Épült Magyar Királyi Tébolyda néven 1868-ban
Az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (O.P.N.I.) 139 évig működött. A Szellemvárosok Magyarországon lehetőséget kapott, hogy bejárja a 2007-ben bezárt elmegyógyintézet területét. A bejárás során még egy volt dolgozóval is sikerült riportot készíteni. A bejáráson segítségünkre volt Prof. Dr. Füredi János, aki közel fél évszázadig volt az OPNI dolgozója, így ebben a részben többnyire ezt az időszakot elevenítjük fel a segítségével, ezáltal betekintést nyerhetünk az intézet működésébe is.
VIDEÓ: az egykori orvos emlékei
VIDEÓ: a főorvos kalauzol az üres termeken keresztül
Dr. Füredi János munkássága a '60-as évek elején kezdődött, amikor is orvostanhallgatóként kezdte látogatni az intézményt. A professzor viccesen emlékezett vissza a kezdetekre, és az akkori főorvos szavaira az intézmény működésével kapcsolatban:
"Az 1600 beteggel nem volt sok gond, a 90 orvossal már több, de a 13 főorvossal iszonyú sok.."
Az intézet a huszadik század elején inkább volt börtön, mintsem egy terápiás hely, hiszen ekkor még az volt a cél, hogy a betegeket minél gyorsabban és határozottabban elkülönítsék a társadalomtól. Később, ahogy fejlődött a pszichiátria és egyre újabb és jobb gyógyszerek jöttek be a piacra, úgy egyre nagyobb teret kaptak a betegek is, a kivételesek még pénzért is dolgozhattak az intézmény falai között, sőt, a legmegbízhatóbb lakók ki is járhattak dolgozni a városba.
Végül 2007-ben, az egészségügyi ellátórendszer fejlesztéséről szóló törvény alapján, minden tiltakozás ellenére az OPNI bezárta kapuit, a betegek jó része pedig utcára került. Néhányuk a mai napig is az intézet közei erdőkben élnek.
De nem csak ők jártak rosszul: az intézet megszűnése után a korábban ott dolgozó orvosok negyven százaléka már nem praktizál, ők ugyanis vagy nyugdíjba mentek, vagy külföldre vándoroltak.
Az intézmény fontos szerepet játszott a történelem során. Már az építés is azért kezdődött meg, mert a külföldi elmegyógyintézetek bezárták kapuikat a magyar betegek előtt, 1914-re pedig konkrétan megtelt a tébolyda.
Az épületegyüttes 139 évet élt meg. Túlélte a XIX. század zivataros éveit, a nagy háborút, Trianont, a második világháborút, majd a szovjet megszállást, az '56-os forradalmat, de még a rendszerváltást is. A nagyjából 8 milliárdra becsült, Magyarország második legnagyobb épülete és területe immáron nyolcadik éve funkció nélkül, üresen áll...
Az elmegyógyintézet története szorosan összefügg az igazgatók és a főorvosok tevékenységének történetével, amit ezen a linken olvashattok el.
VIDEÓ: ennyi maradt a tébolydából
Még több elhagyott helyet ITT TALÁLTOK.
Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot!