UTAZZ
A Rovatból

A szentendrei Skanzen régen és most

Felnőttként egészen más élményeket jelent. Nagyon izgalmas összehasonlítani a gyermekkori emlékekkel.
A DRKUKTART blog cikke - szmo.hu
2015. október 17.


Link másolása

A DRKUKTART bloggere jó mókának gondolta, ha nosztalgikus hangulatában újra meglátogatja a szentendrei Skanzent. Beszámolójából kiderül, hogy jó ötlet volt-e?

Utolsó nyári szabadságunkat, ami már belecsúszott az őszbe Szentendrén töltöttük, ahol végre újra meglátogattuk a - bele se merek gondolni hány évtizede nem látott - Szabadtéri Néprajzi Múzeumot is. Eddigi földi pályafutásom során egyetlen egyszer jártam itt, amely látogatásból nem sok maradt meg emlékezetemben, csupán annyi, hogy kisiskolásként busszal érkeztünk ide. Viszont a közelmúltban jártunk Belgiumban szintén egy Szabadtéri Néprajzi Múzeumban, ami végre tettvágyra sarkallt, ugyanis én is el szerettem volna dicsekedni az egyik skanzenünkkel.

Szentendrére tömegközlekedtünk, így a Skanzent gépjármű híján megközelíteni kicsit több szervezést igényelt, de hála a segítőkész recepciós kisasszonynak a hotelben, és az egyik helyi taxitársaságnak gyorsan és fájdalommentesen eljutottunk a célállomásra. Jó tudni, hogy Skanzen busz nincsen (a nyelvek szerint régebben volt), így, ha nem áldoznánk - az egyébként nem vészes árszabású - taxira, akkor a Pilisszentlászlóra tartó busz menetrendjéhez igazodva ajánlott szervezni utunkat.

drkuktart_szentendreskanzen02

drkuktart_szentendreskanzen04

Processed with VSCOcam with f2 preset

drkuktart_szentendreskanzen07

Processed with VSCOcam with f2 preset

Említettem a belga élményeket. Az ember ilyenkor óhatatlanul is összehasonlítja az egymáshoz hasonló helyszíneket, ezt én sem tudtam megkerülni. Annak ellenére, hogy a Skanzenben fellelhető épületek szép - a gimnáziumi országjárás során szerzett - emlékeket hívtak elő bennem, az összehasonlításból nem mindig a Szentendrei Skanzen került ki győztesen. Világmegváltó gondolatokkal szépen felvértezett laikusként, aki természetesen a pénzügyi kereteket figyelemre sem méltatja, számos ponton látok potenciált és fejlődési lehetőséget a Szentendrei Skanzenban.

A belga példa lebegett persze a szemem előtt, ahol majdnem minden portához állatok és minimálisan konyhakert tartozik, és ami télvíz idején is üzemel. Így számos helyen sziporkáztam - önmagam és sétapartnerem előtt, persze ő sem volt híján a skanzenmegváltó gondolatoknak -, elképzeléseink számos területet felüleltek, kezdve a rendezettebb környezettől (az egyébként üzemelő Csilléry Klára Oktatóközpont környezete több mint gyászos, ekkora gazt, ilyen elhagyatott utakat rég nem láttam), a jobban kihasználható egyes portákon keresztül, a - főépületet leszámítva egyébként - siralmas állapotban lévő mellékhelyiségekig - a Skanzen élettel való megtöltéséig, és a nem látogatható épületek számának redukálásáig.

Ne lepődjünk meg néhány meglepetésen sem (pláne, ha előzetesen nem tájékozódunk mindenre kiterjedően): a vonat ősszel csak hétvégén jár (menetrendet itt találod), a kerékpár bérelés előre nem látható akadályokkal járhat különösen, ha a bicajok szervizelését látogatási időben végzik, minden kétkerekűre kiterjedően. Persze ez utóbbinál az előzetes tájékozódás maga a nagy nulla, lévén, hogy a honlapon erről az eshetőségről semmit nem írnak.

drkuktart_szentendreskanzen10

drkuktart_szentendreskanzen11

drkuktart_szentendreskanzen13

drkuktart_szentendreskanzen16

drkuktart_szentendreskanzen17

Ugyanakkor az épületek, összegyűjtött használati tárgyak, berendezések igencsak megdobogtatják a néprajzért, népi építészetért rajongó kicsi szívet. Minimálisan egy nap szükséges a terület bejárására, bár, ha igazán alapos vagy, szeretsz beszélgetni, foglalkozásokon részt venni és nem csupán végigloholsz az egyes tájegységeken, akkor ez az egy nap is nagyon kevés (mi így hagytunk ki sajnos három tájegységet). Előfordulhat, hogy korábban az ország különböző vidékein látott épületekhez hasonló házak láttán megrohannak a kedves emlékek.

Ugyanakkor távolabbra mutató tárlatok is akadtak bőven: szívszorongató érzés volt olvasni a területcserék kapcsán rendezett, használati tárgyakból, szöveges, fényképes visszaemlékezésből álló kiállítás anyagát, látni a vasúti vagont, az érintett családok által magukkal vitt használati tárgyakat, hallani az érintettekkel készített interjúkat. De nemcsak ez késztetett arra, hogy a kiállításokon végig haladva kicsit magunkba szálljunk: elgondolkodtató volt látni az egyes családok olyan tárgyait, melyekhez családi események fűződtek (így például a közös családi poharat), a családok életében fontos eseményeket övező hagyományokat, a népes gyerekszámot a szegényebb paraszt és tehetősebb családokról készült fotókon.

drkuktart_szentendreskanzen19

drkuktart_szentendreskanzen22

Processed with VSCOcam with f2 preset

drkuktart_szentendreskanzen25

drkuktart_szentendreskanzen27

Ordító különbség a mai átlagember családi életéhez, rokoni kapcsolataihoz, egyes tradícióihoz (már, ha beszélhetünk ilyenekről) képest. Jó volt hallgatni ugyanakkor a Skanzen lelkes munkatársainak elmeséléseit. Akikkel az itt dolgozók közül találkoztunk, egytől-egyig rendkívül segítőkész, barátságos hagyományőrzők, akik szívesen mesélnek portájukról és tevékenységülről. A lelkes elbeszélésekből azt is megtudtuk, hogy volt olyan ház, ahova az egykori tulajdonos leszármazói még a ház és udvar Skanzenbe kerülését követéen is visszajártak, és esetenként itt vígadtak. Szívesen emlékszünk a cipó kóstolásra, amit házi sajttal tálaltak nekünk, a mesélő szavaira, a parafin gyertya mártogatásra, aminek tudományát könnyen beszerezhető alapanyagokkal és eszközökkel otthon is gyakorolhatjuk, a bőrkarkötő készítésre, a népi játékokra, a Skanzen területén található gyümölcsöket, zöldségeket befőtt, szörp és egyéb földi finomságok formájában eltevő Margit néni házi mentaszörpjének kóstolására is, nem is beszélve arról a mókás szituációról, amikor a helyben vásárolható állatcsemegékkel pillanatnyilag mi voltunk a baromfiudvar urai, de még a kecskék is csak miattunk ágaskodtak fel a palánkra. Ne álltassuk magunkat, hogy a Skanzen csak gyerekekkel élvezetes.

Igaz, hogy vannak kifejezetten gyerekprogramok, de az állandó programok a felnőtteknek is kedves emléket adnak. De nemcsak a lélekkel tesz jót egy itt töltött nap. A pékségbe betérni mondhatni kötelező. Az itteni vásárlás ellenértéke ugyan nincs benne a belépőjegyben, de a pékárujuk nagyon finom. És miután már mindenkinek jojózik a szeme a betűrengetegtől, jelentem, itt a megkönnyebbülés ideje, mert átadom a lehetőséget a képeknek.

drkuktart_szentendreskanzen21

drkuktart_szentendreskanzen30

drkuktart_szentendreskanzen31

drkuktart_szentendreskanzen32

drkuktart_szentendreskanzen34

drkuktart_szentendreskanzen36

drkuktart_szentendreskanzen37

drkuktart_szentendreskanzen40

Processed with VSCOcam with f2 preset

drkuktart_szentendreskanzen49

drkuktart_szentendreskanzen50

drkuktart_szentendreskanzen51

drkuktart_szentendreskanzen52

Processed with VSCOcam with f2 preset

Processed with VSCOcam with f2 preset

Ne feledkezz meg a DRKUKTART blogról sem: ne maradj le az újdonságokról, kövess Facebook-on ITT és Instagram-on ITT, vagy, ha úgy tetszik értesülj a friss bejegyzésekről a Bloglovin segítségével!

Ha tetszett a cikk, ajánld ismerőseidnek is!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Egy nap nem elég! - Új fejezet nyílt a miskolci turizmus történetében
Felújított épített és megújult természeti környezet várja a Miskolcra érkező turistákat több uniós forrásból finanszírozott fejlesztésnek köszönhetően. Új arcát mutatja a miskolctapolcai Csónakázó-tó és az azt körülölelő őspark, a felújított Avasi kilátó és a Horváth-tető is.

Link másolása

Miskolctapolca jól ismert brand a hazai turizmusban, a város idegenforgalmának zászlóshajójaként emlegetett desztináció évtizedek óta nagyszámú vendéget vonz. A Barlangfürdő szomszédságában található Csónakázó-tó és park felett viszont eljárt az idő, egy népszerű utazási céltól pedig elvárható, hogy rendezett környezettel fogadja az oda érkezőket. Ezt a célt szolgálta a „Miskolctapolca turisztikai fejlesztése” elnevezésű - Széchenyi 2020 Program részét képező -, európai uniós pályázat, melynek köszönhetően olyan fejlesztések mentek végbe, melyek hozzájárultak Miskolc turisztikai vonzerejének növeléséhez.

Újrafestett zászlóshajó

A komplex turisztikai fejlesztéscsomagnak köszönhetően az ide érkezők megtapasztalhatják, hogy lépten-nyomon egy-egy csoda várja őket, azokat megismerni szinte egy nap már nem elég. Amellett, hogy iszapmentesítették a tavat, a parkban új sétányokat alakítottak ki, pihenőpadokat, asztalokat és szeméttárolókat helyeztek ki. Az utcabútorok és a kandeláberek telepítése mellett növényeket ültettek. A komfortérzetet fokozzák az új, interaktív táblák is, melyek hasznos információkkal ellátott, háromdimenziós felületeken mutatják be a környék élővilágát. Egy digitális kijelzőt is telepítettek, az érintőképernyős felületen a látogató minden alapvető, fontos és érdekes, helyi információt megkap, a tájékozódást digitális térkép segíti. Egyfajta kincskeresésként pedig bronzból készült minifigurák mutatják be a térség állatvilágát és nevezetességeit a látogatóknak. Erről bővebb információkat ide kattintva találsz!

Régi terek új időkre hangolva

Felújították az Akropolisz Szabadtéri Színpadot is. A padokat kényelmes székekre cserélték, a kavicsos talaj helyére térkő borítás került, felújították az öltözőket, valamint külön feljárót építettek ki a színpadhoz. A Barabits Fülöp sétány egységes arculata jó példa lehet további, hasonló beruházásokhoz, az ötletek között pedig még számos, további elem szerepel a szabadtéri mozitól kezdve, a napozóágyak telepítésén át gasztronómiai és zenés programokig. További információk Miskolctapolcáról, ide kattintva!

A hegy megmozdult, az utóhatások most következnek

A vonat ablakából megpillantott lakótelep toronyházai, vulkanikus domb, amit a város hegyének becéznek, kőkori szakócák, a református templom miskolcikumként emlegetett jellegzetes harangjátéka, az emblematikus kilátó, borospincék, kilátás a városra és a Bükkre. Volt idő, amikor státuszszimbólumnak számított, ha valakinek pincéje volt a 114 méterrel Miskolc fölé magasodó dombon, amiről sokan, sok mindent gondoltak és éreztek az elmúlt évtizedekben. Ez mind az Avas.

Egy évtizede ha valaki a belvárosból az Avasra pillantott, a református templomon és a kilátón kívül szinte csak fákat és bokrokat láthatott. Ma már több látszik a hegyből, főleg amikor valamilyen rendezvény miatt nyüzsög zenével, lampionokkal, tömeggel és jó hangulattal. A környéken több mint kilencszáz pince és borház, valamint számtalan kanyargós utca található különleges, egyedi hangulattal. Az önkormányzat, civilek, borbarátok és turisztikai szereplők fogtak össze Miskolcon, hogy a sokáig szunnyadó történelmi Avas újra egy szebb arcát mutathassa. Ehhez kapcsolódott a Borangolás nevű bor- és gasztronómiai rendezvénysorozat is azzal a céllal, hogy a hagyományos, helyi és egyedi pincekultúrát újjáélesszék. A rendezvény kezdetben hatszáz érdeklődővel indult, 2023-ban viszont a program két nap alatt elérte a harmincezres látogatószámot. Az Avason való boros kalandozás, az egyedi környezet és a változatos zenei kínálat - mindez pár lépésre a belváros nyüzsgésétől - egyre több vendéget vonz. A környék népszerűségét jelzi, hogy az utóbbi években csaknem száz pince cserélt gazdát.

Fotó: Horváth Csongor

Turizmust erősítő beruházások

Tovább erősítette a turizmust az a beruházássorozat, mely a Széchenyi 2020 Program részeként valósulhatott meg. A Történelmi Avas turisztikai fejlesztése című projekt részeként a többi közt átépítették és modernizálták az Avasi kilátót, melynek korlátján található mini szobrok pedig egy városismereti sétára invitálnak, továbbá fejlesztették a környezetét, bővítették a Bormúzeumot, felújították az Avasi Református Templom tetőszerkezetét, izraelita emlékhelyet alakítottak ki, továbbá fejlesztették a Bortanyát is.

Régi iránytű új köntösben

Egyre több dolog miatt van miért felmenni a hegyre, és egyre gyakrabban téma az Avas, az ottani társasági események és a Horváth-tetőn épült szabadidőpark. A 60 éves Avasi kilátó már sok mindent látott, ha beszélni tudna, sok mindent mondana. Látta az acélváros virágzását, a változást, az ezredfordulót, a kiútkeresést, és minden bizonnyal látja majd a jövőt is. Tervek bőven maradtak: új parkolók, sétányok, kerékpárosok számára tervezett beruházások. Egy biztos, az Avas mindig a miskolciaké volt és az is marad. Az pedig, hogy mi tartogat a következő években Miskolcnak, és hogy mit tesznek érte az itt élők, az csak rajtuk múlik. A jelek szerint konkrét tervek és eredmények is vannak, ezért is mondják: Ideje másképp gondolni az Avasra. További információk az Avasról, ide kattintva!

Fotó: Horváth Csongor


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET: