HÍREK
A Rovatból

Gazdaság: a járvány második hulláma az elsőnél is fájdalmasabb lehet, ha újra boltok, gyárak, irodák bezárására kényszerül az ország

Milyen hatással lehet a magyar gazdaságra a járvány második hulláma? Ismét leállhat az élet? Többek között ezekről is kérdeztük Madár Istvánt, a Portfolio vezető elemzőjét.
Címkép: Pixabay - szmo.hu
2020. július 14.


Link másolása

A koronavírus-járvány már a kezdetektől nagy hatással van az életünkre és nemcsak az egészségügy terén, hanem a gazdaság szempontjából is. Az év első felében hónapokra leállt az élet világszerte. De vajon mindez milyen hatással volt a magyar gazdaságra? Milyen a helyzet most, és mi lesz akkor, ha újból emelkedni kezd a fertőzöttek száma? Ismét több hétre, vagy több hónapra leáll az élet? Egyáltalán a jelenlegi gazdasági helyzet mennyire tenné ezt lehetővé? És kik sínylenék meg legjobban az újbóli leállást? Madár Istvánt, a Portfolio vezető elemzőjét kérdeztük.

A koronavírus első hulláma milyen hatással volt a magyar gazdaságra?

Még nagyon kevés adatunk van a járvány által sújtott időszakból, ezért a hatások pontos mértékét nem ismerhetjük. Alapvetően 3 típusú hatásról van szó. A járvány első szakaszában láthattuk a termelési láncok szétszakadását, az ellátási problémákból fakadó gyárleállásokat, kínálati sokkot. Ez elsősorban az exportra termelő ipari vállalatokat érintette. Ezzel egy időben megjelent az elsődleges keresleti sokk: az idegenforgalmi és vendéglátó ágazat rövid távon gyakorlatilag nullára íródott. A járvány miatti óvatos lakossági magatartás, illetve a fékezést szolgáló korlátozó intézkedések már egy általános, a gazdaság szinte minden részére kiterjedő keresletvisszaesést hoztak, amit elsősorban a belföldi szolgáltató szektor szenvedett meg. Teljesen megbízható adataink még a visszaesés mértékére sincsenek, a felpattanás első jeleit is éppen hogy csak láthattuk a friss gazdasági adatokban.

Az első fél évben nagyon durva becsléssel a gazdaság teljesítménye 4-6 százalékkal maradhatott el az egy évvel korábbi szinttől, ezen belül a második negyedév akár két számjegyű zsugorodást is hozhatott, még úgy is, hogy a május és a június már a mélypont utáni korrekcióról szólt.

Hogy áll most az ország gazdasági helyzete? Hogyan indulunk neki a járvány második hullámának?

Elindult a javulás, de az utolsó adatok alapján tavasz végén, nyár elején a gazdaság teljesítménye még mindig jóval elmarad a koronavírus-válság előtti szinttől. A kínálati probléma gyorsan enyhült, a korlátozások oldása pedig a keresleti sokkot mérsékelte jelentősen. Ugyanakkor vannak olyan területek, amelyek tartósan rossz környezetbe kerültek (turizmus, rendezvény piac, vendéglátás, de a kör akár bővülhet bizonyos export tevékenységekkel is), illetve az már most látszik, hogy tankönyvi V-alakú gyors felpattanás, vagyis a gazdaság teljes körű helyreállása néhány hónap alatt nem várható.

Az ipar és a kiskereskedelem is elmozdult a mélypontjáról, ugyanakkor az idegenforgalomnak szezonális okokból éppen a harmadik negyedév lesz a leginkább kudarcos. Igaz, itt nagyon vegyes a kép. Hozzávetőleg 150-200 ezer ember veszítette el a munkáját az országban, jó részük szerencsére csak ideiglenesen. Vagyis

a második hullám előtt (aminek több országban már látjuk a jeleit, idehaza még nem) a magyar gazdaság épp feltápászkodóban van az első méretes pofon után.

Milyen változások várhatóak akkor, ha újra emelkedni kezd a fertőzöttek száma? Várható például olyan szintű leállás, mint tavasszal? Egyáltalán a jelenlegi gazdasági helyzet mennyire tenné ezt lehetővé?

Ez a legfontosabb kérdés. A járvány első körében a világ kevés ismeret birtokában, késve reagált, és a drasztikus intézkedéseknek óriási gazdasági áldozata lett. Bár jóval nehezebb mérni, mint a kórházban elhunyt személyek számát, de a gazdasági visszaesésnek ugyanúgy életévekben kifejezhető vesztesége van.

Ezért a fő kérdés, hogy el tudunk-e szakadni a „húzd meg ereszd meg”, megoldástól, vagyis másodszorra tudunk-e okosabb, a gazdasági életet kevésbé korlátozó védekezési módokat találni.

Ha a maszk használat, tömegrendezvények tiltása, idősek különös védelme, beutazási korlátozások elegendő lépések lesznek a járvány fékezéséhez, akkor sokkal kisebb gazdasági áldozattal megúszhatjuk a járvány második körét. Ha újra boltok, gyárak, irodák bezárására kényszerül az ország, vagyis a csoportos érintkezés drasztikus ritkítására lesz szükség, akkor a második kör fájdalmasabb lehet az elsőnél is.

Ez a következő néhány hétben valószínűleg Magyarországon is ki fog derülni. Nagyon fontos lesz az emberek fegyelmezettsége: a kutatások szerint a maszk használata drasztikusan csökkenteni tudja a vírus terjedését, márpedig egy exponenciális természetű jelenségnél (a járvány ilyen) a legkisebb hatás is óriási mértékben tudja változtatni a hosszú távú kimenetet.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter képet posztolt a vasúti kocsiból, amiben Debrecenbe utazott: „62 TEK-es sem vigyáz rám évi 1 milliárd forintért”
A Tisza Párt vezetője nem állta meg, hogy hétfő esti posztjában ne szúrjon oda megint a kormánypárti politikusoknak és a kormányközeli médiának.

Link másolása

Ahogy arról vasárnap beszámoltunk, Magyar Péter menetrendszerinti vonaton érkezett meg Debrecenbe, a Tisza Párt első vidéki nagygyűlésére.

Hétfő este ezzel kapcsolatban tett közzé képet és egy posztot a Facebookon. Mint mondja, ezúttal utazásának módján próbált fogást találni a kormányzati sajtó és a Fidesz közeli influenszerek.

„Szinte az egész intetcity a TISZA Párt rendezvényére tartott. A rogáni propaganda (beleértve a köztelevíziót is) elfelejtett beszámolni arról, hogy a valaha volt legnagyobb vidéki politikai demonstrációt tartottuk, azt viszont nagy elánnal hazudozza, hogy a munkatársaim lezárták azt a vasúti kocsit, amiben én utaztam.”

„Ebből természetesen egy szó sem igaz. Az úton a beszédemet írtam és legalább 100 utas jött oda beszélgetni, vagy közös fényképet készíteni”

– írta a NER-t az év elején elhagyó politikus.

Hozzátette: „Arról is ír a Pravda, hogy engem egy magánhadsereg kísért a rendezvényen. Természetesen ebből sem igaz egy szó sem. A 20 ezres rendezvényt nagyjából 10 biztonsági ember biztosította,

én pedig ellentétben a fideszes politikusokkal, nem félek az emberek közé menni, nem magtárban és lezárt utcákon kampányolok és még csak 62 TEK-es sem vigyáz rám évi 1 milliárd forintért, mint Szijjártó elvtársra.”

A már-már szokásos „További jó vergődést” fordulat után még kommentben is odaszúrt a kormány egyik legerősebb emberének, mikor azt írta: „Hajrá, Toni!”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Orbán Ráhel és Tiborcz István ebbe a patinás svábhegyi villába költözhet – sok fát vágtak ki a környéken
Egy „fenntartható, energiahatékony irodaház” is épül a területen, de a HVG és a Kutyapárt információi szerint a területet fekvő Dreher-villába költözne a miniszterelnök lánya, veje és családjuk.

Link másolása

A XII. kerületi volt svábhegyi gyermekkórház területének nagyobbik felén Tiborcz István cége, a BDPST Group közlése szerint egy „fenntartható, energiahatékony irodaház” épül, ám ez sok fa kivágásával jár együtt, és más környezetvédelmi aggályokat is felvet – írta meg a hvg360.

Miközben még a 2000-es évek elején is ősparkok, kúriák, villaépületekben megbújó szanatóriumok jellemezzék a budai Svábhegy arculatát, mára jelentősen változott a terület összképe. A lap szerint a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. 2019-ben két csomagban értékesítette a svábhegyi egészségügyi intézmények épületeit és telkeit, összekötve más vidéki és fővárosi ingatlanokkal.

Többek között a Béla király úti gyermek-tüdőszanatóriumot is tartalmazó együttes így került a Central European Ingatlanalapba (CEI), amelynek az Equilor-csoport a kezelője. Ez utóbbi Szécsényi Bálint érdekeltsége, aki sűrűn üzletel Tiborczcal.

Az egykori svábhegyi gyermekkórház csomagja pedig a Middle-Europe Convergence Ingatlanalapba érkezett, amelyet Jellinek Dániel Indotek Groupja irányít. Jellinek aztán 2023-ban eladta a volt gyermekkórházat és az Eötvös úti létesítményeket a CEI-nek. Később, szövevényes adásvételek után az idén a Mártonhegyi úti ingatlan hivatalosan is Tiborcz kezébe került.

A Mártonhegyi úton álló 2,6 hektáros, korábban gyerekkórházként hivatkozott telken áll az ún. Dreher-villa (címlapképünkön), amit szinte ingyen adott Dreher Jenő az 1930-as években az akkor nyíló úgynevezett Iskolaszanatóriumnak, ami később Svábhegyi Gyemekkórházként működött – utóbbiról már az ügyet szintén ismertető Magyar Kétfarkú Kutyapárt (MKKP) ír.

A hvg.hu információ szerint az impozáns épületbe Tiborcz István és Orbán Ráhel tervez beköltözni.

Az épület telepítési tanulmánytervét eredetileg a XII. kerületi önkormányzat honlapján is közzétették, amire a Kutyapárt kerületi szervezete hívta fel a figyelmet. Ezután az oldalt azonban az önkormányzat váratlanul jelszóval védte le. A lap szerint a telken álló fák harmadától megválnának, másik harmaduk is csak „lehetőség szerint megtartandó” besorolást kapott. Védelmet elsősorban a két telekrész közötti fasor élvez, ezek pont eltakarják a villát az iroda dolgozói elől.

A Kutyapárt ismertetője szerint az ingatlan értékét bizonyára megnövelte, mikor a Hegyvidéki Önkormányzat 2020. november 30-án úgy változtatta meg az Észak-Hegyvidéki építési szabályzatot, hogy ezen, a 9596-os helyrajzi számú telken lehessenek lakások is, korábban erre nem volt lehetőség. Ezekről részletesebben ITT lehet információt szerezni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Megvan a nem hivatalos megoldókulcs a magyarérettségihez
Az érettségi második részének feladatai közül túlnyomó részben a novellaelemzést választották a diákok a szaktanárok szerint.

Link másolása

Korábban már írtunk róla, hogy Karinthy Frigyes egy novellájának elemzését vagy Babits Mihály költészetének általános bemutatása között választhattak az érettségizők a hétfői vizsga második, hosszabb szövegalkotás részében.

Az Eduline oktatási portál szerint az érettségizők nagy vágya volt, hogy a feladatok között legyen novellaelemzés, amit alapvetően könnyebnek tartanak – a szakértőkkel együtt – mint a nagyobb horderejű témakifejtő esszét.

A portál megfogalmazása szerint feltehetőleg több tízezren fogják a novellaelemzést választani az általános témakifejtő esszé helyett, ami a szaktanárok szerint egyébként is nehezebb vállalkozás, mivel könnyű úgy megírni, hogy csak féligazságokat tartalmazzom és „az irodalomhoz ne legyen sok köze”.

Az idei érettségi változásai közé tartozik többek között, hogy középszinten a vizsga I. részéből kikerült a gyakorlati szövegalkotás, a helyére pedig egy irodalmi műveltségi tesztet raktak. A II. részben pedig kétféle szövegalkotás, egy műértelmezés és egy általános témakifejtő esszé közül lehet választani.

Az érettségi II. részének megoldására mindkét szinten 150 percet kapnak a vizsgázók. A középszintesek itt egy 500-800 szavas műértelmezés és egy témakifejtő esszé közül választhatnak, amivel maximum 60 pontot szerezhetnek. Az emelt szinten vizsgázóknak pedig 40+20 pontot érő szövegalkotási feladatokat kell megoldaniuk: egy műértelmező szöveget és egy reflektáló szöveget kell írniuk. A műértelmezés elvárt terjedelme ebben az esetben 600-800 szó, a reflektáló szövegé 250-450 szó – írja az Eduline.

A portál egyébként közölte az érettségi első és második felének nem hivatalos megoldását is, ami ITT olvasható el. Hivatalos megoldókulcs kedden várható.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter beszélt a polgármester-jelöltjével, aki korábban nárcisztikus idiótának nevezte őt: „Konstatálta, hogy mégsem az vagyok, amit a rogáni propaganda rólam elterjesztett”
Barna Judit és Magyar Péter is azt állítja, hogy miután megismerték egymást, változott a jelölt véleménye. A Tisza Párt vezetője a negatív véleményt az ellene folyó kampánynak tulajdonítja.

Link másolása

Ahogy korábban írtunk róla, a Magyar Hang kiderítette, hogy a Tisza Párt X. kerületi polgármester-jelöltje egy hónappal a jelölés előtt még egészen kritikus hangot ütött meg Magyar Péterrel szemben: többek között nárcisztikus idiótának és baromnak nevezte őt kommetnekben.

Barna Judit már akkor elmondta a lapnak, hogy egy hónap alatt jobban megismerte Magyart és a véleményét, és megváltozott a róla alkotott képe, sőt úgy gondolja, rá van szüksége most az országnak.

Az RTL Berettyóújfalun beszélt a Tisza Párt vezető politikusával, aki elmondta, hogy állnak jelöltjeik az aláírásgyűjtéssel: négy budapesti polgármesterjelöltjük még gyűjti az aláírásokat. Igaz, szinte az utolsó pillanatokban döntöttek az indulás mellett.

Szóba került a „kritikus hangot” megütő kőbányai jelölt is, róla Magyar Péter azt mondta:

„Barna Judittal később találkoztam, beszélgettünk, össszehoztak minket szakemberek. Ő egy urbanisztikai szakember, és pont Budapest kapcsán hoztak össze minket. Miután beszélgettünk, konstatálta, hogy mégsem az vagyok, amit a rogáni propaganda rólam elterjesztett.”

Link másolása
KÖVESS MINKET: