HÍREK
A Rovatból

Sokkolta az újságírót az, amit a dunaszerdahelyi kórház intenzív osztályán látott

Több százezren látták már a megrázó dokumentumfilmet, amely a kórházi dolgozók koronavírus elleni harcát mutatja be. A készítők elmondták, milyen volt „katasztrófahelyzetben” forgatni.


Február végén mutatták be azt a dokumentumfilmet, ami a dunaszerdahelyi kórház koronavírus elleni harcáról készült, mi is írtunk róla akkor. A "drámai" jelző kevés azokhoz a képsorokhoz, amiket a szlovákiai intézményben vettek fel.

A filmet a Paraméter újságírói, Barak Dávid és Kálmán Norbert készítették, akik most a 444.hu-nak elmesélték, hogy miért is vállalkoztak erre a feladatra.

Kálmán elmondta, amikor felvetődött az ötlet, hogy beszéljenek egy Covid-osztályon dolgozó orvossal a kórházban lévő állapotokról, és esetleg menjenek is be a kórházba, először utána kellett nézniük, lehetséges-e. Egy orvos, Dr. Laczkó Balázs aztán azt mondta, hogy ennek semmi akadálya, de kikötötte, hogy csak akkor vállalja, ha valaki fogja a kamerát, bemegy az intenzív osztályra és megmutatja, mi zajlik ott. Februárban ugyanis két médiafelkérést is kapott, de azokat visszautasította, mert nem akart egy stúdióban beszélni arról, milyen súlyos a helyzet az intenzíven.

Barak elmondása szerint három fő szempontjuk volt a film készítésekor. Az egyik az volt, hogy tudatosítsák az emberekben, milyen súlyos a járványhelyzet a dunaszerdahelyi régióban, már csak azért is - és ez volt a második szempont -, mert ekkor csúcsra jártak a járványtagadó kommentek a közösségi médiában. A harmadik szempont pedig az volt, hogy bemutassák az egészségügyi dolgozók emberfeletti munkáját.

Az első megkereséstől számítva 48 óra telt el, és már el is kezdhették a forgatást. Mint mondták, Szlovákiában a regionális kórházak nagy része magánkézben van, a kórházi menedzsmentet magánintézmények végzik, és nem az állam, ezért volt könnyebb dolguk, mint mondjuk Magyarországon lenne. Ráadásul az orvosok és az intézményvezetők is tisztában voltak azzal, hogy egy ilyen film csak segíthet a helyzetükön. Nem is szabtak szabályokat a forgatáshoz.

"Annyira várták az egészségügyi dolgozók, hogy úgy voltak vele: csak gyertek, és mutassátok meg, mert amíg az emberek ezt nem látják, addig a helyzet nem fog javulni".

Kálmán Norbert volt az, aki bement a kamerával a kórházba. Mint mondta, már akkor toltak kifelé egy halottat, amikor éppen beöltözött a védőfelszerelésbe, ezért nem is volt ideje arra, hogy ráeszméljen a helyzet súlyosságára, mert egyből csőstül kapta az egészet.

"Érzelmileg teljesen leblokkoltam és kikapcsoltam. Csak arra figyeltem, hogy minden fel legyen véve. Ami viszont igazán megterhelő volt, az a lélegeztetőgépek látványa. Sokkszerű volt, hogyan dobálja a mellkast"

- mesélte.

Egyetlen pont volt, amikor megroskadt a forgatás közben, méghozzá egy beintubálásnál. Amikor azt látta, hogy az orvos intubációs kanállal próbált helyet találni a csőnek, amit a szájüregen keresztül vezetett be a betegnek, akinek a fogain kocogott a kanál.

"Az illető mélyaltatásban volt, és hörgött is közben. Az egy iszonyatos komfortvesztés számára, még úgy is, hogy mélyaltatásban van. Én akkor másfél méterre álltam a betegtől, és nem mertem ránézni az illetőre, hanem a kamera kis kijelzőjét néztem. Így vertem át az agyamat. A tévében az ember már mindenfélét látott, és ha kijelzőn nézi, akkor az agya máshogy veszi a dolgot"

- mondta.

Az is megrázó volt számára, amikor a második forgatási nap reggelén bement az osztályra és azt látta, hogy 10-12 ember, akik az előző nap még ott feküdtek, már eltűntek, mégpedig azért, mert meghaltak.

Lapozz a videóért:



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„A haza nem eladó” – tömeg vonul a migrációs paktum ellen a fővárosban
Péntek délután demonstráció indult a fővárosi Kodály köröndről a Kossuth térre az uniós migrációs paktum ellen. A tiltakozás pontosan egy héttel azelőtt zajlik, hogy a csomag szabályai a gyakorlatban is alkalmazandóvá válnak.
Maier Vilmos - szmo.hu
2026. június 05.



Pártzászlók nélkül, de annál hangosabban indult el péntek délután a migrációs paktum elleni tüntetés Budapesten. A tiltakozó tömeg a Kodály köröndön, a Zrínyi-szobornál gyülekezett, ahonnan a Kossuth térre, az Országház épülete elé vonulnak – számolt be róla a Hír TV élőben a helyszínről.

A tudósítás szerint a demonstráció kezdetére a tér teljesen megtelt, és az Oktogon felé vezető útszakasz is folyamatosan telik a csatlakozókkal. A résztvevők között vidéki és agglomerációs településekről, például Pilisszántóról és Diósdról érkezők is feltűntek.

A tömegben felhangzott „A haza nem eladó” rigmus is.

A tüntetés időzítése nem véletlen: bár a jogszabálycsomag már 2024 júniusában hatályba lépett, a gyakorlati alkalmazása június 12-én, vagyis épp egy hét múlva kezdődik az Európai Unió sokat vitatott migrációs és menekültügyi paktumának.

A helyszíni beszámolók alapján a demonstrálók attól tartanak, hogy a paktum egyfajta kötelező felelősségvállalást erőltetne a tagországokra a menedékkérők elosztásában.

Úgy vélik, a szabályozás nyomást gyakorolhat azokra az államokra – köztük Magyarországra –, amelyek nem kívánnak illegális bevándorlókat befogadni.

A tiltakozók szerint a paktum nem a külső határok védelmét, hanem a bevándorlók érdekeit szolgálja.

Ezzel szemben a hivatalos uniós álláspont szerint a reform célja, hogy hatékonyabbá és egységesebbé tegye a közös menekültügyi rendszert. A szabályozás egy rugalmas szolidaritási mechanizmust vezet be, amely szerint a tagállamok választhatnak, hogy menedékkérők átvételével, pénzügyi hozzájárulással vagy technikai segítségnyújtással vesznek-e részt a közös tehermegosztásban, derül ki az Európai Tanács tájékoztatásából.

A Hír TV helyszíni tudósítását itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Mentőkabinba parancsolták az űrhajósokat a Nemzetközi Űrállomáson, elkezdték az egyre súlyosabb légszivárgás javítását
A Roszkoszmosz egy átfogóbb javításba kezdett az orosz szegmensben, miután egy teherszállító érkezése után új nyomásesést észleltek. A NASA elővigyázatosságból a dokkolt Dragon űrhajót jelölte ki biztonsági zónaként.
Maier Vilmos - szmo.hu
2026. június 05.



A Nemzetközi Űrállomás öt űrhajósát utasította a NASA, hogy azonnal vonuljanak a dokkolt SpaceX Crew Dragon űrhajóba, és ott várják ki, amíg két orosz kollégájuk megpróbál elhárítani egy egyre súlyosbodó légszivárgást az állomás orosz szegmensében. A „Freedom” névre keresztelt Dragon űrhajó most lényegében mentőkabinként, hivatalosan kijelölt „menedékhelyként” funkcionál, amíg a sürgős javítási munkálatok zajlanak – írja a BBC.

Az elővigyázatossági intézkedés a SpaceX Crew–12 misszió négy tagját, valamint Chris Williams NASA-űrhajóst érinti. A legénységnek „emelt szintű biztonsági készenlétet” kellett felvennie, miközben két orosz kozmonauta a Zvezda kiszolgálómodul átjáróalagútjánál (PrK) dolgozik a hiba elhárításán.

Bethany Stevens, a NASA szóvivője szerint „a repedések mindig is aggodalomra adtak okot, amelyet a NASA nagyon szorosan figyelemmel kísér.”

A szóvivő egy közleményben részletezte a helyzetet: „A Zvezda kiszolgálómodul átjáróalagútja, az úgynevezett PrK már egy ideje repedésekkel és szivárgásokkal küzd, amelyeket a Roszkoszmosz eddig a lehető legnagyobb mértékben igyekezett kezelni. A NASA és a Roszkoszmosz azon dolgozik, hogy meghatározza a repedések kiváltó okát. Az újabb szivárgásokat követően a Roszkoszmosz úgy döntött, hogy pénteken átfogóbb javítási műveletet hajt végre. Továbbra is együtt dolgozunk orosz partnereinkkel, valamint a többi, az űrállomást támogató nemzetközi szereplővel annak érdekében, hogy tartósabb megoldást találjunk.”

A Zvezda modul az orosz szegmens egyik legfontosabb, legrégebbi eleme, 2000 óta kering a Föld körül, és többek között a létfenntartó rendszereknek és a legénység lakóhelyiségeinek is otthont ad. A probléma nem új, a modulon lévő repedések nagyjából hat éve időről időre visszatérnek.

A mostani, a korábbi foltozásoknál átfogóbb beavatkozást az váltotta ki, hogy egy múlt hónapban érkezett orosz teherszállító űrhajó dokkolása után a Roszkoszmosz ismét lassú, de folyamatos nyomáscsökkenést észlelt az alagútban.

Ez a fejlemény késztette az orosz űrügynökséget arra, hogy a korábbi ideiglenes megoldások helyett egy kiterjedtebb javításba kezdjenek ma.

A 25 éve üzemelő Nemzetközi Űrállomás a világ egyik legösszetettebb nemzetközi mérnöki projektje. Az állomás orosz és amerikai szegmensekből áll, de vannak rajta európai és japán űrügynökségi modulok is. Nagyjából egy futballpálya hosszúságú, és körülbelül 90 percenként kerüli meg a Földet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
„Hazaáruló!” - kiabálták a tüntetők Magyar Péternek, aki zászlólengetéssel válaszolt
A miniszterelnök Radnai Márkkal együtt bukkant fel a Miniszterelnökség erkélyén. Előbb integetett a vonuló tömegnek, majd zászlólengetéssel reagált az őt lehazaárulózók kiabálására.
Maier Vilmos - szmo.hu
2026. június 05.



Péntek délutánra hirdették meg a szervezők az uniós migrációs paktum elleni tüntetést Budapesten. A több ezresre becsült tömeg a Kodály köröndön, a Zrínyi-szobornál gyülekezett, ahonnan a Kossuth térre, az Országház épülete elé vonultak.

Az emberek útközben elhaladtak a Miniszterelnökség épülete előtt is, melynek teraszán egyszer csak megjelent Magyar Péter miniszterelnök és Radnai Márk, a Tisza Párt alelnöke.

„Hazaáruló!”

- kezdte skandálni a tömeg, mire a kormányfő előbb integetett nekik, majd egy magyar nemzeti lobogót kezdett lengetni.

A megafonos Bohár Dániel több videót is készített a jelenetről. Előbb az épület erkélye alól videózta Magyar Péteréket:

Majd nem sokkal később kicsit távolabbról is felvette a Magyar és a tüntetők között kialakult interakciót:

A pénteki tüntetés résztvevői attól tartanak, hogy a jövő pénteken életbe lépő paktum egyfajta kötelező felelősségvállalást erőltetne a tagországokra a menedékkérők elosztásában. Szerintük a paktum nem a külső határok védelmét, hanem a bevándorlók érdekeit szolgálja.

Ezzel szemben a hivatalos uniós álláspont szerint a reform célja, hogy hatékonyabbá és egységesebbé tegye a közös menekültügyi rendszert. A szabályozás egy rugalmas szolidaritási mechanizmust vezet be, amely szerint a tagállamok választhatnak, hogy menedékkérők átvételével, pénzügyi hozzájárulással vagy technikai segítségnyújtással vesznek-e részt a közös tehermegosztásban.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Közel 100 milliárd forintba kerül a József főhercegi palota, de még funkciója sincs
A budavári Szent György téren újjáépülő József főhercegi palota hivatalos költségkerete bruttó 96,5 milliárd forintra nőtt. A beruházás befejezését 2028-ra tolták, de a kormányzat még nem döntötte el, mire fogják használni az épületet.


A budavári Szent György téren újjáépülő József főhercegi palota projektje mostanra közel 100 milliárd forintosra duzzadt, miközben a jelenleg futó, bruttó 13,4 milliárdos ütemből még a történelmi hatású reprezentatív terek sem készülnek el, csupán azok előkészítése zajlik – írta a 24.hu. A beruházás hivatalos keretösszege jelenleg bruttó 96,5 milliárd forint, ami több mint 40 milliárdos növekedést jelent a 2021-ben közölt 56 milliárdos nagyságrendhez képest.

A mostani, negyedik kivitelezési ütem szerződéses határideje 2027. szeptember 19., és ez is csupán az előkészítő munkálatokat fedi le. Ebből a pénzből a bálteremben és az előcsarnokban alakítják ki azokat a fal- és mennyezeti szerkezeteket, amelyekre később a díszes burkolatok kerülhetnek, valamint kiépítik a gépészeti és elektromos nyomvonalakat.

Vitézy Dávid, a Közlekedési és Beruházási Minisztérium vezetője a költségek mértékét egy másik ismert projekthez hasonlította: „Eddig 75 milliárd forint kötelezettségvállalás történt, de már jelezték, hogy ez nem lesz elegendő. Ez mondjuk a teljes szentendrei HÉV felújításának az ára, csak hogy ezt értsük.”

A palota látványos belső tereinek, például a carrarai márványból faragott oroszlánszobrokkal díszített díszlépcsőháznak a tényleges rekonstrukciója, a neoreneszánsz kert befejezése és a főhercegi istálló újjáépítése is későbbi ütemek feladata lesz.

A beruházás befejezését a legfrissebb tájékoztatás szerint 2028-ra ígérik, de ezt is a jövőbeni költségvetési forrásokhoz kötik. Az épület funkciója továbbra is bizonytalan: bár korábban az Alkotmánybíróság lehetséges beköltözéséről lehetett hallani, Vitézy Dávid májusban arról beszélt, hogy az épületnek hivatalosan nincs funkciója, sőt végleges alaprajza sincs, és vizsgálják a kulturális célú hasznosítás lehetőségét.

Az eddigi négy kivitelezési ütemre összesen nettó 35 milliárd forint értékben kötöttek szerződést, a teljes, nettó 76 milliárdos keretből tehát még közel 41 milliárdnyi munka hátravan. A kivitelezőt minden esetben nemzetbiztonsági okokra hivatkozva, a nyílt közbeszerzési eljárás alól mentesítve választották ki; a megbízásokat a Magyar Építő Zrt. nyerte el.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk