HÍREK
A Rovatból

Reagált a Fehér Ház a botrányra: kiderült, ki adta ki a katonai akció túlélőire mért halálos parancsot

A Fehér Ház sajtótitkára szerint minden jogszerűen történt. Karoline Leavitt tagadta azt a sajtóhírt, miszerint Pete Hegseth védelmi miniszter parancsot adott volna arra, hogy „mindenkit öljenek meg”.


A Fehér Ház hétfőn megerősítette: egy amerikai haditengerészeti parancsnok valóban második csapást rendelt el egy állítólagos venezuelai drogcsempész-hajó ellen, miután az első robbanást ketten túlélték, és az égő hajóroncsba kapaszkodtak – írta a BBC. Az eset még szeptember 2-án történt a Karib-térségben, nemzetközi vizeken. A Fehér Ház szerint a döntés jogszerű volt.

Karoline Leavitt sajtótitkár szerint „(Frank) Bradley admirális a hatáskörén belül és a törvényeknek megfelelően járt el”, amikor elrendelte a további csapást. Leavitt azt is megerősítette, hogy Pete Hegseth védelmi miniszter engedélyezte a műveletet, de tagadta a Washington Post értesülését, amely szerint parancsot adott volna arra, hogy „mindenkit öljenek meg”.

Több, a BBC-nek nyilatkozó nemzetközi jogi szakértő is komolyan megkérdőjelezte, hogy a túlélők elleni második csapás törvényes lehet-e. A genfi egyezmények ugyanis tiltják a harcképtelenné vált vagy sebesült fegyveresek támadását, és előírják, hogy őket el kell fogni és ellátásban kell részesíteni. A Trump-adminisztráció azzal érvel, hogy a karibi hadműveletek nem nemzetközi fegyveres konfliktusnak minősülnek, amelyet az állítólagos kábítószer-kereskedőkkel vívnak.

Az ügy miatt a Kongresszusban mind a republikánus, mind a demokrata törvényhozók aggodalmukat fejezték ki, és vizsgálatot ígértek. A Szenátus Fegyveres Szolgálatok Bizottsága közölte, hogy „erőteljes felügyeletet fognak gyakorolni a tények megállapítása érdekében”. Roger Wicker, a bizottság republikánus elnöke elmondta, hogy meghallgatják a hadműveletért felelős admirálist, és hang- és videófelvételeket kérnek be, hogy „lássák, mik voltak a parancsok”.

Pete Hegseth védelmi miniszter visszautasította a vádakat, és kiállt a parancsnok mellett.

„Bradley admirális amerikai hős, igazi szakember, és 100%-ban élvezi a támogatásomat. Kiállok mellette és az általa hozott harci döntések mellett – a szeptember 2-i küldetésen és az azóta végrehajtott összes többin is”

– írta hétfőn.

Az elmúlt hetekben az Egyesült Államok kiterjesztette katonai jelenlétét a Karib-térségben, és egy kábítószer-ellenesnek nevezett hadművelet részeként halálos csapások sorozatát hajtotta végre feltételezett csempészhajók ellen. Szeptember eleje óta több mint 80 embert öltek meg a csapásokban. A Trump-adminisztráció önvédelemre hivatkozik, és azzal indokolja a támadásokat, hogy megsemmisítik az Egyesült Államokba tartó illegális drogszállítmányokat.

A venezuelai Nemzetgyűlés elítélte a hajók elleni csapásokat, és „szigorú és alapos kivizsgálást” ígért a szeptember 2-i támadások ügyében. Tarek William Saab venezuelai főügyész szerint Trump vádjai az ország természeti kincsei iránti „nagy irigységből” fakadnak. Felszólított az amerikai és a venezuelai kormány közötti közvetlen párbeszédre is, hogy „megtisztítsák azt a mérgező légkört, amelynek tavaly július óta tanúi vagyunk”.

A feszültséget fokozza, hogy Trump vasárnap megerősítette: nemrég telefonon beszélt Nicolás Maduro venezuelai elnökkel, és nyomást gyakorolt rá, hogy mondjon le, és családjával együtt hagyja el az országot. A The Miami Post és a Reuters szerint Trump felajánlotta, hogy Maduro egy általa választott helyre távozhat, ha azonnal megteszi. Miután Maduro ezt elutasította, Trump a közösségi médiában azt írta, hogy a Venezuela feletti légteret „teljes egészében lezártnak” kell tekinteni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„A haza nem eladó” – tömeg vonul a migrációs paktum ellen a fővárosban
Péntek délután demonstráció indult a fővárosi Kodály köröndről a Kossuth térre az uniós migrációs paktum ellen. A tiltakozás pontosan egy héttel azelőtt zajlik, hogy a csomag szabályai a gyakorlatban is alkalmazandóvá válnak.
Maier Vilmos - szmo.hu
2026. június 05.



Pártzászlók nélkül, de annál hangosabban indult el péntek délután a migrációs paktum elleni tüntetés Budapesten. A tiltakozó tömeg a Kodály köröndön, a Zrínyi-szobornál gyülekezett, ahonnan a Kossuth térre, az Országház épülete elé vonulnak – számolt be róla a Hír TV élőben a helyszínről.

A tudósítás szerint a demonstráció kezdetére a tér teljesen megtelt, és az Oktogon felé vezető útszakasz is folyamatosan telik a csatlakozókkal. A résztvevők között vidéki és agglomerációs településekről, például Pilisszántóról és Diósdról érkezők is feltűntek.

A tömegben felhangzott „A haza nem eladó” rigmus is.

A tüntetés időzítése nem véletlen: bár a jogszabálycsomag már 2024 júniusában hatályba lépett, a gyakorlati alkalmazása június 12-én, vagyis épp egy hét múlva kezdődik az Európai Unió sokat vitatott migrációs és menekültügyi paktumának.

A helyszíni beszámolók alapján a demonstrálók attól tartanak, hogy a paktum egyfajta kötelező felelősségvállalást erőltetne a tagországokra a menedékkérők elosztásában.

Úgy vélik, a szabályozás nyomást gyakorolhat azokra az államokra – köztük Magyarországra –, amelyek nem kívánnak illegális bevándorlókat befogadni.

A tiltakozók szerint a paktum nem a külső határok védelmét, hanem a bevándorlók érdekeit szolgálja.

Ezzel szemben a hivatalos uniós álláspont szerint a reform célja, hogy hatékonyabbá és egységesebbé tegye a közös menekültügyi rendszert. A szabályozás egy rugalmas szolidaritási mechanizmust vezet be, amely szerint a tagállamok választhatnak, hogy menedékkérők átvételével, pénzügyi hozzájárulással vagy technikai segítségnyújtással vesznek-e részt a közös tehermegosztásban, derül ki az Európai Tanács tájékoztatásából.

A Hír TV helyszíni tudósítását itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
„Hazaáruló!” - kiabálták a tüntetők Magyar Péternek, aki zászlólengetéssel válaszolt
A miniszterelnök Radnai Márkkal együtt bukkant fel a Miniszterelnökség erkélyén. Előbb integetett a vonuló tömegnek, majd zászlólengetéssel reagált az őt lehazaárulózók kiabálására.
Maier Vilmos - szmo.hu
2026. június 05.



Péntek délutánra hirdették meg a szervezők az uniós migrációs paktum elleni tüntetést Budapesten. A több ezresre becsült tömeg a Kodály köröndön, a Zrínyi-szobornál gyülekezett, ahonnan a Kossuth térre, az Országház épülete elé vonultak.

Az emberek útközben elhaladtak a Miniszterelnökség épülete előtt is, melynek teraszán egyszer csak megjelent Magyar Péter miniszterelnök és Radnai Márk, a Tisza Párt alelnöke.

„Hazaáruló!”

- kezdte skandálni a tömeg, mire a kormányfő előbb integetett nekik, majd egy magyar nemzeti lobogót kezdett lengetni.

A megafonos Bohár Dániel több videót is készített a jelenetről. Előbb az épület erkélye alól videózta Magyar Péteréket:

Majd nem sokkal később kicsit távolabbról is felvette a Magyar és a tüntetők között kialakult interakciót:

A pénteki tüntetés résztvevői attól tartanak, hogy a jövő pénteken életbe lépő paktum egyfajta kötelező felelősségvállalást erőltetne a tagországokra a menedékkérők elosztásában. Szerintük a paktum nem a külső határok védelmét, hanem a bevándorlók érdekeit szolgálja.

Ezzel szemben a hivatalos uniós álláspont szerint a reform célja, hogy hatékonyabbá és egységesebbé tegye a közös menekültügyi rendszert. A szabályozás egy rugalmas szolidaritási mechanizmust vezet be, amely szerint a tagállamok választhatnak, hogy menedékkérők átvételével, pénzügyi hozzájárulással vagy technikai segítségnyújtással vesznek-e részt a közös tehermegosztásban.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Mentőkabinba parancsolták az űrhajósokat a Nemzetközi Űrállomáson, elkezdték az egyre súlyosabb légszivárgás javítását
A Roszkoszmosz egy átfogóbb javításba kezdett az orosz szegmensben, miután egy teherszállító érkezése után új nyomásesést észleltek. A NASA elővigyázatosságból a dokkolt Dragon űrhajót jelölte ki biztonsági zónaként.
Maier Vilmos - szmo.hu
2026. június 05.



A Nemzetközi Űrállomás öt űrhajósát utasította a NASA, hogy azonnal vonuljanak a dokkolt SpaceX Crew Dragon űrhajóba, és ott várják ki, amíg két orosz kollégájuk megpróbál elhárítani egy egyre súlyosbodó légszivárgást az állomás orosz szegmensében. A „Freedom” névre keresztelt Dragon űrhajó most lényegében mentőkabinként, hivatalosan kijelölt „menedékhelyként” funkcionál, amíg a sürgős javítási munkálatok zajlanak – írja a BBC.

Az elővigyázatossági intézkedés a SpaceX Crew–12 misszió négy tagját, valamint Chris Williams NASA-űrhajóst érinti. A legénységnek „emelt szintű biztonsági készenlétet” kellett felvennie, miközben két orosz kozmonauta a Zvezda kiszolgálómodul átjáróalagútjánál (PrK) dolgozik a hiba elhárításán.

Bethany Stevens, a NASA szóvivője szerint „a repedések mindig is aggodalomra adtak okot, amelyet a NASA nagyon szorosan figyelemmel kísér.”

A szóvivő egy közleményben részletezte a helyzetet: „A Zvezda kiszolgálómodul átjáróalagútja, az úgynevezett PrK már egy ideje repedésekkel és szivárgásokkal küzd, amelyeket a Roszkoszmosz eddig a lehető legnagyobb mértékben igyekezett kezelni. A NASA és a Roszkoszmosz azon dolgozik, hogy meghatározza a repedések kiváltó okát. Az újabb szivárgásokat követően a Roszkoszmosz úgy döntött, hogy pénteken átfogóbb javítási műveletet hajt végre. Továbbra is együtt dolgozunk orosz partnereinkkel, valamint a többi, az űrállomást támogató nemzetközi szereplővel annak érdekében, hogy tartósabb megoldást találjunk.”

A Zvezda modul az orosz szegmens egyik legfontosabb, legrégebbi eleme, 2000 óta kering a Föld körül, és többek között a létfenntartó rendszereknek és a legénység lakóhelyiségeinek is otthont ad. A probléma nem új, a modulon lévő repedések nagyjából hat éve időről időre visszatérnek.

A mostani, a korábbi foltozásoknál átfogóbb beavatkozást az váltotta ki, hogy egy múlt hónapban érkezett orosz teherszállító űrhajó dokkolása után a Roszkoszmosz ismét lassú, de folyamatos nyomáscsökkenést észlelt az alagútban.

Ez a fejlemény késztette az orosz űrügynökséget arra, hogy a korábbi ideiglenes megoldások helyett egy kiterjedtebb javításba kezdjenek ma.

A 25 éve üzemelő Nemzetközi Űrállomás a világ egyik legösszetettebb nemzetközi mérnöki projektje. Az állomás orosz és amerikai szegmensekből áll, de vannak rajta európai és japán űrügynökségi modulok is. Nagyjából egy futballpálya hosszúságú, és körülbelül 90 percenként kerüli meg a Földet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter videót tett ki a neki bemutató tüntetőkről, szerinte az uniós források ellen tüntettek
A miniszterelnök egy erkélyről integetett a migrációs paktum ellen tüntetőknek, majd egy magyar zászlót is meglengetett. Az emberek változatos módon szidalmazták és mutattak be neki.
Maier Vilmos - szmo.hu
2026. június 05.



Ahogy arról korábban lapunk is beszámolt, kisebb verbális csetepaté alakult ki Magyar Péter és a migrációs paktum ellen tüntetők között pénteken délután Budapesten. A több ezresre becsült tömeg éppen a gyülekezőhelytől tartott a Kossuth térre, amikor észrevették a Miniszterelnökség teraszán a kormányfőt és Radnai Márkot.

A demonstrálók ekkor azt kiabálták Magyarnak, hogy „hazaáruló”, mire a politikus előbb integetve, majd zászlót lengetve reagált.

Ezután nem sokkal a miniszterelnök egy rövid Facebook-posztban foglalta össze a történteket:

„Nemzeti zászlóval fogadtuk a Fidesz és a Mi Hazánk által közösen szervezett 1000 fős, az uniós források ellen tüntető “tömeget”. Hamarosan videó arról, hogy mivé lett a polgári oldal”

– írta Magyar Péter. Percekkel később a beígért videó is megérkezett, amihez néhány mondatot is fűzött:

„Ennyi maradt az egykori több milliós polgári oldalból: Bede Zsolt, Németh Balázs és Toroczkai László nagykoalíció, ezer fős “tömeggel”. Felhergelt, artikulálatlanul kiabáló, kivégzéssel fenyegetőző polgártársak óriási kereszttel és magyar zászlóval tüntettek a magyaroknak járó 6 ezer milliárd forintos uniós forrás ellen… Folytatjuk a munkát. ui.: a hazaáruló egy szó.”

A felvételen látszik, hogy Magyarék már az erkélyen állva várták a tömeget. A tüntetők közül sokan torkuk szakadtából szidalmazták a miniszterelnököt, változatos módokon bemutattak neki, az egyik teljesen bepöccent tüntetőt pedig Németh Balázs, a Fidesz országgyűlési képviselője próbálta visszafogni a tömegben.

A felvételen az is hallatszik, ahogy Magyar Péter feltehetően az egyik tüntetőnek reagál arra, hogy miért nem megy le közéjük az utcára:

„Nem megyek. Dolgozunk” - mondja a miniszterelnök. A teljes videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk