Az RTL megtalálta azt a rejtélyes magyar üzletembert, aki 15-ször gazdagabb Mészáros Lőrincnél
Tizenötször is gazdagabb lehet Mészáros Lőrincnél egy magyar üzletember - az erre utaló cégadatokat a G7 egyik újságírója találta meg. A férfi két cégének összvagyona a céges papírok szerint tizenháromezer ötszáz milliárd forint, ami Magyarország éves nemzeti össztermékének ötöde.
Az üzletembert utolérte az RTL Híradója, aki kérdéseikre azt írta, hogy a magyarországi közhiteles nyilvántartásba ellenőrizhetőek cégeinek részvényei, de meg akarja őrizni szuverenitását, ezért nem nyilatkozik.
Először nem hitt a szemének Jandó Zoltán, a G7 újságírója amikor a legnagyobb cégek listáját böngészte.
„A legnagyobb meglepetés akkor ért, amikor rájöttem, hogy ez nem egy elírás és könyvelési hiba, hanem a cégnek a papírjaiban az látszik, hogy ebbe tényleg valaki belepakolt - a cégnek az alapszabályai szerint 4 billió forint feletti összeget.
– mondta az újságíró.
A társaságoknak nincs alkalmazottjuk, bevételük, így adót sem fizettek. Pedig az általuk birtokolt vagyon a magyar éves össztermék húsz százaléka és a két cég értéke majdnem háromszor akkora, mint az OTP-é.
A nyilvántartás szerint az egyik cégbe - a Donor Zrt-be tavaly december 19-én 4532 milliárd forintot tett be a tulajdonosa, és a cég vagyona év végére elérte a 6534 ezer milliárd forintot. A másik cégnek, a Brasil Államkötvény Hasznosító Zrt-nek pedig 5099 millárd forint volt a vagyona.
Jandó Zoltán szerint ha ez így van, a magyar férfié a teljes brazil államadósság 2 és fél százaléka. Igaz, a gazdasági újságíró nem találta nyomát ilyen államkötvényeknek.
Az RTL felkereste azt a zuglói házat, ahova a cégeket bejegyezték. Amikor becsengettek, az épületből egy angolul beszélő férfi jött ki. Azt mondta, senki sincs itt aki a Donor Zrt-t vagy a Brasil Zrt-t képviselné, majd megkérte a stábot, hogy távozzanak.
Azt, hogy ilyen mérhetetlenül sok pénz került tavaly a két cégbe, ügyvéd is ellenjegyezte. Az ügyvédi kamara elnöke szerint azonban a cégpapírokat elkészítő ügyvéd nem felel a tulajdonos állításaiért.
„Az ügyvéd és az eljáró jogtanácsos az okirat helyességéért felel, szakszerűségéért az ügyfél azonosításáért, de nincs lehetősége arra, hogy az általa mondottakat azt - kevés kivételtől eltekintve - ellenőrizze ”– mondta Dr. Havasi Dezső.
A Híradó ezután a cégek tulajdonosát is megpróbálta telefonon elérni.
A gazdaságkutató intézetnél azt mondják, a két cég gigantikus vagyona a statisztikákat is befolyásolja, például azt, mennyi megtakarítás jut egy átlagos magyar családra. Ami az MNB legutóbbi összesítése alapján 26 millió forintra nőtt.
Az RTL megkerestük az adóhatóságot is, hogy vizsgálják-e a cégek tényleges vagyoni helyzetét, de egyelőre nem kaptak választ.
Az RTL Híradó teljes riportját itt lehet megnézni: