Így különböztetheted meg a laboratóriumi gyémántot a valóditól
A laboratóriumban növesztett gyémántok forradalmasíthatják az elektronikát, viszont az ékszeriparra is hatással lehetnek. Napjainkban a vásárlók még olcsó utánzatként tekintenek a mesterséges kövekre, de a természetes gyémántok egyre drágábbak és ritkábbak. Olya Lindle, a 2014-es Bain & Company globális gyémántipari jelentés egyik szerzője szerint semmi sem utal arra, hogy a vásárlói preferenciák megváltoznának.
"A gyémánt az nem kenyér. Nem a túléléshez kell, hanem hogy jobban érezzük magunkat."
A szintetikus gyémánt 30-40%-kal olcsóbb a valódinál, és szabad szemmel megkülönböztethetetlen a kettő, így a gyémántipar most azon van, hogy olyan eszközöket fejlesszen, amelyek ki tudják szúrni a mesterséges köveket, nehogy elárasszák a piacot.
"Aki azt mondja, hogy gép nélkül meg tudja állapítani a különbséget, hazudik" - nyilatkozta Ariel Baurch, a Diamonds by Israel Standard Inc. ékszerésze.
A Popular Science cikkje ezzel együtt felsorol néhány tippet, miről lehet mégis felismerni a mesterséges gyémántokat.
1. Némelyiken van lézergravírozás
Sokkal könnyebb felismerni a mesterségeset, ha elárulják. Vannak olyan cégek, amelyek apró lézer gravírozással feltüntetik a nevüket rajta.
2. Nagyon ritkák
Az új eljárással növesztett gyémántok, amelyeket a a szingapúri Ila Technologies által kidolgozott technikával készítenek, úgynevezett Ila típusok. A természetes gyémántok kevesebb, mint 2%-a Ila típus, amelyben nincs semmi szennyezőanyag, például nitrogén, és így "színtelen". Amikor a föld alatt formálódnak a gyémántok, általában más anyagok is vegyülnek a szénbe, például a kék gyémántokban bór van, a sárgákban nitrogén, a bíborszínűekben hidrogén. A régebbi technikával növesztett laboratóriumi gyémántok majdnem mind sárgák voltak, mert túl sok volt bennük a nitrogén, így ékszerészeti célokra nem voltak alkalmasak.
3. Másképp formálódnak
Az eltérő kialakulási körülmények más növekedési mintákat eredményeznek.
4. Másképp fluoreszkálnak
Gépek segítségével meg lehet állapítani a kövek fluoreszkálásáról, hogy természetesek vagy sem. Az egyetlen probléma, hogy ezek az eszközök meglehetősen sokba kerülnek. Ugyan van egy eszköz, a D-Screen, amely "csak" 500 dollár (kb. 123 ezer Ft), de ez csupán azt tudja kimutatni, ha egy kő "gyanús", a biztos eredményhez el kell vinni a gyémántot laboratóriumba.
Fotó: Wikipedia