SZEMPONT
A Rovatból

„Kiszámíthatatlan, hogyan tudnak majd létezni az éhező tömegek” – egy Indiában élő magyar mesélt az ottani helyzetről

Lengyel Zsuzsi és családja 2017. augusztusában költözött Indiába, Mumbaiba. A férje munkája miatt kezdtek kvázi új életet Dél-Ázsiában a három gyerekükkel.


"Az életünk teljesen megváltozott" – mondta a Szeretlek Magyarországnak Lengyel Zsuzsi magyar táskatervező, aki jelenleg Indiából vezeti a cégét. Az élet merőben más, mint Magyarországon, ez már a koronavírus kirobbanása előtt is így volt: nincs nagyszülői segítség, nincsenek ott a közeli barátok, más a kultúra, mások a szokások.

"A szegénység itt olyan mértékeket ölt, amit otthonról nehéz elképzelni, nagyon nehéz ezzel ’együtt élni’ a mindennapokban. Mindeközben pedig európaiként valamilyen szempontból mindig a középpontban van az ember, lehetetlenség láthatatlanul elvegyülni"

– mondta Zsuzsi. A vírus előtt igyekeztek minél jobban megismerni az országot, rengeteget utaztak. Indiában hatalmasak a távolságok, úgyhogy a belföldi utakhoz is repülőre kell ülni.

"Szinte minden hónapban útnak indultunk. Ha látni akarod a mesés Indiát, el kell hagynod Mumbait, mert vidéken egy teljesen másik arcát mutatja ez az ország" – mondta lelkesen. Úgy fogalmaz, amióta Indiába költöztek, kicsit mindig úgy érezte, mintha karanténban lennének a hétköznapokon.

"Sok szempontból elszigetelve élünk, távol a családunktól, az otthonunktól. A közlekedés Mumbaiban minden képzeletet felülmúl. Ezért a városon belül nem igazán megyünk sehová, csak ha nagyon indokolt. Nincsenek járdák, parkok, ahol sétálgatna az ember, a légszennyezettség pedig katasztrofális" – mondta Zsuzsi. Arról is beszélt, hogy

a digitális oktatásra való átállás viszont sokkal gördülékenyebben ment, mint akár sok magyar család számára, ugyanis már a koronavírus előtt is volt rá példa, hogy online folytak a tanórák.

A monszun minden évben nagy kihívást jelent Indiában, sokszor olyan esőzések váltják egymást, hogy derékig ér a víz, egyáltalán nem lehet közlekedni, emiatt már többször került sor virtuális iskolai napokra. Most viszont nem lehet tudni, meddig marad a távoktatás.

"Tulajdonképpen itt is egyik napról a másikra állt le az élet, a kormány nagyon hamar szigorú intézkedésekkel reagált az első konfirmált pozitív esetekre. Március közepén, mikor még csak 72 fertőzésről lehetett hallani a közel 1,3 milliárd lakosú Indiában, azonnali hatállyal felfüggesztették a vízumokat, senki nem jöhetett be az országba, csak aki diplomata vagy munkavállalói vízummal rendelkezett, de ebben az esetben is két hét karantént kötelezően előírtak. Több országból pedig egyáltalán nem engedtek vissza senkit semmilyen vízummal. Ez az időszak éppen az iskolai tavaszi szünetre esett, ezért az iskolánkból nagyon sok család, tanár külföldön nyaralt, vagy hazautazott.

A gyerekek szülőhöz csatolt vízumait nem fogadta el a rendelet, így az összes család, és azok a tanárok, akik gyerekekkel utaztak, nem tudtak visszatérni Indiába a szünet végén, külföldön rekedtek. Egyik napról a másikra felfüggesztették a teljes nemzetközi és belföldi légi közlekedést, nincsenek vonat- és a buszjáratok sem a városok között"

– mondta Zsuzsi. Miközben Magyarországon virágzik a házhoz szállítás, zöldségesek, kisboltok, hentesek kezdtek kiszállítani, ezért például Budapesten minden, amire csak szükségünk van, belátható időn beszerezhető, Mumbaiban nagyon más a helyzet.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Nagy Attila Tibor: Most bizony az a látszat, hogy a nagy magyarvédő Orbán Viktor egy magyarellenes jelöltnek szurkol a romániai elnökválasztáson
A politikai elemző szerint „most Orbán nyitott támadási felületet maga ellen, nem lehet felróni Magyar Péternek, hogy ezt igyekszik a maga javára fordítani és hitelteleníteni Orbánék nemzetféltését.”


Nagy Attila Tibor politikai elemző Facebook-bejegyzésében vizsgálta meg a magyarellenes román elnökjelölttel összebarátkozó Orbán Viktort. Az elemző posztjában úgy fogalmazott:

„Míg Magyar Péter legutóbbi hangfelvételét nem tartottam különösebben nagy dolognak és olyannak, ami különösebben ellentétben állna a kormányfő és más kormánytagok a harmadik világháborút emlegető nyilatkozataival, Orbán Viktor tihanyi beszédéről már mást gondolok. A romániai magyar politikai térben értetlenséget, vihart váltott ki, hogy Orbán Viktor magyar kormányfő Tihanyban egyetértőleg idézett a magyar politikában magyarellenesnek minősített George Siminontól. A beszédben a hatalompolitika győzedelmeskedett, vagyis:

Orbán komolyan számol azzal a lehetőséggel, hogy a romániai elnökválasztás második fordulóját is Simion fogja nyerni, ezért jobb neki már most gesztust gyakorolni.”

Nagy Attila Tibor kiemelte:

„Csakhogy eddig úgy tudtuk, hogy George Simion magyarellenes - hogy-hogy akkor egyetértőleg idézi őt Magyarország miniszterelnöke? Fura, hogy erre a problémára sem a kormányfő, sem a beszédírója nem gondolt. Persze, lehet azt gondolni, hogy George Simion és Orbán között több a hasonlóság, mint a különbség a globalisták, az EU bürokratái elleni harcban, csak akkor kár volt korábban a Fidesz részéről és a kormánypárti médiarendszerben folyamatosan »magyarellenes« jelzővel ellátni George Siminont.

Mert most bizony az a látszat, hogy a nagy magyarvédő Orbán Viktor egy magyarellenes jelöltnek szurkol a romániai elnökválasztáson. Most Orbán nyitott támadási felületet maga ellen, nem lehet felróni Magyar Péternek, hogy ezt igyekszik a maga javára fordítani és hitelteleníteni Orbánék nemzetféltését.”

„Orbán Viktor tihanyi beszéde legfeljebb akkor bizonyulhat majd – legalábbis a magyar-román kapcsolatokban – hasznosnak, ha George Simion megnyeri a romániai elnökválasztást. De ha nem...” – írta posztja végén az elemző.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Somogyi Zoltán: Hogy Gyurcsány Ferenc női álnéven megjelentetett egy könyvet, az már mutatott valamit, hogy valami nagyon más úton jár
A DK-n belül sem mindenki értette, mit csinál Gyurcsány Ferenc - mondja a politikai elemző, aki szerint Dobrev Klára akár még sikeresen is átveheti a DK-t. Magyar Péter hangfelvétele alááshatja az ellenzéket háborúpártisággal vádoló Fidesz-kampányt.


A héten egymást érték a váratlan fejlemények a politikában. Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy hangfelvételt, amelyen a honvédelmi miniszter szerinte bevallja, hogy a kormány háborús üzemmódra állítaná át az országot. Gyurcsány Ferenc húsz évnyi permanens kampány után bejelentette: lemond minden tisztségéről, visszavonul a közélettől, a választásokon sem indul, és az is kiderült, Dobrev Klára és ő elválnak egymástól. Eddigi felesége pedig a DK élére pályázik.

És kirobbant a kémbotrány, az ukránok szerint magyar kémhálózatot lepleztek le Kárpátalján, akiknek a feladata többek között az volt, hogy felmérjék, hogyan fogadnák ott magyar katonák megjelenését. Válaszul a kormány kiutasított két ukrán diplomatát és látványos kommandósakcióval csapott le valakire, akiről azt mondták, ukrán kém. A Fidesz már egyenesen azzal vádolja a Tiszát, hogy összejátszik az ukrán titkosszolgálattal. Somogyi Zoltán elemző értékelte a történéseket.

– Nem akármilyen sűrű napokat élünk. A héten robbant ki a Magyar Péter által bemutatott hangfelvétel-botrány, aztán jött Gyurcsány Ferenc visszavonulása, majd kémügy. Kezdjük Gyurcsánnyal. Az utolsó emlékem róla, a lakóautós országjárása, amely függetlenül a politikai megítélésétől, bennem egyértelműen részvétet keltett. Várható volt a lemondása?

– Várható volt, és korábban jobb lett volna. Most azért okozott mégis meglepetést, mert napokkal előtte a DK egyes képviselői a momentumos Orosz Annát támadták, hogy miért mond le. Ha tudtak volna Gyurcsány szándékáról, egy kicsit halkabbak lettek volna.

– Inkább politikai oka lehetett vagy személyes?

– Mindkettő. Ami politikailag értelmezhető vagy indokolható, hogy Dobrev Klára akár még sikeresen is átveheti a DK-t, és új lendületet is adhat pártnak.

– Viszont talán nem véletlenül nevezték a DK-t Gyurcsány-pártnak. Ez is egy személyre épülő párt, és hiába Dobrev Klára minden tehetsége, hiába volt eddig Gyurcsány felesége, biztos, elég ennyi? Túl tudja élni a DK Gyurcsányt?

– Ezt majd meglátjuk. Szerintem a Gyurcsánnyal való elégedetlenség már megvolt a DK-n belül is.

Nem mindenki értette, mit csinál Gyurcsány Ferenc. Hogy női álnéven megjelentetett egy könyvet, amiről azért azonnal el is mondták, hogy az az ő könyve, az már mutatott valamit, hogy valami nagyon más úton jár,

mint amin egy politikusnak kellene, akinek a pártját meg kellene mentenie, mert a bejutási küszöb környékén van. Ráadásul amikor Gyurcsány Ferenc volt a DK arca – például a 2018-as kampány volt ilyen –, akkor alig jutott be a párt a parlamentbe. Egy évvel később Dobrev Klára teljesen váratlanul négy DK-s mandátumot szerzett az EP-választáson, úgy, hogy csak kettőt vártak. Ilyen szempontból ő egyben tudja tartani a DK-t, amennyire most lehet.

– A héten Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy 2023-as hangfelvételt, amin a honvédelmi miniszter arról beszélt, hogy szakítanak a békementalitással, átállnak a háború felé vezető út nulladik fázisra. Gulyás Gergely "lepkefingnek" minősítette a hangfelvételt, Orbán Viktor pedig azt mondta, ebben nincs semmi újdonság, háború zajlik, ütőképes hadseregre van szükség. Én sem értem igazán, hogy mi a valóban botrányos a hangfelvételben.

– A probléma, hogy a baloldalt állítja be az Orbán-kormány folyamatosan háborúpártinak, magukat meg békepártinak.

Ez a narratíva nem engedi meg, hogy a kormány bármilyen értelemben háborús felkészülésről beszéljen.

Most azonban az van azon a hangfelvételen, hogy eddig békeszakaszban voltunk, de most már a háború nulladik szakaszában kell, hogy lépjünk. Hogy ez ártani fog-e a kormánynak, az a TISZA kampányától függ.

– De ez nem értelmezhető úgy, hogy eddig egy békés Európa kellős közepén éltünk, viszont manapság a háború itt van a szomszédunkban, tehát nekünk is háborús üzemmódra kell átváltanunk. Nem értelmezhető ez a beszéd így?

– Így is értelmezhető, a kormány így is akarja értelmezni, de úgy is értelmezhető, hogy akkor fejezzétek be az ellenzéket háborúpártisággal vádoló kampányt. Viszont ezzel aláássák a kormányzat eddigi kampányát.

Most egyelőre az van, hogy két értelmezés harcol egymással: a kormány értelmezése az, hogy ne adják oda a hatalmat a háborúpárti ellenzéknek. Az ellenzék értelmezése, mármint Magyar Péteré, meg az, hogy rosszul mennek az országban a dolgok. A két értelmezés közül, amelyik nyer, az fog kormányt alakítani jövőre.

Most a kormányzat értelmezése áll támadás alatt, azt mondja a TISZA, hogy ez az értelmezés hazug.

– Nyilván nem segít a kormányzatnak ebben a küzdelemben az ukrán kémbotrány sem. Az SBU szerint a magyar kémhálózat tagjai Kárpátalján a haditechnika elhelyezkedése mellett arra is kíváncsiak voltak, hogyan fogadná a lakosság, ha netán magyar erők lépnének ukrán területre. Persze, hogy ez mennyire igaz, egyelőre óvatosan kell kezelni, de nyilván nem használ egy ilyen hír a kommunikációs küzdelemben.

– Ezt én is óvatosan kezelném. Egyelőre azért nem nyilatkoznék erről, mert sokkal jobban kellene tájékozódni, de biztos, hogy nem jó a kormánynak, ha erről olyan egyértelmű részletek derülnek ki, amelyek az ukrán álláspontot erősítik meg.

– Ez viszont kapóra jön Magyar Péteréknek. Viszont az ellenzéknek itt vigyázni kell a lukra futással, nehogy úgy járjon, mint a Magyar Hang nemrég Aszad elnök gépével.

– Ez igaz, viszont szerintem a kormány a külpolitikában is elég rosszul áll, mert Trump eddigi politikája semmilyen módon nem segíti a kormány céljait.

– Az nem képzelhető, hogy annak idején Ruszin-Szendi Romulusz ezzel a hangfelvétellel kopogtatott be a Tiszához?

– Ezt a tiszásoktól kellene megkérdezni. A politikában minden elképzelhető: ez is, meg az ellenkezője is.

Az biztos, hogy ez a hangfelvétel nagyon érdekes, és nagy kérdés, hogy mi minden van még a birtokában az ellenzéknek.

– Most van május. Kevesebb mint egy év múlva lesznek a választások, és megint ott tartunk, hogy a kormány minden téren újfent defenzívába került.

– A kormányzatnak a legnagyobb problémája az, hogy mondhat bármit, amíg az emberek úgy ítélik meg, hogy rosszul megy a gazdaság, és rosszul megy az ő soruk, addig ez a teljesítmény nem lesz elég arra, hogy a TISZA-párttal meg tudjanak mérkőzni.

– Miközben Magyar Péter gőzhengere is lejjebb kapcsolt.

– Ebben nem vagyok biztos, amit ő országjárásban csinál, azt nagyon nehéz megítélni. A negyedik hulláma jön annak, hogy nap mint nap megy egyik településről a másikra, ez is egy teljesen új fejlemény, és ezt nem is fogjuk látni innen, hogy ez mennyire hat ott, a helyszíneken.

Nekem az a tippem, hogy erőteljesen hat ez a fajta személyes jelenlét.

– A kézigránát-ügy és most a kiszivárgott beszéd után elképzelhető, hogy Orbán lecseréli Szalay-Bobrovniczkyt?

– Inkább az valószínűsíthető, hogy nem engedheti meg magának, hogy lecserélje, mert az egy beismerés lenne. Azt aztán majd meglátjuk, hogy ez mennyire fog sikerülni neki. Nyilván mérik a honvédelmi miniszter elfogadottságát, hogy mennyire tekintik az emberek botrányosnak, ami körülötte történik, és lehet, hogy lesz egy pillanat, amikor már a miniszterelnök nem tudja tartani, és el kell engednie.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
New York Times: Erdő Péter a három legesélyesebb jelölt között volt a pápaválasztás első körében
A később pápává választott Robert Prevost, Pietro Parolin és Erdő Péter kapta a legtöbb szavazatot az első fordulóban, írja az amerikai lap. Erdő Pétert egy konzervatív szövetség támogatta, de hamar világossá vált, hogy nem győzhet.


A New York Times több mint egy tucat bíborossal készített interjút, hogy feltárja, mi történt a zárt ajtók mögött. A cikkből kiderül, hogy első nap a konklávét megnyitó elmélkedés elhúzódott, emiatt az első szavazás csak késő este kezdődött.

A voksok nem hoztak egyértelmű eredményt: három esélyes maradt versenyben. Köztük volt a 72 éves magyar Erdő Péter, aki mögött egy konzervatív szövetség állt, köztük több afrikai támogató.

De a New York Times szerint hamar világossá vált, hogy a magyar jelölt nem győzhet egy olyan konklávén, amelynek tagjait nagyrészt Ferenc pápa nevezte ki.

Rajta kívül sokan szavaztak Pietro Parolinra, a 70 éves olasz bíborosra, aki Ferenc pápa alatt gyakorlatilag a Vatikánt irányította. Azonban az első szavazáson ő sem kapott elsöprő támogatást. Az olasz tábor megosztott volt, ráadásul többeknek nem tetszett, hogy Parolin nem fektetett kellő hangsúlyt a közös tanácskozásokra – ezek Ferenc pápa kormányzási stílusának fontos részei voltak.

És a legesélyesebbek között ott volt a később pápává választott Robert Prevost is, aki korábban misszionáriusként dolgozott, majd egy szerzetesrendet vezetett, ezután perui püspökként szolgált, végül a Vatikán befolyásos szereplőjévé vált. Így sok olyan elvárásnak megfelelt, amelyeket a különböző bíborosi csoportok fontosnak tartottak - írja az amerikai lap. Azzal, hogy látszólag egyszerre képviselte Észak- és Dél-Amerikát, Prevost két kontinens bíborosai körében is népszerű volt. Amikor a többiek kikérdezték a latin-amerikai bíborosokat, akik jól ismerték őt, tetszett nekik, amit hallottak róla. A konzervatívok is úgy látták, hogy nem megosztó.

„Prevost bíborosban megvolt minden olyan tapasztalat, amit kerestünk”

– mondta Vincent Nichols, Anglia bíborosa. „Egy igazi misszionárius szívével rendelkezik, mély tudással és széles világlátással. Püspökként vezetett egy egyházmegyét, így közvetlen kapcsolatban volt a hívekkel, ugyanakkor dolgozott a Kúriában is – abban a római hivatalrendszerben, amely az egyház kormányzását segíti.”

Másnap világossá vált, hogy Prevostnak esélye van megszerezni a szükséges támogatást. Amikor a délutáni szavazáson elérte a 89 szavazatot – azt a kétharmados többséget, amely ahhoz kell, hogy valakit pápává válasszanak –, a terem tapsviharban tört ki, és mindenki felállt. „És ő csak ült tovább!” – mesélte a lapnak egy bíboros. „Valakinek fel kellett húznia. Mindannyiunk szemébe könny szökött.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Csizmadia Ervin: Orbán nem bonthat pezsgőt Gyurcsány távozása miatt, mert már az a kérdés, ő meddig maradhat a politikában
A politológus szerint Gyurcsány lemondása furcsa és váratlan. Úgy véli, részben biztos, hogy az új generáció térnyerése miatt történt, és ez Orbánra nézve is veszélyt jelent.


Gyurcsány Ferenc visszavonulása sokakat meglepett, köztük Csizmadia Ervin politológust is, aki éppen egy találkozóra sietett, amikor a földalattiból kiszállva meglátta a hírt a telefonján. Az egyetemi tanár a 24.hu-nak adott interjújában azt mondta, nem számított rá, de utólag visszagondolva feltűnő volt, hogy Gyurcsány az elmúlt hetekben eltűnt a nyilvánosságból.

Éppen ezért valószínűnek tűnik, hogy a döntés már érlelődött egy ideje.

A politikus távozása több szempontból is szokatlan: nem ő jelentette be, nem készült búcsúvideó, és a hír egy időben érkezett a válásával. Felmerülhet, hogy a háttérben párton belüli nyomás állhatott, de az sem zárható ki, hogy taktikai okokból történik a változás – fejtegette Csizmadia, hangsúlyozva: a pontos oknál fontosabb kérdés, hogy mi vezetett a döntéshez.

Véleménye szerint Gyurcsány politikai karrierje lezárult, és nem fog visszatérni.

Felidézte, hogy 1996-ban Gyurcsány a Népszabadságnak nyilatkozva azt mondta: „Nem, én vezető akartam lenni, azt akartam, hogy a világ kicsikét olyan legyen, mint amilyen én vagyok. Azt gondoltam, hogy belőlem nagyon jó politikus lesz, azt gondoltam, hogy egyszer miniszterelnök leszek. Ma már kinevetném magam, de akkor ezt komolyan hittem.”

Csizmadia úgy véli, innen nézve érthető meg Gyurcsány bukása: a világ kicsikét se lett olyan, mint ő.

A politológus úgy véli, Gyurcsány mára megbékélt azzal, hogy a politika meghaladta őt, de nem tudta elfogadni, hogy politikusként már nem tud hatni a folyamatokra, miközben korábban mindent el akart érni. „Gyurcsány pedig mára – tetszik, nem tetszik – ide jutott.” A politikai közeg nem kíváncsi már arra, amit ő képvisel. Amíg a 2000-es évek közepén róla szóltak a hírek, ma már Magyar Péterről.

Csizmadia kijelentette: Gyurcsány távozásában szerepet játszott, hogy nem tudott, vagy nem akart konfliktusokat vállalni Magyar Péterrel szemben, aki közben nem fogta vissza magát. Csizmadia szerint Gyurcsány nem tudta megvalósítani a kétpártrendszert, amit célul tűzött ki, nem sikerült létrehoznia egy egységes, nagy baloldali pártot, így az ellenzék 2010 után széttagolt maradt.

„Gyurcsány tehetsége nem terjedt ki arra, hogy végrehajtsa, amit Magyar Péter lényegében egy év alatt megcsinált.”

Hozzátette: az is gondot okozhatott a DK-elnöknek, hogy sosem tudta maga mögött hagyni Őszödöt. Szerinte a beszéd rossz kezelése, például azzal, hogy nem vállalta a nyilvános bocsánatkérést, alapjaiban határozta meg a politikus későbbi pályáját.

A politológus emlékeztetett rá, hogy az őszödi beszéd végleg tönkretette a kormány és az ellenzék kapcsolatát. 2005-ben még volt példa párbeszédre Gyurcsány és Orbán között, de ez megszűnt.

És a szereplők akkor nem értették meg az erkölcsi kérdések jelentőségét.

A politikai pályakép egyik tanulsága, hogy egyetlen rossz döntés is elegendő lehet egy karrier kivégzéséhez. Csizmadia úgy véli, Gyurcsány „valójában egy baloldali orbánizmust”, vagyis egy világos irányt követő, erős vezetésű pártot akart, de nem tudta elérni.

Hozzátette: Gyurcsány korábban nem volt kormányellenes retorikájú politikus, sőt: a célja az lett volna, hogy a bal- és jobboldal képes legyen együttműködni. Ez sem valósult meg, és az Európa-képét sem tudta úgy megfogalmazni, hogy szélesebb közönséget szólítson meg vele.

Orbán Viktor viszont nem bonthat pezsgőt Gyurcsány visszavonulása miatt, mert a figyelem most átterelődik arra, hogy ő meddig maradhat a politikában. És ez a TISZA Párt feltűnésével már generációs kérdés is.

Csizmadia hozzáfűzte: érdekes lesz látni, hogy mi lesz a DK-val Gyurcsány nélkül, mert ezt a pártot hozzá kötötték. A DK vezetői szerint van jövő, de Csizmadia szerint csak akkor tudnak fennmaradni, ha képesek megfogalmazni egy új víziót, hiszen a jelenlegi helyzetben Magyar Péter politikája uralja az ellenzéki oldalt.


Link másolása
KÖVESS MINKET: