HÍREK
A Rovatból

Árstop: ezek az élelmiszerek lehetnek még hatósági árasak

Mutatjuk, mely termékek drágultak több mint 40 százalékkal egy év alatt.


Orbán Viktor még október végén jelentette be, hogy kiterjesztik az élelmiszerárstopot, így még több termék árát maximalizálják. Erről minden bizonnyal a kedd esti kormányülésen születik döntést, amit aztán a szerda délelőtti kormányinfón jelentenek be.

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter viszont már elárulta, hogy olyan élelmiszerek kerülhetnek az árstop alá, amelyeknek a drágulása 40 százalék feletti, és itthon is előállíthatók. Az mfor.hu összeszedte, hogy mely alapvető termékekre igazak most ezek.

Ez alapján több mint két tucat alapvető élelmiszerre, vagy legalább ezek közül néhányra kerülhet ársapka.

A portál által összeállított listában azt is feltüntették, hogy hány százalékkal drágult egy év alatt az adott termék.

• Sajt, trappista, tömb, kg (95%)

• Rétesliszt, kg (94%)

• Kenyér, fehér, (92%)

• Félbarna kenyér, kg (92%)

• Vaj, legalább 80 százalékos zsírtartalom (87%)

• Tejföl, 20 százalékos zsírtartalom, 140-175 g-os(86%)

• Zsemle, 1 db (84%)

• Tejföl 12 százalékos zsírtartalommal, 325–450 g-os (75%)

• Tejes margarin (75%)

• Sertészsír, kivéve mangalica (72%)

• Spagetti, 4 tojásos, 500 g(68%)

• Pasztőrözött ESL tej, 1,5 százalékos (67%)

• Csirkecomb (65%)

• Pasztőrözött ESL tej, 2,8 százalékos (62%)

• Bontott csirke, kg(59%)

• Marhahús, rostélyos, kg (59%)

• Őrölt kávé 200–250 g (58%)

• Tojás, 10 darab (56%)

• Rizs (56%)

• Csirkeszárny, kg (53%)

• Fejes káposzta 53%)

• Kakaós csiga, db (48%)

• Háztartási keksz (47%)

• Kései burgonya, kg (44%)

Az élelmiszerárstop egyébként jelenleg december 31-ig van érvényben, de Nagy Márton már jelezte, hogy a lakossági árstopok egyelőre maradnak, jövőjüket ugyanis az infláció határozza meg, ami egyelőre nem csökken.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Török Gábor: A honvédelmi miniszter szavainak erejét a botrányskálán egyértelműen az ügy utókezelése jelöli majd ki
„Ismerve mindkét oldal politikai kommunikációs képességeit és az ebben az ügyben védekezni kényszerülő oldal médiarendszerét, nagyon magas számot a skálán ezen a ponton biztos nem prognosztizálnék” - írja gyorselemzésében a politológus.


Török Gábor egy Facebook-posztban reagált a Magyar Péter által nyilvánosságra hozott hangfelvételre, amelyen a honvédelmi miniszter arról beszélt, hogy a kormány „szakít a békementalitással, hogy átálljunk a háború felé vezető út nulladik fázisára”.

A politológus gyorselemzésében arról ír: már korábban is beszélt róla, hogy „a politikai botrányok nem vagy-vagy elven működnek, azaz nem azt kell kérdezni velük kapcsolatban, hogy na akkor most rombolnak vagy sem”.

„Sokkal hasznosabb, ha a botrányokat egy speciális Richter-skálán képzeljük el, mondjuk - idézzük akkor Gulyás Gergelyt - a »lepkefingtól« az »atombombáig«. Nagyon ritka az olyan botrány, amely azonnali és közvetlen reakciót vált ki, azaz a hatása rögtön kimutatható a közvélemény-kutatásokban, erre még igazán az őszödi beszéd sem volt képes, bár az kétségtelenül elég ütős volt” - fogalmazott Török.

Azt is kifejtette, hogy a Kollár-ügy kapcsán is beszélt már arról, hogy „az ilyen hangfelvételes botrányoknál igazán két dolog számít, a részletek és az értelmezések. Hogy mit jelentenek a részletek? Leginkább azt, hogy ki, hogyan és miről beszél”.

„A honvédelmi miniszter kétségtelenül ismertebb, felépítettebb szereplő, mint az ellenzéki EP-képviselő volt, a téma pedig egyértelműen az Orbán-kormány »szíve közepe«. Ugyanakkor a megfogalmazás messze nem annyira védhetetlen, mint a »hazudtunk reggel, éjjel meg este« (és még azt is megpróbálták »igazságbeszédnek" nevezni«), így az ügy erejét a botrányskálán egyértelműen az ügy utókezelése, keretezése jelöli majd ki”

- fogalmazott a politológus.

„Ismerve mindkét oldal politikai kommunikációs képességeit és az ebben az ügyben védekezni kényszerülő oldal médiarendszerét, nagyon magas számot a skálán ezen a ponton biztos nem prognosztizálnék”

- jegyezte meg.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Reagált a kormány Gyurcsány távozására: ukránbarát, Brüsszel, Tisza Párt
A volt miniszterelnök minden politikai posztról lemondott. A kormány viszont nem lát változást az ellenzék soraiban.


Gyurcsány Ferenc csütrtökön bejelentette, hogy távozik a politikából: lemondott a Demokratikus Koalíció (DK) elnöki tisztségéről, frakcióvezetői pozíciójáról, és országgyűlési képviselői mandátumáról is. A volt miniszterelnök nem indul a következő választásokon sem.

A hírt felesége, Dobrev Klára osztotta meg a közösségi oldalán. A DK európai parlamenti képviselője azt írta: a döntést közösen hozták meg, és a párt elnöksége is elfogadta. Hozzátette: Gyurcsány Ferenc „mindig élvezni fogja a DK egész közösségének a barátságát, szeretetét és tiszteletét”.

A Kormányzati Tájékoztatási Központ is reagált a hírre a Telex kérdésére. Közleményükben azt írták:

„semmi sem változik! A DK Dobrev Klárával az élen ugyanúgy ukránbarát és Brüsszel utasításait követi, mint a Tisza Párt”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Orbán Balázs: A hadsereg fejlesztése nem zárja ki a békepártiságot, a személyi átalakítás „a háborúpárti erők kiszorítását jelentette”
Orbán Balázs szerint Szalay-Bobrovniczky mondatai nem ellentétesek a kormány békepárti álláspontjával, hanem annak részei.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 08.



Orbán Balázs szerint nem ellentmondásos, hogy a kormány egyszerre vallja magát békepártinak, miközben a honvédelmi miniszter egy nyilvánosságra került hangfelvételen arról beszél, hogy elindultak a háború felé vezető út nulladik fázisába. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint a cél egy ütőképes hadsereg felépítése, de ez nem jelenti azt, hogy Magyarország háborús konfliktusba keveredne.

A HVG-nek nyilatkozva Orbán Balázs úgy fogalmazott, hogy egyáltalán nem zárja ki egymást, sőt, egybetartozik a békepártiság és a haderőfejlesztés. Azt is hozzátette, hogy az előző kormányok idején leépítették a Magyar Honvédséget, és az akkori rendszer „hivatali cafeteria rendszerben működött”. Véleménye szerint ez nem volt megfelelő a mostani biztonsági helyzethez képest.

A politikai igazgató kitért Ruszin-Szendi Romulusz korábbi vezérkari főnökre is, aki szerinte „belülről bomlasztott”, amikor egy hivatalos nemzetközi fórumon a „Slava Ukraini!” köszöntéssel zárta a beszédét.

Orbán Balázs a hangfelvételen elhangzottakat így értelmezte:

„Tulajdonképpen ez a személyi átalakítás ezek szerint részben a háborúpárti erők kiszorítását jelentette a Magyar Honvédség sorai közül, és erről a mentalitásbeli változásról, meg az új életpályamodellről, az új honvédelmi szolgálati viszonyrendszer alapjairól beszélt a honvédelmi miniszter.”

A csütörtök reggel közzétett felvételt Magyar Péter korábban az Orbán-kormány „őszödi beszédeként” emlegette. A hanganyag 2023 áprilisában készült, és arról szól, hogy szakítanak a békementalitással, valamint fiatalítással új irányt vesznek. A miniszter szerint „át kell állni a háború felé vezető út nulladik fázisára”. A csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely is reagált a felvételre, röviden annyit mondott: „Ez egy lepkefing.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Polt Pétert és Hende Csabát jelöli alkotmánybírónak a Fidesz
Polt Péter lemond a legfőbb ügyészi posztról, és 12 évre költözik az Alkotmánybíróságra. Utódjáról még a választások előtt dönthet a fideszes többség.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 08.



Polt Péter és Hende Csaba is az Alkotmánybíróság tagja lehet, írja a Telex a Fidesz-frakció csütörtöki bejelentése alapján. A döntés új fejezetet nyit a magyar igazságszolgáltatás és közjogi rendszer történetében.

Polt Péter ezzel lemond a legfőbb ügyészi posztról. Utódját a köztársasági elnök javaslata alapján választja meg az Országgyűlés, még a tavaszi ülésszak során. Az új legfőbb ügyész megbízatása kilenc évre szól majd.

Polt mandátuma 2028-ig tartott volna, mivel 2019-ben újabb kilenc évre választották meg. Először 2000-ben, az első Orbán-kormány idején nevezték ki legfőbb ügyésznek, majd 2010-ben ismét őt jelölte a kormány. A politikától sem állt távol: 1994-ben fideszes képviselőjelöltként is indult a választáson.

A frakció döntése után így még az idei évben sor kerülhet az utódlásra, ami azt jelenti, hogy az új legfőbb ügyészt a 2026-os választások előtt nevezhetik ki – egészen 2035-ig.

A 24.hu már kedden megírta, hogy információik szerint Polt lehet az Alkotmánybíróság új elnöke. Kövér László másnap egy fórum előtt megerősítette: „Polt Péter kiváló alkotmánybíró lesz.”

Gulyás Gergely a csütörtöki kormányinfón szintén elismerően nyilatkozott: „Nincs abban vita, hogy a saját szakterületén az egyik legkiválóbb jogász az országban, és bármilyen jogász által betölthető közjogi tisztségre kiválóan alkalmasnak tartom.” Azt is hozzátette: ha valóban Polt lesz a jelölt, „a legjobb lelkiismerettel támogatja őt a szavazáson.”

Az új poszt nemcsak személyi változást jelent, hanem egyben megoldást is: az Alkotmánybíróság ugyanis jelenleg csak 12 taggal működik a szükséges 15 helyett. Kövér László erre nemrég külön is felhívta a figyelmet. A jelölésekkel kapcsolatban Vejkey Imre, az igazságügyi bizottság KDNP-s elnöke jelezte: csütörtökig várják a frakciók javaslatait.

A másik jelölt Hende Csaba, aki 2002 óta képviselő és hosszú ideje a törvényalkotási bizottság elnöke. 2010 és 2015 között honvédelmi miniszterként dolgozott, előtte pedig államtitkár volt az Igazságügyi Minisztériumban.

Hende a szombathelyi körzetben eddig minden választást megnyert, de jövőre már nem indul újra. Orbán Viktor Vámos Zoltánt, Vas vármegye főispánját nevezte ki a választókerület élére.

A jelöltek meghallgatása jövő kedden lesz az Országgyűlés igazságügyi bizottságában, majd a Fidesz-frakció hivatalos javaslatot tesz. A szavazás május 20-án várható. Az alkotmánybírói megbízatás 12 évre szól, és a jelöltek nem lehetnek idősebbek 70 évesnél.

A személyi változásokról már régóta szóltak találgatások. Magyar Péter a hétvégén arról beszélt, hogy Orbán Viktor hamarosan leváltja Poltot, és Tuzson Bence lehet az utód. Az ügyészség és Kocsis Máté ezt másnap cáfolta. Hadházy Ákos szerint ugyanakkor nem Tuzson, hanem Rétvári Bence lehet a befutó.

A pletykákat erősítette az is, hogy az Alaptörvény tavaly év végi módosítása lehetővé tette: ne kizárólag az ügyészek közül válasszanak legfőbb ügyészt. Most már biztosnak tűnik, hogy Polt Péter 12 év után új szerepben folytatja a pályáját az Alkotmánybíróságon.


Link másolása
KÖVESS MINKET: