Eurostat: a magyar halálesetek negyede elkerülhető lenne
Az EU negyedik legtöbb halálesete történt Magyarországon, ha a népesség számához viszonyítunk - írja a hvg.hu az Eurostat adatai alapján. Az Unió statisztikai hivatala szerint nálunk 1470 haláleset jut egy év alatt 100 ezer lakosra.
Ennél magasabb értéket csak Bulgáriában (1631), Romániában (1488) és Litvániában (1485) mértek. A másik végletet Franciaország képviseli, ahol mindössze 838-on áll a mutató.
Hazánk rossz eredményének fő oka az lehet, hogy mint az OECD 2019 végén kiadott egészségügyi jelentése is megállapította, Magyarország annak az öt államnak az egyike, ahol az egészségügyi mutatók tartósan az átlag alatt vannak.
Eszerint 100 ezerből 253 magyar halálát olyan betegség okozza, ami a saját életkorának adottságai alapján megelőzhető lett volna, ha jól működne az egészségügyi rendszer. További 136-ét pedig olyan, ami nem megelőzhető, de legalább gyógyítható.
A két jelentést együtt nézve az jön ki, hogy az elhunyt magyarok 26,4 százaléka megelőzhető vagy kezelhető ok miatt veszti életét.
Az Eurostat 2017-es adatai szerint a leggyakoribb halálokot a szív- és érrendszeri betegségek jelentik: az abban az évben elhunyt 131 ezer magyar közül 65 ezren amiatt haltak meg, tehát minden második ember.
Ezt követi a rák, majd a légzőszervi betegségek – a három együtt az összes haláleset több mint 80 százalékáért felelős.