HÍREK
A Rovatból

„Trump szereti a fiatal, vonzó lányokat” – újabb levelek és fényképek kerültek nyilvánosságra az Epstein-ügyben

A demokraták leplezésről kiabálnak, miközben a kormányzat szerint csak szenzációhajhász tippekről van szó. A belső levelezés szerint Trump legalább nyolcszor utazott a hírhedt gépen, gyakran Maxwell-lel.


Kedd hajnalban a Trump-adminisztráció Igazságügyi Minisztériuma újabb, több mint 11 ezer fájlból álló, közel 30 ezer oldalas dokumentumcsomagot tett közzé a Jeffrey Epstein-aktákból, miközben a tárca előre figyelmeztetett: az anyagban „alaptalan és szenzációhajhász” állítások is szerepelnek Donald Trumppal kapcsolatban, amelyek még 2020 őszén érkeztek be tippként a hatóságokhoz.

A Fehér Ház eközben továbbra is hamisítványnak nevezi azt a szeptemberben nyilvánosságra hozott, Epstein 50. születésnapjára készült „könyvben” szereplő, Trumpnak tulajdonított üzenetet és rajzot.

A most közzétett iratok között van egy 2020-as, belső ügyészi e-mail, amely szerint Donald

Trump az eddig feltételezettnél jóval többször, legalább nyolc alkalommal utazott Epstein magángépén

1993 és 1996 között, több úton Ghislaine Maxwell társaságában.

A dokumentumok közzétételének módja és a kiterjedt kitakarások komoly vitákat szültek. A december 19-i és 20-i első kiadás után a mostani volt a legnagyobb adag, de a „gördülő” közzététel és az, hogy a hétvégén legalább 15 fájl átmenetileg el is tűnt az oldalról, bírálatokat váltott ki. Ron Wyden demokrata szenátor szerint a részleges nyilvánosságra hozatal törvénysértő. „A Kongresszus által elfogadott törvény nem azt mondta, hogy »adják ki az Epstein-akták egy részét« vagy »adják ki az aktákat, amikor Donald Trumpnak kényelmes«.

Minden, ami nem a teljes kiadás, a törvény megsértése

és a kormányzat általi leplezés folytatása” – fogalmazott közleményében.

A mostani kormányzati iratcsomagtól független a Képviselőház Felügyeleti Bizottsága által még szeptemberben nyilvánosságra hozott, Epstein 50. születésnapjára készült, 238 oldalas album. Ebben szerepel egy „Donald” névvel ellátott, női torzó körvonalaiba tördelt, kétértelmű szöveg, amelyben olyan mondatok olvashatók, mint: „Vannak közös dolgaink, Jeffrey. [...] A rejtélyek sosem öregszenek, észrevetted? [...] Boldog születésnapot – és legyen minden nap egy újabb csodálatos titok.”

„Egy dologban osztoztunk… a fiatal hölgyek iránti szeretetünkben és gondoskodásunkban, valamint abban a reményben, hogy elérik teljes potenciáljukat.

Elnökünk is osztozik a fiatal, vonzó lányok iránti szeretetünkben”

- áll egy másik levélben.

A könyvben egy fotó is látható Epsteinről egy 22 500 dolláros, vagyis nagyjából 7,4 millió forintos óriáscsekkről, amelyet „DJTRUMP” aláírás díszít, mellette a kézírásos megjegyzéssel: „Jeffrey korai tehetséget mutat a pénzhez + nőkhöz! [...] eladja [kitakart rész] Donald Trumpnak 22 500 dollárért.” A Fehér Ház azonnal reagált a szeptemberi közzétételre. „FAKE NEWS...

teljesen egyértelmű, hogy nem Trump elnök rajzolta ezt a képet, és nem is ő írta alá”

– írta Karoline Leavitt sajtótitkár.

A politikai csatározások közepette az áldozatok is hallatják a hangjukat. „Kit próbálunk védeni? [...]

A túlélőket védjük, vagy ezeket az elit férfiakat, akiket le kellene leplezni?

[...] Úgy érzem, az igazságügyi minisztérium, az igazságszolgáltatási rendszer ismét cserbenhagy minket” - mondta a CBS Newsnak Marina Lacerda, Epstein egyik névvel is vállalt túlélője.

Míg a demokraták a teljesítés hiányát és a kormányzati „leplezést” kritizálják, a republikánusok a demokratákat vádolják az információk átpolitizálásával. James Comer, a Felügyeleti Bizottság republikánus elnöke szerint

„felháborító, hogy a Felügyeleti Bizottság demokrata tagjai kimazsolázzák a dokumentumokat és átpolitizálják az Epstein-hagyatéktól kapott információkat.”

Maga Donald Trump a napokban úgy nyilatkozott a fotók nyilvánosságra hozataláról, hogy „nem tetszik, hogy Bill Clintonról készült képeket mutogatnak... szerintem ez szörnyű dolog”, mert ártatlanul hozhat kellemetlen helyzetbe „nagyra becsült” embereket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Újabb vezetőcsere: Leváltották a Magyar Pétert is védő Készenléti Rendőrség parancsnokát
Markó Attila István rendőr dandártábornok vette át a Készenléti Rendőrség irányítását a belügyminiszter döntése nyomán. Az új parancsnok a BRFK-tól érkezik.


Csütörtökön a belügyminiszter felmentette Tarcsa Csabát, és pénteki hatállyal Markó Attila Istvánt nevezte ki a Készenléti Rendőrség parancsnokának - közölte a Belügyminisztérium az MTI-vel.

Markó Attila István rendőr dandártábornok eddig a Budapesti Rendőr-főkapitányságon töltött be rendészeti rendőrfőkapitány-helyettesi pozíciót.

Az új belügyminiszter sorcserét hajt végre a rendőri vezetésben, korábban felmentette Terdik Tamást, a Budapesti Rendőr-főkapitányság vezetőjét, helyére Baricska Norbert Tamás rendőr ezredes került, de az Országos Rendőr-főkapitányság élén is változás történt, szerdán iktatták be Mecser Tamás új országos főkapitányt, akiről már egy hete azt pletykálták, hogy ő veheti át az ORFK irányítását.

A Készenléti Rendőrség az országos rendőrfőkapitány közvetlen irányítása alatt álló, országos hatáskörű szerv. Feladatai közé tartozik a tömegrendezvények biztosítása, a határőrizeti feladatok támogatása, védett létesítmények őrzése, és alá tartozik a Nemzeti Nyomozó Iroda is, amely a legkomolyabb bűnügyekben nyomoz.

Május 4-én az új miniszterelnök, Magyar Péter bejelentette, hogy személyi védelmét a Terrorelhárítási Központ helyett a jövőben a Készenléti Rendőrség látja el.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
A Tisza-kormány megszüntetné a jelzáloghitelek kamatstopját: 200 ezernél is több hitel törlesztője nőhet meg
Egy kormányzati tervezet szerint 2026. szeptember 30-ával kivezetik a jelzáloghitelek kamatstopját. A rászoruló adósoknak a kivezetésig lenne lehetőségük a bankjukkal újratárgyalni a feltételeket.


Csaknem öt év után, 2026. szeptember 30-ával megszűnhet a jelzáloghitelek kamatstopja egy társadalmi egyeztetésre bocsátott tervezet szerint - írja a Portfolio. A döntés több mint kétszázezer lakáscélú és szabad felhasználású jelzáloghitel-szerződés törlesztőrészletét érintheti, a rászoruló adósoknak a kivezetésig lenne lehetőségük a bankjukkal újratárgyalni a feltételeket.

A kormány indoklása szerint a 2022 elején bevezetett, majd a 2026-os választás után határozatlan időre meghosszabbított referencia-kamatstop nem fenntartható – írja már a 444.hu.

A Pénzügyminisztérium később pontosított a hírt eredetileg közlő Portfolionak, hogy a szeptember 30-ai dátum nem a végleges kivezetést jelenti, hanem eddig a napig kell kidolgozni a megoldást a ténylegesen rászoruló adósok számára. A cikk részletezi továbbá, hogy

A Magyar Nemzeti Bank szerint a sérülékeny adósok száma 19 ezer fő, nekik a szeptember 30-ai határidőig kell megegyezniük a pénzintézetekkel.
pp

Az MNB 2025 végi adatai szerint 848 milliárd forintnyi hitelállomány volt a kamatstop hatálya alatt, ami az összes jelzáloghitel-tartozás 11 százalékát teszi ki.

A lépésre a bankok régóta várnak, az intézkedés ugyanis 2025 végéig már 440 milliárd forintjába került a szektornak, a végső számla pedig megközelítheti az 500 milliárd forintot.

A pénzintézetek a referencia-kamatstop miatt többször is az Alkotmánybírósághoz fordultak, legutóbb májusban, de döntés eddig nem született az ügyben.

Az előző kormányzat korábban többször meghosszabbította a kamatstop intézményét, a családok védelmével indokolva a lépést. A bankszektor eközben folyamatosan a piaci torzulásokra és a jelentős veszteségekre hívta fel a figyelmet, a Magyar Nemzeti Bank pedig többször jelezte, hogy az intézkedés célzottabb formája lenne indokolt.

Miután a Pénzügyminisztérium jelezte a Portfolionak, hogy egyelőre tervezetről van szó, cikkünket mi is módosítottuk.

Kármán András pénzügyminiszter arról tájékoztatott minket, hogy: „Az előző kormányzat által 2022. január 1-től eredetileg fél évre bevezetett, de 2026. április 17-től határozatlan időre meghosszabbított a jelzáloghitelek referencia-kamatstopja a jelenlegi feltételek mellett érvényben marad szeptember 30-ig, amennyiben az országgyűlés elfogadja a kormány törvényjavaslatát.

A kormány a következő hónapokban fontos társadalmi és a szakmai egyeztetéseket fog kezdeményezni, hogy a valódi rászorulók számára kidolgozzuk a tényleges segítséget.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Civil szervezetek szerint követhetetlenül került 117 milliárd forint a Nemzeti Együttműködési Alapon keresztül a civil szektorhoz
Egy civil koalíció felmérése szerint 117 milliárd forintnyi állami támogatás sorsa átláthatatlan a Nemzeti Együttműködési Alapnál. A 665 szervezet megkérdezésével készült jelentés a politikai befolyást is vizsgálta, a válaszadók többsége szerint a NEA nem pártsemleges.


Tizennégy év alatt 117 milliárd forint került túlnyomórészt átláthatatlan módon a civil szektorhoz a Nemzeti Együttműködési Alapon (NEA) keresztül – ez a legfőbb megállapítása annak a friss felmérésnek, amelyet a Civilek Új Alapon nevű, 12 szervezetet tömörítő koalíció készített. A kezdeményezés azért jött létre, hogy felülvizsgálja az állami alap működését, ehhez országszerte 665 szervezetet kérdeztek meg.

A csütörtökön közzétett jelentés szerint a NEA súlyos politikai befolyás alatt működik.

A támogatások egy része nem tekinthető teljesen pártsemlegesnek – ezzel a megállapítással a válaszadók 58 százaléka, de még a NEA által támogatott szervezetek 52 százaléka is egyetértett.

A politikai befolyás jeleként említik, hogy a NEA Tanács alapító elnöke Csizmadia László, a Békemeneteket szervező CÖF/CÖKA vezetője volt, a legtöbb forrást elnyerő szervezetek többsége pedig egyértelműen a Fideszhez kötődik – írja a 444.hu. A koalíció szerint a működés átláthatóságát az is gyengítette, hogy hosszú ideig nem készült nyilvános, kereshető nyerteslista a döntésekről.

A jelentés ugyanakkor árnyalja is a képet: a megkérdezettek szerint a NEA a magyar civil társadalom alapvető támogatási forrása, a válaszadók 58 százaléka szerint a rendszernek egyaránt vannak pozitív és negatív elemei. Az állami támogatást szerintük meg kell őrizni, de a civil szervezetek valós szükségletei alapján kell átalakítani.

Az elmúlt tíz évben a legtöbb támogatást, 69,4 millió forintot az Itthon, Szülőföldön, Fiatalon Egyesület kapta, amelynek alapítója, Kiss András a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei közgyűlés Fidesz–KDNP-frakciójának tagja és a KDNP ifjúsági szervezetének alelnöke.

A NEA a Miniszterelnökség felügyelete alatt álló Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-hez tartozik. Kulcsszereplői voltak Szalay-Bobrovniczky Vince (címlapkép) a civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár, és Gulyás Gergely egykori tárcavezető is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Bárki hazaviheti a Nemzeti Hitvallást a hivatalokból, Ruff Bálintnak adtam a Miniszterelnökség példányát
Életbe lépett a kormányhatározat, lekerül a Nemzeti Hitvallás a közintézmények faláról. A Fidesz–KDNP a lépést az alkotmányosság elleni támadásnak nevezte.


Magyar Péter azt írja, hogy

„Mától eltávolításra kerül a közintézményekből a Nemzeti Együttbűnözés Rendszerének egyik szimbóluma, az úgynevezett Nemzeti Hitvallás”

A miniszterelnök hozzátette, a Miniszterelnökségen lévő példányt Ruff Bálintnak ajándékozta, mert szerinte nála jó helyen lesz a nappaliban. A posztot azzal a felhívással zárta, hogy

aki szeretne egy igazi NER-kordokumentumot az unokáinak, az most bármelyik hivatalban leveheti a falról. „Siess, mert gyorsan el fognak fogyni” – tette hozzá.

A bejelentést követően kormány döntése csütörtökön a Magyar Közlönyben is megjelent, hivatalossá téve, hogy a közintézményekből el kell távolítani a táblákat.

Nemzeti Hitvallás a fideszes Alaptörvény bevezető része, az előző kormány tetette ki az ezt ábrázoló képeket a közintézményekben. A volt kormánypártok, a Fidesz és a KDNP ma tiltakoztak a lépés ellen, „alkotmányosság elleni újabb támadásként” értékelve az intézkedést.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk