HÍREK
A Rovatból

Márki Zay-Péter a Financial Timesnak: 12 év „orbáni agymosás” után is 40 százalék esélyem van a győzelemre

Az ellenzéki miniszterelnök-jelölt a brit lapnak adott interjúban azt is elárulta, mikor ábrándult ki a Fideszből: „Azt mondták, hogy felszámolják a korrupciót. Ehelyett a korrupció nagyobb, mint valaha.”

Link másolása

"Véget ér az Orbán-korszak?" címmel jelent meg a The Rachman Review podcast legújabb epizódja csütörtökön. A Financial Times vezető külpolitikai elemzőjének vendége ezúttal Márki-Zay-Péter volt. Gideon Rachman többek között a korrupcióról, Orbán moszkvai látogatásáról, a magyar média helyzetéről és a választási esélyekről kérdezte az ellenzéki miniszterelnök-jelöltet.

A beszélgetés elején Rachman felvázolja, hogy április 3-án választást tartanak Magyarországon, mely sorsdöntő lehet a Merkel visszavonulás után az Európai Unió leghosszabb ideje hivatalban lévő miniszterelnöke számára. Orbán Viktort "egy kis ország" vezetőjének írja le, aki mégis "nagy nemzetközi profilt" alakított ki. A riporter Orbánt az illiberális demokrácia "világbajnokának" és a Trump-párti amerikai jobboldal hősének nevezi, akinek hatalmát egy kisváros polgármestere, Márki-Zay Péter döntheti meg idén.

A bevezetőben Rachman kitér még a Fox News Budapesten forgatott műsorára, valamint Orbán moszkvai látogatására is. Utóbbiról azt mondja, hogy bár a magyar miniszterelnök azt a látszatott igyekezett kelteni, hogy az EU nevében tárgyal Putyinnal, valójában komoly ellentétek húzódnak a háttérben az Európai Bizottsággal, mely a jogállamiság leépítésével vádolja az Orbán-kormányt.

A felvezetés után első kérdésében rögtön a választási esélyekről kérdezi Márki-Zayt a műsorvezető. Az ellenzéki összefogás miniszterelnök-jelöltje 40 százalékra becsüli a kormányváltás esélyét, ami egybevág a londoni elemzők véleményével.

Márki-Zay nyomatékosítja, hogy annak ellenére lát esélyt a győzelemre, hogy 12 év "orbáni agymosás", a média, az igazságszolgáltatás és választókerületek átrajzolása nehezíti az ellenzéki pártok és a választópolgárok dolgát. Éppen ezek miatt a politikus szerint nem lesz szabad és tisztességes az április 3-i választás.

Szóba kerül Márki-Zay váratlan 2018-as győzelme a hódmezővásárhelyi időközi polgármester-választáson. Ekkor bizonyították szerinte először az ellenzéki pártok, hogy összefogással legyőzhető a Fidesz. Ráadásul négy évvel ezelőtt Márki-Zay személyében egy "korábbi Fidesz-szavazó, konzervatív és katolikus" független jelölt győzött. Talán ez lehet most is a siker titka, jegyzi meg Márki-Zay, mivel véleménye szerint jól láthatóan Orbánnak 12 év után először nincs olyan narratívája, ami biztosíthatná a győzelmét.

Amikor Rachman a magyar média kiegyensúlyozottságáról kérdezi, a Mindenki Magyarországa Mozgalom alapítója az előválasztást hozza fel példaként. A politikus megjegyzi, hogy hiába vette összesen 1,3 millió ember a fáradságot, hogy leadja szavazatát, az országos közszolgálati média az eseményt teljesen figyelmen kívül hagyta. Őt pedig az októberi győzelme óta egyetlen egyszer sem hívta meg az adófizetők pénzéből fenntartott köztévé. Üzenetei éppen ezért jórészt a közösségi médián keresztül juthatnak el az emberekhez, amit elképesztő mennyiségű hirdetéssel szintén ural a Fidesz.

"Magyarországon nem lehet úgy YouTube-videót nézni, hogy ne szakítsa meg hárompercenként egy propaganda-hirdetés" -jegyzi meg Márki-Zay Péter. A miniszterelnök-jelölt hozzáteszi: a kormánypárt a Facebookon is meglehetősen aktív. A rengeteg hirdetés mellett valódi és kamuprofilokkal kritizálják és támadják ellenfeleiket, de az álhírek terjesztésétől sem riadnak vissza.

Rachman szerint mindezeket figyelembe véve "egyfajta csoda", hogy Márki-Zay mégis 40 százalékra teszi győzelmi esélyeit. A politikus szerint minden erőforrásra szükség lesz a sikerhez, és a társadalomban méréseik szerint meglévő 53 százalékos támogatottságot maximálisan ki kell használni. Úgy látja: a Fidesz mindent megtesz, hogy távol tartsa az ellenzéki szavazókat az urnáktól, vagy hogy lebeszélje az embereket az ellenzéki összefogás listájáról.

Szóba kerül az oltásellenes kampányt folytató Mi Hazánk Mozgalom is. Gideon Rachman megjegyzi, hogy a Márki-Zay mögött összeállt pártszövetség egyik tagja az a Jobbik, ami korábban ugyancsak nyíltan szélsőjobboldali eszméket vallott. A miniszterelnök-jelölt elismeri, hogy a Jobbik korábban valóban szélsőséges párt volt, mely Oroszországgal is kapcsolatban állt, mára azonban nyomokban sem emlékeztetnek korábbi önmagukra.

"Szociálisan konzervatív, gazdaságilag liberális, jobbközép politikus vagyok" - feleli Márki-Zay arra a kérdésre, hogy hogyan írná le magát valakinek, aki semmit nem tud róla. A korábban közismerten Fidesz-szavazó hétgyerekes családapa megnevezi azt a pillanatot is, amikor kiábrándult Orbán politikájából:

"Azt mondták, hogy felszámolják a korrupciót. Ehelyett a korrupció nagyobb, mint valaha" - mondja Márki-Zay, majd példaként hozza fel a 30 milliárd forintos vagyonával 30. leggazdagabb magyarnak számító Tiborcz Istvánt, Orbán Viktor vejét.

"Nagyon tehetséges politikus, könyörtelen, szemérmetlen és opportunista, populista vezető" - válaszolja Márki-Zay arra a kérdésre, hogy mit gondol Orbán Viktorról. Hozzáteszi: a 2015-ös migrációs válság idején a magyar miniszterelnök jó döntést hozott a határmenti kerítés építésével, és valójában Európának is ezt kellett volna tennie.

Az interjú záró szakaszában Márki-Zay kitér arra, hogy megválasztása esetén Magyarország csatlakozna az Európai Ügyészséghez, és felszámolná a korrupciót. Nyilvánossá tenné az ügynökaktákat azért, hogy "senkit ne lehessen zsarolni a kommunista múltjával".

A húszperces beszélgetés leirata azonos címmel jelent meg a brit pénzügyi napilap honlapján is. A teljes, angol nyelvű beszélgetést itt lehet meghallgatni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: A megyei jogú városokban 3 százalékkal vezet előttünk a Fidesz, ők 26 százalékon állnak, mi 23 százalékon
Egy eddig nem publikált közvélemény-kutatás eredményét ismertette Orosházán. Mondott egy ennél „fantasztikusabb” adatot is.

Link másolása

A megyejogú, és ahhoz közel álló méretű városokban áll a legjobban Magyar Péter pártja, ezeken a helyeken 3 százalékkal van előttük a Fidesz - erről beszélt Magyar Péter az Orosházán tartott fórumán. A frissen politikai pályára lépett jogász mindezt eddig nem publikált közvélemény-kutatási adatokra hivatkozva mondta.

Magyar szerint ezeken a területeken a Fidesz 26 százalékon, míg az ő pártja 23 százalékon áll.

„Én azt gondolom, hogy ez egy fantasztikus szám. És ami még ennél is fantasztikusabb, hogy a 18 és 29 éves korosztályban pontosan dupla annyi szavazónk van, mint a Fidesznek”

- fejtette ki Magyar, akinek bejelentését taps fogadta.

Magyar azt is hozzátette: ez nyilván nem elég az üdvösséghez és a teljes változáshoz.

„Nyilván sok ezer milliárd forintról van szó, sokak szabadságáról is most már. Úgyhogy a fiúk mindent el fognak követni a legaljasabb eszközökkel, erre legyenek készen (..) hogy megakadályozzák, hogy átütő eredményt érjünk el” - mondta Magyar.

Az Orosházán tartott fórumról készült élő Facebook-bejelentkezést ITT tudod megnézni, az idézet rész körülbelül az 57. percnél hangzik el.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
Különleges feladattal bízhatta meg titokban a fiát Orbán Viktor
A Vsquare azt írja, hogy Orbán Gáspár informálisan kapott megbízást a kormányfőtől egy új nemzetbiztonsági testület felállítására, és irodája is van a Karmelitában.

Link másolása

Saját nemzetbiztonsági testület felállításába fogott Orbán Viktor, ebben pedig kulcsszerepet szánt a fiának - írja a Vsquare. A lap szerint Orbán Gáspár a Karmelitában kapott irodát.

A Vsquare a francia LeMonde-al és magyar Direkt36 oknyomozó portállal közösen derítette ki nemrég, hogy a magyar kormányfő fia is részt vett a Csádban tervezett magyar katonai misszió szervezésében.

A Vsquare az ügyet közvetlenül ismerő, a kormányhoz köthető források alapján most arról ír, hogy

az elmúlt hónapokban Orbán Gáspár tevékeny részt vállalt egy nemzetbiztonsági testület létrehozásában, megszervezésében és személyi állományának kiválasztásában.

A szervezet a lap szerint leginkább az amerikai elnök Nemzetbiztonsági Tanácsára hajaz.

„Orbán Gáspárnak saját szobája van a Karmelitában, ahol legalább fél tucat fiatal szakember dolgozik vele” - mondta a forrás a lapnak, aki azt is hozzátette: „az apja közelről akarja szem előtt tartani”. A Vsquare szerint ebből az irodából szervezte Gáspár a csádi missziót is, amelyre a beszélgetésekben csak „startupként” hivatkozik.

Azt is megjegyezték, hogy Orbán Gáspár teljes titokban nemrég kinevezett nemzetbiztonsági főtanácsadó, Bíró Marcell irodájának a kialakításán dolgozik. Két területen - a hírszerzéssel és a katonai ügyekkel foglalkozó részlegen - már elindult a munka. A harmadik egy olyan részleg lesz, amelynek diplomáciai csapata a hét minden napján 0-24-ben fogja majd felügyeli a válsághelyzeteket - ezt szervezi jelenleg a miniszterelnök fia a Vsquare szerint.

A lap forrása azt is megjegyezte, hogy

Gáspárt frusztrálja, hogy hivatalosan nem vehet részt ebben a munkában. Orbán Viktor ugyanis állítólag attól tart, hogy ez jelentős felháborodást váltana ki.

Mint írják, ehelyett a miniszterelnök informálisan bízta meg a fiát azzal, hogy felügyelje az új részleg tervezését.

A Vsquare által megkeresett minisztériumok és a Miniszterelnöki Kabinetiroda is cáfolták, hogy alkalmaznák Orbán Gáspárt. Mint írták: csak azért van bejárása az apja irodájába, mert családtag.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Lázár János Magyar Péterről: Nem becsülném túl, és nem becsülném alá sem
A miniszter nem tudott rosszat mondani Magyar munkájára, aki dolgozott az általa felügyelt vállalatok felügyelőbizottságában. Kíváncsian várja, mi lesz a kimenetele ennek a „politikai próbálkozásnak”.

Link másolása

A Fidesz egri kampánynyitóján kérdezte meg a 444 Lázár Jánost kegyelmi ügyről, Magyar Péterről, illetve az általa nyilvánosságra hozott hangfelvételről.

Az építési és közlekedési miniszter ez utóbbi kapcsán úgy fogalmazott, hogy az ígéret egy atombomba volt és egy vízipisztoly lett belőle. Lázár azt is hozzátette, nem tudja elképzelni, hogy az ügyészségi iratokba valaki kívülről belenyúlt volna.

A miniszter szerint Varga Judit a hangfelvételen tévedett, vagy hülyeséget beszélt.

A kegyelmi ügy kapcsán Lázár János azt mondta: ő azok közé tartozik aki szeretné tudni, hogy miért kapott kegyelmet K. Endre.

„Nagyon szeretném tudni végre, hogy egy kiskorú gyerek sérelmében elkövetett bűncselekményben hogyan lehet kegyelmet adni Magyarországon. Ezt én fölháborítónak és megbocsáthatatlannak tartom egy politikai közösségen belül, és az ország szempontjából is. Aki egy kiskorú gyerek rovására, sérelmére elkövetett bűncselekményben kegyelmet ad, az nem való fölénk, és nem való közénk sem”

- mondta az építési és közlekedési miniszter.

A politikustól arról is megkérdezték, hogy mennyire tartja veszélyesnek a Fideszre nézve Magyar Péter politikai színre lépését.

„Én nem becsülném túl, és nem becsülném alá sem. Én dolgoztam a Péterrel, dolgozott az általam felügyelt vállalatok felügyelőbizottságában. Arra a munkájára én rosszat mondani nem tudok, a személyeskedő részekben pedig nem szeretek részt venni. Kíváncsian várom, mi lesz a kimenetele ennek a politikai próbálkozásnak”

- fejtette ki Lázár János.

Szerinte az elmúlt 30 évben sokan kiváltak a Fideszből, az ellenzéki pártok pedig tele vannak ilyen politikusokkal, „ebben semmi különleges nincs”. Lázár úgy látja, hogy Magyar Péter veszélyesebb az ellenzéki pártokra, mint a Fideszre, mert a szavazóik elégedetlenek velük, és le akarják váltani őket.

A teljes interjút ITT tudod megnézni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Az utóbbi évtizedek legnagyobb kémbotránya bontakozik ki Ausztriában
Egy volt belbiztonsági tisztviselő letartóztatásával kezdődött, akit azzal vádolnak, hogy az FSZB számára kémkedett. Azóta egy további férfit is köröznek, akiről feltételezik, hogy Oroszországban van.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

A 61 éves Egisto Ottót március végén vették őrizetbe azzal a gyanúval, hogy Oroszországnak kémkedett – jelentette a BBC.

Az osztrák és német média által megszerzett 86 oldalas osztrák rendőrségi elfogatóparancs szerint Ottót azzal gyanúsítják, hogy

információkat adott át Jan Marsaleknek, a Wirecard nevű cég szökésben lévő vezetőjének.

A 44 éves, szintén osztrák állampolgárságú Marsaleket csalás gyanúja miatt körözi a német rendőrség, és jelenleg vélhetően Moszkvában tartózkodik, miután 2020-ban Ausztrián keresztül menekült el.

Az osztrák rendőrségi elfogatóparancs szerint a Wirecard korábbi főnöke megbízta Egisto Ottot és egy másik osztrák biztonsági tisztet, hogy több éven keresztül, 2017-től érzékeny információkat adjanak át Oroszországnak. Otto tagadja, hogy bármit elkövetett volna.

Azzal gyanúsítják, hogy magas rangú osztrák belügyminisztériumi tisztviselők telefonadatait adta át Oroszországnak.

Az osztrák Standard napilap szerint Egisto Otto állítólag azután szerezte meg a telefonokat, hogy véletlenül a Dunába estek a belügyminisztérium hajókirándulásán. Lemásolta a tartalmukat, és továbbadta Jan Marsaleknek, aki pedig Moszkvának továbbította az adatokat.

Azzal is gyanúsítják, hogy hamis ürüggyel megszerezte Hristo Grozev bolgár újságíró bécsi címét.

Grozev azonosította be Alekszej Navalnij ellenzéki politikus 2022-es megmérgezése kapcsán azokat az FSZB ügynököket, akik Navalnij életére törtek. Navalnij idén halt meg egy orosz börtönben az Északi-sarkkörön. Hristo Grozev azóta, biztonsági okokból elhagyni kényszerült Bécset.

Karl Nehammer osztrák kancellár az Egisto Otto-ügyet „a demokráciát és országunk nemzetbiztonságát fenyegető veszélynek” nevezte, és gyors kivizsgálásra szólított fel. A kémbotrány felélesztette azokat a félelmeket, hogy Ausztria továbbra is az orosz kémkedés melegágya.

Az osztrák Zöld Párt, a kormánykoalíció fiatalabb pártja Egisto Ottót „az orosz jéghegy csúcsának" nevezte Ausztriában. A Zöldek azzal vádolják a szélsőjobboldali Szabadságpártot, hogy lehetővé teszi az oroszok játszmáit Ausztriában.


Link másolása
KÖVESS MINKET: