Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció – egyre valószínűbb, hogy megint árstopok jöhetnek
Elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden eszközzel kész fellépni a családok védelmében – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium kedden, miután a KSH közzétette a legfrissebb inflációs adatokat.
Eszerint januárban
januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt. Ezen belül a liszté 43,2, a tejé 25,0, a tojásé 23,8, az étolajé 21,5, a gyümölcs- és zöldségléé 16,0, a vaj, vajkrémé 15,5, a csokoládé és kakaóé 12,9, a tejtermékeké 9,1, a kávéé 8,1 százalékkal. A termékcsoporton belül a száraztészta ára 3,6, a margariné 2,9, a párizsi, kolbászé 2,1 százalékkal mérséklődött.
A szolgáltatások 8,5 százalékkal drágultak. Ezen belül a postai szolgáltatások 16,8, a telefon, internet 15,0, a lakbér 11,8, a járműjavítás és -karbantartás 10,3, a lakásjavítás és -karbantartás 9,9, a sport- és múzeumi belépők 9,0, a testápolási szolgáltatások 8,6, az üdülési szolgáltatás 7,2 százalékkal.
A Nemzetgazdasági Minisztérium az adatok bejelentése után arról írt, hogy a kormány elkötelezetten dolgozik az infláció alacsony szinten tartásán, és mindent megtesz annak érdekében, hogy az év eleji emelkedés ne váljon tartóssá.
– tette hozzá a minisztérium. Azt is hozzátették, hogy a kormány a családok és a nyugdíjasok védelme érdekében folyamatosan figyelemmel kíséri az infláció alakulását, és szükség esetén minden rendelkezésre álló eszközzel azonnal beavatkozik annak érdekében, hogy az élelmiszerárakat kontroll alatt tartsa.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az adatok alapján kiemelte: „Elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, különösen az alapvető élelmiszerek, így például a tej és a tojás esetében.”
A közleményben arra is kitértek, hogy a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság kiemelten vizsgálja az egyes tejtermékek, valamint a különböző méretű tojások árképzését. Az árfigyelő rendszerben rögzített fogyasztói árak és a kiskereskedelmi láncok beszerzési árai alapján az NKFH ellenőrzi, hogy a piaci folyamatok megfelelnek-e a verseny tisztaságának és a fogyasztók érdekeinek – írták.
Az is kiderült, hogy a kormány az árfigyelő rendszer kiterjesztését vizsgálja olyan termékkörökre, mint például a halak, kávé, tea, rizs, további tejtermékek.
– írták a közleményben.
via MTI