HÍREK
A Rovatból

Tíz mellékvonalon leállítja a vasúti közlekedést a MÁV

Jellemzően alföldi mellékvonalakról van szó, ahol az elmaradt fejlesztések miatt a vasúti közlekedés nem versenyképes a közútival. Magyarországon legutóbb 2009-ben került sor hasonló mértékű vonalbezárásra.


Augusztus 1-jétől pótlóbuszokkal biztosítja a közlekedést a MÁV tíz mellékvonalon, miután az ottani vasúti személyszállítás szüneteltetéséről döntött - írja Facebook-oldalán a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület (VEKE).

A döntés a következő mellékvonalakat érinti:

  • 38 – Somogyszob–Nagyatád
  • 47 – Godisa–Komló
  • 78b – Balassagyarmat –Ipolytarnóc
  • 89 – Miskolc–Tiszaújváros
  • 98b – Abaújszántó–Hidasnémeti
  • 103 – Karcag–Tiszafüred
  • 114 – Mátészalka–Csenger
  • 121 – Mezőhegyes–Újszeged
  • 125a – Mezőhegyes–Battonya
  • 146b – Lakitelek–Kunszentmárton

    Ezek jellemzően alföldi mellékvonalak, ahol a vonatok alacsony kihasználtsággal futnak, mivel az elmaradt infrastruktúra-fejlesztés miatt a vasúti közlekedés nem versenyképes a közútival. A megállóhelyek például sokszor például több kilométerre vannak a települések központjaitól.

    Ráadásul a járműhiány is égető problémát jelent a MÁV számára, a mellékvonalakra sokszor már BZ-motorvonat sem jut.

    A VEKE szerint az eredeti listán rajta volt még további három mellékvonal is, azoknál azonban jelentősen eltért a vonalvezetés a közút és a vasút között, és mivel az utóbbi volt a gyorsabb, ezért megmaradhattak.

    Magyarországon legutóbb 2009-ben került sor hasonló mértékű vonalbezárásra. A Bajnai-kormány akkor 24 vasútvonalon és vonalszakaszon állította le a személyszállítást a gazdasági válságra hivatkozva.

    (via 444)


  • Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    Népszerű
    Ajánljuk
    Címlapról ajánljuk


    HÍREK
    A Rovatból
    Varga Judit Schadl Györgyről a bíróságon: Néztem is mindig, hogy ki van gyúrva
    Több mint két év hallgatás után tanúként hallgatták meg Varga Judit volt igazságügyi minisztert a Schadl–Völner-perben, amelynek középpontjában az áll, vajon tudott-e arról, hogy minisztériuma alá tartozó végrehajtók kenőpénzért kaptak kinevezést.


    Több mint két év hallgatás után tanúként hallgatta meg a bíróság Varga Judit volt igazságügyi minisztert a Schadl–Völner-ügyben. A tárgyaláson kiderült többek között az is, amikor Völner Pált meggyanúsították, majd lemondott, bement Vargához, de nem a korrupciós ügyről beszéltek, hanem a gyerekeikről.

    Varga elmondása szerint nem tudott arról, hogy a minisztérium felügyelete alá tartozó végrehajtók kenőpénzért kapták meg pozícióikat.

    Azt viszont fájlalta, hogy a sajtó részletesen beszámolt a nyomozati anyagokról. Emiatt jogi lépések lehetőségét is vizsgáltatta a kollégáival. A volt miniszter neve egyébként több nyomozati dokumentumban is előkerült, hangfelvételeken is szerepel, és a bíróság előtt most először beszélt részletesen az ügyről. Korábban rendre elkerülte az erre vonatkozó kérdéseket.

    A Völner–Schadl-ügy tárgyalásán új bizonyítékokat mutattak be, amelyeket Völner Pál és ügyvédje nyújtott be a bíróságnak. Papíralapú, kinyomtatott üzenetváltásokról van szó, amelyek szerintük azt mutatják, hogy Varga Judit igazságügyi miniszterként követhette a végrehajtói ügyeket. Az üzenetek között például az alábbi beszélgetés szerepel:

    Varga: Szia, Pali, XY beszélt veled vh-ügyben?

    Völner: Szia, igen, szeretnék erről majd a héten egyeztetni.

    Varga: Rendben, beszéljünk majd holnap az államtitkári előtt.

    A per középpontjában az áll, hogy Völner Pál – aki korábban az Igazságügyi Minisztérium államtitkára volt – a vád szerint hosszabb időn keresztül kenőpénzeket fogadott el Schadl Györgytől, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnökétől. Az ügyészség szerint a több mint 80 millió forintos vesztegetési pénzért cserébe Völner segített a végrehajtói kinevezések elintézésében. Az ügyészség nyolc év börtönt kért rá.

    A csütörtöki tárgyaláson Varga Judit azt mondta, hogy

    csak miniszteri kinevezése után ismerte meg Schadl Györgyöt. Úgy fogalmazott: „Nem akarom megbántani a végrehajtó szakmát, de nem a prioritásaim közé tartozott, hogy a karuk vezetőjével találkozzak.” Azt is kijelentette, hogy ha találkozott Schadllal, akkor „ő mindig ott volt”, utalva Völner Pál jelenlétére.

    Kiemelte továbbá azt is Schadllel kapcsolatban:

    „Dinamikus ember volt, jól tudott érvelni, néztem is, mindig milyen jól ki van gyúrva”.

    A nyomozati anyagok is tartalmaznak olyan üzeneteket, amelyek szerint Schadl időpontot próbált kérni Varga Judithoz Völneren keresztül. Az egyik ilyen üzenetben az áll: „valamikor esetleg, úgy hétfő-kedd-szerda körül tudunk beszélni egy tíz percet jó miniszter asszonnyal?”

    A volt miniszter szerint a végrehajtói terület nem tartozott a szakterületei közé, és ezért nem is érdekelte mélyebben. Elmondása szerint nagy önállóságot adott az államtitkárainak, így ebbe a területbe is csak annyira látott bele, „amennyire egy miniszter egy államtitkárra átruházott feladatkörre rá kell, hogy lásson.” Hozzátette:

    „Megbíztam abban, hogy az emberek itt tudják a dolgukat. Nem is nagyon érdekelt, mert nem voltam specialistája a területnek.”

    Varga Judit arról is beszélt, hogy kötelessége volt a hivatásrendek vezetőivel találkozni. Schadl például még a letartóztatása előtti napon is járt a minisztériumban. Bár akkor Varga nem volt bent, elmondása szerint nem sokkal korábban ő is találkozott vele. A bíróságon így fogalmazott:

    „Arra emlékszem, hogy biztos, hogy ott volt a Völner Pál. Hogy mi volt a téma, azt nem tudom, de nekem kötelességem volt a hivatásrendek vezetőivel találkoznom. Majd ők biztosan elmondják, hogy konkrétan miről van szó.”

    Azt is elmondta, hogy – Trócsányi Lászlóhoz hasonlóan – ő is a sajtóból értesült Schadl letartóztatásáról.

    Korábban Varga Judit volt férje, Magyar Péter is megszólalt az ügyben. Azt állította, hogy Varga már a Schadl-ügy kirobbanása előtt le akarta váltani Völnert, de ezt Orbán Viktor megakadályozta. A volt miniszter korábban kevéssé kommentálta az ügyet. 2022 májusában úgy nyilatkozott, hogy szerinte annyi volt a felelőssége, hogy biztosítsa „a léket kapott hajó”, vagyis a minisztérium vezetését. Ugyanakkor hangsúlyozta: „a minisztériumban tisztességes és kiváló szakemberek dolgoznak.”

    (via 444, Telex)


    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    Ajánljuk
    HÍREK
    A Rovatból
    Magyar Péter reagált Varga Judit nyilatkozatára: Kívánom, hogy a volt feleségem boldogan és békében éljen
    A TISZA Párt vezetője szerint: „Egy hasonló Völner-Schadl-Rogán botrányba egy jogállamban és egy valódi demokráciában azonnal megbukott volna a kormány és több kormánytagot őrizetbe vettek volna.”


    Magyar Péter a közösségi oldalán üzent azoknak, akik volt felesége kapcsán akartak vele beszélni.

    Varga Juditot ugyanis több mint két év hallgatás után tanúként hallgatta meg a bíróság a Schadl–Völner-ügyben. A tárgyaláson kiderült többek között az is, hogy amikor Völner Pált meggyanúsították, majd lemondott, bement az akkori igazságügyi miniszterhez, de nem a korrupciós ügyről beszéltek, hanem a gyerekeikről. Varga Judit azt mondta, hogy nem tudott arról, hogy a minisztérium felügyelete alá tartozó végrehajtók kenőpénzért kapták meg pozícióikat. Majd azt közölte, hogy ő is a sajtóból értesült Schadl letartóztatásáról.

    A volt férj, Magyar Péter a posztjában azt írta:

    "Sok újságíró keres, a volt feleségem mai nyilatkozata miatt. Varga Judit már nem közszereplő. Ő a három - éppen mellettem ebédelő - csodás gyermekünk édesanyja.

    Sem most, sem a jövőben nem kívánok ismételten reagálni a rogáni propaganda által felmelegített vádakra. Kívánom, hogy a volt feleségem boldogan és békében éljen.

    Egyet tudok elmondani: az ominózus hangfelvételen elhangzottak teljesen egyértelműek voltak.

    Egy hasonló Völner-Schadl-Rogán botrányba egy jogállamban és egy valódi demokráciában azonnal megbukott volna a kormány és több kormánytagot őrizetbe vettek volna.

    Itt is így lesz, csak kisebb késéssel.

    283 nap"


    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    Ajánljuk

    HÍREK
    A Rovatból
    Pankotai Lilit feljelentették, amiért ott volt a Pride-on
    Az aktivista Facebook-posztjában tette közzé a feljelentésről szóló határozatot. Bejegyzésében kiemelte: „Megtiszteltetés, hogy én lehetek az első, akit feljelentettek, amiért részt vettem a Pride-on.”


    Pankotai Lili aktivista csütörtökön délután írt arról Facebook-bejegyzésében, hogy feljelentették, amiért kiment a Pride-ra. A fiatal még a feljelentésről szóló határozatot is közzétette közösségi média oldalán. Posztjában azt írja:

    „Megtiszteltetés, hogy én lehetek az első, akit feljelentettek, amiért részt vettem a Pride-on.”

    Szerinte "vannak harcosok, akik már nem a Fiat 500-ra hajtanak (az nekik nem elég), ők már egy személyes lábcsókra gyúrnak Orbánnál – ilyen például az a V. Erik, aki személyesen feljelentett, amiért kint voltam a Pride-on".

    „Random fun fact: mindezt a mohácsi rendőrségen tette meg, ahonnan én magam is származom. A rendőrség számára linkeket csatolt, amelyek bizonyítják, hogy ott voltam” - írta. Posztjában kiemelt 3 pontot, amelyben a feljelentő személynek üzent:

    „1. Képzeljétek el, ahogy Erik felkel egy nap, és úgy dönt, hogy azzal tölti az idejét, hogy feljelent egy embert, csak mert az több mint 300 ezer emberrel együtt ünnepelni merte a szabadságot. Képes bemenni, és a rendőrségen tölteni a napját – csak ezért.

    2. Kedves Erik! Legközelebb jövő héten otthon leszek Mohácson, írj rám nyugodtan, megihatunk egy kávét, sétálhatunk egyet a Duna-parton, és elmondhatod, mi a problémád a szabadsággal és a szeretettel.

    3. Ha meg is tudsz győzni, hogy miért lehet – és kell is – betiltani a szabadságot és a szerelmet, akkor szavamat adom: van pár telefonszámom, és megpróbálom neked elintézni azt a személyes lábcsókot a főninél.”

    „Arra pedig, hogy a hatóságok hogyan fognak eljárni az ügyben, rettentően kíváncsi vagyok, és tűkön ülve várom” – zárta posztját Pankotai Lili.


    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    Ajánljuk

    HÍREK
    A Rovatból
    Otthon Start program: Itt vannak a 3%-os lakáshitel részletei
    Mutatjuk a feltételeket és azt is, milyen korlátokat szabott a kormányt a kedvezményes hitel kapcsán.


    Az Otthon Start programmal a kormány egy olyan terméket alkotott, amire évtizedek óta nem volt példa és általa nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése – mondta Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón csütörtökön.

    A miniszter a kormány előző napi ülésén született döntést részletezve elmondta:

    • a program szeptemberben indul,

    • 100 millió forint alatti ingatlanokra lesz felhasználható,

    • a négyzetméterár esetében 1,5 millió forint a maximális határ,

    • a maximálisan felvehető összeg 50 millió forint,

    • a hitel a futamidő végéig fix három százalékos kamattal vehető fel maximum 25 évre,

    • az önrész 10%.

    Azt is elmondta, hogy ki veheti fel a hitelt:

    • nincs korhatár,

    • mindenkire vonatkozik a lehetőség, akinek nincs és nem volt ingatlana, és lakóingatlanban 50 százaléknál nagyobb részesedéssel még nem rendelkezett,

    • a programhoz nem kapcsolódik sem házasságkötési, sem gyermekvállalási kötelezettség,

    • kedvezményes hitel azok számára is elérhető, akik CSOK-ot igényelnek,

    • legalább kétéves magyarországi TB-jogviszonnyal kell rendelkezni.

    A 3%-os fix kamatozású törlesztőrészlet konkrét számokban is kedvező:

    • 20 millió forintos hitelnél 95 ezer Ft a havi törlesztő,
    • 25 milliónál 118.500 Ft,
    • 30 milliónál 142 ezer Ft,
    • 40 milliónál 190 ezer Ft,
    • 50 milliós hitelnél pedig 237 ezer Ft havonta.


    Link másolása
    KÖVESS MINKET: