Szabálytalanul engedhettek zöld folyadékot a csatornába, eljárás indult a debreceni CATL ellen
Még május elején tört fel zöld színű folyadék egy csatornafedőből a CATL telephelyénél. Most hatósági eljárás indult, jogsértések miatt a vízügyi és a környezetvédelmi hatóság is bírságot fog kiszabni a kínai vállalatra.
Hatósági eljárást indított a környezetvédelmi hatóság a debreceni CATL akkumulátorgyár ellen, mert a cég szabálytalanul engedett a csatornába „zöld színű folyékony hulladékot” – közölte a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal pénteken az MTI-vel.
A május elején történtek miatt a vízügyi hatóság soron kívüli döntéssel visszavonta az ipari szennyvíz-előtisztítóra kiadott hozzájáruló nyilatkozatát. A hatóság a vállalatot a kommunális szennyvízhálózat és a csapadékvíz-elvezető megtisztítására kötelezte. A kormányhivatal szerint a CATL a szennyezést határidőben megszüntette, de a jogsértések miatt a vízügyi és a környezetvédelmi hatóság is bírságokat fog kiszabni.
„Az eddigi mérések nem mutattak ki egészségkárosító szennyezést, de újra elvégeztük a szükséges ellenőrzéseket, az eredményekről pedig tájékoztatni fogjuk a nyilvánosságot” – tették hozzá.
A kormányhivatal egyúttal arra is figyelmeztetett, hogy az interneten terjedő mintavételi eredmények csak akkor tekinthetők hitelesnek, ha a vizsgáló laboron túl maga a mintavételezés is akkreditált.
Az ügy súlyát jelzi, hogy az esetleges szennyezés feltárására Lőrincz Viktória vidék- és településfejlesztési miniszter soron kívüli vizsgálatot rendelt el.
Május elején a CATL telephelyénél egy csatornafedőből zöld színű folyadék tört fel, ami azonnali hatósági beavatkozást vont maga után. A cég akkor nyomáspróbához használt, színezett vízzel magyarázta a kiömlést.
Hatósági eljárást indított a környezetvédelmi hatóság a debreceni CATL akkumulátorgyár ellen, mert a cég szabálytalanul engedett a csatornába „zöld színű folyékony hulladékot” – közölte a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal pénteken az MTI-vel.
A május elején történtek miatt a vízügyi hatóság soron kívüli döntéssel visszavonta az ipari szennyvíz-előtisztítóra kiadott hozzájáruló nyilatkozatát. A hatóság a vállalatot a kommunális szennyvízhálózat és a csapadékvíz-elvezető megtisztítására kötelezte. A kormányhivatal szerint a CATL a szennyezést határidőben megszüntette, de a jogsértések miatt a vízügyi és a környezetvédelmi hatóság is bírságokat fog kiszabni.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Holló Gábor, a Hírkereső tulajdonosa elismerte, hogy több mint 50 millióval támogatta a Tisza Pártot. A volt miniszterelnök erre reagálva tett közzé egy videót, amelyet ő maga csak röviden kommentált.
Holló Gábor, a Hírkereső tulajdonosa egy csütörtökön megjelent interjúban beszélt arról, hogy titokban több mint 50 millió forinttal támogatta a Tisza Pártot és három egyéni jelöltjüket.
„Összesen valamivel több mint 50 millió forintot költöttem erre, de elsősorban nem is pénzt adtam, hanem kifizettem például közvélemény-kutatásokat. Ez így végül összesen sokkal kisebb összeg lett, mint amit eredetileg gondoltam. Mert több száz milliós hitelkeretet nyitottam a Tiszának azzal, hogy ha kell, nagyon sok pénzt tudok nekik adni, csak legyen változás. Végül nem vették igénybe ezt a keretet, mert nem kellett”
– nyilatkozta a HVG-nek.
Holló azt is elárulta, attól tartott, hogy ha a támogatás kiderül, ellehetetlenítik a cégeit. A rendszer legnagyobb problémájának nem a korrupciót, hanem a magántőkealapok működését tartja, amelyeket szerinte olyanok próbálnak majd lebontani, akik maguk is részesei voltak a felépítésüknek.
Holló Gábor azt állította, Márki-Zay Péter 2022-es választási veresége óta fokozatosan sorolta hátra a „propaganda lejárató cikkeit”.
Orbán Viktor egy, a Facebook-oldalán pénteken közzétett videóval reagált minderre. Ő maga nem szólal meg benne, csupán ennyit fűzött hozzá:
„Hírkereső-botrány. Micsoda disznóság!”
A több felvételből összevágott videóban idézik Szondi Vanda kormányszóvivőt, aki újságírói kérdésre közölte, hogy a kormányülésen nem került szóba ez a téma.
Havasi Bertalan, a Fidesz kommunikációs igazgatója a Hír TV-nek nyilatkozva kommentálta az ügyet.
„Először is, min csodálkozunk?”
– tette fel a kérdést, majd "tiszás oligarchának" nevezte Holló Gábort.
Holló Gábor, a Hírkereső tulajdonosa egy csütörtökön megjelent interjúban beszélt arról, hogy titokban több mint 50 millió forinttal támogatta a Tisza Pártot és három egyéni jelöltjüket.
„Összesen valamivel több mint 50 millió forintot költöttem erre, de elsősorban nem is pénzt adtam, hanem kifizettem például közvélemény-kutatásokat. Ez így végül összesen sokkal kisebb összeg lett, mint amit eredetileg gondoltam. Mert több száz milliós hitelkeretet nyitottam a Tiszának azzal, hogy ha kell, nagyon sok pénzt tudok nekik adni, csak legyen változás. Végül nem vették igénybe ezt a keretet, mert nem kellett”
– nyilatkozta a HVG-nek.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Megjelent a rendelet: holnaptól nem adnak ki vendégmunkás-tartózkodási engedélyeket Magyarországon
A Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet szerint június 6-tól leállítják a vendégmunkás-tartózkodási engedélyek kiadását. A már itt lévő dolgozók a papírjaik lejártáig maradhatnak, de újak már csak egy másik, szigorúbb jogcímen érkezhetnek.
A kormány szombattól leállítja a vendégmunkás-tartózkodási engedélyek kiadását, a külföldi dolgozók ezentúl csak egy másik típusú, foglalkoztatási célú engedéllyel jöhetnek Magyarországra – jelentették be pénteken a kormányszóvivői tájékoztatón. A már kiadott engedélyek a lejáratukig érvényesek maradnak.
Nem sokkal a délelőtti tájékoztató után már meg is jelent a kormányrendelet, mely szerint a kormány nem határoz meg olyan harmadik országot, amelynek állampolgára vendégmunkás-tartózkodási engedéllyel Magyarországon dolgozhatna, írja a hvg.hu.
A másik, továbbra is elérhető jogcím, a foglalkoztatási célú tartózkodási engedély feltételei szigorúbbak. Azt csak azon országok polgárai kaphatják meg, amelyekkel Magyarország vagy az Európai Unió visszafogadási megállapodást kötött. Alternatívaként az is elég, ha az adott ország rendelkezik Magyarországon olyan, államilag elismert szervezettel vagy irodával, amely garantálja, hogy állampolgára a magyar vagy uniós szabályok megsértése esetén elhagyja az országot és visszatér hazájába.
A kormányrendelet bevezetője szerint a lépés célja „a vendégmunkások tömeges beáramlásának visszaszorítása, valamint a magyar munkavállalók foglalkoztatásának elősegítése”. Jelenleg mindössze három ilyen ország van: Georgia (Grúzia), Örményország és a Fülöp-szigetek.
A változás részeként Orbán Anita külügyminiszter a Hivatalos Értesítőben már vissza is vonta azt a közleményt, amely a Fülöp-szigetekről lehetővé tette a vendégmunkás-tartózkodási engedéllyel történő beutazást.
A módosítás szombattól hatályos, így új belépés már csak foglalkoztatási célú tartózkodási engedéllyel lehetséges. A rendelet átmeneti szabályokat is tartalmaz: azok a kérelmek, amelyeket legkésőbb ma elektronikusan rögzítettek és a díjfizetés is megtörtént, még a korábbi szabályok szerint kerülnek elbírálásra.
A Tisza Párt a választási kampányban a vendégmunkások behozatalának szigorítását ígérte. A témát folyamatosan napirenden tartották a külföldi munkavállalók engedélyezéséhez köthető botrányok is, például amikor Sára Botond főispán ellen hivatali vesztegetés gyanújával indult eljárás. A társadalmi feszültségeket növelte, hogy a nagy ipari beruházásokhoz, különösen az akkumulátorgyárakhoz köthetően több helyen is tiltakoztak a külföldiek érkezése ellen.
A kormány szombattól leállítja a vendégmunkás-tartózkodási engedélyek kiadását, a külföldi dolgozók ezentúl csak egy másik típusú, foglalkoztatási célú engedéllyel jöhetnek Magyarországra – jelentették be pénteken a kormányszóvivői tájékoztatón. A már kiadott engedélyek a lejáratukig érvényesek maradnak.
Nem sokkal a délelőtti tájékoztató után már meg is jelent a kormányrendelet, mely szerint a kormány nem határoz meg olyan harmadik országot, amelynek állampolgára vendégmunkás-tartózkodási engedéllyel Magyarországon dolgozhatna, írja a hvg.hu.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Telex: a közétkeztetési piac óriása lehet érintett az óbudai korrupciós botrányban
A lap szerint a Hungast-csoport az a közétkeztetési cég, amely felbukkant az óbudai korrupciós ügyben. Információik szerint a cégcsoport vezetőjénél és tulajdonosánál az elmúlt napokban házkutatást tartottak és eszközöket foglaltak le.
A közétkeztetési piac egyik óriása, a Hungast-csoport állhat az óbudai korrupciós ügy közétkeztetési szálának hátterében – írta több, egymástól független forrásra hivatkozva a Telex. Információik szerint a cégcsoport vezetőjénél és tulajdonosánál az elmúlt napokban házkutatást tartottak és eszközöket foglaltak le. A HVG értesülései szerint a cég tulajdonosát, Gy. Tamást és ügyvezetőjét, H. Csabát előállították az ügyben.
Az ügyészség csütörtöki közleménye szerint egy közétkeztetési cégcsoport vezetői egy közvetítőn keresztül fizethettek kenőpénzt a II. és III. kerület, valamint Pécs politikusainak, hogy a cégük nyerje el a megbízásokat.
A gyanú szerint a pécsi szálon Kőhegyi István volt MSZP-s politikusnak Molnár Zsolton keresztül juttattak pénzt.
Mindhárom érintett helyszínen a Hungast-csoport cégei nyertek közbeszerzéseket: a II. kerületben 2022-ben a Hungast Vital Kft., Óbudán 2023-ban a Hungast Vital és a Hungast 14. konzorciuma, Pécsen pedig 2022 óta a Hungast Mecsek Kft. a beszállító.
A sajtóinformációk szerint a cégcsoport egy már ismert közvetítőn, Z. Zsolton keresztül fizethetett a politikusoknak, aki a gyanú szerint a parkfenntartási cégek nevében is lefizette az érintett önkormányzati szereplőket.
A Hungast-csoport az elmúlt években több versenytársát, köztük a Sodexót is felvásárolva vált a piac egyik legnagyobb szereplőjévé.
Az ügyben megkeresték Bánki Erik fideszes országgyűlési képviselőt is, akinek korábban több ponton is kapcsolódott a neve a cégcsoporthoz. A politikus tagadta, hogy a hatóságok keresték volna.
„Az Ön által említett ügyben nem keresett sem nyomozó, sem bármilyen más hatóság. Az ügyről annyit tudok, amennyit a sajtóban olvashat bárki” – írta válaszában.
Bánki korábban egy, a Hungast flottájához tartozó BMW-t használt, és fia is üzleti kapcsolatban állt a cégcsoport tulajdonosával, de akkor azt állította, ennek „semmi köze a Hungast közbeszerzési pályázataihoz”. A Hungast és György Tamás nem reagált a megkeresésekre.
A Központi Nyomozó Főügyészség kedden összehangolt akciót indított több önkormányzatnál egy kiterjedt vesztegetési ügyben. A razziákat követően a gyanúsítottak száma gyorsan 32-re emelkedett, a bíróság pedig több politikus – köztük a II. kerület jelenlegi polgármestere, Őrsi Gergely, a kerület korábbi fideszes vezetője, Láng Zsolt, valamint Molnár Zsolt – letartóztatását is elrendelte. A hatóság szerint egy legalább egy évtizeden átívelő, pártokon átnyúló korrupciós hálózatot tártak fel.
A közétkeztetési piac egyik óriása, a Hungast-csoport állhat az óbudai korrupciós ügy közétkeztetési szálának hátterében – írta több, egymástól független forrásra hivatkozva a Telex. Információik szerint a cégcsoport vezetőjénél és tulajdonosánál az elmúlt napokban házkutatást tartottak és eszközöket foglaltak le. A HVG értesülései szerint a cég tulajdonosát, Gy. Tamást és ügyvezetőjét, H. Csabát előállították az ügyben.
Az ügyészség csütörtöki közleménye szerint egy közétkeztetési cégcsoport vezetői egy közvetítőn keresztül fizethettek kenőpénzt a II. és III. kerület, valamint Pécs politikusainak, hogy a cégük nyerje el a megbízásokat.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Papp Dániel, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatója munkaviszonya megszüntetését kezdeményezte Koltay Andrásnál, az NMHH Médiatanácsának elnökénél mint a munkáltatói jogok gyakorlójánál - közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája pénteken az MTI-vel.
„A felmondást a vezérigazgató arra hivatkozásul nyújtotta be, hogy az újonnan megválasztott kormány szándéka a közmédia teljes átalakítása”
- olvasható a közleményben.
Papp Dániel a felmondási ideje alatt ellátja feladatait - tartalmazza a közlemény.
Papp Dániel, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatója munkaviszonya megszüntetését kezdeményezte Koltay Andrásnál, az NMHH Médiatanácsának elnökénél mint a munkáltatói jogok gyakorlójánál - közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája pénteken az MTI-vel.
„A felmondást a vezérigazgató arra hivatkozásul nyújtotta be, hogy az újonnan megválasztott kormány szándéka a közmédia teljes átalakítása”
- olvasható a közleményben.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!