A Rovatból

Tiltakozást hirdettek a civilek a szociális törvény módosítása ellen

A szociális szolgáltató, érdekképviseleti és civil szervezetek úgy gondolják, hogy a javaslatok alkotmányellenesek és szembemennek az európai joggal is.


Ahogy arról mi is beszámoltunk, Jámbor András a közösségi oldalán írt arról, hogy 22 órát vitáztak róla, most kevesebb mint egy nappal a bizottsági ülés előtt szinte teljesen átírták a sokat vitatott szociális törvényt. „65 oldalban módosították. 21 órával az ülés előtt” – tette hozzá.

A Civil Bázis a Facebookon írta meg, hogy számos civil szervezet tiltakozik a törvénymódosítás miatt. Mint írják:

"A jövő hét kedden tárgyalja a parlament a szociális törvény módosítását is tartalmazó T/1620-as számú salátatörvény-javaslatot. Tegnap a Törvényalkotási bizottság T1620/13 szám alatt nyújtott be hozzá módosító javaslatot.

A módosítás célja továbbra is az, hogy az állam minden korábbinál kevesebb felelősséget vállaljon rászoruló állampolgáraiért és kivonja magát a szociális szolgáltatások biztosításának kötelezettsége alól.

A szociális törvényt érintő változások:

• Az állam a szociális biztonságot nyújtók sorában továbbra is utolsó helyre sorolná magát. Elsősorban az egyéneknek, majd a családoknak, utánuk az önkormányzatoknak vannak kötelezettségei, de az adóbevételekkel továbbra is az állam rendelkezik.

• A szociális juttatások megállapításához az öregségi nyugdíjminimum alkalmazása helyett bevezeti a szociális vetítési alap fogalmát, leválasztva a szociális segélyek összegét a nyugdíjminimumról.

• A nevelőszülői ellátmány mértékét méltatlanul szabja meg, mely a nevelőcsaládokat tovább sodorja az anyagi ellehetetlenülésbe.

De rendelkezik a fekvőbeteg szakellátás ápolási osztályain fekvő ellátottakról is, a szociális ágazat hatáskörébe utalja, az ellátás igénybevételét térítési díjfizetéshez köti, melyet az ellátott jövedelem és vagyonnyilatkozat alapján fizetne.

A bejegyzés szerint a szociális szolgáltató, érdekképviseleti és civil szervezetek úgy gondolják, hogy

a szociális törvény tervezett módosításai alkotmányellenesek és szembemennek az európai joggal is.

Úgy vélik, elfogadhatatlan, hogy a jelenlegi komplex és elhúzódó válsághelyzetben, amikor egyre többen szorulnak segítségre, a kormány nem bővíti, hanem tovább szűkíti a szociálpolitika eddig is csekély eszköztárát, a szociális szakemberek segítői szerepét torzítja és magára hagyja saját állampolgárait.

A törvénymódosítás ellen közleményben és helyszíni akcióval is tiltakozni fognak. Ez utóbbiról hétfőn adnak bővebb információt.

A csatlakozók:

aHang

Akadályok nélkül csoport

Amnesty International Magyarország

Artemisszió Alapítvány

Autonómia Alapítvány

A Város Mindenkié

Civil Bázis

Civil Közoktatási Platform

Civil Kollégium Alapítvány

EJHA - Emberi Jogi Nevelők Hálózata

Emberség Erejével Alapítvány

Gyerekesély Közhasznú Egyesület

Habitat for Humanity Magyarország

Humán Platform

Jogriporter Alapítvány

Kiút Egyesület

Kontúr Egyesület

Lépjünk, hogy léphessenek! Közhasznú Egyesület

Levegő Munkacsoport

Menedék - Migránsokat Segítő Egyesület

Nyugodt Szív A Lakhatásért közhasznú alapítvány

Önállóan Lakni- Közösségben Élni

Ökotárs Alapítvány

Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete (SZÁD)

Szociális Munkások Demokratikus Szakszervezete

Szociális Munkások Magyarországi Egyesülete (SZMME)

Szociális Területen Dolgozók Szakszervezete

Szociális Szakmai Szövetség

Társaság a Szabadságjogokért (TASZ)

Új Szemlélet Csoport

Utcajogász Egyesület

Utcáról Lakásba! Egyesület

Városkutatás Kft.

Az LMP hétfő 18 órára NEM a szociális törvény módosítására címmel tiltakozást hirdetett a Kossuth térre.

"Gyere el, és tiltakozzunk közösen, mondjuk nemet az embertelen módosításra november 21-én hétfőn 18 órától a Kossuth téren az Országzászló előtt. Az eseményen beszédet mond: Ungár Péter, az LMP társelnöke, Kanász-Nagy Máté, az LMP frakcióvezető-helyettese, szociálpolitikus és Jámbor András a Szikra országgyűlési képviselője" - írják a Facebookon meghirdetett eseményüknél.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Egy ismeretlen szám keresett, meglepetésemre Semjén Zsolt hívott” – reagált a fideszes kritikára a miniszter
Az újbudai képviselő korábbi bejegyzése után rengeteg megkeresést kapott, és sokan bírálták is: egyszerre voltam áruló vagy hős - írta. Most azonban ő is meglepődött.


Meglepődött Junghausz Rajmund, akit pár napja egy ismeretlen számról hívtak. A fideszes képviselő az egyetlen, aki hosszú ideje tagja az újbudai önkormányzatnak. Tavaly egyéni mandátumot is szerzett.

Most a pedofil-botrány kapcsán szólalt meg. Közösségi oldalán írta meg, hogy felháborította Semjén Zsolt ATV-s nyilatkozata arról, hogy „nem ismeri a gyermekvédelmi világot és soha nem járt ilyen intézményben”. Junghausz erre reagálva azt írta, hogy az interjúban egyetlen gondolat sem szólt az intézményekben élő gyerekekről. Majd javasolta, hogy legyen kötelező az országgyűlési képviselőknek és a kormánytagoknak személyesen megismerni ezeket az intézményeket, mielőtt elfogadják a költségvetést. Majd elmesélte, hogy ő is évekig élt gyermekotthonban, ahol rengeteg erőszakkal találkozott.

Ezt követően szombaton Junghausz Rajmund egy új posztban számolt be arról, hogy kapott egy telefonhívást.

"A gyermekvédelem hiányosságairól szóló szerdai bejegyzésem óta igencsak turbulens lett körülöttem a világ. A posztot – csak a saját oldalamon – több mint 1 millióan olvasták, ami hatalmas megtiszteltetés. Elképzelhetetlen számú megkeresést kaptam a sajtó részéről, sok személyes történetet ismerhettem meg. A médiumoknak elmondtam, hogy szeretném szakmai útra terelni a témát, és majd csak azután kívánok nyilatkozni, amint sikerült a gondoskodáspolitikáért felelős államtitkárral átbeszélni a terület kihívásait és a lehetséges beavatkozási irányokat. Azonban egyelőre kénytelen voltam visszamondani a találkozóval kapcsolatos igényemet, mert olyan feltételekhez kívánták kötni, amelyek minden normalitást nélkülöznek. Egyik ilyen, hogy ne beszéljek a sajtóval, a másik, hogy az újbudai önkormányzati frakciónk beszélje meg a posztomat" - írta.

Arról is beszámolt, hogy "emberek százaitól kaptam hideget-meleget, egyszerre voltam áruló vagy hős. Természetesen egyik sem vagyok. Bár nem követtem eddig sem a haszontalan utasításokat, soha nem árultam el a közösségemet, ahogyan a választóimat sem. A posztom lényege csak annyi volt, hogy tenni szeretnék a srácokért".

Majd pénteken egy ismeretlen számról hívta valaki.

"Meglepetésemre Semjén Zsolt hívott. Elmondta, hogy érzékenyen érintették a soraim, és belátta, hogy valóban nem foglalkozott megfelelően idáig ezzel a területtel. Elmondta azt is, hogy a közeljövőben szeretné ezt a hiányosságot pótolni és törekedni fog rá, hogy a lehetőségeihez képest a lehető legjobban megismerkedjen a hazai gyermekvédelem helyzetével és az ott élő gyerekek körülményeivel".

Az újbudai képviselő örült a megkeresésnek, és elárulta, hogy a beszélgetés végén abban egyeztek meg, hogy Semjén Zsolt "nyitott arra, hogy személyesen is megismerje ezt a világot és közösen látogatást tegyünk az Őrmezei Gyermekotthonban. Erre a közeljövőben sort is kerítünk. Ezzel persze még semmi nem oldódott meg, de valami elkezdődött".

A miniszterelnök-helyettes hívását ezért fontosnak tartja, majd a végén megígérte, hogy minden lépésről beszámol majd.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Fotókon a betiltott, de megtartott pécsi Pride legjobb pillanatai, több ezren vonultak a városban
Az ötödik pécsi szivárványos felvonuláson több ezren vettek részt. Az eseményen több ellentüntető is megjelent, de a rendőrség fenntartotta a rendet.


Szombatra hirdették meg az ötödik Pécs Pride-ot, amely Magyarország egyetlen vidéki szívárványos megmozdulását. A szervezők egyeztettek ugyan a hatóságokkal, de végül a rendőrség nem engedélyezte előzetesen a felvonulást. A szervezők azonban úgy döntöttek, hogy mégis megtartják a rendezvényt. Az útvonalat azonban módosították, és a Tettyén felállított színpadhoz vonultak. A felvonulás idején több ellentüntetést is tartottak. A két felvonulás ugyan keresztezte egymás útját, de a rendőrség fenntartotta a rendet.

Fotókon a pécsi Pride eddigi legjobb pillanatai:

Képgaléria: A felvonulásról (Fotókért kattints a képre)

Képgaléria: Az ellentüntetők (Fotókért kattints a képre)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Pécsi Pride: először segítettek a rendőrök a felvonulóknak, aztán bírságolni kezdtek
Pécs polgármestere elmondta, hogy ő is - akár csak Budapesten Karácsony Gergely - felkészült a következményekre.


Szombaton délután megtartották a Pécsi Pride-ot. A rendőrség nem akadályozta meg a korábban betiltott felvonulást. A beszédek közben azonban igazoltatni és bírságolni kezdték a résztvevőket.

A rendezvényen ellentünetők is megjelentek. A Hatvannégy Vármegye ifjúsági mozgalom tagjai STOP LMBTQ PEDOFÍLIA feliratú molinóval állták el a pécsi Pride-ozók útját. A rendőri felszólításra sem álltak félre, ezért a rendőrök arrébb tolták őket.

Egy ellentüntetőt pedig azért igazoltattak, mert egy üres PET-palackkal kezdte ütögetni a felvonulókat. A Mi Hazánk is próbálta megakadályozni az eseményt. A rendőrség engedélyezte az ellentüntetéseket.

Pécs polgármestere az RTL Híradónak elmondta, hogy ő is - akár csak Budapesten Karácsony Gergely - felkészült a következményekre. "Figyelem, hogy a rendőrség Gergelyt is hogyan vegzálja, hogy milyen politikai támadásoknak van kitéve, felkészültem én is erre" - mondta.

Kiderült, hogy a Pride-dal egyidőben egy "vadkár elleni" demonstrációt is engedélyezett a rendőrség. Egy emberi jogi aktivista jelentett be a tüntetést. Szerinte: “Az, hogy mögöttünk jönnek, akik kifejezetten a Pride-ra jöttek, az én álláspontom szerint azokat védjük”.

A Pride menetben ott volt Pál Márton, a Szivárványcsaládokért Alapítvány kurátora is, aki úgy vélte, hogy fontos kiállni a szabadságjogok mellett: “Ezeken az utcákon úgy vonulhatok a gyerekeimmel meg a férjemmel, mint amire nem számítottam 20-25 évvel ezelőtt, szóval nekem is ez egy nagyon nagy dolog” - mondta.

A vonulás után a beszédek délután 5-kor kezdődtek. A rendőrség közben elkezdte igazoltatni a résztvevőket. A főszervező ekkor közölte: "Arra kérünk mindenkit, hogy ne fogadja el a helyszíni bírságot, mert nem lesz lehetősége jogorvoslati kérelemre".

Upor László, dramaturg is felszólalt:

“Éljen a szeretet, éljen az öröm, éljenek békében és szeretetben a gyerekeink, akik azt látják, hogy békében és felszabadultan élünk, mert békében és felszabadultan akarunk élni.”

A felvonulók között több európai politikus is ott volt.

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Videó: Kigyulladt az egyik legnagyobb orosz olajfinomító az újabb ukrán csapás után
Az elmúlt évben Ukrajna több támadást is végrehajtott az orosz olajipar és hadiipar különböző egységei ellen.


Több ukrán dróntámadás is érte Oroszország olaj- és vegyiparát, kigyulladt egy hatalmas finomító - írja a Kyiv Independent.

Október 4-én éjjel ukrán drónok csaptak le az oroszországi Kirisiben található olajfinomítóra, és tüzet okoztak a létesítményben – közölte az ukrán hadsereg vezérkara.

A Leningrád megyében fekvő városban több szemtanú is arról számolt be, hogy lángokat láttak felcsapni a finomító területéről. Az Astra nevű orosz független hírcsatorna által közzétett videókon és fotókon egy hatalmas robbanás is látszik, a képsorok szerint komoly tűz alakult ki.

Alekszandr Drozdenko, a térség kormányzója megerősítette a dróntámadás tényét. A Telegramon ezt írta:

„A légvédelem hét pilóta nélküli repülőeszközt semmisített meg Kirisi felett. Az ipari övezetben a tüzet eloltották.”

A megtámadott létesítmény Ukrajna határától több mint 800 kilométerre található. Ez Oroszország egyik legnagyobb olajfinomítója, amit 2017-ben nyitottak meg. Az ország teljes kőolaj-finomításának 6,6 százalékát ez az üzem adja.

A mostani csapás nem az első volt: ugyanazt a finomítót már legalább három másik alkalommal is célba vették – 2024 márciusában, majd 2025 márciusában és szeptemberben. Az ukrán hadsereg korábban vállalta a felelősséget a szeptemberi és márciusi támadásokért, de a mostani eset kapcsán még nem adott ki hivatalos közleményt.

A kirisi esetet megelőzően, egy nappal korábban, ukrán drónok egy vegyipari üzemet is elértek az oroszországi Permi határterületen. A támadás rövid időre megzavarta a termelést az egyik legnagyobb orosz nitrogénműtrágya-gyártó üzemben, amely robbanóanyagok gyártásához is használható vegyszereket szállít.

Ugyanezen a napon egy másik dróntámadás is történt, akkor az oroszországi Orenburgi területen lévő olajfinomítót vették célba az ukrán erők.

Az elmúlt évben Ukrajna több támadást is végrehajtott az orosz olajipar és hadiipar különböző egységei ellen. A támadások célja a működés megzavarása, és ezek hatására az országban súlyosbodott az üzemanyaghiány.

Kijev korábban közölte, hogy az orosz olajfinomítókat katonai célpontnak tekinti, mivel azok hozzájárulnak Moszkva háborús gépezetének működtetéséhez.

Videó és fotó a szeptemberi támadásról:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk