A sokoldalú magyar géniusz előtt tiszteleg a háromnapos Lajtha Fesztivál
Ha szereted a zenét – akár a népzenét, akár a klasszikusokat – akkor szeptember 6-8. között mindenképpen érdemes útra kelned Bicskére, ahol egy különleges fesztivál vár. A háromnapos Lajtha Fesztivál egyszerre kínál komolyzenei csemegéket, izgalmas népzenei programokat és olyan élményeket, amik egyaránt szólnak a zenerajongóknak és a családoknak. Mindezt nem máshol, mint a frissen megnyitott Lajtha Házban, ahol világszínvonalú akusztika garantálja, hogy minden hang tökéletesen szólaljon meg.
Ki is volt Lajtha László?
Lajtha László neve talán nem mindenki számára cseng olyan ismerősen, mint Bartóké vagy Kodályé, pedig a francia kritikusok szerint a „három nagy magyar” közé tartozott. Bartók Béla maga is úgy nyilatkozott róla, hogy Kodály mellett Lajtha az egyetlen igazán értékes kortárs zeneszerző. Zeneszerzőként és folkloristaként is maradandót alkotott, gyűjtötte és feldolgozta a magyar népzenét, és élete során munkásságával hozzájárult ahhoz, hogy a magyar népzenei mozgalom a 20. század második felében is virágzásnak induljon. Talán éppen ezért indították útjára ezt a fesztivált, hogy bemutassák: Lajtha géniusza méltán érdemel figyelmet és tiszteletet.

Zenei utazás népzenétől a komolyzenéig
A Lajtha Fesztivál műsorkínálata lenyűgözően sokszínű. A klasszikus zene rajongóinak különleges csemege lesz Balog József, Liszt-díjas zongoraművész előadása, aki Lajtha zongoradarabjait varázsolja színpadra. Balog nemcsak kiváló technikájáról híres, hanem arról is, hogy igazi mélységgel és átéléssel interpretálja Lajtha műveit.
Ha a népzene közelebb áll a szívedhez, akkor az Ifjú Szivek táncegyüttes fellépése biztosan elvarázsol. Lajtha népzenei gyűjtései a 70-es években induló táncházmozgalom egyik alapkövei lettek, és ez a hagyomány most is élénken tovább él. A Tükrös zenekar és a Korossy Quartet is a népzenei vonalat erősíti, miközben a Notos Quartett klasszikus kamarazenével hozza egyensúlyba a programot.
Film és zene különleges találkozása
A fesztiválon nemcsak zenét hallgathatsz, hanem egy igazi filmes különlegességet is láthatsz. Az 1936-ban készült Hortobágy című film vetítése során Lajtha László filmzenéje szólal meg, amely tökéletesen illik a film hangulatához és a puszta végtelen szépségéhez. Ez az élmény nemcsak a zenekedvelőknek, hanem a filmrajongóknak is emlékezetes lesz.
Gyerekekkel is érdemes elindulni!
A Lajtha Fesztivál igazán családbarát. Amíg te a koncerteken vagy vetítéseken merülsz el, a gyerekeknek is rengeteg izgalmas program kínálkozik. A Lajtha Ház modern játszóterén a kicsik is jól érezhetik magukat, de a napközbeni ingyenes programok között biztosan találsz olyat, ami az egész családnak közös élményt nyújt. Így a fesztivál igazi kikapcsolódást jelenthet minden korosztálynak.
Hol lesz mindez?
A helyszín sem mindennapi: a Lajtha Ház, amely Bicske egykori bőrgyárának felújított épületében kapott helyet. A régi ipari környezet modern megoldásokkal kiegészítve lenyűgöző hangulatot áraszt. A hangversenyterem világszínvonalú akusztikával rendelkezik, így garantáltan tökéletes élményben lesz részed, legyen szó népzenéről vagy komolyzenéről. A kiállítótér és a hangulatos terasz pedig lehetőséget ad arra, hogy szünetben vagy a koncertek előtt-után is kikapcsolódj.
Jegyek, részletek és amire még figyelj
A fesztivál napközbeni programjai ingyenesek, így ha csak belekóstolnál a fesztivál hangulatába, nyugodtan érkezz bármikor!
Az esti koncertekre viszont előre kell jegyet váltani, amiket az InterTicket országos hálózatában, illetve a jegy.hu oldalon találsz meg.
A jegyek egy-egy koncertre szólnak, és a helyeket érkezési sorrendben lehet elfoglalni, úgyhogy érdemes időben érkezni, ha a legjobb helyekre pályázol!
Ez a fesztivál nemcsak Lajtha László zsenialitásának bemutatására törekszik, hanem arra is, hogy mindenki megtalálja benne a számára legizgalmasabb zenei élményeket. Ha szeretnél eltölteni néhány igazán különleges napot zene, kultúra és közösség jegyében, ne habozz – irány Bicske!