HÍREK

Átalakul a magyar hadiipar, kilenc cég többsége a 4iG-hez kerül

Kilenc kiemelt hadiipari cég kerül magánkézbe. A magyar állam megtart egy kisebbségi részesedést, de az irányítás a 4iG-hez kerül.


Új korszak kezdődhet a magyar hadiiparban: a 4iG Csoport többségi tulajdont szerez kilenc fontos védelmi vállalatban. A tranzakció értéke 74,5 és 82,8 milliárd forint között alakulhat, írja a hvg.hu.

A 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) és az N7 Holding Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt. már aláírta az előzetes megállapodást. A végleges adásvételt a nyár végére tervezik.

A folyamat során az N7 Holding létrehozza az N7 Defence Zrt.-t, amelybe átruházza a kilenc vállalatban meglévő tulajdonrészét. Ezt követően a 4iG SDT 75 százalék plusz egy szavazat arányú részesedést vásárol az új társaságban. Az állam megtartja a fennmaradó, 25 százalék mínusz egy szavazatnyi tulajdonrészt.

Fontos, hogy a tranzakció nem érinti a cégek infrastruktúráját, az ingatlanok, gyárak, üzemek állami tulajdonban maradnak. A 4iG SDT tulajdonába kerülő N7 Defence Zrt. ezekért bérleti díjat fizet majd.

A tranzakció véglegesítéséhez a külföldi partnerek jóváhagyására is szükség lesz, mivel az érintett vegyesvállalatokban több helyen ők a többségi tulajdonosok.

A megállapodás az alábbi kilenc, kiemelt jelentőségű vállalatot érinti:

  • Aeroplex Kft. (Ferihegy),
  • Airbus Helicopters Hungary Kft. (Gyula),
  • Rheinmetall Hungary Munitions Zrt. (Várpalota),
  • Rheinmetal Hungary Zrt. (Zalaegerszeg),
  • Hirtenberger Kft. és leányvállalatai,
  • Dynamics Nobel Defence Zrt.,
  • Arzenál Fegyvergyár Zrt. (Kiskunfélegyháza),
  • Colt CZ Hungary Zrt. (Kiskunfélegyháza).

Ezek a vállalatok jelenleg is jelentős megrendeléseket teljesítenek a Magyar Honvédség számára, és exportlehetőségeik is erősödhetnek, mivel Európában nagy a kereslet a korszerű haditechnikai eszközök iránt.

A 4iG SDT portfóliója eddig is tartalmazott űripari és védelmi technológiai területeket, mint a dróntechnológia, drónvédelem, műholdgyártás és védelmi digitalizáció.

Jászai Gellért, a 4iG többségi tulajdonosa és elnöke a sajtóbeszélgetésen hangsúlyozta:

kaptak egy megkeresést, amit csak akkor fogadtak el, ha döntő többségű tulajdonrészt szerezhetnek, így biztosítva az önálló döntéshozatalt.

Az állam ugyanakkor tudatosan tart meg 25 százalék mínusz egy szavazatnyi részesedést. Így megőrzi a katonai szuverenitást, és anyagi haszonra is számít a jövőben.

Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára elmondta: a tranzakció után is lesz rálátásuk a cégek működésére. Korábban olyan lehetőség is felmerült, hogy az állam az összes tulajdonrészét értékesíti.

A privatizációnak több oka is van. A közelgő NATO-csúcson a védelmi kiadások emelését jelenthetik be, a magyar gazdaság jelenlegi helyzetében pedig fontosabbá vált az exportélénkítés is. Emellett az Európai Unió új védelmi stratégiája is ösztönzi a nemzetközi együttműködéseket.

A 4iG SDT nem először alkalmaz ilyen konstrukciót: Európa más nagyvállalatai – például a Leonardo vagy az Airbus – is hasonló modelleket működtetnek. Az N7 Defence a 4iG SDT-vel együtt olyan magyar többségi tulajdonú cégcsoporttá válhat, amely sikeresen léphet ki a nemzetközi piacokra is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Politológusok: Orbán Viktor minden eszközt bevethet a hatalom megtartásáért, ő lesz a legkeményebb, mert ő az, aki mindent elveszíthet
Ha a Tisza Párt, Magyar Péter és Ruszin-Szendi Romulusz is elindulhat a választáson, akkor valódi demokratikus átmenet következhet. Ha viszont ez nem így lesz, akkor „a választás pusztán felhatalmazási aktus lesz a nyílt diktatúrához, mint Oroszországban.”


Poltikai változás előtt állhat Magyarország jövőre, de a politológusok szerint korántsem biztos, hogy ez tényleg meg is történik. Ha az Orbán-rendszer nyílt önkényuralommá alakul, a fordulat elmaradhat, írja a Jelen.

Az már a választás előtt eldől, hogy Orbán Viktor lehetővé teszi-e a hatalomváltást, vagy minden eszközzel megpróbálja megőrizni a pozícióját.

Labanino Rafael politológus szerint Orbán régóta nem ismeri el legitimnek az ellenzéket. Eddig ennek nem volt jelentősége, mert erős ellenzék sem volt. Most viszont az átláthatósági törvénnyel „az egykor magát polgárinak nevező Fidesz a polgári társadalmat akarja elpusztítani. Ami eleve nem túl erős Magyarországon, de az Orbán-rendszernek ez is sok.”

A grúziai helyzet is jó példát ad arra, hogyan képzeli Orbán a jövőt. Labanino emlékeztetett: a miniszterelnök személyesen ismeri és támogatja a grúz autokrácia modelljét. Már az elcsalt választások után is Tbiliszibe utazott, hogy – az EU soros elnökségét adó kormányfőként – szembemenve az EU-val, legitimálja a kormánypárt győzelmét.

Unger Anna politológus úgy látja, jövő áprilisra kiderül, bukik-e a Fidesz, és hogy elfogadják-e a választási eredményt. Szerinte már most készülhetnek arra, hogy a megfelelő időben kimondják: akármi a választás eredménye, nem engedhetjük át a hatalmat „hazaárulóknak”.

Ugyanakkor a Fideszben is egyre többen gondolhatják úgy, hogy nem akarnak együtt bukni Orbánnal. Unger szerint:

„Ha pedig Orbánnak mennie kell, akkor csakis annak lesz jövője, aki időben ellépett mellőle. Ezért úgy gondolom, hogy Orbán lehet a legkeményebb megoldások híve mindenki közül, mert ő az, aki mindent elveszíthet. Egyelőre úgy látszik, semmilyen skrupulus nincs benne, ha a hatalom megőrzése a tét.”

A kérdés az is, milyen választás jön. Labanino szerint ha a Tisza Párt, Magyar Péter és Ruszin-Szendi Romulusz is elindulhat, akkor valódi demokratikus átmenet következhet. Ha viszont ez nem így lesz, akkor „a választás pusztán felhatalmazási aktus lesz a nyílt diktatúrához, mint Oroszországban.”

Magyar Péter erre is készül. Ezért hívta a Tiszába Ruszin-Szendi tábornokot, aki kiélezett helyzetben hatással lehet az erőszakszervezetekre.

Unger Anna még hozzátette: Orbán elemi érdeke, hogy az emberek biztonságérzete megrendüljön, mert így a rend egyedüli szavatolójaként léphet fel.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Egy nap alatt törvénycunami: állampolgárság-felfüggesztés, adócsökkentés, új főügyész
A tavaszi ülésszak lezárása helyett újabb parlamenti nap jön. A kampányköltési korlát eltörléséről is ekkor dönthetnek majd.


Szerdán ismét pörgős napot tartottak a Parlamentben: rengeteg törvényről szavaztak, volt, amit váratlanul levettek a napirendről, más ügyekben pedig fontos döntések születtek, derül ki a Telex összeállításából.

Polt Pétert, a korábbi legfőbb ügyészt az Alkotmánybíróság elnökének választották meg. Mellette az Alkotmánybíróság új tagja is kiderült: Kozma Ákos, aki eddig az alapvető jogok biztosa volt.

A legfőbb ügyészi poszton is változás jött: Nagy Gábor Bálint, Polt eddigi kabinetfőnöke lett az új legfőbb ügyész, kilenc évre kapott megbízatást.

Alelnökválasztás is volt: Fazekas Sándor, volt vidékfejlesztési miniszter lett az Országgyűlés egyik új alelnöke. Ő Hende Csabát váltja, aki időközben alkotmánybíró lett.

Eközben több törvény is fontos változásokat eredményez a jövőben. Elfogadták például azt a szabályozást, amellyel felfüggeszthető a magyar állampolgárság azoknál a kettős állampolgároknál, akik veszélyt jelentenek az ország közrendjére vagy biztonságára.

A településeken is új szabályok lépnek életbe. Az önkormányzatok a jövőben több eszközzel szabályozhatják, kik költözhetnek be.

Lehetőségük lesz például feltételhez kötni a lakcímbejelentést, elővásárlási jogot érvényesíteni, és akár külön adókat is kivethetnek az új beköltözőkre.

Az igazságszolgáltatásban is változnak a szabályok. A bíróságokat pénzbírság fenyegeti, ha túllépik a határidőket a polgári és közigazgatási ügyekben. Jó hír, hogy a tárgyalásokat online is lehet majd követni. Erőszakos bűncselekmények esetén pedig kötelező lesz a távolságtartás a büntetés letöltése után, ha azt a sértett kéri.

A Parlament döntött arról is, hogy a Zalazone tesztpálya kikerül a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány tulajdonából, és a Zalazone Alapítványhoz kerül.

A jegybanki törvény is módosult. A jövőben az MNB már nem alapíthat olyan alapítványokat, mint korábban a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány.

Az adózásban is volt egy sokakat érintő döntés: a Szerencsejáték Zrt. iparűzési adóját negyedére csökkentették, ami 18 milliárd forintos bevételkiesést jelent az önkormányzatoknak.

Kisebb, de a mindennapokat is érintő változás, hogy a jövőben a kultúráért felelős miniszter dönti el, milyen új keresztneveket lehet anyakönyveztetni, nem pedig a Nyelvtudományi Kutatóközpont.

Állatvédelmi ügyekben is szigorítások jönnek. Tilos lesz élő állattal koldulni vagy élő állatot nyereményként kisorsolni. Aki állatkínzást követ el ebrendészeti telepen vagy menhelyen, súlyosabb büntetésre számíthat. Továbbá bűncselekmény lesz, ha valaki túl fiatal állatokat választ le anyjuktól és nagy mennyiségben az országba hoz, kivisz vagy átszállít.

Elfogadták azt a javaslatot is, amely a veszélyhelyzeti rendeleteket törvényi szintre emeli. Bár Sulyok Tamás köztársasági elnök korábban visszaküldte a törvényt, most az eredeti szöveggel mégis elfogadták.

Sulyok Tamás is részt vett a szerdai ülésen, és elsőként gratulált az új legfőbb ügyésznek, alkotmánybírónak és az Alkotmánybíróság új elnökének. Az ellenzék nagy része nem ment be az eskütételre tiltakozásul.

Bár a tavaszi ülésszakot ezzel lezárták volna, a kormány kezdeményezésére jövő keddre rendkívüli ülést hívnak össze. Ekkor szavaznak többek közt a 2026-os költségvetésről, és a kampányköltések korlátozásának eltörléséről is. Ha ezt elfogadják, jövőre a pártok korlátlanul költhetnek majd kampányra.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Tűz miatt kényszerleszállást hajtott végre 238 emberrel a fedélzetén egy repülőgép Budapesten
A Berlinből Isztambulba tartó repülőgép fedélzetén csaptak fel a lángok. A személyzet megfékezte a tüzet, a gép vészhelyzetet jelentett.


Kényszerleszállást hajtott végre Budapesten a Pegasus Airlines egyik járata szerdán, miután tűz ütött ki a fedélzeten, írja az Index.

A Berlinből Isztambulba tartó Airbus A321neo típusú gépen a személyzet még a levegőben eloltotta a lángokat, de a pilóták biztonsági okokból úgy döntöttek, megszakítják az utat.

A repülő nem sokkal 15 óra előtt rendben landolt a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér 31R futópályáján. A vészhelyzet miatt a reptéri tűzoltók is a helyszínre vonultak, és a gépet a kijelölt állóhelyre kísérték, ahol alapos vizsgálat kezdődött.

A fedélzeten összesen 238 ember tartózkodott, köztük utasok és a személyzet is. Szerencsére senki nem sérült meg az ijesztő incidens során – számolt be róla az airportal.hu a Facebook-oldalán. A szakemberek jelenleg is vizsgálják, mi okozhatta a tüzet.

Az utóbbi időszakban több hasonló eset is történt. Pünkösdhétfőn például az EasyJet Budapestről Lyonba tartó járatának is kényszerleszállást kellett végrehajtania a Graz–Thalerhof repülőtéren, miután a pilótafülkében füst jelent meg. A repülő épségben földet ért, senki nem sérült meg a 143 utas közül.

Hasonlóan drámai pillanatokat élt át a Ryanair Berlinből Milánóba tartó járata is, amely München közelében szállt le kényszerből. Ott kilencen megsérültek. Három utast, köztük egy kétéves kisgyermeket és édesanyját kórházban ápolják. A légitársaság az utasokat végül busszal vitte tovább, később mentesítő járat is érkezett. A pilóta a leszállás után orvosi segítséget is kért.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Fordulat? Putyinnal parádézott, most Zelenszkijhez megy a szerb elnök
Aleksandar Vučić most először jár Ukrajnában, rész vesz az odesszai csúcson. A látogatás akár Szerbia uniós csatlakozását is felgyorsíthatja.


Aleksandar Vučić szerb elnök szerdán első alkalommal látogat Ukrajnába. Az utazás célja, hogy részt vegyen az Ukrajna és a délkelet-európai országok csúcstalálkozóján Odesszában.

Az Euronews értesülései szerint a látogatás azt jelezheti, hogy Szerbia készen áll közeledni az Európai Unió álláspontjához az ukrajnai háború kérdésében. Belgrád eddig semlegesnek vallotta magát ebben a konfliktusban.

Vučić moszkvai útja május 9-én még más képet festett: akkor Vlagyimir Putyin orosz elnökkel vett részt a győzelem napi parádén. Ez az esemény komoly bírálatokat váltott ki Brüsszelben, mivel az EU szerint a vizit sérti az uniós csatlakozási feltételeket, és akár Szerbia uniós tagsági folyamatát is hátráltathatja.

Most azonban Vučić részvétele az odesszai csúcson új lehetőséget teremthet. A lap forrásai szerint

a brüsszeli kapuk ismét megnyílhatnak Belgrád előtt, sőt az ország csatlakozási folyamata is felgyorsulhat.

Mint mondták: „Ukrajna eközben gesztust tett Szerbia irányába, ugyanis nem hívta meg Koszovót a csúcstalálkozóra.” Koszovó jogállása a mai napig vitatott, függetlenségét Szerbia és az ENSZ sem ismeri el.

Közben Oroszország azzal vádolta meg Szerbiát, hogy fegyvereket juttat Ukrajnába. Az orosz Külügyi Hírszerző Szolgálat (SVR) szerint ezzel a szerbek hátba szúrták őket. A hírszerzés állítása szerint szerb védelmi cégek a hivatalos semlegességet megszegve lőszert szállítottak Kijevbe. Szerintük a fegyverek a NATO közvetítésével, „elsősorban a Cseh Köztársaságon, Lengyelországon és Bulgárián” keresztül jutottak el Ukrajnába, sőt, az is felmerült, hogy afrikai országokat is bevonhattak a tranzitba.

Vučić határozottan tagadta a vádakat. Elmondta, hogy ugyan van szerződésük Csehországgal, ám az tiltja a szerb hadianyagok harmadik országba történő kivitelét. Egyúttal bejelentette: Moszkva és Belgrád „munkacsoportot” állít fel annak kiderítésére, hogyan juthattak szerb gyártmányú fegyverek Ukrajnába.

A csúcstalálkozóra tizenkét délkelet-európai ország vezetőit várják, köztük Nicusor Dan román elnököt is. Odessza az orosz támadások célpontja: a várost rendszeresen érik rakéta- és dróntámadások. Kedden például két ember életét vesztette, amikor lakóépületekre és egy szülészetre is csapást mértek a drónok. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök később arról számolt be, hogy a szülészeten tizenhárom ember megsérült.


Link másolása
KÖVESS MINKET: