A városi szmogos levegő belélegzése tényleg olyan, mintha napi egy doboz cigit szívnánk
Graham Barr, az Columbia egyetem Irving orvosi központjának epidemológusa, a kutatás vezetője szerint
a kísérletben résztvevőknél olyan szintű tüdőtágulást észleltek, amelyet 29 évi napi egy doboz cigaretta elszívása után tapasztalnak.
És bár az elmúlt években az amerikai nagyvárosokban a Clear Air-törvény nyomán csökkent a nitrogén-oxid és a széndioxid-kibocsátás, a talajmenti ózon mennyisége az egyre erősebb és gyakoribb hőhullámok miatt aggasztóan megnövekedhet. Ráadásul ennek egyelőre nem ismertek azok a határai, amelyen felül káros az egészségre.
Bár már eddig is ismert volt, hogy a dohányzás és a légköri szennyezés egyaránt okoz légúti zavarokat, ez a tanulmány első ízben bizonyítja a két kockázati tényező összefüggéseit, alátámasztva a szmog által okozott betegségekről szóló kutatásokat. Joel Kaufman, a tanulmány egyik szerzője szerint a következő lépés kideríteni, hogy a légszennyezés milyen mértékben járul hozzá a krónikus tüdőbetegségekhez, amelyeknek száma növekvőben van Amerikában.
A tanulmány arra is felhívja a figyelmet, hogy a légkörszennyezésnek való hosszú távú kitétel csak 2011-ben 107 ezer ember korai halálát okozta az Egyesült Államokban. Legalább ennyire lehangoló az Egészségügyi Világszervezet közelmúltbeli jelentése, mely szerint a világ gyermekeinek többsége veszélyes szennyezett levegőt szív be és ez egyre több egészségügyi problémát okoz nekik.