A fehér delfineket végül múlt pénteken helyezték el új otthonukban, a Klettsvik-öbölben lévő, 8 hektáros nyíltvízi gondozómedencében, ahol már szabadon úszkálhatnak, de folyamatos megfigyelés alatt tartják őket. Amikor már hozzászoknak új élőhelyükhöz és a körülményekhez, már az egész öböl az övék lehet.
Little Grey és Little White a Sea Life Trust alapítványnak köszönheti szabadságát közel 10 évnyi fogság után. Ők azért küzdenek, hogy minél több bálna és delfin visszakerülhessen természetes közegébe. Az izlandi Westman-szigetekhez tartozó Heimay-szigeten alakították ki a világ első olyan menedékhelyét, ahol fogságból kiszabadított belugák élhetnek.
Audrey Padgett, a menedékhely vezérigazgatója a CNN-nek elmondta, hogy
jelenleg több mint 300 fehér delfint tartanak fogságban világszerte, közülük sokat összezsúfolva, nem megfelelő körülmények között. Little Grey és Little White életében az alapítványnak és a menedékhelynek köszönhetően viszont most új fejezet kezdődik.
2011 óta először úszkálhat tengerben két beluga 9 évnyi fogság után egy bálnák és delfinek vadonba való visszatelepítését segítő alapítványnak köszönhetően - számolt be róla a CNN.
A Little Grey (Kis Szürke) és Little White (Kis Fehér) névre keresztelt fehér delfineket nagyon fiatalon, 2011-ben fogták be Oroszország partjainál, és előbb egy orosz kutatóközpontba, majd a sanghaji Changfeng Ocean World delfináriumba kerültek. Egy év múlva azonban a parkot egy olyan cég vette meg, amely ellenzi a bálnák és a delfinek fogságban tartását.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Hivatalos a 2026/27-es tanév rendje – több ponton is változik a megszokott menetrend
Megjelent a 2026/2027-es tanév hivatalos rendje, amely több ponton is eltér a korábbiaktól. A rendelet a kompetenciamérések egyszerűsítését és digitális hetet is bevezet.
Idén szeptember 1-jén ismét becsengetnek: megjött a 2026/2027-es tanév hivatalos menetrendje, 180 tanítási nappal, rövidebb tanítás nélküli munkanap-kerettel és digitális „érettségi héttel” a 9–11. évfolyamnak.
A tanév 2026. szeptember 1-jén kezdődik és 2027. június 18-án ér véget, összesen 180 tanítási nappal – írja az Infostart a Magyar Közlönyre hivatkozva. A befejezés azonban nem mindenkinek ekkor lesz: a középfokú iskolákban április 30-án, míg a két évfolyamos részszakmára felkészítő szakiskolákban május 28-án zárul a tanítás.
A rendelet több fontos szervezési változást is hoz: a korábbi hatról ötre csökken a tanítás nélküli munkanapok száma, a kompetenciamérések körét és számát pedig jelentősen szűkítik.
A tanévet a „Diákok hangja” témanappal indítják szeptemberben.
A gimnáziumok és szakgimnáziumok 9–11. évfolyamán 2027. május 3. és 7. között az igazgatók döntése alapján tantermen kívüli, digitális munkarendet szerveznek.
A családok számára a tervezéshez fontosak a szünetek dátumai is. Az őszi szünet előtti utolsó tanítási nap október 22., a szünet utáni első pedig november 2. A téli szünet december 18-án kezdődik, és január 4-én kell majd először iskolába menni. A tavaszi szünet előtti utolsó tanítási nap március 24., a szünet utáni első tanítási nap pedig április 5.
Az első félév január 22-én zárul.
Az iskoláknak január 29-ig kell értesíteniük a diákokat és a szülőket a tanulmányi eredményekről.
Idén szeptember 1-jén ismét becsengetnek: megjött a 2026/2027-es tanév hivatalos menetrendje, 180 tanítási nappal, rövidebb tanítás nélküli munkanap-kerettel és digitális „érettségi héttel” a 9–11. évfolyamnak.
A tanév 2026. szeptember 1-jén kezdődik és 2027. június 18-án ér véget, összesen 180 tanítási nappal – írja az Infostart a Magyar Közlönyre hivatkozva. A befejezés azonban nem mindenkinek ekkor lesz: a középfokú iskolákban április 30-án, míg a két évfolyamos részszakmára felkészítő szakiskolákban május 28-án zárul a tanítás.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Orbán Viktor idén is beszédet mond Tusványoson, a Tisza-kormány tagjait is meghívták a fórumra
A rendezvény egyik alapítója, Németh Zsolt bejelentette, hogy a Fidesz elnöke az idei eseményen is ott lesz, és fel is fog szólalni. A volt miniszterelnök mellett az új kormány tagjai is meghívást kaptak Tusnádfürdőre, de Magyar Péter aligha megy el.
A Fidesz választási veresége után is megtartja szokásos tusnádfürdői beszédét Orbán Viktor a 35. Bálványosi Nyári Szabadegyetemen. A hírt Németh Zsolt, a rendezvény egyik alapítója erősítette meg hétfőn, aki szerint
megegyeztek a párt szombaton újraválasztott elnökével a részvételről.
A fideszes képviselő a Kérdések Órája című műsorban arról beszélt, Orbán Viktor idén is a hagyományos szerepét tölti be, és értékeli majd az elmúlt időszakot, valamint felvázolja a követendő politikai irányt – számolt be róla a Telex.
Németh Zsolt szavai szerint a volt kormányfő „elmondja, mi történt, hogyan van az előre és merre tovább”.
A képviselő arról is beszélt, hogy az idei, július 21. és 26. közötti rendezvényt párbeszédközpontúbbá akarják tenni, ezért a „mostani kormányzati garnitúrát” is meghívják.
A lehetséges résztvevők között említette Tarr Zoltán nemzetpolitikáért felelős minisztert, Heidl György államtitkárt és Kolla István nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkárt. Németh szerint a kormányzati szereplők egyelőre nem mondtak nemet a meghívásra, de végleges választ még nem kaptak.
Magyar Péter részvételét ugyanakkor Németh Zsolt nem tartotta valószínűnek.
A szervezők még áprilisban bejelentették, hogy a vereség ellenére is megtartják tábort, de akkor még bizonytalan volt, hogy Orbán Viktor felszólal-e.
A Fidesz politikusai korábban ellenzékből is rendszeresen jártak Tusványosra, Orbán például a 2002-es választási vereség után is a rendezvényen értékelte a helyzetet.
A Fidesz múlt szombati tisztújító kongresszusán Orbán Viktort ugyan megerősítették pozíciójában, de a zárt ajtók mögött komoly kritikák is elhangzottak. A pártelnök híressé vált mondatával jelezte, hogy a megújulást a saját vezetésével képzeli el: „Semmi kedvem megváltozni”. Eközben Jankovich Tibor kőbányai küldött a párt „katonásodásáról” beszélt, Stumpf István pedig arról, hogy egyes korrupciós ügyek „Orbán asztaláig is elértek”.
A Fidesz választási veresége után is megtartja szokásos tusnádfürdői beszédét Orbán Viktor a 35. Bálványosi Nyári Szabadegyetemen. A hírt Németh Zsolt, a rendezvény egyik alapítója erősítette meg hétfőn, aki szerint
megegyeztek a párt szombaton újraválasztott elnökével a részvételről.
A fideszes képviselő a Kérdések Órája című műsorban arról beszélt, Orbán Viktor idén is a hagyományos szerepét tölti be, és értékeli majd az elmúlt időszakot, valamint felvázolja a követendő politikai irányt – számolt be róla a Telex.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Meztelenül bicikliző férfi miatt intézkedtek a rendőrök, mentőt kellett hívni hozzá
A 45 éves férfi a XXI. kerület egyik utcájában tekert hiányos öltözetben. Mivel zavartan viselkedett, előbb a rendőrkapitányságra vitték az egyenruhások, majd a mentők kórházba szállították.
Megerősítették: leépítés jön a Mediaworksnél, teljesen átalakul a működésük
A Mediaworks Hungary Zrt. modernizációs céllal alakítja át a teljes portfólióját és szervezeti felépítését. A lépést a megváltozott tartalomfogyasztási szokásokkal és a globális platformok erősödésével indokolták.
Modernizációs célú szervezeti és portfólió-átalakítást hajt végre a Mediaworks Hungary Zrt., amely a működési struktúra megújítása mellett létszámot érintő változásokkal is jár – közölte a cég hétfőn az MTI-vel.
A vállalat a korábbi „digital first” szemléletet az „audience first” megközelítésre cseréli, működésének középpontjába a közönségigények pontosabb megértését és kiszolgálását helyezi.
A cég szerint a médiapiac alapvetően átalakult: megváltoztak a tartalomfogyasztási szokások, megerősödött a globális platformok szerepe, a közönség pedig ma már több csatornán, gyorsabban és személyre szabottabban várja el a tartalmakat. A kiadói működésben szerintük a digitális jelenlét már nem elegendő, mert „a jövő versenyképességét az határozza meg, hogy egy médiavállalat mennyire képes pontosan érteni, elérni és kiszolgálni közönségét”.
A Mediaworks hangsúlyozta, hogy az elmúlt évek digitális fejlesztései „megteremtették a korszerűbb, gyorsabb és rugalmasabb működés alapjait”, és a mostani átalakítás ennek a folyamatnak a következő szakasza. Az átalakítás célja, hogy a vállalat a jövőben hatékonyabban érje el az olvasókat. „A szervezeti és portfólió-átalakítás ennek érdekében a vállalat erőforrásait, folyamatait és fejlesztéseit még közvetlenebbül a közönségek elérésére, megtartására és minél magasabb színvonalú kiszolgálására fókuszálja.”
A munkavállalókat érintő döntésekről elsőként az érintetteket tájékoztatják,
a folyamatot pedig a jogszabályoknak megfelelően, felelősen és körültekintően kezelik.
Pénteken a sajtó iparági értesülésekre hivatkozva közel 200 fős leépítés lehetőségéről és a Magyar Nemzet esetleges formátumváltásáról írt. Május 15-én pedig arról jelentek meg cikkek, hogy a szegedma.hu teljes, nyolcfős szerkesztőségét előző nap azonnali hatállyal bocsátották el. Április 23-án a cég bejelentette a Metropol személyes utcai terjesztésének megszüntetését, május 21-től pedig a lap kiadását is ideiglenesen felfüggesztették.
Modernizációs célú szervezeti és portfólió-átalakítást hajt végre a Mediaworks Hungary Zrt., amely a működési struktúra megújítása mellett létszámot érintő változásokkal is jár – közölte a cég hétfőn az MTI-vel.
A vállalat a korábbi „digital first” szemléletet az „audience first” megközelítésre cseréli, működésének középpontjába a közönségigények pontosabb megértését és kiszolgálását helyezi.
A cég szerint a médiapiac alapvetően átalakult: megváltoztak a tartalomfogyasztási szokások, megerősödött a globális platformok szerepe, a közönség pedig ma már több csatornán, gyorsabban és személyre szabottabban várja el a tartalmakat. A kiadói működésben szerintük a digitális jelenlét már nem elegendő, mert „a jövő versenyképességét az határozza meg, hogy egy médiavállalat mennyire képes pontosan érteni, elérni és kiszolgálni közönségét”.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!