HÍREK
A Rovatból

Bezárt a Szentföld is, néhány tucat hívő előtt tartanak karácsonyi ünnepségeket

Járványügyi korlátozások árnyékában ünneplik a karácsonyt Betlehemben és Názáretben. És még az eső is esik.


A Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet pénteki jelentése szerint Jézus szülőhelyén, Betlehemben idén is megjelent a színpompás ruhákba öltözött palesztin ütős- és fúvószenekar a jeruzsálemi Mar Elias kolostorból érkező latin pátriárka hagyományos fogadására, de a korlátozások miatt csak néhány tucat hívő fogadta az éjféli misére érkező egyházi vezetőt a karácsonyfával feldíszített, de kihalt Jászol téren.

"A megszorítások és a korlátozások ellenére, amennyire csak lehetséges, ünnepelni szeretnénk családdal, közösségben és örömmel"- mondta Pierbattista Pizzaballa érsek, jeruzsálemi latin pátriárka a városba érkezése után. "Reményt akarunk nyújtani"- hangsúlyozta az egyházi vezető.

A Palesztin Hatóság területén fekvő Betlehem évről évre turisták százezreit fogadja minden évben a karácsonyi ünnepek időszakában, de idén lezárták a repülőtereket a külföldiek előtt.

A Születés temploma épületegyüttesében lévő Szent Katalin-templomot más években zsúfolásig megtöltik a hívők, a diplomáciai kar tagjai és a Palesztin Hatóság vezetői, de idén az egyházi vezetőkkel együtt csak kétszázan lehettek jelen, és Mahmúd Abbász palesztin elnök sem utazott Betlehembe, mint máskor.

"Nem foghatunk kezet egymással, de kívánhatunk békét egymásnak" - indította beszédét az interneten élőben közvetített misén Pierbattista Pizzaballa érsek a padokon egymás mellett ülő szomszédok közötti hagyományos ölelések idején.

"A nép, amely sötétségben jár, nagy világosságot lát, a homály földjén lakókra világosság ragyog" - idézte Ézsaiás könyvét (9:1), reményt ígérve az érsek. "Mindenki sötétségben érzi magát, fáradtnak, kimerültnek, elnyomottnak a minket túszul ejtő világméretű járvány súlya alatt" - hangsúlyozta Pizzaballa az idei különös éjféli misén.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Ez volt Ferenc pápa utolsó üzenete: Semmilyen béke nem lehetséges ott, ahol nincsen vallásszabadság, vagy ahol nincsen gondolat- és szólásszabadság
Ferenc pápa húsvéti üzenetének központi témája szokás szerint a béke volt. Úgy vélte, a világ számos részét sújtó háborúk mögött az embereknek az a döntése áll, hogy az élet helyett a halált választják.


Ferenc pápa utolsó üzenetét a minap, húsvétra tették közzé a Vatikánban.

Elítélte a családon belüli erőszakot is, amely elsősorban a nőket és gyermekeket sújtja, az idősek és a betegek tehernek tekintését, valamint a gyengébbek, a kirekesztettek és a migránsok iránti megvetést. Az egyházfő a másik ember iránti bizalom felélesztését szorgalmazta azok esetében is - "miután mindannyian Isten gyermekei vagyunk" -, akik "messzi földről érkeztek tőlünk eltérő szokásokkal, életvitellel".

A pápa beszédében számba vette a világ háború sújtotta térségeit, és az első helyre a Szentföldet helyezte. Kifejezte együttérzését a palesztin és az izraeli néppel, valamint a térségben élő keresztényekkel szenvedéseik miatt.

Hangsúlyozta, hogy "ez a borzalmas konfliktus" továbbra is halált és pusztítást hoz, drámai és méltatlan humanitárius helyzetet teremt. Sürgette tűzszünet megkötését és betartását, a terroristák által fogva tartott túszok szabadon engedését, valamint azoknak az embereknek a segítését, akik "éheznek, és békés jövőre vágynak".

De kifejezte aggodalmát a szerinte az egész világon egyre erősebb antiszemitizmus miatt is.

Megemlékezett a libanoni és szíriai keresztény közösségekről: arra buzdította az egyházat, hogy kövesse figyelemmel és imával a szeretett Közel-Kelet keresztényeinek sorsát.

Beszélt a háborús helyzet miatt a világ legrégebb óta tartó humanitárius válságát elszenvedő Jemenről is.

Ferenc pápa a feltámadt Krisztus közbenjárását kérte, hogy húsvéti adományként békét teremtsen a mártír Ukrajnában, és bátorítson minden felet az erőfeszítések folytatására egy igazságos és tartós béke érdekében.

Végleges békemegállapodást szorgalmazott Örményország és Azerbajdzsán között, megbékélést a Nyugat-Balkánon, arra kérve a politikai szereplőket, hogy a feszültségek és a válságok elkerülésén dolgozzanak. Szorgalmazta az egész térségben a veszélyes és destabilizáló helyzetek elhárítását.

A pápa békét és vigaszt sürgetett az erőszak és háborúk által megsebzett afrikai népeknek is, megnevezve a Kongói Demokratikus Köztársaságot, Szudánt, Dél-Szudánt, a Száhel-övezetet, Afrika szarvát és a Nagy-tavak térségét. Kiemelte az ott élő keresztényeket, akik nem gyakorolhatják szabadon vallásukat. Említette a fegyveres konfliktus és nemrég földrengés sújtotta Mianmart is.

"Semmilyen béke nem lehetséges ott, ahol nincsen vallásszabadság, vagy ahol nincsen gondolat- és szólásszabadság, és tisztelet mások véleménye iránt"

- hangsúlyozta.

Felhívást intézett a politikai felelősökhöz: ne engedjenek a bezárkózást ösztönző félelmeknek, ehelyett a rendelkezésre álló forrásokkal a fejlődést szolgálják: "ezek (a források) a béke fegyverei, amelyek a jövőt építik, nem pedig halált hoznak."

Sürgette azoknak az akadályoknak a felszámolását, amelyek megosztottságot okoznak az emberek és a népek között, sürgette egymás segítését, kölcsönös szolidaritást, az egyén fejlődését, emberséget mindennapjainkban.

Megjegyezte: a védtelen civileket magukkal sodró kegyetlen konfliktusok közepette, amelyekben iskolákat, kórházakat, humanitárius dolgozókat ér támadás, "nem engedhetjük meg magunknak, hogy elfelejtsük: nem egy "objektumot" találnak el, hanem lélekkel és méltósággal bíró embereket".

Ferenc pápa üzenete végén a jubileumi szentévre hivatkozva a háborús és politikai foglyok szabadon engedését szorgalmazta.

Az ünnepi misén a Szent Péter-bazilika előtti szabadtéri oltárnál két erdélyi diakónus is szolgált, Márton Ottó és Sándor Simon. A kórus tagjai pedig a római Collegium Germanicum et Hungaricum hallgatói voltak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Meghalt Ferenc pápa
Reggel fél nyolc körül halt meg a pápa, aki hosszú ideje betegeskedett, az utóbbi hónapokban életmentő beavatkozást is végrehajtottak rajta. Ő volt az első pápa Amerikáról és egyúttal a déli féltekéről is. Ő volt az első jezsuita, akit Szent Péter trónjára választottak.


Ferenc pápa hétfő reggel meghalt – jelentette be Kevin Ferrell bíboros, a Vatikán képviseletében.

"Ma reggel 7:35-kor Róma püspöke, Ferenc visszatért az Atya otthonába. Egész életét az Úr és egyháza szolgálatának szentelte" - közölte Farrell.

„Arra tanított bennünket, hogy hűséggel, bátorsággal és egyetemes szeretettel éljük meg az evangélium értékeit, különösen a legszegényebbek és leginkább marginalizáltak iránt.”

„Óriási hálával az Úr Jézus igaz tanítványaként mutatott példájáért, ajánljuk Ferenc pápa lelkét Isten végtelen, irgalmas szeretetéhez.”

Ő volt az első pápa Amerikáról és egyúttal a déli féltekéről is. A szíriai születésű III. Gergely 741-es halála óta nem volt Rómának nem európai püspöke.

Ő volt az első jezsuita, akit Szent Péter trónjára választottak – Róma történelmileg gyanakodva tekintett a jezsuitákra.

Ferenc elődje, XVI. Benedek volt az első pápa, aki csaknem 600 év után önként vonult nyugdíjba, és csaknem egy évtizeden át a Vatikán két pápának adott otthont.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Így búcsúznak a pápától a politikusok: Macron szerint Ferenc pápa mindig is a legsebezhetőbbek és a legsérülékenyebbek oldalán állt
Egymás után emlékeznek meg a 88 éves korában elhunyt Ferenc pápáról a világ vezető politikusai. Emmanuel Macron francia elnök szerint a katolikus egyház feje a több igazságosságért harcolt.


Emmanuel Macron francia elnök az elsők között emlékezett meg a 88 éves korában elhunyt egyházfőről. Macron szerint Ferenc pápa „mindig is a legsebezhetőbbek és a legsérülékenyebbek oldalán állt, és több igazságosságért harcolt. A francia államfő a „legőszintébb részvétét fejezte ki a világ katolikusainak” Ferenc halála után, aki szerinte a „testvéri emberiség” mellett állt ki, írja a BBC.

Dick Schoof holland miniszterelnök szerint „Ferenc pápa minden tekintetben a nép embere volt”. Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke azt mondta: „a pápa mosolya emberek millióit ragadta meg világszerte”. Karin Keller-Sutter svájci elnök szerint Ferenc pápa „nagy lelki vezető, a béke fáradhatatlan szószólója" volt, John Swinney skót miniszterelnök pedig úgy fogalmazott: a béke, a tolerancia és a megbékélés hangja volt Ferenc.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Erdő Péter bíboros: Különös szeretettel emlékezünk Ferenc pápa két magyarországi látogatására
„Megrendülten értesültünk Szentatyánk, Ferenc pápa elhunytáról. Hálát adunk Istennek a kegyelmekért, amelyekben szolgálata révén részesültünk” – írta a bíboros.


Erdő Péter bíboros, Esztergom-Budapesti érsek Facebook-posztban emlékezett meg a húsvéthétfőn meghalt Ferenc pápáról.

„Megrendülten értesültünk Szentatyánk, Ferenc pápa elhunytáról. Hálát adunk Istennek a kegyelmekért, amelyekben szolgálata révén részesültünk.

Különös szeretettel emlékezünk két magyarországi látogatására és következetes kiállására a béke szent ügye mellett”

– írta a bíboros.

A pápára hétfőn délelőtt negyedórás harangszóval emlékeznek minden templomban.


Link másolása
KÖVESS MINKET: