A Rovatból

Ágyúval lőttek át propaganda-képeslapokat két faluba a kelet-ukrajnai szakadárok

A parancsnok először mindenkinek „békét, jó egészséget és boldogságot” kívánt a Győzelem Napja alkalmából, majd ágyúval küldték az üzenetet.


A RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség közölt egy felvételt a Telegramon, amelyen az látható, hogy a luhanszki szakadár terület tüzérparancsnoka propagandaanyagokat lő ki két, ukrán kézen lévő faluba – írta a Bloomberg szerkesztője Twitteren.

A parancsnok először mindenkinek „békét, jó egészséget és boldogságot” kívánt a Győzelem Napja alkalmából, majd bemutatták, ahogy a propagandaanyagokat lövedékekké hengerelik, végül pedig betöltik az ágyúba és kilövik őket.

A videó végén be is mutatják a földön elterült propaganda-képeslapokat, bár azt nem tudni, hogy pontosan célba értek-e az üzenetek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Otthagyott egy 80 éves nőt az utazóhajó egy lakatlan szigeten, másnap holtan találtak rá
A döbbenetes eset az ausztráliai Gyík-szigeten történt. A család szerint felháborító, hogy a luxushajó személyzete csak órákkal később vette észre, hogy hiányzik egy utasuk.


Megrázó történet sokkolta Ausztráliát: egy luxushajó véletlenül hátrahagyott egy idős utast, amikor kikötés után elindult egy lakatlan szigetről, az asszony pedig másnapra meghalt.

Családja szerint a 80 éves Suzanne Rees a Coral Adventurer utazóhajó 60 napos ausztráliai körútján vett részt. Az első állomás a Nagy-korallzátonyhoz tartozó Gyík-sziget (Lizard Island) volt, ahol múlt szombaton az utasok szervezett program keretein belül előbb sznorkeleztek, majd túrázni mentek a sziget legmagasabb pontjára.

„A rendőrségtől tudjuk, hogy nagyon forró nap volt. Édesanyám rosszul lett a hegyi emelkedőn. Megkérték, hogy induljon vissza, le a hegyről, kísérő nélkül. Aztán később a hajó elindult, láthatóan anélkül, hogy megszámolták volna az utasokat. Valamikor ezután anya egyedül meghalt”

– mondta az asszony lánya, Katherine Rees.

A Coral Adventurer személyzete órákkal a sziget elhagyása után, már este vette észre, hogy hiányzik egy utas. A Coral Expeditions vezérigazgatójának közlése szerint ekkor azonnal értesítették a hatóságokat, majd nagyszabású mentőakció keretein belül keresni kezdték az idős nőt. A mentőhelikopter személyzete másnap holtan találta meg a hátrahagyott utast.

Az Ausztrál Tengerészeti Biztonsági Hatóság (Amsa) közleménye szerint a luxushajó kapitánya szombaton, helyi idő szerint körülbelül 21 órakor jelezte először, hogy egy utas hiányzik. A kutatócsoport néhány óra elteltével visszatért a szigetre, de a keresést vasárnap hajnalban leállították. Ezt követően reggel helikopterrel találtak rá Rees holttestére. A hatóság vizsgálja az esetet.

Az áldozat lánya az utazást szervező társaságot bírálta a „gondosság és a józan ész hiánya” miatt:

„Remélem, hogy a halottkémi vizsgálat kideríti, mit kellett volna tennie a cégnek, hogy talán megmentse édesanyám életét.”

A Coral Expeditions vezérigazgatója, Mark Fifield bocsánatot kért a történtekért: a cég „mélyen sajnálja” a tragédiát, és támogatja a Rees családot. „Szorosan együttműködünk a queenslandi rendőrséggel és más hatóságokkal a vizsgálatban. Amíg ez a folyamat tart, nem tudunk további részleteket megosztani.”

Harriet Mallinson, Sailawaze utazásszervező oldal szerkesztője szerint a szakmában ritka az ilyen eset. Mint elmondta, az ócenjáró hajók rögzítik, mely utasok lépnek a fedélzetre vagy hagyják el azt, ezért titokban partra szállni vagy visszajutni a hajóra egyszerűen nem lehetséges. Ehhez ráadásul már okos technológiát használnak, éppen ezért ez egy „egy sokkoló – és tragikus, egyedi eset”.

Via Unilad, BBC


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Osváth Zsolt: Engem kicsit megijeszt a Tisza-Fidesz egyetértés, de hiszem, hogy ezúttal jó döntés születik a Sziget ügyében
A youtuber pultosként dolgozott először a Szigeten, ahova később már saját éttermével tért vissza. Egy ideje ők is érezték, hogy egyre rosszabbak lettek a számok, de ez szerinte nem a szervezőkön múlt.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. október 29.



Nosztalgikus posztot írt a bizonytalan jövőjű Szigetről Osváth Zsolt. A fesztivál jelenlegi tulajdonosa nem szeretné jövőre megrendezni a Szigetet, a korábbi tulajdonos, Gerendai Károly pedig csak bizonyos feltételek teljesülése esetén mentené meg a rendezvényt.

Osváth a bejegyzés elején visszaemlékszik arra, hogy 18 éves korában pultosként dolgozott először a fesztiválon. Évekkel később már a saját éttermével tért vissza, amivel nem tudta, hogy pontosan mire vállalkozott.

„Még egy kalapácsunk vagy létránk sem volt, úgy hoztak a szervezők és jót mosolyogtak amikor nyitás előtt egy órával én még a bútorainkat mázoltam. Tényleg mintha a gyerekeik lennénk” - idézi fel a korábban történteket.

„Azonban a számok sajnos egyre rosszabbak lettek. Láttuk és éreztük mi is. De csináltuk, mert hittünk bennük. Hiszen ők is hittek bennünk anno. Tudtuk, hogy nem rajtuk múlt”

- írja a folytatásban.

„Most ott tartunk, hogy veszélybe került az ország és Európa egyik legnagyobb fesztiváljának a megrendezése. Persze egy gondolkodni tudó ember érti, hogy ez mit jelent. Nem, nem csak azt, hogy egy korszak zárulhat le, hanem azt, hogy vállalkozók esnek el fontos, meghatározó bevételtől, rengeteg ember szórakozása válik lehetetlenné, évtizedes Sziget történelmet dobunk a kukába, üres szállodai szobák, éttermi asztalok, múzeumok, elmaradó turisták. Több tízmilliárd forintról beszélünk. Nincs állami támogatás, piaci alapon működik és mivel soha nem köteleződött el a regnáló hatalom mellett, ezért érthető, hogy a kormánypárt miért nem töri magát azon hogy megmentse” - teszi hozzá Osváth Zsolt.

„Engem kicsit megijeszt a Tisza-Fidesz egyetértés, de hiszem, hogy ezúttal jó döntés születik. Szurkoljatok. Ma eldől, hogy találkozunk e jövőre a szabadság szigetén vagy sem”

- zárja a bejegyzést az influenszer, utalva a fővárosi közgyűlésben a két nagy párt miatt kialakult patthelyzetre utalva.

A Sziget ügyében döntés egyébként szerda este várható, amiről bővebben itt írtunk:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Házasság első látásra: „Gerinctelen vagy, te nem vagy férfi!” – Anna és Peti eldobták a gyűrűiket
A fiatal feleség azon akadt ki, hogy szerinte férje letagadta, mi történt köztük kamerán kívül. A pár útjai a közös terápia után különváltak.
DKA – Fotó: TV2 - szmo.hu
2025. október 30.



Újabb drámai pillanatnak lehettek szemtanúi azok, akik nézték a Házasság első látásra című műsor szerdai adását. Az előző napon, a párok közös vacsorájánál Kármen esett neki a férjének mindenki előtt, a terápián viszont az eddig csendes, mosolygós Anna kelt ki magából. A fiatal nő és Peti kapcsolatának fejlődését eddig az akadályozta, hogy a visszafogott, szigorú értékrenddel rendelkező feleség egyelőre nem volt hajlandó az ölelésnél több testiséget bevállalni. Férje ezidáig próbált türelmes lenni vele, de a vacsorán elárulta egy másik szereplőnek, Zsoltnak, hogy nehezen bírja már azt, hogy semmilyen előrelépés nem történik köztük az intimitás terén.

A terápián Anna rögtön azzal kezdte a beszélgetést, hogy Peti felé fordulva azt mondta: azon kapta magát, hogy egy olyan nővé formálódott az elmúlt hetekben, aki valójában nem ő.

„Egy olyan nő, egy frusztrált p.csa, aki a közeledés mindenféle formáját elutasítja és elzárkózom tőled. Mindeközben kamerákon kívül én közel engedtelek magamhoz, megnyíltam neked, megbíztam benned. Elmentünk erre a jógás programra – oké, nem csináltam meg a feladatot –, majd beszálltunk a kocsiba és te nekem estél” – mondta, majd a szakértőkhöz fordulva folytatta: – „Nekem esett, hogy elege van belőlem, mert én nem élem meg a nőiességemet, nem nyitok felé, és óvodás szint, ami köztünk van. Kérdezem én: amikor előző este csókolóztunk és közel engedtelek magamhoz, akkor is óvodás voltam?”

Anna szavai nemcsak a pszichológusokat és a többi párt, de Petit is megdöbbentették. A férj erre azt állította, nem is csókolóztak. Felesége ezzel szemben azt mondta: megnyílt Petinek, elmondta, hogy érez iránta, majd „közel engedte magához”, ami egy nagyon fontos lépés volt számára.

Azt is elmesélte, hogy akkor, amikor a jóga után a kocsiban a férfi letámadta, majd kitette egy buszmegállóban, felhívta őt és már nyugodtabb hangnemben azt mondta neki, vonatkoztasson el a műsortól, majd kamerákon kívül „alakulnak, ahogy alakulnak”.

„Konkrétan egy olyan nőt formált belőlem a kamerák előtt, aki nem vagyok. Közben meg az ellenkezője történik közöttünk a négy fal között. Ez nem fair velem szemben”

– mondta Anna a riportszobában.

A terápián azzal folytatta, hogy szerinte Peti nem vállalja fel azt, ami elkezdett kialakulni köztük, mert azt mondta, senkinek sem mondhatják el ezt. „Ami a négy fal között történik közöttünk, az ott is marad – ezt mondtad nekem” – vágta hozzá a férjéhez.

Anna gyorsan hozzátette, hogy nem feküdtek le egymással, de csókolóztak, összebújtak. Peti szerint ez nem igaz, még csók se történt köztük, csak puszi, nem lehet „egymásnak esésről” beszélni. Felesége ezen még jobban kiakadt:

„Mélységesen szégyelld el magadat, hogy megpróbáltál meghazudtolni engem! Sajnálom, hogy nem hallottátok, hogy a kocsiban hogy beszélt velem. Úgy gondoljatok bele, ha esetleg majd meghalljátok, hogy előtte való este összebújtunk és csókolgatott.”

Ezután Anna elsírta magát, Peti pedig levette a karikagyűrűjét és az előttük lévő asztalra tette. A fiatal nő azonnal követte őt ebben.

„Végeztünk! Én végeztem! Engem soha többé nem aláz meg így férfi!”

– jelentette ki, majd kiviharzott a teremből.

Az egyik pszcihológus, Tóth Melinda utánament, és egy kis beszélgetés után visszatértek abban a reményben, hogy tisztázzák a dolgokat. Peti eközben a többieknek elmondta, hogy Anna valóban beszélt neki arról, hogy vannak érzelmei felé, ő pedig úgy válaszolt, hogy még nem tud olyat mondani, ami még nincsen benne. A riportszobában azt is elárulta, hogy azért nem hozta szóba mások előtt azt, hogy felesége megnyílt neki, mert tiszteletben tartotta azt, hogy Anna nem szeret intim témákról beszélni. Mivel azonban továbbra sem ismerte el, hogy csókolóztak, a feleség ismét nekiesett:

„Mélységesen szégyelld el magad, hogy letagadod azt, hogy én közel engedtelek magamhoz, hogy csókolóztunk, összebújtunk. Most nekem kell szégyenkezni, mert meghazudtolsz engem! Gerinctelen vagy, te nem vagy férfi! Egy férfi hogy bánhat így egy nővel? És akkor letagadod, ami köztünk volt? Megszégyenítesz engem?”

Míg Anna sírt, Peti kivonult a teremből. A történtek után a szakértők közölték, hogy a páros útjai most különválnak, inkább koncentráljanak önmagukra. Anna el is döntötte, hogy elköltözik a közös lakásukból, de előtte még otthon is összevesztek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Nem hiszed el: a gyalogosoknak vezetnek be sebességhatárt Szlovákiában
A törvénymódosítást már elfogadta a parlament, január elsején lép majd hatályba. Onnantól fogva maximum hat kilóméter per órás sebseséggel lehet gyalogolni.


Jóváhagyta a szlovák parlament a közúti közlekedési törvény módosítását, amely 6 km/h-ás sebességkorlátozást vezet be a gyalogosoknak - számolt be róla az Infostart. A rendelet másik vitatott pontja szerint a sofőröknek csak 70 éves kortól kell ötévente orvosi alkalmasságit csináltatni.

A módosítást beterjesztő Ľubomír Vážny, a kormányzó Smer képviselője szerint a lépés az utóbbi években megszaporodott gyalogos–rolleres, kerékpáros és más mikromobilitási balesetekre reagál. Úgy tartja, a fix limit a rendőrségi eljárásokban is segít, amikor azt kell eldönteni, valaki túllépte-e a gyalogosoknak kijelölt területen a megengedett tempót.

Az egészségügyi szabályoknál könnyítést ígérnek: ha egy sofőr ugyanabban az évben már átesett a háziorvosi megelőző vizsgálaton, azt – kérésre és a szükséges eljárások elvégzése mellett – elfogadhatják a kötelező közlekedési alkalmassági vizsgálat helyett.

A kormány a biztonságra hivatkozik, az ellenzék szerint az egész értelmetlen és nem életszerű. A kritikusok úgy látják, a fenntarthatóság helyett a gyalogosokat és a kerékpárosokat sújtják, és a járdákról az autók közé szorítják az embereket.

A Progresszív Szlovákia politikusa, Martin Pekár úgy fogalmazott: ez nem közlekedésbiztonsági intézkedés, hanem a „mobilitás paródiája. Szerinte a rendőrség tavaly mindössze három ütközést jegyzett fel gyalogosok és rolleresek között, ezért inkább több és biztonságosabb kerékpárútra lenne szükség, nem gyalogossebesség-limitre.

Képviselőtársa, Dávid Dej pedig azt hangsúlyozta, hogy Szlovákia az egyetlen EU-ország lesz, ahol törvényben rögzítik a gyaloglás sebességét. Úgy látja, ezzel inkább akadályozzák, mint támogatják a fenntartható közlekedést.

Vážny az orvosi korhatátr kitolását a baleseti statisztikákkal indokolja. A rendőrség adatai alapján ugyanis a 65 és 70 év közötti korosztály nagyon kevés balesetet okoz. A Smer politikusa szerint az autókban megjelenő új biztonsági technológiák is csökkentik a kockázatot, illetve az emberek fizikai és kognitív képességei is tovább maradnak jó állapotban, mint korábban.

Az új rendelkezések 2026. január elsején lépnek hatályba.


Link másolása
KÖVESS MINKET: