Publicus: Továbbra is vezet a Tisza, de erősödött a Fidesz
A Publicus Intézet Népszava megbízásából készült friss felmérése szerint
A szeptemberi felméréshez képest a Fidesz 1–2 százalékponttal erősödött mindhárom kategóriában.
A bizonytalanok aránya 29 százalék.
A Publicus szerint elsősorban még két párt, a Demokratikus Koalíció és a Mi Hazánk pályázik eséllyel a parlamenti bejutásra. A DK az összes megkérdezett, a biztos szavazók és a biztosan szavazó pártválasztók körében eléri vagy átlépi az 5 százalékot (5, 6 és 7 százalék). A Mi Hazánk csak az utóbbi két esetben éri el az 5 százalékot (5–5 százalék), a teljes népességben 4 százalékon áll.
A Magyar Kétfarkú Kutyapárt kimutatható támogatottsággal bír, de a bejutási küszöböt csak a biztosan szavazó pártválasztóknál közelíti meg (4 százalék). A Jobbik, az LMP és a Párbeszéd lenullázta magát, az MSZP a biztosan szavazó pártválasztóknál 1 százalékot ér el. A Momentum 0 százalékon áll, mert bejelentette, hogy nem indul, ahogy a Mindenki Magyarország Néppárt sem.
A másodlagos pártpreferenciáknál a DK-t 13, a Mi Hazánkat 14 százalék nevezte meg arra a kérdésre, „ha a kiválasztott pártja úgy dönt, hogy nem indul a választásokon, melyik pártra szavazna, melyik a második legszimpatikusabb párt”. A fideszesek 25 százalékának a Mi Hazánk, a tiszások 28 százalékának a DK a második. A megkérdezettek csaknem fele nem válaszolt.
Hibahatáron túl csökkent azok aránya, akik teljes mértékig elégedettek azzal, ahogyan az országban mennek a dolgok: 17-ről 12 százalékra. Az „inkább elégedettek” aránya 24-ről 26 százalékra nőtt, az elégedetlenek tábora összességében 55-ről 61 százalékra emelkedett.
A relatív többség 41 százalék a Fidesz győzelmére számít, 37 százalék kormányváltást vár.
Az ellenzéki szavazók 11 százaléka azt szeretné, hogy kizárólag a Tisza alakítson kormányt, 61 százalék pedig azt, hogy más ellenzéki pártok politikusai is részt vegyenek a kormányzásban. Az ellenzéki táboron belül 9 százalék támogatná azt a forgatókönyvet, hogy egytől egyig Tiszán kívüli ellenzéki politikusok alakítsanak kormányt, 5 százalék szerint „mindegy, csak legyen kormányváltás”.
Az ezerfős mintán végzett kutatás a Népszava megbízásából készült október 6-a és 13-a között. A felmérés életkor, nem, iskolázottság, településtípus és régió szerint reprezentatív a magyarországi felnőtt népességre, a mintavételi hiba +/- 3,1 százalékpont.