Bruti: „A Fidesz a világ legveszélyesebb ipari tevékenységet hozta a városba” – több ezren tüntettek Debrecenben az akkugyárak ellen
Több ezren vonultak szombaton Debrecenben és Mikepércsen, hogy tiltakozzanak az akkumulátorgyárak ellen. A demonstrálók gyalogosan közelítették meg az ipari parkot, ahol több gyár és beszállító üzem is működik – számolt be a Magyar Hang.
A debreceni főtéren körülbelül 1500-2000 ember gyűlt össze. A demonstrálók között ott voltak a Miakő (Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület) és a Hajdú-Bihar megyei Tisza Szigetek tagjai. A tömeg előtt Bruti, vagyis Tóth Imre humorista is felszólalt, aki nemrég bejelentette, hogy a Magyar Kétfarkú Kutya Pártból a Magyar Péter vezette Tisza Párthoz csatlakozott. Beszédében az ellenzéket és a Fideszt is bírálta.
– mondta Pósán László fideszes országgyűlési képviselő kijelentésére reagálva.
Bruti szerint a városvezetés megpróbálja összemosni az akkugyár ellenzőit az erőszakkal és fenyegetésekkel. Korábban valaki telefonon akasztással fenyegetett meg egy oktatási intézményi dolgozót, mert nem csatlakozott a tüntetéshez, emiatt a városvezetés feljelentést tett.
A humorista Kósa Lajos országgyűlési képviselőnek is üzent. „A stand upban cseszheti a 20-40 százalékot, nem csurran-cseppen vissza semmi” – mondta, utalva arra, hogy szerinte Kósa humoristaként próbál érvényesülni.
A demonstráció során az akkumulátorgyártás veszélyeiről is szó esett.
Kijelentette, hogy a kiszolgáló üzemek még veszélyesebbek.
A tüntetés a Debrecen és Mikepércs között található Déli Gazdasági Övezetben folytatódott, ahol körülbelül 500 ember gyűlt össze a kínai Semcorp üzeme előtt.
Kozma Éva, a Miakő vezetője hangsúlyozta, hogy nincs „jobb- vagy baloldali asztma” és „jobb- vagy baloldali koporsó” sem. Szerinte a tiszta környezet hiánya és a debreceni egészségügyi ellátás terhei is problémát jelentenek. Az akkumulátorgyárak kibocsátásának szemléltetésére IBC-tartályokat helyeztek a színpadként szolgáló teherautóra.
Úgy véli, a városvezetés a gazdasági fellendülésről beszél, de nem mindegy, milyen áron. Szerinte ez az iparpolitika kizsákmányoláshoz és a környezet tudatos tönkretételéhez vezet. Azt sürgette, hogy ilyen nagyberuházásoknál legyen kötelező a népszavazás, és a lakosságot ne hagyják ki a döntésekből.
Pocsai Gyula, a Nem Félünk Tisza Sziget kapcsolattartója szerint az akkugyárak működéséhez nincs megfelelő szabályozás Magyarországon. Úgy látja, hogy a beruházók a profitért jöttek az országba, de sem megfelelő mennyiségű víz, sem munkaerő nem áll rendelkezésre, ezért egyre több munkásszállót kell építeni.