KEHI: Ruszin-Szendi Romolusz 18 milliós magaságyást, 2 milliós franciaágyat és 7,8 milliós jakuzzit rendelt a szolgálati villájába
Egymilliárd forintot meghaladó költséget, luxusberuházásokat és kirívóan pazarló beszerzéseket tárt fel a Ruszin-Szendi Romulusz volt honvédségi vezérkari főnök számára kialakított dunakeszi szolgálati ingatlan kapcsán a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) vizsgálata - írja az MTI.
A KEHI hétfői közleményében azt írta: a ház helyét eleve a volt vezérkari főnök határozta meg saját kényelmi szempontjai szerint; prémium kategóriás és egyedi berendezési tárgyakat vásároltatott közpénzre, amelyek egy átlagos szolgálati lakásban indokolatlanok, kirívóan drágák, önmagukban is több milliós tételek.
A most közzétett jelentés fotókat és tételes kiadási listát is tartalmaz, a vizsgálat alapján a Dunakeszi, Vereckei utca 4. szám alatti szolgálati lakás berendezésére és felszerelésére számos, a rendeltetésszerű használatot messze meghaladó, luxus kategóriájú tétel került beszerzésre - ismertették, hozzáfűzve, hogy a vizsgálat egyértelművé tette, hogy a volt vezérkari főnök saját kényelmére fordított luxusköltések mértéke és jellege kiemelkedően magas, a közpénzek felhasználásának átláthatóságát és indokoltságát súlyosan megkérdőjelezi.
A tájékoztatás szerint az ingatlant a HM EI Zrt. 2022 márciusában 235 millió forintért vásárolta meg Ruszin-Szendi Romulusz kérésére, majd az ő igényeire további 652,5 millió forint értékben hajtottak végre azon beruházásokat.
Az ingatlan fejlesztésével a teljes bekerülési költség 896,9 millió forint lett, amelyhez még bruttó 132,2 millió forint értékű ingóságok - bútorok, eszközök - beszerzése társult - tudatták.
A KEHI jelentésében kiemelték, hogy a beszerzések jelentős része nem a szolgálati lakás alapvető funkcióját szolgálta, hanem a volt vezérkari főnök és felesége személyes kényelmét, egyedi igényeit elégítette ki, tekintettel arra, hogy igényeik alapján számos prémium és egyedi gyártású bútor, illetve berendezési eszköz került beszerzésre, amelyek messze túlmutattak a rendeltetésszerű használathoz szükséges eszközök körén. A volt vezérkari főnök által megrendelt egy-egy berendezés, eszköz önmagában több milliós tétel volt - hangsúlyozták.
A KEHI vizsgálati jelentése tételesen felsorolja, hogy
Ezek mellett robotporszívót, gőzállomást alakítottak ki, több sminkasztalt és televíziót vásároltattak, illetve prémium szórakoztató elektronikai eszközök és playstation beszerzését kezdeményezték közpénzen - írja az MTI.
Azon túl, hogy magas minőségű, drága berendezési tárgyakat szereztettek be, emellett még fürdőruhákat, férfi fürdőnadrágokat, köntöseket, ágyneműket, egyedi tapétákat, baldachint, hálószobai plafontükröt és prémium matracokat is kértek. A kert és terasz is prémium szintű felszerelést kapott, kültéri konyhát alakítottak ki, napozóágyakat, függőszéket vásároltak - közölte a KEHI.
A hivatal jelentése megrendelő e-maileket is tartalmaz Ruszin-Szendi Romulusztól és feleségétől, a volt vezérkari főnök például egy e-mailjében azt írja, hogy "szeretnénk egy whiskys hordót dizájnként a billiárdasztalhoz és egy kisebbet a dolgozószobába szerviz asztalként", emellett Ruszin-Szendi Romulusz a tetőteraszra párna- és köntöstárolót is kért.
Arra azonban a jelentés nem tér ki, hogy az állami tulajdonú cég miért teljesítette ezeket a kéréseket, és miért állta a költségeket.
A szolgálati lakást a volt vezérkari főnök 2023 januárjától a leváltásáig, 2023 májusáig használta, majd kiköltözött. Ruszin-Szendi nem vásárolta meg az ingatlant, aminek új bérlőt sem találtak, így a HM EI Zrt.-nek bevétele nem származik belőle, miközben a fenntartási és karbantartási költségek 2023. január 1. és 2025. április 30. között összesen 10,3 millió forintot tettek ki - áll a KEHI jelentésében.
Az üggyel kapcsolatban Ruszin-Szendi korábban azt közölte: nem ő nem ő rendelte meg a villát, hanem a Honvédelmi Minisztérium cége.
Az ügyben azután indult vizsgálat, hogy Ruszin-Szendi a Tisza Párt szakértőjeként tűnt fel. Egy hete a KEHI egy másik jelentésében arról írt, hogy a volt vezérkari főnök állami pénzből végeztetett zsírleszívást, amelyet a jelentés szerint a Honvédkórház állt.