Nincs pénz sebészeti varrógépre, ezért 40 percig varrnak egy vágást kézzel – mondja egy szentesi sebész
Negyven percig varrnak egy vágást kézzel a szentesi kórházban, mert nincs sebészeti varrógép – erről beszélt Dr. Dinka Tibor sebész a szentesielet.hu-nak adott interjújában. A 75 éves doktor saját pénzén vásárolta volna meg a szükséges eszközt, de erre nem volt lehetősége.
Dr. Dinka Tibor korábban a szolnoki kórházban dolgozott, ahol a Covid-járvány alatt átmenetileg hivatásos katonát neveztek ki vezetőnek.
„A kórházban nekem és egy munkatársamnak volt katasztrófa- és katona-szakorvosi vizsgánk, ennek ellenére a katonai igazgató nem tartotta szükségesnek a velünk való véleménycserét. Elmentem végleg nyugdíjba.”
Később azonban megkeresték, hogy lenne-e kedve elmenni Szentesre, ahol ismert két főorvost, és negyven évvel ezelőtt ide járt továbbképzésre is.
– mondta Dinka Tibor.
Azt is hozzátette, hogy Szentesre hoztak központi műtőre terveket, de ebből végül nem lett semmi, most pedig „ennek a nagy hírű kórháznak a leépülését láthatjuk”. Ahogy a sebész elmondta, a vastagbél-laparoszkópos műtéteket nem tudják elvégezni a szentesi kórházban, mert nincs hozzá eszköz.
– fogalmazott Dinka Tibor.
Azt hitték, hogy a szegedi klinikával szorosabb lesz a szakmai kapcsolat, jobb lesz az eszközellátás, de Dinka a sebészeten nem lát változást. Szerinte az ország alulfinanszírozza a magyar egészségügyet.
Arra is emlékeztetett, hogy 2024. augusztus 6-án a Szegedi Orvosi Egyetem 5,6 milliárd forint tartozást görgetett maga előtt, ez az adósság mára 10 milliárdra növekedett. A nagymértékű adósságállománya mellett pedig képtelen nagyobb fejlesztést vállalni a sebészetben.
Hová is vezet ez a centralizáció? Előnye lehet, hogy az ellátás magasabb színvonalú, viszont a várólista sokkal hosszabb. Időközben a legfrissebb hírek alapján az onkológiai betegek helyi terápiája korlátozást szenved.”
Arra a kérdésre, hogy mi tartja még a pályán, Dinka azt mondta: szeret itt dolgozni, és nagyon tiszteli a kollégáit, hogy ilyen körülmények között is kitartanak. Szeretnék, ha a kórház fejlődne, tennének is ezért, de kevesen vannak.
Aggályos, hogy délután 4 óra után nincs ultrahang, holott a sebészeti szakmai kollégium előírja, hogy vakbélgyulladást, hasfájást ultrahangos vizsgálat nélkül tilos diagnosztizálni. Az ultrahang hiányzik a társszakmák számára is. Készülék van, csak nincs, aki használja. Küldjek el egy 10 éves gyereket vagy egy idős beteget este 11-kor Szegedre, hogy ultrahangozzák? Vagy anélkül döntünk jól, vagy rosszul, de a szakma szabályait megszegjük” – fogalmazott az orvos.