Átalakul a magyar hadiipar, kilenc cég többsége a 4iG-hez kerül
Új korszak kezdődhet a magyar hadiiparban: a 4iG Csoport többségi tulajdont szerez kilenc fontos védelmi vállalatban. A tranzakció értéke 74,5 és 82,8 milliárd forint között alakulhat, írja a hvg.hu.
A 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) és az N7 Holding Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt. már aláírta az előzetes megállapodást. A végleges adásvételt a nyár végére tervezik.
A folyamat során az N7 Holding létrehozza az N7 Defence Zrt.-t, amelybe átruházza a kilenc vállalatban meglévő tulajdonrészét. Ezt követően a 4iG SDT 75 százalék plusz egy szavazat arányú részesedést vásárol az új társaságban. Az állam megtartja a fennmaradó, 25 százalék mínusz egy szavazatnyi tulajdonrészt.
Fontos, hogy a tranzakció nem érinti a cégek infrastruktúráját, az ingatlanok, gyárak, üzemek állami tulajdonban maradnak. A 4iG SDT tulajdonába kerülő N7 Defence Zrt. ezekért bérleti díjat fizet majd.
A tranzakció véglegesítéséhez a külföldi partnerek jóváhagyására is szükség lesz, mivel az érintett vegyesvállalatokban több helyen ők a többségi tulajdonosok.
A megállapodás az alábbi kilenc, kiemelt jelentőségű vállalatot érinti:
- Aeroplex Kft. (Ferihegy),
- Airbus Helicopters Hungary Kft. (Gyula),
- Rheinmetall Hungary Munitions Zrt. (Várpalota),
- Rheinmetal Hungary Zrt. (Zalaegerszeg),
- Hirtenberger Kft. és leányvállalatai,
- Dynamics Nobel Defence Zrt.,
- Arzenál Fegyvergyár Zrt. (Kiskunfélegyháza),
- Colt CZ Hungary Zrt. (Kiskunfélegyháza).
Ezek a vállalatok jelenleg is jelentős megrendeléseket teljesítenek a Magyar Honvédség számára, és exportlehetőségeik is erősödhetnek, mivel Európában nagy a kereslet a korszerű haditechnikai eszközök iránt.
A 4iG SDT portfóliója eddig is tartalmazott űripari és védelmi technológiai területeket, mint a dróntechnológia, drónvédelem, műholdgyártás és védelmi digitalizáció.
Jászai Gellért, a 4iG többségi tulajdonosa és elnöke a sajtóbeszélgetésen hangsúlyozta:
Az állam ugyanakkor tudatosan tart meg 25 százalék mínusz egy szavazatnyi részesedést. Így megőrzi a katonai szuverenitást, és anyagi haszonra is számít a jövőben.
Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára elmondta: a tranzakció után is lesz rálátásuk a cégek működésére. Korábban olyan lehetőség is felmerült, hogy az állam az összes tulajdonrészét értékesíti.
A privatizációnak több oka is van. A közelgő NATO-csúcson a védelmi kiadások emelését jelenthetik be, a magyar gazdaság jelenlegi helyzetében pedig fontosabbá vált az exportélénkítés is. Emellett az Európai Unió új védelmi stratégiája is ösztönzi a nemzetközi együttműködéseket.
A 4iG SDT nem először alkalmaz ilyen konstrukciót: Európa más nagyvállalatai – például a Leonardo vagy az Airbus – is hasonló modelleket működtetnek. Az N7 Defence a 4iG SDT-vel együtt olyan magyar többségi tulajdonú cégcsoporttá válhat, amely sikeresen léphet ki a nemzetközi piacokra is.