HÍREK
A Rovatból

Még a politikát messziről kerülő Michael Jordan is megszólalt George Floyd megölése után

Jordan mellett egy másik NBA-legenda, Kareem Abdul-Jabbar, valamint Lewis Hamilton is reagált a történtekre.


Korábban már több cikkben is beszámoltunk arról, hogy folyamatosak és egyre durvábbak a zavargások Amerikában George Floyd halála miatt. A 46 éves afroamerikai férfi egy rendőri intézkedés után halt meg Minneapolisban, miután az egyik egyenruhás percekig a nyakán térdelt. Az ügy hatalmas felháborodást váltott ki, és hamar az egész Egyesült Államokra kiterjedt a lázadás.

A George FLoyd halála miatt zajló tüntetéseken több híresség is részt vett már, de vannak, akik az interneten mondják el véleményüket, gondolataikat a tragédiával kapcsolatban. Nemrég még a politikát messziről kerülő NBA-legenda, Michael Jordan is megszólalt George Floyd halálával kapcsolatban.

"Mélyen elszomorít, igazán fájó és rettentő bosszantó"

- fogalmazta meg érzéseit a tragédiával kapcsolatban Twitter-oldalán Jordan.

"Azokkal vagyok, akik felhívják a figyelmet a társadalmunkba ivódott, a színes bőrű emberek elleni rasszizmusra és erőszakra az országunkban. Elég volt"

- fűzte hozzá az NBA-legenda.

De nem ő az egyetlen NBA-legenda, aki a nyilvánosság előtt is felszólalt George Floyd halálával kapcsolatban. A politikai és faji kérdésekben gyakran nyilatkozó Kareem Abdul-Jabbar a Los Angeles Timesban lehozott véleménycikkében reagált az eseményekre.

"A rasszizmus Amerikában olyan, mint a por a levegőben. Láthatatlan – még akkor is, amikor már fuldokol tőle az ember –, egészen addig, amíg nem süt rá a nap. Akkor látszik, hogy mindenütt jelen van"

- fogalmazott a cikkben.

Abdul-Jabbar a feketék helyzetét úgy írta le, hogy olyan, mintha már évek óta egy lángoló épületben élnének, ahol a lángok és a füst egyre közelebb ér hozzájuk.

"Az, hogy mit lát, amikor a feketék tüntetnek, attól függ, hogy ebben az égő épületben él-e, vagy a tévén nézi a történéseket egy tál popcornnal az ölében, arra várva, hogy elkezdődjön az NCIS. Nem elhamarkodott ítélkezést, hanem az igazsághoz való gyors közeledést szeretnék látni"

- írta az NBA-legenda.

A Forma-1 világából Lewis Hamilton reagált elsőként a történtekre. Instagramján azt írta, hogy ő az egyetlen színes bőrű a Forma-1-ben, és a jelenlegi helyzetben is magára maradt.

"Azt hittem, hogy mostanra már világos, miért történnek a hasonló dolgok, és végre kinyitják a szájukat mások is, de nem állnak mellénk"

- fogalmazott Hamilton, aki azt is hozzátette, hogy ő nem a fosztogató, gyújtogató embereket támogatja, hanem a tüntetőket. A változás pedig szerinte nem hallgatással, hanem cselekvéssel érhető el.

Hamilton megszólalása után több Forma-1-es pilóta is kiáll a feketék elnyomása és a rendőri brutalitás ellen tüntetők mellett.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magánlakásokban is házkutatást tarthat majd a NAV a nagytakarítási törvény alapján
Ha szükséges, rendőri segítséget is kérhetnek, vagyis akár egy civil szervezet vezetőjének otthonában is megjelenhetnek fegyveres kísérettel. Veszélybe kerülhet az újságírói forrásvédelem is.


A Fidesz új törvényjavaslata lehetővé tenné, hogy a NAV házkutatást tartson nemcsak a szervezetek irodáiban, hanem akár azok vezetőinek magánlakásán is - hívja fel rá a figyelmet a Telex. A javaslat szerint a pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás elleni szerv gyakorlatilag bárhol megjelenhet, ha azt feltételezi, hogy ott bizonyítékot találhat.

Az ellenőrzés során az adóhatóság emberei átvizsgálhatják a helyiségeket, lefoglalhatják az iratokat, adathordozókat, belenézhetnek a munkafolyamatokba, másolatokat készíthetnek mindenről. Ha szükséges, rendőri segítséget is kérhetnek.

A törvény lehetőséget ad arra is, hogy a NAV akár előzetes értesítés nélkül is házkutatást tartson, ha az előzetes értesítés veszélyeztetné az eljárás sikerét. Ez azt jelenti, hogy nincs garancia arra, hogy az érintettek előre tudnak a hatósági intézkedésről.

A törvényjavaslat szerint az ellenőrzés célja az lehet, hogy megállapítsák: egy szervezet jogtalanul fogadott-e el külföldi támogatást. A házkutatásra pedig nemcsak akkor kerülhet sor, ha már van gyanú, hanem akkor is, ha a hivatal szerint csak feltételezhető, hogy az adott helyen bizonyíték lehet.

A szabályok alapján nemcsak a szervezet székhelye jöhet szóba, hanem bármely más helyszín is, ahol adat vagy bizonyíték lehet.

Ez különösen aggályos lehet például egy újságíró esetében, akinek az otthonában található dokumentumokat is lefoglalhatják, így gyakorlatilag megszűnhet a forrásvédelem.

Az eljárás során az érintettek kötelesek együttműködni, még akkor is, ha a bekért adatok személyesek, védettek vagy rájuk nézve terhelőek. A NAV jogot kap arra, hogy ilyen információkat is bekérjen és tároljon. A törvényjavaslat szerint ezekhez az adatokhoz az állam akár 30 évig is megtagadhatja a hozzáférést, ha úgy ítéli meg, hogy az adatok nyilvánossága bűnmegelőzési vagy nemzetbiztonsági érdekeket sértene.

Az új törvényjavaslat nemcsak a szervezeteket érinti, hanem azok vezetőit is súlyos személyes következményekkel fenyegeti.

Aki egy jegyzékbe vett szervezet irányítója, annak kötelező vagyonnyilatkozatot tennie – méghozzá jóval szigorúbb feltételek mellett, mint például egy országgyűlési képviselőnek. A nyilatkozatot az igazságügyi miniszter ellenőrzi, és közzéteszik a kormány honlapján.

Ha valaki nem tesz eleget a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségnek, akkor ezt nyilvánosan „közhírré teszik”, és felfüggesztik a képviseleti jogát a szervezetben. Ebben az esetben sem biztosít a törvény semmilyen jogorvoslati lehetőséget. Ha a záró vagyonnyilatkozat is elmarad, az illetőt 500 ezer és 2 millió forint közötti bírsággal sújthatják, amit újra és újra kiszabhatnak – fellebbezni ez ellen sem lehet.

A törvény külön eljárás nélkül eltilthatja azokat a civil vezetőket, akik megszegik a szabályokat, attól, hogy öt éven belül bármilyen civil szervezetet alapítsanak vagy vezessenek. Ugyanez vonatkozik a gazdasági társaságok ügyvezetőire is: ha egy cég a törvény miatt megszűnik, a cégvezető öt évig nem tölthet be vezető tisztséget, nem alapíthat új céget, és nem is szerezhet benne többségi befolyást.

Aki egyszer megszegi a törvényt, azt a NAV már eltilthatja „a közéletet befolyásoló tevékenység további folytatásától”. Hogy ez pontosan mit jelent, az nem derül ki a javaslatból.

Hüttl Tivadar, a Telex ügyvédje szerint a javaslat „emberi sorsokat, karriereket tehet tönkre”, és olyan mértékű szankciókat vezetne be, amelyek példátlanok a korábbi törvényekhez képest.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Rejtélyes poszt jelent meg az éjjel Orbán Viktor Facebook-oldalán – Mindenki csak találgat
A miniszterelnök Facebook-oldalán egy két betűből álló poszt jelent meg, és semmilyen magyarázatot nem fűzött hozzá
F. O. - szmo.hu
2025. május 15.



Érdekes bejegyzésével keltette fel az internetezők figyelmét Orbán Viktor csütörtökön reggel. A miniszterelnök Facebook-oldalán egy két betűből álló poszt jelent meg, és semmilyen magyarázatot nem fűzött hozzá. A rejtélyt fokozza, hogy éjjel 3 órakor került ki a bejegyzés.

HK – mindössze ennyit látni Orbán posztjában.

A miniszterelnök bejegyzése előtt a Paks Magyar Kupa-győztes labdarúgócsapatának vezetőedzőjét, Bognár Györgyöt éltette a közösségi médiában.

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Hajós András: Kizárólag Orbán Viktor érdeke a háború
A zenész-műsorvezető Gulyás Mártonnak nyilatkozott a Kossuth téren, ahol a sajtószabadságért tüntettek. Hajós szerint a törvényjavaslat újabb határátlépés a kormány részéről.
F. O. - szmo.hu
2025. május 15.



Hajós András is részt vett azon a demonstráción, amelyet a legnagyobb hazai független szerkesztőségek vezetői tartottak a sajtószabadságért a Kossuth téren. A zenész a helyszínen Gulyás Mártonnak adott rövid interjút, amelyben többek között a kormány új törvényjavaslatáról és annak következményeiről beszélt, írta a 24.hu.

A beszélgetés elején ironikusan megjegyezte: „Gondolom én a TV2-t képviselem”. Elmondta, elsőre úgy érezte, a javaslat csak egy újabb hatalomtechnikai húzás, később azonban úgy látta, ennél többről van szó. Úgy fogalmazott:

„Erre nem lehet azt mondani, hogy úgyis csak vicceltek, csináljátok csak”. Szerinte ez ismét egy határátlépés.

Hajós az interjú során külön szólt a „vidéki Fidesz-szavazó nénikhez” is. Azt mondta, ha valaki elhiszi, hogy az a szerkesztőség, amely külföldi támogatást kap, idegen hatalmak érdekeit képviseli, akkor azt is el kell fogadni, hogy ott dolgozók ezeknek az érdekeknek megfelelően végzik a munkájukat. Ezzel kapcsolatban így fogalmazott: „De van ennek realitása, hogy szerkesztőségekben azon dolgoznak, hogy Magyarországnak ártsanak?” Majd hozzátette: „mit tudnak tenni, elárulják, hol nincs fal a magyar határon?”

A zenész szerint a fideszes szavazóknak el kell dönteniük, hogy egy olyan országban akarnak-e élni, amely kizárja a polgártársait, és meghatározza, hogy mi számít magyarnak, és ki nem.

Hajós a háborús helyzetre is kitért, és azt mondta: „jelenleg egy ember van, akinek érdeke a háború”. Úgy véli,

sem Zelenszkij, sem Putyin számára nem előnyös már a konfliktus, de „kizárólag Orbán Viktor érdeke a háború”.

A beszélgetés végén elmondta: „kevés Molnár Áron csörgedezik az ereiben”, de szerinte „nem lehet egy olyan országban élni, ahol csak olyan véleményt hall az ember, ami neki tetszik”. Hozzátette: „Mi lesz, ha egyszer nekik lesz a ellenzékben a véleményük? Ugye senki sem szeretné, ha Bohár Dánielt egyszer betiltanák?”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Ez hadüzenet az Európai Unió ellen is” – Tineke Strik, az EP magyar jogállamisági jelentéstevője a nagytakarítási törvényről
Tineke Strik szerint ami történik, nagy lépés az autokrácia bebetonozása felé”. Május 27-én az Általános Ügyek Tanácsában a tagállamok meghallgatást tartanak a magyar jogállamiság kérdésében.


Orbán Viktor totális háborút indít a civil társadalom ellen az új törvénnyel” – mondta a Népszavának Tineke Strik holland zöldpárti európai parlamenti képviselő, aki az Európai Parlamentben a magyar jogállamiság témájának jelentéstevője.

Tineke Strik a nagytakarítási törvényt komoly figyelmeztetésként értékelte. Szerinte a jogszabály ellehetetleníti a civil szervezetek működését, amelyek a magyar állampolgárok jogaiért és egy nyitott, szabad társadalomért dolgoznak.

Úgy véli, a javaslat „hadüzenet az EU ellen is”,

mert az összes olyan uniós támogatást, amely nem a kormánynak jut, külföldi beavatkozásként kezeli. Strik szerint ez „nagy lépés az autokrácia bebetonozása felé”.

A politikus a lap kérdésére azt is elmondta, hogy

május 27-én az Általános Ügyek Tanácsában a tagállamok meghallgatást tartanak a magyar jogállamiság kérdésében.

Ezen az ülésen elvileg akár továbbléphetnek a 7. cikkely szerinti eljárásban is, amelynek végén Magyarország szavazati jogának felfüggesztése is szóba kerülhet.

Orbán Viktor március 15-i beszédében beszélt arról, hogy „felszámoljuk a pénzügyi gépezetet, amely korrupt dollárokból vásárolt meg politikusokat, bírókat, újságírókat, álcivil szervezeteket és politikai aktivistákat”. A miniszterelnök szerint „ők a mi újkori labancaink, a brüsszeli kegyencek, akik hazájuk ellenében pénzért a birodalom szekerét tolják”. Hozzátette: „túl régóta vannak itt. Túl sok mindent éltek túl, túl sok helyről kaptak pénzt, túl sokszor váltottak már köpönyeget”.

Ahogy már hírt adtunk róla, kedden, nem sokkal éjfél előtt, kedden Halász János fideszes képviselő benyújtotta a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslatot. A tervezet alapján a Szuverenitásvédelmi Hivatal – Lánczi Tamás vezetésével – javaslatot tehet arra, hogy a kormány listázza a külföldről támogatott magyarországi szervezeteket. A javaslat indoklása szerint ezek a szervezetek veszélyeztetik az ország szuverenitását, ha sértik vagy negatív színben tüntetik fel többek között

– Magyarország független, demokratikus jogállami jellegét,

– a nemzet egységét és a határon túli magyarokért való felelősséget,

– a házasság, a család és a biológiai nemek elsődlegességét,

– a békét, biztonságot és az együttműködést más országokkal,

– az ország alkotmányos önazonosságát és keresztény kultúráját.

A törvényjavaslat értelmében az érintett szervezetek nem gyűjthetnek egyszázalékos adófelajánlásokat. Minden támogatás esetén nyilatkozniuk kell arról, hogy a támogatás nem külföldről származik, és ezt teljes bizonyító erejű magánokiratban kell rögzíteni. Amennyiben mégis felmerül, hogy külföldi támogatást fogadtak el, a pénzmosás elleni szerv a támogatás huszonötszörösét szabhatja ki bírságként, amelyet 15 napon belül kell kifizetni.


Link másolása
KÖVESS MINKET: