„Rohadt és féktelen ember” – Caravaggio, a forradalmi festő és balhés gyilkos
Az éles kontrasztjairól és botrányos életéről ismert Caravaggio az olasz művészet ikonja volt, ezt senki nem vitatja. Azonban amilyen kifinomult volt a vásznon, olyan agresszív volt az életben. 1571-ben született – eredetileg Michelangelo Merisi néven –, és festészeti stílusa hamar felismerhetővé vált fény-árnyék játékaival és élethű ábrázolásaival. Alakjai szinte életre keltek a vásznon, miközben a háttérben mély sötétség uralkodott. A különleges technika azonnal bevonzotta a figyelmet és a rajongótábort.
De a művészi siker mögött Caravaggio életében számos botrány és konfliktus állt. Gyakran került összetűzésbe a törvény és a társadalom szigorú normáival: verekedéseiről, vandalizmusáról és pénzügyi simliskedéseiről éppen annyira híres volt, mint alkoholizmusáról és a nők iránti rajongásáról. Nem csupán engedély nélkül hordott magánál kardot, de még pisztoly is volt nála, miközben azzal dicsekedett, hogy egyházi védelem alatt áll, mivel a Vatikántól sorra kapta a megbízásokat.

Élete tragikus fordulatot vett, amikor egy verekedés során, 1606-ban halálos sebet ejtett egy Ranuccio Tommassoni nevű festőn. Ez ugyan nem felindulásból elkövetett emberölés volt, mert a bunyó előre le volt beszélve – egyes források szerint egy szerelmi ügy, a bírói feljegyzés szerint azonban tartozás miatt robbant ki az elfajuló vita. A gyilkosság után a művész az igazságszolgáltatás elől menekülve a római alvilágba merült, de ott sem volt biztonságban. Onnan Nápolyon keresztül Máltára sodorta az élet, ahol elnyerte a johannita rend nagymesterének szimpátiáját, olyannyira, hogy a rend második fokozatának lovagjává léptette elő, de itt is hamar kiütközött a természete, és leütött egy arisztokratát, amiért kiátkozták a rendből „rohadt és féktelen embernek” nevezve, és börtönbe csukták. Onnan valahogyan kiszökött és ezúttal Szicíliában kezdett kalandozni, alkalmi munkákból tengődve.
Caravaggiót végül utolérte a sorsa és fiatalon, mindössze 38 évesen kórházban halt meg egy máig vitatott betegség miatt, miközben délről északra szökött pápai kegyelem reményében, hóna alatt minden vagyonával, azaz a festményeivel. Amelyeken azért volt vékony olajréteg, mert a folyamatos üldözöttségben soha nem volt ideje várni, amíg megszáradnak a képei.
Caravaggio művészete és élete érthető módon megosztotta a korabeli társadalmat. Bár sokak szerint főként botrányos viselkedése tette őt emlékezetessé, lenyűgöző festményei azóta is inspirálják a művészvilágot.
Források: