HÍREK
A Rovatból

Árbefagyasztás: Komolytalannak tartja a kormány döntését a GKI elnöke

Vértes András azt mondja, a rezsicsökkentéssel, az üzemanyagár-befagyasztással, a kamatstoppal és az élelmiszerek árának befagyasztásával együtt 2 százalékot csökkenhet az infláció.
Címkép: Unsplash - szmo.hu
2022. január 14.



Komolytalannak tartja az árbefagyasztást a GKI Gazdaságkutató ZRT. elnöke. Vértes András a Szeretlek Magyarországnak elmondta, ez a döntés önmagában valószínűleg még azt sem fogja elérni, hogy tényleg alacsonyabb legyen az infláció.

“A kormány próbál mindenfélét kitalálni azért, hogy azt mutassa, segít az embereknek. Ez valamikor tényleges segítség is, de az árbefagyasztás ötlete őszintén szólva komolytalan. Az a néhány termék, amit a kormány megjelölt, csak egy egészen kis része a vásárlásoknak, és önmagában is egy nagyon pici tétel. Ez a döntés önmagában valószínűleg még azt sem fogja elérni, hogy tényleg alacsonyabb legyen az infláció, mert az üzletek biztosan meg fogják emelni más termékek árát”

- fogalmazott Vértes András, aki szerint az eddigi intézkedésekkel együtt 2 százalékot csökkenhet az infláció.

“Nem véletlen, hogy újra hangsúlyozták a rezsicsökkentést, az üzemanyagár-befagyasztást és a kamatstoppot, mert ezekkel és az élelmiszerár-befagyasztással együtt csökkenhet az infláció 2 százalékkal”.

Az élelmiszerárak kapcsán felmerül a kérdés, hogy a kormány miért nem az áfacsökkentés mellett döntött. A GKI elnöke szerint csak az általános áfacsökkentés lehetett volna megoldás, de az sem inkább azoknak lenne segítség, akiknek nagyobb szüksége van erre.

“Ezeknek az élelmiszereknek egy része már eleve áfacsökkentett, tehát ezzel érdemi változást nem tudtak volna elérni. Az általános áfacsökkentés lehetne megoldás, de ha megnézzük, ezzel nem az egyszerű emberek járnának jól, vagyok azok, akik nehezebb helyzetben vannak, hanem a gazdagok. Valójában ők kerülnének ezzel sokkal kedvezőbb helyzetbe. Tehát az egy sokat vitatott téma, hogy az áfacsökkentés valóban elősegíti-e, hogy a lakosság jobban éljen. Az a fontos, hogy jó gazdaságpolitikát csináljon a kormány, és korábban, mondjuk egy évvel ezelőtt kellett volna odafigyelni”

- mondja Vértes András, aki szerint mindenképp korrigálni kell majd.

“Én azt gondolom, hogy akárki nyeri meg a választást tavasszal, ezt a helyzetet mindenképp korrigálni kell majd”

- fogalmazott a GKI elnöke.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter szerint választási csalás, hogy valóságban nem létező emberek panaszkodnak az állítólagos Tisza-adóra, az NMHH szerint még nem kell jelölni a mesterséges intelligenciát
A Nemzeti Ellenállás Mozgalom videói között van olyan is, amiben szintén AI által generált Magyar Péter New York utcáin táncolva adóemelést lövell a kezeiből. A videó népszerűsítésére egy hét alatt több mint 66 millió forintot költöttek a Facebookon.


Választási csalás mesterséges intelligenciával készült videókat terjeszteni anélkül, hogy világosan jeleznék: a benne szereplők nem valódiak. A Tisza Párt elnöke ezt azután mondta, hogy a Nemzeti Ellenállás Mozgalom egyik videójában AI által létrehozott emberek nyilatkoznak az állítólagos Tisza-adó várható következményeiről. A mozgalom mögött álló megafonos influenszer cége egy hét alatt több mint 66 millió forintot költött a videók hirdetésére a Facebookon - hangzott el az RTL híradójában.

"Havi 83 ezer forinttal keresnék kevesebbet."

Egy férfi nyilatkozza ezt a Nemzeti Ellenállás Mozgalom egyik videójában a Fidesz szerint a Tisza Párt által tervezett adók következményeiről. Ez az ember azonban a valóságban nem létezik, mesterséges intelligenciával állították elő. Viszont ezt sehol, semmilyen formában nem jelzik a készítők.

Ahogyan nem jelezték az állami televízió híradójában sem, ahol a videót a kötcsei piknikről szóló tudósításban szerepeltették. Az állítólagos Tisza adóról szóló AI videó néhány órával azelőtt jelent meg a Nemzeti Ellenállás Mozgalom oldalán, hogy Orbán Viktor bejelentette az újabb nemzeti konzultációt.

"Indítani fogunk egy nemzeti konzultációt a kiszivárgott adóemelési tervekkel kapcsolatban. Ez a mozgósításnak egy része."

A Nemzeti Ellenállás Mozgalom videói között van olyan is, amiben szintén AI által generált Magyar Péter New York utcáin táncolva adóemelést lövell a kezeiből. A videó népszerűsítésére egy hét alatt több mint 66 millió forintot költöttek a Facebookon. A Mozgalom mögött álló cég, az Ellenállás Mozgalom Nonpropfit Kft tulajdonosa a Megafonos influenszer Apáti Bence.

Az RTL Híradónak nyilatkozó politológus szerint a mesterséges intelligencia megjelenése a politikai kampányokban már nem meglepő, de nem mindegy ki, hogyan és mire használja.

Az a különbség, hogy egy közszereplőt érintő ábrázolásról van szó és adott esetben ezért egyfajta politikai karikatúrának is tekinthető vagy egy tény műfajba próbálnak beágyazni egy véleményt, mint ennek a nem létező buszsofőrnek az estében és ez itt szerintem nagyon különböző.

Schultz Nóra szerint még nehéz megjósolni, hogy mennyire hatnak majd a választókra az ilyen videók. Magyar Péter azt mondta az RTL Híradónak: ez valójában választási csalás.

"Közpénzmilliárdokat költenek hazug, aljas, csaló kampányokra, ennek része, hogy álcivil szervezetek kapnak több száz vagy éppen milliárd forint közpénzt ilyen csaló kampányokra. Nyilván egy normálisan működő országban a hatóságok azonnal eljárnának."

A híradó kereste a témában Orbán Balázst is, akire Orbán Viktor a fidesz 2026-os választási kampányát bízta, de nem akart nyilatkozni. Latorcai Csaba parlamenti államtitkár ugyanakkor azt mondta az RTL Híradónak: szerinte jelölni kell, ha egy tartalmat mesterséges intelligenciával hoztak létre. Szerinte ez pédául egy általa megosztott képre nem vonatkozik. A politikus a kormányhivatal BKV-t érintő vizsgálatakor posztolta egy lángokban álló busz és villamos fotóját.

Az a kép egyértelműen - a posztból látható módon - szándékosan egy apokaliptikus képet idézett, és nem a fővárosnak bármely táját idézte, tehát nem volt egyáltalán félrevezető.

A Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság és a kormány is azt közölte az RTL Híradóval: majd csak 2026 augusztusa után kell jelölni, ha egy tartalom mesterséges intelligenciával készült.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Kunetz Zsombornak írt egy őszinte levelet egy mentő: Mindenkinek van kettő, három munkahelye, hogy meg tudjon élni becsületesen
Hajnalban utaznak vidékről Budapestre, hogy ott teljesítsenek alapórában szolgálatot. Maguknak visznek ételt-italt, hűtőtáskát, hogy legyen mit enniük a szolgálat alatt. Van olyan mentő, melyben már hetek óta nem működik a klima.


Az egészségügyi szakértő egy levelet osztott meg a Facebook-oldalán, amelyben egy mentő írja le érzékletesen, milyen körülmények közt kénytelenek dolgozni olyan gyenge fizetésért, hogy még más munkákat is el kell vállalniuk, hogy megéljenek.

Mint írja: régóta tervezte, hogy megírja ezt, de most "Takács Péter nyilatkozata egy kicsit kiverte a bíztosítékot azzal, hogy összehasonította az osztrák mentőt a magyarral."

"Tisztelt Zsombor!

Már rég akartam írni, de a mai telexes cikk után ragadtam tollat. Több mint 20 éve dolgozom a mentőszolgálatnál egy vidéki mentőállomáson. Takács Péter nyilatkozata egy kicsit kvierte a bíztosítékot, hogy összehasonította az osztárk mentőt a magyarral. Rokonságom egyik fele Ausztriában lakik, másik fele Németországban. Én meg itthon robotolok.

Azt tudom elmondani, hogy nálunk milyen mentő van. Mind a két autónkban több mint négyszázer km van. Motorikusan nincs is velük semmi baj, mert a merci motor nyagyon igénytelen. Csak a többi. Hátul már minden csireg-csörög-zörög. A műanyag fakkok esnek ki, ha egy kicsit már rosszabb úton járunk.

A hordágy műbőre már több helyen kiszakadva, alatta a szivacs látszik. Ha ide vér vagy egyéb más szennyező anyag befolyik, azt nem lehet kitakarítani. Ezekkel az autókkal addig megyünk, amíg szét nem esnek.

Már több éve járunk fel Budapestre mentőzni. Az elején még túlórában önkéntes alapon. Most már mindenki megy és alapórában. Az osztrák és német rokonok a mai napig nem értik mit keresek én a több mint kétszáz kilóméterre eső fővárosban mentőzni. Nincs ott mentő, nincs ott ember?? Ezt kérdezik. A megyéből minden nap megy fel egy páros mentőzni a fővárosba. Ezt úgy kell érteni, hogy reggel fél 5-kor felkelek, felöltözöm a mentős ruhába és így ülök be a saját autómba. Viszek magammal még egy kis kaját, italt. Majd a saját autómmal elmegyek a 30 km-re lévő mentőállmásra, ahol beülök egy másik civil autóba ( ez valahol F-astra, H-astra, régi opel vectra, suzuki, kék villigó van rajtuk). Átpakolom a cuccomat és így 6 órás kezdéssel megyünk fel a fővárosba. A fővárosban több helyen van mentőautó, megyénként máshol. Van aki a Markó utcába megy, vagy Százhalombattára vagy a Budai mentőállomásra. Ez forgalomtól függően kb olyan 9 óra körül van. Átvesszük a mentőt és ahogy bejelentkeztünk már jön is rá a feladat.

Van olyan mentő, melyben már hetek óta nem működik a klima. Tudnak róla, de a javítása még nem esedékes. Nem probléma. A mentős kibír mindent , ő végig tudja dolgozni a napot a 35 fokban. Nem baj, hogy ragad meg büdös. Így mentőzünk kb este 21-ig, akkor engednek el.

Vissza az adott fővárosi mentőállomásra. Ott kipakolunk a mentőből a saját dolgainkat, át a civil autóba. Ezzel az autóval vissza a reggeli kiindulópontra. Ott megint kipakolunk a saját autónkba és így érünk haza másnap hajnali 1-2 körül. Hogy nappal te mit iszol, mit eszel, az már legyen a te gondod. És ezt mind alapórában, több mint kétszáz kilóméterre az eredeti munkahelyünkről. Ha szerencséd van, akkor van a pesti mentőben hűtő, de ez nagyon pici, max a féliteres üditő fél el benne. De többen inkább visznek komplett hűtőtáskát magukkal Budapestre. A másik probléma, hogy a rövid tengelytávú mentők betegtere nagyon kicsi és ezekből még nagyon sok fut.

Friss hír, hogy Budapest novembertől plusz autókat kér a régióktól. Van olyan mentőállomás, ahonnét 4 nap is mennek a fővárosba dolgozni. A ruhánkról egy pár sort. Egyfajta nadrágunk van. Mindenkinek van három. Ezzel csak az a baj, hogy nyáron meleg, télen meg hideg. Nem tudom mikor érjük meg azt, hogy lesz egy garnitúra vékonyabb nyári és egy garnitúra melegebb téli.

Az ingek minőségéről meg inkább nem is írok, nincs értelme. Miért látni, hogy az egyik mentősön piros az ing, a másikon fekete, a harmadikon fehér, stb...?? Azért , mert ha csak azt hordanám, amit a cég ad, akkor fél év múlva mehetne a kukába. Ezért nagyon sok mentős inkább csináltat magának pólót vagy inget, olyan minőségben, ami neki megfelel. A cipőt, bakancsot meg hagyjuk, mert mindeki olyanba dolgozik amilyenben akar.

Nincs egységes. Ha szigorúan télen csak azt a ruhát vehetném fel, ami a céges, akkor nagy valószínűséggel megfagynánk. Ezért is látni, hogy az ingen kívűl egy csomó "maszek" pulcsi, kapucnis egyéb felső van a mentődolgozón. A fizetésről még nem is beszéltem. Idén nem volt és jövőre sincs betervezve bérfejlesztés. Mindenkinek van kettő, három munkahelye, hogy meg tudjon élni becsületesen. "


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
444: Orbán a valós számnál 70-szer több letartóztatásról beszélt Svédországgal kapcsolatban
A svéd ügyészség adatai szerint a gyilkossággal vádolt 15–17 év közötti lányok száma csak négy volt, nem pedig 284, ahogyan Orbán Viktor mondta. Svédországban összesen 92 emberölés történt tavaly. A svéd kormányfő felháborító hazugságnak tartotta Orbán szavait.


Orbán Viktor a Harcosok Klubjának hétvégi edzőtáborában tartott beszédet, amelynek egy részletét az X-oldalán is megosztotta feliratozva. A videóban azt állította, hogy „több mint 280 kiskorú lányt tartóztattak le gyilkosságért, a családok félelemben élnek”. Konkrétan 284 fiatalkorú lányt említett, és hozzátette, hogy mindegyiket külön-külön gyilkosság miatt vették őrizetbe.

A kijelentésre a svéd miniszterelnök, Ulf Kristersson is reagált, szintén az X-en. Azt írta, hogy felháborító hazugságnak tartja Orbán szavait.

A TV4 Nyheterna című svéd tévéműsor ezután az ügyészségtől kért hivatalos adatokat. A svéd ügyészség válaszában azt írta: „2024-ben 277, 15–17 év közötti lányt vádoltak meg testi sértéssel, négy lányt pedig gyilkossággal és gondatlanságból elkövetett emberöléssel” - írta meg a 444.hu

Az adatok szerint egy lány ellen mindkét vádpont szerepelt, így lett összesen 281 eset.

A hivatalos statisztikák alapján tavaly Svédországban összesen 92 emberölés történt, ezeknek pedig csak kis részét követték el nők. A gyilkossággal vádolt 15–17 év közötti lányok száma tehát négy volt, nem pedig 284, ahogyan Orbán Viktor mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Nukleáris megállapodást kötött Szijjártó Kínával, az oroszokkal pedig a paksi bővítés felgyorsításáról állapodtak meg
A külügyminiszter úgy fogalmazott: az orosz, az amerikai, a német és a francia nukleáris ipar „remekül tud” működni „egymás mellett és egymással is”.


Magyarország újabb fontos megállapodást kötött a nukleáris energia területén: hétfőn Bécsben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter bejelentette, hogy az ország nukleáris együttműködési megállapodást írt alá Kínával. A miniszter szerint az egyezmény jelentős együttműködési lehetőséget kínál a két ország között a nukleáris energia, a biztonság és az innováció területén.

Szijjártó a tájékoztatón arról is beszélt, hogy egy több évtizedes jó kapcsolat és egy 2014-ben megkötött szerződés alapján az orosz Roszatom vállalat épít nukleáris erőművet Magyarországon, jelentős francia és német beszállítókkal együttműködve. Emellett elmondta, hogy a kis teljesítményű nukleáris reaktorok használatáról kizárólagos megállapodást kötöttek amerikai technológia alkalmazásáról. Úgy fogalmazott: az orosz, az amerikai, a német és a francia nukleáris ipar „remekül tud” működni „egymás mellett és egymással is”.

A közlemény szerint a miniszter nem tért ki arra, hogy az Európai Unió Bírósága a múlt héten jogerősen megsemmisítette az Európai Bizottság 2017-es döntését, amely jóváhagyta a Paks II. projekt magyar állami támogatását.

Szijjártó arról is beszámolt, hogy Alekszej Lihacsovval, a Roszatom vezérigazgatójával a paksi bővítés felgyorsításáról állapodtak meg, és úgy fogalmazott: „most minden körülmény adott ehhez”.

A miniszter szerint a következő évtized egyértelműen a nukleáris energiáé lesz, mert a drasztikusan növekvő villamosenergia-igényt „hatékonyan, biztosan, biztonságosan és környezetkímélő módon” csak atomenergiával lehet fedezni.

Eközben az Egyesült Államok energiaügyi minisztere a múlt héten arra figyelmeztetett, hogy Magyarországnak is le kell válnia az orosz energiáról.


Link másolása
KÖVESS MINKET: