HÍREK
A Rovatból

Rengeteg magyar bankszámlája áll mínuszban folyamatosan, egyre nagyobb gond a hitelek fizetése

Egyre nagyobb gondot jelent a hitelek fizetése a magyaroknak. Főképp a személyi kölcsön és a lakáshitel okoz gondot, de a babaváró hitel fizetése is problémás.


Egyre több a problémás hitel Magyarországon, írja az rtl.hu. A portál szerint a BISZ Zrt. és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nemrég publikált adatai is azt mutatták, hogy jelentősen romlott a krízismutató, ám a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) feketelistáján még nem érezhető a tendencia. Igaz, hogy a KHR-es feketelistára csak azok kerülnek fel, akik legalább 90 napja tartoznak az aktuális minimálbér összegével.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy akinek havi 50 ezer forint körüli törlesztőrészlete van, csak 7-8 hónap után találja magát a listán. Ráadásul tavaly decemberig törlesztési moratórium volt érvényben Magyarországon. Akik ezt igénybe vették a maximális határidőig, és azóta sem fizetnek, még csak mostanában kezdenek feketelistás adósokká válni.

Az MNB adataiból az látszik, hogy a magyarok egyre nagyobb arányban csúsznak meg a törlesztésekkel. Az első negyedévben 15 százalékkal nőtt a 31-90 napon belül késedelmes hitelek bruttó összege, míg március végén már meghaladta a 80 milliárd forintot, holott az év elején még alig 70 milliárd forint volt ez az állomány. A többségnek a személyi kölcsönök kifizetése okoz gondot, ezt követik a lakáshitelek és az áruvásárlási és egyéb hitelek is. Utóbbi kategóriába tartoznak a babaváró hitelek is.

A folyószámlahitellel rendelkező ügyfelek esetében is egyre nagyobb hányadánál fordul elő 31 napot meghaladó késedelem. Ez azt jelenti, hogy rengeteg magyarnak tartósan legalább egyhavi fizetésnek megfelelő mínuszban áll a folyószámlája. Hiába csökkentette 2022 elején a családok szja-visszatérítése és a 13. havi nyugdíj első folyósítása a késedelmes folyószámlahitelek mennyiségét, az idén három hónap alatt 19 százalékkal megugrott a 31-90 napos késedelemben lévő folyószámlahitel-volumen.

Az első negyedévben nőtt a 90 napon túl, de egy éven belül késedelmes hitelek mennyisége is, bár az egy éven túli tartozások összege kis mértékben csökkent. Utóbbi hátterében az állhat, hogy a bankok leírták vagy eladták a követeléseiket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Tárkányi Zsolt, a TISZA új sajtófőnöke: Nem az RTL-t hagytam ott, hanem az újságírást
Az RTL egykori riportere a 24.hu-nak adott interjúban elárulta, ismerte-e korábban Magyar Pétert, és, hogy miért döntött úgy, hogy abbahagyja az újságírást.


„Tulajdonképpen a kereslet és a kínálat találkozott” – mondta a 24.hu-nak adott interjúban Tárkányi Zsolt, az RTL egykori riportere, aki július 1-jétől a TISZA Párt sajtófőnöke lett.

Tárkányi azt is elárulta, hogy egy közös ismerőse kötötte össze Magyar Péterrel, miután jelezte, hogy fel fog mondani a tévénél, ő hozta szóba Magyar Péternek.

„Ez az ismerős szervezte meg az első találkozót is. A távozásomnak tehát nincs köze a megbízáshoz”

- fogalmazott.

Arra a kérdésre, hogy mennyire ismerte korábbról Magyart, úgy válaszolt:

„Természetesen a munkámból adódóan ismertem, hosszabb-rövidebb interjúkat készítettem vele. Ez szigorúan munkakapcsolat volt”.

Tárkányi azt is elmondta, hogy áprilisban vette fel a kapcsolatot először Magyarral, de a megbeszélések után kivártak, amíg véget nem ért a riporteri munkája.

„A felmondásom és a Magyar Péterrel történő megállapodásom között hónapok teltek el. Sőt, május 2-án volt az RTL-nél az utolsó munkanapom, így igazából nem is a csatornától igazoltam át a Tiszához, ahol július 1-jén kezdtem”

- mesélte a TISZA új sajtósa, aki elárulta: már tavaly ősszel eldöntötte, hogy eljön az RTL-től, csak a megfelelő időpontra várt.

„De nem gondolkodtam abban, hogy egy párthoz csatlakozzak. Azon viszont nagyon sokat gondolkodtam, hogy akarom-e az újságírást folytatni. Miután felmondtam, több megkeresést is kaptam tévéktől, újságoktól. Nagy dilemma volt, hogy az egész karrieremet hátrahagyjam, és kezdjek bele valami újba, vagy gyűrjem ezt tovább. De nem az RTL-t hagytam ott, hanem az újságírást”

- fogalmazott Tárkányi.

Azt monda, korábban azt hitte, hogy egész életében újságíró lesz, de szerinte „az újságírói munka Magyarországon gyakorlatilag szórakoztatóipari tevékenységgé degradálódott”.

„Nagyon sok jól megírt oknyomozó cikk, riport hatástalan maradt. Az pedig egy újságírónak borzasztó frusztráló tud lenni, amikor tisztességesen tudósít, feltár egy ügyet, és azt látja, hogy ami egy normálisan működő demokráciákban hatalmas horderejű következményekkel járna, az itt szinte mínuszos hír: holnap is felkel a nap, nincs semmi látnivaló. Itt érkeztem el oda, hogy jó irányba megy-e az ország, az egész közélet. Hosszú ideig óriási dilemma volt, hogy az egyre autoriterebbé váló politikai légkörben érdemes-e még azt a fajta újságírást, televíziós riporterkedést csinálni, amit egyébként nagyon szerettem.

És aztán arra jutottam, talán több hasznot hoz, hogyha megpróbálom az ország kerekét jó irányba fordítani a saját eszközeimmel – és erre most jelenleg a Tisza kötelékében van a legnagyobb esély”

- mondta.

Később aztán hozzátette, hogy persze sok anyagnak lett súlyos következménye is, például a kegyelmi botrányt kirobbantó 444-cikknek, de szerinte „elenyésző számban van következmény”. Példának a Pegasus-ügyet hozta.

Az interjúban azt is elmondta, hogy a TISZA sajtófőnökeként egy négyfős csapatot irányít majd, és minden olyan feladat az övék, amely a sajtóval, a médiával, a nyilvánossággal, a kommunikációval kapcsolatos.

Arra a kérdésre, hogy változtat-e azon, hogy a TISZA kommunikációja meglehetősen egyszereplős, Magyar Péteren kívül ugyanis ritkán nyilatkozik más a pártból, azt felelte, hogy ebben nem ő dönt.

Az interjúban arról is beszélt, hogy úgy gondolja: a pártpolitikai szerepvállalása után neki nincs visszaút a sajtóba. Azt is elmondta, hogy „eddig is tartózkodtam tőle, és ebben a pozícióban is tartózkodni fogok attól, hogy bármelyik szerkesztőség munkájába beleszóljak, azt minősítsem, vagy politikai elvárásokat támasszak velük szemben”. Hozzátette, hogy a szakmaiatlanságot jelezni fogja, de „korrekt szakmai és emberi viszonyra” törekszik majd mindenkivel.

A közmédiával kapcsolatban úgy fogalmazott

„Ha egy szerkesztőségbe Rogán Antal bejár, akkor az onnantól nem szerkesztőség, hanem maximum munkahely. Akik ott dolgoznak, azokra pedig nem lehet újságíróként tekinteni, ebből kifolyólag nem is kell őket úgy kezelni. Legfeljebb élő adásban kell velük szóba állni, mert azt nem lehet meghamisítani. Nyilván nem véletlen, hogy ilyen felkérés nem is nagyon érkezik”.

De az interjúban a fideszes propagandalapok és az is szóba került, hogy az újságírói karrierjének csúcsának Karsai Dániel ügyét tekinti. „Az ő ügye volt a szakmám csúcsa, és egy kicsit az elvesztése is benne van abban, hogy abba akartam hagyni az újságírást. Végigtudósítottam az utóbbi évek egyik legfontosabb ügyét, amivel úgy éreztem, hogy magamban le is zártam a televíziós karrieremet” - mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter felszólította az új legfőbb ügyészt az MNB-ügy kapcsán: Vegyék őrizetbe a gyanúsítottakat és foglalják le a lopott szajrét
„Ellenkező esetben tudni fogjuk, hogy ő is csak egy báb, aminek Orbánék szánták és hogy a maffia oldalára állt” - fogalmazott a Tisza Párt vezetője.


Csütörtökön reggel rövid videót posztolt Magyar Péter, a Tisza Párt vezetője közösségi média oldalán. A bejegyzésében úgy fogalmazott a politikus: „Hallgatás és sunnyogás a Nemzeti Bankból kirámolt 650 milliárd forint ügyében.” Videójában Magyar hozzátette:

„Hónapok óta tudjuk, hogy a Magyar Nemzeti Bankban Orbánék asszisztálása mellett a világ legnagyobb bankrablása történt. Még sincs a mai napig senki őrizetben vagy előzetes letartóztatásban.”

Megjegyezte ugyanakkor azt is: „A magyar vidéken járja manapság egy mondás a hazug és tolvaj embert előbb utolérik, ha nem dolgozik Polt Péter. A korábbi legfőbb ügyész, Orbán Viktor takarítóembere, Polt »nem találok semmit« Péter június elején távozott a pozíciójából, és rögtön az Alkotmánybíróságra ejtőernyőzött.” Magyar egyben kiemelte posztjában azt is:

„Felszólítom az új legfőbb ügyészt, hogy haladéktalanul intézkedjen. Vegyék őrizetbe a gyanúsítottakat és foglalják le a lopott szajrét.”

„Ellenkező esetben tudni fogjuk, hogy ő is csak egy báb, aminek Orbánék szánták és hogy a maffia oldalára állt”

– zárta bejegyzését a Tisza Párt politikusa.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Nyomozást indított a Pride miatt a Nemzeti Nyomozó Iroda
Azt viszont egyelőre nem tudni, hogy a nyomozás a szervezőkre vagy velük együtt a fellépőkre, esetleg mindenkire kiterjed-e.


Már többször is kérdezték a Budapesti Rendőr-főkapitányságtól (BRFK), hogy milyen vizsgálat indult a szombati Pride ügyében. Eddig azonban általában minden megkeresésre csak egyetlen mondattal válaszoltak, amelyben annyit írtak, hogy vizsgálat indult.

A 24.hu most ismét megkereste a rendőrséget, hogy megtudják szabtak-e már ki bírságot az eseménnyel kapcsolatban, és ha igen, akkor hányat és milyen összegben, hogy tervezik-e a részt vevő állampolgárokat megbüntetni, ha igen, akkor mindegyikük számíthat-e büntetésre, illetve, hogy tervezik-e a szervezőket, esetleg a színpadon fellépőket megbüntetni.

„Megkeresésére válaszolva ezúton tájékoztatjuk, hogy a szombati megtiltott gyülekezés résztvevőivel összefüggésben a rendőrség vizsgálja a történéseket. A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda ismeretlen tettes ellen folytat nyomozást, amelyről az eljárás érdekeire tekintettel bővebb tájékoztatást nem áll módunkban adni”

- válaszolták.

Azt azonban nem fejtették ki, a nyomozás a szervezőkre vagy velük együtt a fellépőkre, esetleg mindenkire kiterjed-e.

Orbán Viktor múlt vasárnap a Harcosok Klubjában üzente meg: büntetésre számíthatnak azok, akik részt vettek a szombati Pride-on. Karácsony Gergely erre reagálva úgy fogalmazott: „senkit nem érhet semmiféle joghátrány azért, mert kiállt a saját és mások szabadsága mellett, ezt garantálom”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Nézőpont Intézet: A Tisza vezet Budapesten és a megyei jogú városokban, a városokban egy százalékpont a Fidesz előnye
A felmérés szerint a községekben nagy a kormánypárt előnye. Ezzel szemben a városokban minimális különbség van a két párt között.


A Nézőpont Intézet közzétette legfrissebb kutatásának eredményeit a pártok támogatottságáról – számolt be róla a Magyar Nemzet. Az adatfelvétel 2025. június 16–17-én zajlott, ezer fő telefonos megkérdezésével. Az összesítés szerint a Fidesz 44, a Tisza Párt 39 százalékon áll, amihez a lap hozzátette azt is: „meggyőzően vezet a Fidesz”.

A Magyar Nemzet részletesen ismertette az adatokat, településtípusok szerinti bontásban is.

Budapesten a Tisza Párt 43 százalékot ért el, míg a Fidesz 37-et. A megyei jogú városokban is az ellenzéki párt vezet: itt 43–35 az arány a Tisza javára.

Az egyéb városokban már szorosabb az eredmény. A Fidesz 43 százalékon áll, a Tisza Párt pedig 42-n.

A községekben viszont jelentős Fidesz-előnyt mért a kutatás: a kormánypárt itt 57, a Tisza Párt 32 százalékot kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: