Vidéken nem éri meg betegnek lenni
Egyre fogy a népesség, és egyre többen húzódnak az ország közepére. Nem véletlenül, mert az Észak-Alföldön kétszer akkora a munkanélküliség, és akik dolgoznak, azok százezer forinttal kevesebbet keresnek. Budapesten még háziorvoshoz is jobb járni, de máshol legalább nincs akkora bűnözés. Megjelent a Központi Statisztikai Hivataltól (KSH) a 2016-os “Megyék, régiók statisztikai zsebkönyve”, amelyből most bemutatunk néhány érdekes grafikont.
Mennyien vagyunk, hányan dolgozunk, és mennyit keresünk?
Tizenkét éve még több mint tízmillióan voltunk, idénre viszont 9,8 millió alá csökkent az ország népessége. Aggódik is rendesen a kormány, ezért az elmúlt években családpolitikai programok egész sorát indította el, hogy végre szaporodásra bírja a magyarokat. Ezek egy része még a nők egyenjogúságát is segítheti, összességében mégis nagyon pazarló rendszerről van szó. Ha érdekli, hogy miért, ezt a cikkünket olvassa el!
A KSH adataiból viszont az is kiderül, hogy az ország közepén szó sincs csökkenésről:
Budapest és Pest megye lakossága több mint 150 ezerrel nőtt 12 év alatt, így most már itt él a magyarok több mint 30 százaléka.
A következő grafikonon végigkövetheti, hogy az ország különböző régióiban hogyan változott a népesség nagysága 2005 óta. (A számokat ezer főben adtuk meg).

Ezek a különbségek részben a vándorlásból erednek. Pest megyébe külföldiek és magyarok is többen költöznek, mint ahányan elmennek onnan, de ez csak a Nyugat-Dunántúlon (Győr, Vas, Zala megye) van még így. A többi régióban inkább az elvándorlás jellemző, részben az ország más részeire, részben külföldre. Lássunk néhány érdekes adatot ezzel kapcsolatban:
Budapest
Tavalyig nőtt a főváros lakossága, idénre valamelyest csökkent. Ebben szerepet játszik a belföldi elvándorlás is. Pest megyébe viszont annyian vándorolnak, hogy a középső országrészben összességében nőtt a népesség.
Szabolcs megye
Ezer főre vetítve 5,9-cel többen költöztek Szabolcs megyébe külföldről, mint ahányan onnan onnan külföldre költöztek, ami országos rekord. A KSH szerint ez azért van, mert Szabolcsban különösen sok külföldön született magyar él. Ugyanez a szám Budapesten csak 0,9.
Észak-Alföld
Hajdú-Biharból, Jász-Nagykun-Szolnok megyéből és Szabolcsból a legjelentősebb a belföldi elvándorlás.
Észak-Magyarország
Borsodból, Hevesből és Nógrádból a legnagyobb a külföldi elvándorlás.
Nyugat-Dunántúl
Közép-Magyarország után ide irányul a legnagyobb belföldi vándorlás.
Nem meglepő, hogy éppen onnan vándorolnak el a legtöbben, ahol a legnagyobb a munkanélküliség: az Észak-Alföldön 9,3, Észak-Magyarországon pedig 6,3 százalékos. A Dél-Dunántúlon a harmadik legrosszabb a helyzet (6,2 százalék).
A következő a diagramon az összes régió munkanélküliségi rátáját megnézheti. Ebből is látszik, hogy a nyugati határszélen egész más a helyzet, mint az ország keleti részén.

Az alkalmazásban állók közül a Budapesten dolgozók jártak a legjobban 2016-ban, náluk 226 ezer forint felett van a nettó átlagkereset, ami majdnem százezerrel több az észak-alföldinél. A Dél-Dunántúlon, északon és az Alföldön dolgozók csak 140 ezer forint körül visznek haza.
A pontos adatokat megnézheti a következő diagramon, eggyel lejjebb pedig a fizikai és a szellemi munkát végzők nettó fizetését hasonlítottuk össze. Szellemi munkával minden régióban jobban lehet keresni.



Vidéken nem érdemes betegnek lenni
Az ország egészségügyi egyenlőtlenségeit jól mutatja, mekkora betegforgalom jut a háziorvosokra és a házi gyermekorvosokra. A következő diagramon is látszik, hogy főleg a háziorvosoknál óriási a vidék leszakadása.
2015-ben Budapesten 7704 beteg jutott egy háziorvosra, miközben a többi régióban - Pest megyét leszámítva - mindenhol 11 ezer feletti ez a szám. Ilyen szempontból szinte mindegy, hogy a Dunántúlon vagy az Alföldön lakik valaki. Korábban térképre is vittük a betöltetlen praxisokat, amiből kiderült, hogy az ország két szélén egyáltalán nincs háziorvos.
A gyermekorvosok betegforgalmánál valamelyeset kiegyenlítettebb a helyzet, de ott is szembetűnő a különbség.


Nyugaton pörög a lakásépítés
A KSH külön fejezetben foglalkozik a lakhatási adatokkal. Ebből például kiderült, hogy tavaly, tízezer lakosra vetítve Győr-Moson-Soponban épült a legtöbb új lakás (33,4). Utána jön Budapest (15,8) és Vas megye (13,6).
Budapesten és Pest megyében összesen majdnem ötezer lakás épült, a Nyugat-Dunántúlon pedig 2100, de minden más régióban ezernél kevesebb. A fővárosban a lakások többségét, 73 százalékát vállalkozások építették, Nógrádban viszont egyetlen egyet sem.
A diagramon az látszik, hogy a különböző régiókban a lakások hány százaléka csatlakozik szennyvízgyűjtő-hálózatra. A megyék közül Bács-Kiskunban a legrosszabb a helyzet (56,6 százalék), de 70 százalék alatti az arány Szabolcsban (66,3) és Békésben (67,8) is.

Egyre kevesebben tanulnak egyetemen és főiskolán
Az elmúlt években sokat alakítottak az oktatási rendszeren, de ami számokban is a leglátványosabb változás, az az egyetemi hallgatók számának csökkenése. Mindegy, milyen régióról beszélünk, 2010 óta szinte mindenhol csökken a nappali tagozatos főiskolások és egyetemisták száma.
Az egyetlen kivétel a Dél-Dunántúl, ahol a 2015/2016-os tanévhez képest tavaly valamivel több hallgatót vettek fel, de így is háromezerrel kevesebben tanulnak, mint 2010/2011-ben. A következő grafikonon látszanak a pontos számok:

Zalában megszaladt a bűnözés
2010-től 2015-ig országszerte csökkent a bűncselekmények száma, összesen több mint 150 ezerrel. 2016-ban viszont tízezerrel nőtt az országos szám, amit három megye hozott össze:
Zalában egy év alatt több mint négyszeresére,
Pest megyében húszezerrel,
Csongrád megyében kétezerrel nőtt
a bűncselekmények száma. Rákérdeztünk a Zala megyei Rendőr-főkapitányságnál, hogy mi áll a növekedés hátterében. Azt válaszolták, egy több mint 20 ezer embert érintő csalássorozatról van szó, ezt leszámítva viszont náluk is csökkent a bűncselekmények száma.
A KSH kigyűjtötte pár gyakori bűncselekmény-típus adatait is. Ez alapján tavaly lopásból volt a legtöbb (nagyjából 92 ezer), utána jön a garázdaság és a testi sértés (nagyjából 11 500), majd a közúti baleset okozása (több mint háromezer).
Tavaly a Dél-Dunántúlon bűnöztek a legkevesebbet, a legtöbbet pedig Közép-Magyarországon. Íme a régiónkénti bontás:

Címkép: Pixabay