HÍREK
A Rovatból

Elnézést kért a kerti partik miatt Boris Johnson, de nem készül lemondani

A Scotland Yard megbírságolta őt és feleségét, Carrie Johnsont, valamint Rishi Sunak pénzügyminisztert. Boris Johnson a modern brit politikatörténet első hivatalban lévő miniszterelnöke, akit ilyen szankcióval sújtottak.


Elnézést kért kedden Boris Johnson brit miniszterelnök a koronavírus-járvány megfékezésére saját kormánya által elrendelt korlátozások megsértéséért, amely miatt a rendőrség pénzbírsággal sújtotta. Johnson ugyanakkor egyenes utalást tett arra, hogy nem készül lemondani tisztségéről.

A londoni miniszterelnöki hivatal egy hete jelentette be, hogy a Scotland Yard megbírságolta Boris Johnsont és feleségét, Carrie Johnsont, valamint Rishi Sunak pénzügyminisztert.

Ennek előzményeként a múlt év végén és az idei év elején egymás után kerültek nyilvánosságra értesülések arról, hogy Johnson hivatalában a szigorú járványügyi korlátozások idején több kerti partit, társasági összejövetelt is tartottak.

Boris Johnson a modern brit politikatörténet első hivatalban lévő miniszterelnöke, akit törvénysértés miatt hatósági szankcióval sújtottak.

Az ügy Johnson 2019-ben kezdődött miniszterelnöki időszakának eddigi legnagyobb belpolitikai botrányává fajult.

A brit kormányfő a londoni alsóház keddi - a húsvéti szünet utáni első - ülésnapján elmondta: április 12-én kapta meg a pénzbüntetésről szóló értesítést, és haladéktalanul befizette a bírságot.

Johnson nem fedte fel, hogy mennyit kellett fizetnie. Felidézte ugyanakkor, hogy már a bírság bejelentése után elnézést kért, és kijelentette, hogy a mostani, első ülésnapon megköveti a parlamentet is.

Megismételte azt a korábban is hangoztatott álláspontját, hogy amikor a Downing Streeten 2020. június 19-én összejövetelt tartottak - amelyet a koronavírus-járvány kezelésének stratégiájáról szóló kormányülés követett -, nem gondolt arra, hogy az esemény szabálysértésnek minősülhet. "Ezzel hibát követtem el, amiért maradéktalanul elnézést kérek" - mondta keddi alsóházi nyilatkozatában a brit miniszterelnök.

Az akkoriban érvényben volt, Boris Johnson kormánya által elrendelt angliai járványellenes intézkedések értelmében kettőnél több, nem egy háztartásban élő ember szabadtéren sem tartózkodhatott egymás társaságában, és a nem együtt élő családtagok, ismerősök otthonukban sem látogathatták egymást.

A rendőrség közleményéből nem derült ki, hogy Johnson és felesége, illetve Sunak melyik összejövetel miatt kapott bírságot. Az azonban már korábban ismertté vált, hogy 2020. június 19-én születésnapi ünnepséget tartottak Johnson tiszteletére a Downing Streeten, és ezen a rendezvényen mindhárman jelen voltak, a miniszterelnöki hivatal hozzávetőleg harminc munkatársával együtt.

Keddi parlamenti felszólalásában Johnson hivatalosan megerősítette, hogy a bírságot e születésnapi rendezvényért szabta ki rá a rendőrség.

Az ellenzék az ügy kipattanása óta folyamatosan Johnson lemondását követeli, keddi nyilatkozatában a kormányfő azonban egyenes utalást tett arra, hogy nem készül távozni tisztségéből. Úgy fogalmazott: tudja, hogy nagyon sokan dühösek és csalódottak a történtek miatt, de pontosan ezért érzi az eddigieknél is erőteljesebben azt, hogy kötelessége a brit nép számára elsődleges fontosságú feladatok további ellátása, beleértve az Ukrajna elleni barbár orosz támadásra adandó válaszintézkedéseket.

Felszólalása után azonban nemcsak az ellenzék, hanem a kormányzó Konzervatív Párt padsoraiból is elhangzottak a kormányfő távozását követelő felszólítások.

Ezek között is a legnagyobb horderejű megnyilatkozást Mark Harper egykori Chief Whip, vagyis a konzervatív frakció szavazási fegyelméért felelős volt kabinettag tette, aki közölte: az elmúlt időszak történései és Johnson korábbi nyilatkozatai alapján nehéz lenne nem arra a következtetésre jutni, hogy a kormányfő szándékosan félrevezette a parlamentet, márpedig ilyen esetekben a miniszteri magatartási szabályok egyértelműen a lemondást várják el az érintett kormánytagtól.

Harper a Twitteren közzétett bejegyzésében közölte azt is, hogy levélben csatlakozott a Johnson ellen bizalmatlansági indítványt kezdeményező tory képviselőkhöz.

Médiaértesülések szerint a botrány kirobbanása óta gyűlnek azok a levelek, amelyekben az alsóházi konzervatív frakció tagjai bizalmi szavazást kérnek Boris Johnson ellen.

A Johnson vezette Konzervatív Párt szabályzata szerint a frakciótagság minimum 15 százalékának - a jelenlegi létszám alapján 54 képviselőnek - kell kezdeményeznie a miniszterelnökkel szembeni bizalmi szavazást ahhoz, hogy a tory frakció illetékes bizottsága elrendelje a voksolást. A folyamat azonban titkos, és a kezdeményezők teljes száma csak akkor derül ki, ha összegyűlik a szavazás elrendeléséhez minimálisan szükséges számú levél.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Eljárást indított a Médiatanács a közmédia, a TV2 és a HírTV ellen a Voks 2025-kampány miatt
Több csatorna is a közzétett tartalmakkal megsérthette azt a törvényi rendelkezést, amely előírja, hogy a társadalmi célú reklámokat más médiatartalmaktól optikai és akusztikus figyelemfelhívással megkülönböztetetten kell közzétenni - áll a közleményben.


Közleményt adott ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) arról, hogy eljárást indított a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt.-vel, a TV2 Zrt.-vel, valamint a HírTV Zrt.-vel szemben. Indoklásuk szerint „mivel ezen médiaszolgáltatók a május 16. – június 20. közötti időszakban az M1, M2, M4 Sport, M5, Duna és Duna World, valamint a TV2 és a HírTV csatornákon közzétett tartalmakkal megsérthették azt a törvényi rendelkezést, amely előírja, hogy a társadalmi célú reklámokat más médiatartalmaktól optikai és akusztikus figyelemfelhívással megkülönböztetetten kell közzétenni.”

A Media1 cikke szerint a közleménye azt nem írja, hogy milyen ügyről van szó. De szerintük "az időbeli egybeesés és az eset körülményeinek leírása alapján egyértelműen" arról lehet szó, hogy a kormány Voks2025 nevű kezdeményezését hír- és egyéb műsorokban népszerűsítette.

Ezt azonban a médiatörvény szerint nem tehették volna meg. A Media1 emlékeztet rá, hogy a kormány Ukrajna-ellenes kampányának elemét, a Voks2025 logót elhelyezték a tévéképernyőn. Ezzel pedig reklámozták a kormányzati kampányt, cselekvésre ösztönözve a tévénézőket.

A portál megemlíti azt is, hogy korábban hasonló módon népszerűsítette az M1 Híradó a választások előtt a Fideszt, előfordult, hogy Orbán Viktor reklámfilmjét sugározták híradós riportnak álcázva.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Meghalt Elek István
Az ATV egykori tulajdonosa, Magyarország korábbi monacói tiszteletbeli főkonzulja 90 éves volt. Halála előtt három hétig ápolták kórházban.


Elek István életének 91. évében, július 1-jén hunyt el Rómában, nem sokkal kilencvenedik születésnapja után. Három hétig kezelték kórházban.

A Médiapiac információi szerint temetését pénteken tartják Rómában, szűk családi körben.

Elek István neve nemcsak a diplomáciában, hanem a médiában is ismert volt.

A ’90-es évek végén és a 2000-es évek elején az ATV körülbelül 26 százalékos kisebbségi tulajdonosa volt, majd a 2000-es évek elejétől az egész csatorna az ő tulajdonába került.

2016-ra azonban már nem volt részesedése az ATV-ben.

Diplomáciai pályafutása 1991-ben kezdődött, amikor Jeszenszky Géza akkori külügyminiszter tiszteletbeli konzullá nevezte ki Monacóba. Több mint húsz éven át képviselte Magyarországot, saját maga által fenntartott irodában dolgozott.

Felesége, Chiara Rivetti di Val Cervo grófnő szintén diplomáciai szerepet töltött be. 2009-ben ő is konzulátusi kinevezést kapott a magyar külügyminisztériumtól.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Fontos közlekedési szabály változik szombattól: már nem az utas fizet, ha nincs bekötve a biztonsági öv
A jogszabály július 5-én lép hatályba, az objektív felelősség alapján a bírság a jármű tulajdonosát terheli. A cél a hatékonyabb eljárás és az alacsony övhasználati arány javítása.


A rendőrség márciusban egy hét alatt több mint 16 ezer esetben szabott ki bírságot, mert az autóban ülők nem használták a biztonsági övet. A hatóságok évek óta próbálják elérni, hogy többen bekapcsolják az övet, de a statisztikák szerint ez nem sokat változott.

Ezért szigorították a szabályokat. A június 19-én megjelent Magyar Közlöny szerint július 5-től életbe lép egy új jogszabály, amely szerint már nem az utas, hanem az autó üzemben tartója vagy használója felel a biztonsági öv használatáért, vette észre a Telex.

Ez azt jelenti, hogy ha valaki nem köti be magát, a rendőrség automatikusan a jármű tulajdonosát bünteti meg.

A változtatás célja, hogy hatékonyabbá váljon az eljárás, mert eddig az ügyek többsége eredménytelenül zárult. Ennek oka többnyire az volt, hogy a címzettek nem válaszoltak a hatóságok megkereséseire, vagy másik családtagra hivatkoztak. Az új rendszer az objektív felelősség elvén alapul, vagyis a hatóság vélelmezi, hogy a jogsértést az autó üzemben tartója követte el.

A rendőrség ezentúl kamerákkal is ellenőrizni fogja, hogy az autókban mindenki be van-e kötve.

A szabályozás szerint jelenleg is pénzbírság jár, ha valaki nem használja az övet: lakott területen ez 20 ezer forint, lakott területen kívül 30 ezer forint, autóúton és autópályán pedig 40 ezer forint.

„Az Európai Bizottság tavalyi jelentése szerint a biztonsági öv használata akár 60 százalékkal csökkenti a halálos balesetek kockázatát az autókban elöl ülők esetében és 44 százalékkal a hátul ülőknél.” A gyerekek biztonságát szolgáló gyerekülések használata szintén fontos, hiszen ezek körülbelül 60 százalékkal csökkentik a súlyos vagy halálos sérülések esélyét.

A módosítás indoklása szerint Magyarországon még mindig kevesebben használják a passzív biztonsági eszközöket, mint az uniós országok többségében.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Órákig álltak a sorba a betegek a győri kórháznál a tűző napon, hogy időpontot kapjanak
A rendszer csak havonta egyszer nyit meg, ezért tömegek torlódtak fel. A kórház végül fedett folyosót biztosított a sorban állóknak.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. július 04.



Több tucat ember gyűlt össze a győri kórháznál, hogy időpontot kérjenek MR- vagy röntgenvizsgálatra. A betegek már kora reggel sorba álltak, és sokan órákon át várakoztak a tűző napon, tudta meg az RTL Híradó.

Akadt olyan is, aki jóindulatú agydaganattal érkezett, mások magas vérnyomással vagy több tíz kilométeres utazás után próbáltak bejutni.

Volt, aki annyira rosszul lett a hőségtől, hogy segítségre szorult.

A sorban állók elmondása szerint nem először fordult elő ilyen eset. Mivel havonta csak egyszer lehet időpontot kérni a vizsgálatokra, sokan egyszerre próbálnak hozzájutni az ellátáshoz.

A várakozókat végül Boncsarovszky Péter, a Fidesz önkormányzati képviselője kezdte el vízzel kínálni, hogy enyhítse a hőség okozta kellemetlenségeket.

A képalkotó vizsgálatokat az Affidea magánszolgáltató végzi az állami finanszírozás keretében, a győri kórház épületében. A kórház az RTL Híradó kérdésére közölte: „a várakozás az Affidea Központ időpontfoglaló rendszerének megnyitása miatt alakult ki”, és miután tudomást szereztek róla, „egy zárt fedett folyosót biztosítottak a várakozóknak”.

Nem ez az első hasonló eset: tavaly Józsefvárosban is többórás sorban állással jártak az ultrahang-időpontok, sokan már hajnalban sorba álltak.

Az RTL teljes riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk