HÍREK
A Rovatból

„Az a gond, hogy amikor Oroszországról beszél, akkor a bankáráról beszél” – Macron és Le Pen tévévitáján az oroszbarátság volt a fő téma

Marine Le Pen megerősítette, hogy megválasztása esetén betiltaná a muzulmán fejkendő viselését nyilvános helyeken, Macron úgy vélte, hogy „polgárháborút fog teremteni, ha ezt megteszi”.


Emmanuel Macron francia elnök azzal vádolta meg kihívóját, a jobboldali szuverenista Marine Le Pent az elnökjelöltek szerda esti televíziós vitájában, hogy az orosz hatalomtól és Vlagyimir Putyin orosz elnöktől függ, miután egy orosz bank hitelezte a korábbi kampányát. Le Pen visszautasította a vádakat.

"Az a gond, hogy amikor Oroszországról beszél, akkor a bankáráról beszél"

- fogalmazott az államfő.

"Ez nem igaz és eléggé tisztességtelen" - válaszolta a Nemzeti Tömörülés jelöltje. "Emmanuel Macron hozzáfér minden francia titkosszolgálati információhoz, pontosan tudja, hogy nem igaz, amit mond" - tette hozzá, majd azzal vágott vissza, hogy elnökként Macron többször is fogadta az elmúlt években Putyint.

"Ön nem egy bármilyen banktól vett fel hitelt, még Oroszországban sem, hanem egy, a hatalom érdekeihez kötődőtől" - mondta az elnök.

Marine Le Pen emlékeztetett arra, hogy azért folyamodott orosz banki hitelhez, mert egyetlen francia bank sem nyújtott neki kölcsönt, de ez "nem jelent más függőséget, mint a kölcsön visszafizetését".

"Abszolút és teljesen szabad nő vagyok" - mondta Marine Le Pen.

Az ellenzéki politikust az előző elnökválasztási kampány idején hivatalában fogadta Vlagyimir Putyin orosz elnök, s emiatt rendszeresen vádolják őt politikai ellenfelei azzal, hogy szoros viszonyt ápol az orosz hatalommal. A 2014-es regionális választásokat megelőző kampányához pártja, a Nemzeti Tömörülés 9,4 millió eurós összegben kapott hitelt az Első Cseh-Orosz Banktól, amelynek visszatérítésére 2020-ban kapott haladékot 2028-as határidővel az azóta tönkrement pénzintézet hitelezőitől.

Korábban a pártalapító Jean-Marie Le Pen mikropártja, a Cotelec kapott 2 millió eurós összegű kölcsönt egy ciprusi offshore cégtől, amelyet francia sajtóértesülések szerint az orosz VTB bank volt vezetőjéhez köthető alapokból finanszíroztak. Marine Le Pen közvetetten jutott hozzá ehhez az összeghez, miután a 2017-es elnökválasztási kampányához a Cotelectől vett fel hitelt. (A mostani kampányához pedig a Mészáros Lőrinchez köthető MKB banktól vett fel 10,6 millió eurónyi kölcsönt)

Az ukrajnai háború kapcsán Marine Le Pen megerősítette, hogy egy "szabad Ukrajnát" támogat, amely nem függ sem az Egyesült Államoktól, sem az Európai Uniótól, sem Oroszországtól.

A szuverenista jelölt kifejezte "abszolút szolidaritását és együttérzését az ukrán néppel", jelezte, hogy támogatja Ukrajna "anyagi és védelmi megsegítését", de ellenzi az embargót az orosz olajra és gázra.

Éles vita alakult ki az európai uniós kérdésekről is a két politikus között, miután Macron azzal vádolta meg Le Pent, hogy a programjában bújtatottan benne van Franciaország kivezetése az Európai Unióból. A Nemzeti Tömörülés jelöltje ezt határozottan cáfolta.

Miután Marine Le Pen megerősítette, hogy megválasztása esetén betiltaná a muzulmán fejkendő viselését nyilvános helyeken, Macron úgy vélte, hogy "polgárháborút fog teremteni, ha ezt megteszi".

Le Pen véleménye szerint a fejkendő az iszlamisták egyenruhája, amely a nők és férfiak közti egyenjogúságot támadja.

"Amit ön javasol, az a francia szellem elárulása, honfitársaink millióit szorítaná ki a közéletből" - mondta Macron, aki szerint ez "a kirekesztés törvénye" lenne, míg Le Pen a "szabadságvédelem törvényéről" beszélt.

"Nem az iszlám ellen vagyok, amely vallásnak megvan a helye Franciaországban" - hívta fel a figyelmet Le Pen.

A fejkendőről szóló vita rendszeresen kirobban Franciaországban, miután a szekularizáció, azaz az állam és a vallás szétválasztásának nevében a vallási jelképek viselését szigorúan szabályozzák a törvények. Igy a közoktatási intézményekben tilos minden vallási megkülönböztető jegy, a muzulmán fejkendőn kívül kereszt vagy kipa viselése is.

Macron a vita ezen részében arra emlékeztetett, hogy mandátuma alatt a parlament elfogadott egy törvényt az iszlamista ideológia visszaszorításáról.

A két legnézettebb országos televízió, a TF1 kereskedelmi csatorna és a France2 köztelevízió által szervezett hagyományos vitaműsorban a két jelölt csaknem három órán vitázott a franciákat leginkább foglalkoztató kérdésekről: a nemzetközi ügyek mellett a megélhetési gondokról, a közbiztonságról, Franciaország versenyképességéről, az egészségügy helyzetéről, a környezetvédelemről, a francia szociális modellről és a fiatalok jövőjéről.

Még a vita kezdetén egy rövid kézfogást követően Marine Le Pen rossznak ítélte meg az elmúlt öt év kormányzásának eredményét, míg Macron kijelentette, hogy Le Pen elnökválasztási programjának "se füle, se farka".

Az elnökjelöltek nem értettek egyet az utóbbi öt évben meghozott intézkedések hatásait illetően, és megvitatták a kettőjük választási programjában a következő öt évre javasolt gazdasági intézkedéseknek várható eredményeit.

"Hallottam, hogy ön a kormányával együtt elégedett a franciák vásárlóerejének javulásával. De én csak azt tapasztaltam, a franciák nekem azt mondják, hogy nem bírják tovább, nem tudják kifizetni a hónap végén a számlákat" - mondta Marine Le Pen, aki szerint Macron "gazdasági mérlege nagyon rossz, de a szociális mérlege még annál is rosszabb".

A hagyományos elnökjelölti tévévita általában nem módosítja a jelöltek közötti erőviszonyokat, de fontos szerepe lehet a bizonytalanok meggyőzésében.

Négy nappal a vasárnapi második forduló előtt a legfrissebb felmérések Emmanuel Macron 54-56,5 százalékos győzelmét jelzik, míg Marine Le Pen a szavazatok 43,5-46 százalékára számíthat. Öt évvel ezelőtt Macron kétharmados győzelmet aratott Le Pen felett.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Szülés után agyvérzést kapott és meghalt egy 22 éves nő a nyíregyházi kórházban
Boldogan ment szülni, de a szülés után agyvérzést kapott, majd meghalt. A család válaszokat keres, a rendőrség vizsgálódik, ismerősei adományt gyűjtenek a kisbabának.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. március 30.



Egy 22 éves nő halt meg nemrég a nyíregyházi kórházban, miután világra hozta kisfiát, derül ki a Tények riportjából. Nikoletta március 22-én boldogan és izgatottan ment szülni. Az öröm azonban hamar szörnyű fordulatot vett: a szülés után agyvérzést kapott.

Az orvosok három és fél órán keresztül küzdöttek az életéért. A családnak azt mondták, hogy a műtét sikeres volt, ennek ellenére másnap agyhalottnak nyilvánították Nikolettát.

Szeretteinek csak néhány órájuk maradt arra, hogy elbúcsúzzanak tőle, mielőtt – a család kérésének ellenére – felajánlották a szerveit.

A hozzátartozók nem hibáztatnak senkit, de szeretnék megtudni, pontosan mi történt. A helyiek szerint Nikoletta epidurális érzéstelenítéssel szült, amit egy rezidens orvos adott be neki. Azt, hogy ennek köze lehetett-e az agyvérzéshez, jelenleg a rendőrség is vizsgálja.

A nő holttestét igazságügyi boncolásnak vetik alá.

„Nyilván a boncolás során találtak valami olyan adatot, ami arra utalt, hogy nem volt megfelelő az orvosi ellátás, és ilyenkor kötelezően át kell fordulni igazságügyi boncolásba, és hát nyilván a továbbiakban szövettan, egyéb toxikológiai és egyéb vizsgálatok alapján lehet majd állást foglalni abban, hogy történt-e bármilyen orvosi mulasztás” – mondta a Tényeknek Szeles Géza igazságügyi orvosszakértő.

Nikoletta családja és párja még sokkos állapotban van, nem tudnak nyilatkozni. Ismerőseik adománygyűjtést szerveztek az újszülött kisfiú számára, aki jól van. A rendőrség vizsgálja a tragédia körülményeit. A kórháztól egyelőre nem érkezett válasz.

A Tények teljes beszámolóját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Egy volt közmédiás újságíró szerint „mindenféle legenda igaz” az MTVA működéséről
Siposhegyi Zoltán őszintén mesélt arról, milyen volt belülről a közmédia: telefonhívások, minisztériumi utasítások, és egyre forróbb talaj a szerkesztők lába alatt.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. március 30.



Siposhegyi Zoltán nemrég egy bécsi előadáson beszélt arról, milyen tapasztalatokat szerzett, amikor még az MTVA-nál, vagyis a közmédia hírszolgáltatójánál dolgozott, vette észre a 444. A külpolitikai újságíró már korábban is szerepelt az Öt lecke a valóság felszámolásáról című dokumentumfilmben, ahol hasonló témákról mesélt.

A bécsi előadáson elmondta, hogy amikor elbocsátották az MTVA-tól, a vezetők azt mondták neki: nem tudják pótolni, ezért még fél évig marasztalták. Kiemelte, hogy szerette közvetlen munkatársait, mert a külpolitikai újságírók a világ fontosabb eseményeivel foglalkoztak, nem a hazai politikával.

Siposhegyi szerint 2016-ban fordulat következett be, amikor Donald Trump megjelent az amerikai politikában. Elmondása szerint eleinte sokan nevettek rajta, de aztán „valaki felül rájött arra, hogy 'nekünk van itthon egy Trumpunk, nem röhöghetjük ki más Trumpját, hogyha nekünk is van egy, azt meg nem röhöghetjük ki'”.

Azt mondta, hogy ettől kezdve elkezdtek belenyúlni az anyagokba, megjelent a migránsozás, majd jöttek a sorosozós és brüsszelezős témák. Úgy fogalmazott: ekkor kezdett „forróvá válni a talaj a talpa alatt”.

Az M1-ről ezt mondta:

„Higgyétek el, pont olyan volt, mint ahogy elképzelitek. Mindenféle legenda igaz.”

Azt is hozzátette: „Tényleg letelefonáltak, volt egy kis telefon”, és „mindenki tudta, hogy valamelyik minisztériumhoz van bekötve”, illetve „amint megcsörrent ez a telefon, mindenkinek összeszorult a gyomra”.

Siposhegyi szerint sok barátja maradt ott, akik azt mondják: azóta a helyzet még rosszabb lett.

A teljes előadást itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
20 fokról 3: őrült hőmérséklet-ingadozás lesz a jövő héten
Április első hete még nem hozza meg a várva várt tavaszt: záporokkal, erős széllel indul a hét, hétvégén pedig markáns lehűlés és hajnali fagyok lehetnek.


A hét elején még többfelé lehet zápor, majd csökken a csapadék esélye, és április első hetében jellemzően száraz, napos-felhős idő várható. A szél gyakran lesz erős. A hét közepén a hőmérséklet csúcsértéke ismét megközelíti a 20 Celsius-fokot, de vasárnapra 3-9 fok közé csökken, és visszatérnek a gyenge hajnali fagyok, írja az MTI a HungaroMet előrejelzése alapján.

Hétfőn a Dunántúlon és középen csak gomolyfelhők zavarhatják a napsütést, keleten, északkeleten viszont tartósan borult maradhat az ég, zápor legnagyobb eséllyel a középső országrészben alakulhat ki. Az élénk északias szelet a Dunántúlon erős, az Alpokalja és a Fertő térségében viharos lökések kísérik. A hőmérséklet csúcsértéke többnyire 10-15 fok között alakul, de a felhősebb északkeleti vármegyékben kicsit hűvösebb idő valószínű.

Kedden sok felhőre kell számítani, a nap második felétől az ország északkeleti, keleti felén csökkenhet a felhőzet, ezért arrafelé több, máshol legfeljebb néhány óra napsütés valószínű. Helyenként - legnagyobb eséllyel és számban a déli országrészben - alakulhat ki zápor, de zivatar sem kizárt. Az északi, északkeleti szél nagy területen lesz erős, a Nyugat-Dunántúlon és északkeleten viharos széllökések is lehetnek. A minimum-hőmérséklet 4-9 fok között valószínű. A csúcsérték 12-19 fok között alakul, keleten lesz a melegebb.

Szerdán fátyol- és gomolyfelhők mellett több órára kisüt a nap, egy-egy zápor előfordulhat. Az északi, északkeleti szél sokfelé lesz élénk, különösen északkeleten erős lökésekre is számítani kell. A minimum-hőmérséklet általában 4-9 fok között alakul, de a szélvédett, kevésbé felhős helyeken fagypont közelébe is lehűlhet a levegő. Délután 13-18 fok várható.

Csütörtökön északkelet, kelet felé egyre több gomolyfelhő zavarhatja a napsütést, de csapadék nem valószínű. Az északias szél a keleti országrészben nagy területen élénk, néhol erős lesz. A minimum-hőmérséklet általában 3-8 fok között várható, de a szélvédett, kevésbé felhős helyeken hidegebb lehet. Délutánra 13-19 fok közé melegszik fel a levegő.

Pénteken napos idő valószínű a gomoly- és fátyolfelhők mellett, majd észak felől megnövekedhet a felhőzet. Csapadéknak kicsi az esélye. Az északi, északnyugati szelet élénk, néhol erős széllökések kísérhetik. A minimum-hőmérséklet általában 3-9 fok között valószínű, de a szélvédett, kevésbé felhős helyeken hidegebb lehet. Délutánra 13-20 fok közé melegszik fel a levegő.

Szombaton szakadozott felhőzet mellett több-kevesebb napsütés valószínű, elszórtan lehet zápor. Az északias szél sokfelé megerősödik, helyenként viharossá fokozódik. Hajnalban 2-9, délután 6-14 fok valószínű, északkeleten várható a leghidegebb.

Vasárnap változóan felhős időre, elszórtan záporos csapadékra van kilátás, hózáporra is van esély. Az északias szél továbbra is nagy területen lesz erős, helyenként viharos. A minimum mínusz 1 és plusz 6, a maximum-hőmérséklet 3 és 9 fok között várható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Szijjártó Péter: Az EU egyetlen tagállamát és egészét sem fenyegeti semmilyen háborús kockázat, Oroszország részéről sem
A külügyminiszter szerint komolytalan az EU 72 órás túlélőcsomagjának javaslata. Szerinte az uniós politikusoknak csak csatlakozni kellene az USA által vezetett népszavazáshoz, a magyaroknak pedig véleményt nyilvánítani a kormány újabb konzultációján.


Megengedhetetlen, hogy az Európai Unió (EU) háborút kiszélesítő, háborút eszkaláló politikát folytasson – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában a 72 órás túlélőcsomag összeállításáról szóló európai bizottsági javaslatról.

Leszögezte, hogy ma az EU egyetlen tagállamát és egészét sem fenyegeti semmilyen háborús kockázat, Oroszország részéről sem.

Megjegyezte, hogy a háború eszkalációjának veszélyét jelenleg Brüsszel háborúpárti politikája jelenti.

Szijjártó Péter szerint a túlélőcsomagról készült videó világosan mutatja, hogy az EU miért veszítette el a komolyságát, a versenyképességét, a helyét és a súlyát a világpolitikában.

A javaslattal ugyanis szerinte „egy elképesztő és minden alapot nélkülöző, a józan ész minden aspektusát és összetevőjét nélkülöző hisztériakeltés” zajlik.

Kiemelte, hogy az EU politikusainak semmi más dolga nem lenne most, mint támogatni az amerikai elnököt a béketörekvésében. „Nem alá kéne aknázni a béketárgyalások útját, hanem támogatni a béketárgyalásokat” – fogalmazott.

A tárcavezető hozzátette, a „háborúpárti politikának” lehet gazdasági oka, de lehet, hogy "a felelősséggel való szembesülés időpontját akarják kitolni, mert három éven keresztül egy olyan háborúpárti politikát folytatott az európai elit, ami minden európai embernek a mindennapi életének szintjén érezhető károkat okozott" egyebek mellett a háborús inflációval, a szankciós áremelésekkel, az energiaárakkal, az élelmiszerárakkal vagy a fegyverraktárak kiürítésével – fogalmazott a külügyminiszter.

Szijjártó Péter szerint azt a kérdést is fel lehetne tenni, hogy hol vannak azok a százmilliárd eurók, „amiket az európai emberek pénzéből a brüsszeli politikusok odaadtak Ukrajnának hitel címén, miközben maguk az ukránok mondják, hogy sem a hadsereget, sem magát az állam működését ők fenntartani nem tudják”.

Kiemelte, a háborúpárti politikusok tudják, hogy Ukrajna felvételéhez az Európai Unióba mind a 27 tagországnak a jóváhagyása szükséges, Magyarországé is, „ezért tekintenek rendkívüli aggodalommal arra, hogy a magyar emberek a jövő hónapban egy véleménynyilvánító szavazáson elmondhatják majd a saját véleményüket, kifejthetik a saját álláspontjukat arról, hogy egyetértenek-e azzal, hogy Ukrajnát ilyen agresszív veszélyes módon, hirtelen benyomják az EU-ba” – utalt a kormány legújabb, ezúttal népszavazásnak álcázott nemzeti konzultációjára.

Hozzátette, Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke ezért „azt az utasítást adta az Európai Néppárt magyarországi tagpártjának, a Tisza Pártnak, hogy nekik produkálniuk kell gyorsan egy olyan eredményt bármi áron, hamisítással (...), mintha a magyar emberek támogatnák Ukrajna gyors felvételét az EU-ba”.

Ezért

„egy ilyen Ukrajna-párti aláírásgyűjtés zajlik ma Magyarországon azért, hogy azt a hamis képzetet állíthassák elő, mintha a magyar emberek támogatnák Ukrajna gyors benyomását az EU-ba”

– utalt Magyar Péter, olykor „népszavazásnak” is nevezett, egyébként 12 pontból álló Nemzet Hangja kérdőívére.

(MTI)


Link másolása
KÖVESS MINKET: