Végleg leállították a termelést a Zalakerámia romhányi gyárában, Romániába vitték az üzem eszközeit
Az osztrák Lasselsberger-csoporthoz tartozó Zalakerámia végleg leállította a termelést romhányi gyárában, a teljes technológiai sort leszerelték és Kolozsvárra szállították - írja a HVG.
A Magyar Kerámia Szövetség tájékoztatása szerint január végére befejeződött a gépsorok szétszerelése és átszállítása Romániába.
A romhányi üzem története 1922-ben kezdődött, amikor a Lloyd Társaság megalapította a Romhányi Építési és Kerámiagyárat. A rendszerváltás után a gyár a Zalakerámia tulajdonába került. A cég irányításáért korábban Leisztinger Tamás és a Rahimkulov család is versengett, de végül az osztrák Lasselsberger-csoport vette át az irányítást.
Az üzem évente 4,5 millió négyzetméter csempét gyártott. 2017-ben 5 milliárd forintból korszerűsítették a gyártósort. A Magyar Kerámia Szövetség közleménye szerint a leszereléssel
A kolozsvári Sanex gyár, ahová a technológiát átszállították, a Lasselsberger romániai érdekeltsége, amelyet a cég a Zalakerámián keresztül birtokol.
Az elmúlt években a magyar és az európai kerámiagyártás nehézségekkel küzdött a magas energia- és munkaerőköltségek miatt. A Zalakerámia másik hazai gyára, a tófeji üzem is komoly problémákkal szembesült. 2023 májusában a vállalat csoportos létszámleépítést hajtott végre Tófejen, az ott dolgozó több mint 200 ember közel 90 százalékát elbocsátották. A termelés ugyan 2024-ben újraindult, de augusztusban ismét leállt, és legkorábban februárban kezdhet újra működni.
A szövetség szerint a kormány intézkedései is hozzájárultak a gyár ellehetetlenüléséhez. A Covid utáni építőanyag-drágulás idején a kormány szigorúbb ellenőrzés alá vonta a külföldi építőanyag-gyártókat, és az égetett agyag- és kerámiagyártókra kivetett kiegészítő bányajáradék is nehéz helyzetbe hozta az iparágat.
A Zalakerámia közleménye szerint a romhányi telephelyet nem zárják be teljesen, hanem logisztikai elosztóközpontként fog működni. A Romhányban gyártott termékek előállítása részben a tófeji gyárban, részben a vállalatcsoport külföldi üzemeiben folytatódik, így ezek a termékek továbbra is elérhetőek maradnak a Zalakerámia márkanév alatt.
A Lasselsberger-cégcsoport az építőipar évek óta tartó általános visszaesésével indokolta a romhányi gyár leszerelését és a termelés optimalizálását. A kolozsvári beruházás részben a Zalakerámia projektjének is tekinthető.