyilvánosságra, amelyek komoly veszélyre hívják fel a figyelmet. Ugyanis az egyiptomi régészeti kutatóterületen magas előfordulási arányban radioaktív anyagokat találtak.

Ross Fellowes régész szerint "a sírromokban lévő erős sugárzás az alapkőzetekből fakadhat."

Emiatt pedig kockázatos lehet a sírkamrába való belépés az érdeklődők számára, ugyanis a sírban lévő magas sugárzási szint befolyással lehet az emberi szervezetre.

A sírhoz kapcsolódó haláleset Lord Carnarvoné, aki az egyik expedíció pénzügyi támogatója volt: ő 56 éves korában halt meg Kairóban.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


TUDOMÁNY
A Rovatból
Lehet, hogy megvan a rák ellenszere? Melanómásokon tesztelik az mRNS-alapú, személyre szabott vakcinákat
1100 páciensen kezdik a harmadik körös tesztelést, nagyon sokat várnak a tudományos áttöréstől. Karikó Katalin nélkül ez sem jöhetett volna létre.
Fotó: Pixabay - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása

Brit tudósok elkezdték a tesztelés harmadik fázisát, ahol melanómás betegeken próbálják ki a világ első, személyre szabott, mRNS-alapú vakcináját, ami a szakértők szerint lehet, hogy véglegesen ki tud gyógyítani a rákból – írja a Guardian.

A melanómát évente 132 ezer embernél diagnosztizálják, és jelenleg főként sugárterápiával, kemoterápiával és gyógyszerekkel próbálják gyógyítani,

az új, személyenként változó összetételű vakcina viszont a betegek szervezetét a rákos sejtek levadászására ösztönzi, és elvileg meg is előzi a betegség visszatérését.

A második körös tesztekből ugyan már kiderült, hogy a vakcina jelentősen csökkenti a betegség visszatérésének esélyét, a harmadik körtől már azt várják, hogy aktív betegeknél meg is ölje a rákos sejteket.

Az oltáshoz először mintát vesznek a rákos tumorból, ezután szekvenciálás és mesterséges intelligencia segítségével létrehozzák az oltást, ami megkeresi a tumor neoantigénjeit és a beteg rákjának egyedi mutációi alapján tumorellenes immunreakciót vált ki.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk