HÍREK
A Rovatból

„A legerősebb pedagógiai módszer maga a példamutatás” – felmondott a Vörösmarty Gimnázium egyik tanára

„A Belügyminisztérium fenntartása alatt lévő iskolák felé támasztott pedagógiai módszerekkel kapcsolatos elvárásoknak én nem tudok és nem is kívánok megfelelni” – írta Kosztra Gábor.


„A mai napon lemondtam közalkalmazotti jogviszonyomról a Budapest VIII. Kerületi Vörösmarty Mihály Gimnáziumban” - írja közösségi oldalán Kosztra Gábor matematika-történelem szakos tanár, aki 2008 óta tanított a Vörösmarty Mihály Gimnáziumban.

Elhatározása szerint szakmai okok miatt határozatlan ideig nem fog semmilyen Belügyminisztérium által fenntartott intézményben dolgozni. Lemondása okairól azt írja:

„Lemondásomnak nem oka a munkám minőségét és értékét véleményem szerint nem tükröző alacsony bérem. Az elmúlt 17 évben sosem éreztem azt, hogy a bérem a tudásom és munkám értékének megfelelő lenne, így ez a mostani döntésemet nem befolyásolta.

Lemondásomnak nem oka a nagy munkaterhelés. Mindig arra tanítottam diákjaimat, hogy befektetett munka nélkül nincs eredmény. Sosem ugrottam el semmilyen feladat elől, és minden feladatot a legjobb tudásom szerint igyekeztem elvégezni rendelkezésre álló energiáim fényében, függetlenül a munka mennyiségétől, így ez a mostani döntésemet nem befolyásolta.

Lemondásomnak nem oka a sztrájktörvény módosítása. Meggyőződésem, hogy egy olyan értelmiségi szakmában, mint a tanárság, rég rossz, ha egyáltalán felmerül a sztrájk szándéka. Ha az állam vezetői és a pedagógusok egymást partnernek kezelve, konstruktívan, a másik szempontjait és nehézségeit tiszteletben tartva nem tudják a vitás ügyeket megnyugtatóan rendezni, ennek nincsenek meg a megfelelő keretei és fórumai, az már olyan válság tünet, amin semmilyen sztrájk nem segít. Ez is oka annak, hogy a mostani tiltakozásokban sem sztrájkolóként, sem polgári engedetlenkedőként nem vettem részt”.

Azt is írta: „A kormányalakításkor rossz érzéseket keltett bennem, hogy a Belügyminisztérium alá került az intézményem fenntartása és az egész ágazat. Ennek üzenet értéke aggodalomra adott okot.

Ahogy azonban tanárként is minden diákot tiszta lappal indítok, úgy itt is arra jutottam, nézzük meg, hogyan végzi az oktatásért felelős miniszter a munkáját”.

A polgári engedetlenséggel szembeni erődemonstrációt nem tartotta helyesnek. Szerinte ennek üzenetét máshogy is lehet értelmezni: „Aggódom a hazámért, ezért törvénytelen eszközöket is bevetek, hogy megértsék végre, szerintem nagy baj van.”

Arra is visszaemlékezett, amikor szeptember végén kirúgták a Kölcsey Ferenc Gimnázium több tanárát.

„A Kölcsey Ferenc Gimnázium tanárainak utcára tételének módja a tanév elején elfogadhatatlan volt számomra. Méltánytalannak és aránytalannak éreztem ezt a lépést. Az utána következő tiltakozási hullám logikus következménye volt az eseményeknek, és jól látszódott, az ilyen intézkedések csak olajat öntenek a tűzre, és egy eszkalációs spirálba taszítják a kialakult konfliktust”.

Saját kollégájának esetéről pedig ezt írta: "November 30-án újabb kollégáimat távolították el munkahelyükről érdemi előzmények nélkül. Az egyik tanár, akinek felmondtak, ugyanabban az intézményben dolgozott, amelyben én is. Az intézményvezetőm jelezte, hogy az ő véleményét nem kérték ki ezzel kapcsolatban".

„A meghozott döntések mögött én nem vélem felfedezni sem a következetességet, sem a fokozatosság elvét, éppen ezért azokat méltánytalannak és elfogadhatatlannak tartom”

- véli a pedagógus.

Szerinte számolni lehetett azzal, hogy a november 30-ai tanárkirúgások után újabb tiltakozások lesznek. Ezúttal ugyanis „tettükkel sokkal nagyobb mértékben korlátozták a tanulók tankötelezettségének teljesítését és a művelődés alaptörvényben rögzített jogának gyakorlását, mint az eltávolított nyolc kolléga együttvéve”.

„Tettükkel számomra azt üzenik, hogy a Belügyminisztérium által fenntartott iskolákban az az elvárás, hogy a problémákat erőből oldjuk meg, ne érvényesítsük a diákokkal szemben a fokozatosság elvét, és ne legyünk következetesek. Pedagógiai hitvallássommal, és keresztény hitemből fakadó értékrendemmel ez a hozzáállás teljesen összeegyezhetetlen” - írta.

"Lemondásom fő oka tehát szakmai. A Belügyminisztérium fenntartása alatt lévő iskolák felé támasztott pedagógiai módszerekkel kapcsolatos elvárásoknak én nem tudok és nem is kívánok megfelelni. Az Önök döntéséből sugárzó arctalan pedagógiai módszert, mely az erőre alapoz, mindezt következetlenül, soha nem leszek képes magamévá tenni".

"Meggyőződésem, hogy a legerősebb pedagógiai módszer a példamutatás, és a legnagyobb formálóerő a többség életében a mintakövetés" - zárta sorait a tanár.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Kim Dzsongun saját vécét vitt Pekingbe, emberei minden nyomát eltüntették a találkozójának Putyinnal
A felvételeken látszik, ahogy testőrei a széket és az asztalt is átsúrolják. Korábbi találkozókon is alkalmaztak már ennyire alapos biztonsági és higiéniai protokollt.


Kim Dzsongun Pekingben találkozott Vlagyimir Putyinnal, és a találkozó után az észak-koreai kísérői különös alapossággal takarították le mindazt, amihez a vezető hozzáért. Elemzők szerint ez a külföldi hírszerzők elleni védekezés része – írja a Reuters.

A felvételeken jól látszik, ahogy Kim két embere aprólékosan tisztította a helyiséget, ahol a két államfő több mint két órát tárgyalt. Letörölték a szék háttámláját, a karfát és a mellette álló asztalt is. Kim poharát szintén elpakolták. Egy újságíró így fogalmazott: „Miután a tárgyalások véget értek, az észak-koreai vezetőt kísérő személyzet gondosan eltüntetett minden nyomot Kim jelenlétéről.”

A megbeszélések után Kim és Putyin teázni indult, majd baráti hangulatban búcsúztak el egymástól.

A japán Nikkei értesülései szerint Kim ezúttal is saját vécét vitt magával a jól ismert zöld vonatán, hogy semmilyen információ ne maradjon egészségi állapotáról. A lap dél-koreai és japán hírszerzési forrásokra hivatkozott.

Michael Madden, a Stimson Center szakértője elmondta: „A különleges vécé és a szükséges szemeteszsákok a hulladékkal, cigarettacsikkekkel együtt arra szolgálnak, hogy egyetlen külföldi hírszerző ügynökség, még a baráti sem, szerezzen be mintát vizsgálathoz.” Hozzátette: „Ez ugyanis betekintést adhatna Kim Dzsongun egészségi állapotába. Ide tartozhat például a haj vagy bőrdarabok is.”

Korábban más alkalommal is látszott, hogy a biztonságiak mindent fertőtlenítettek, mielőtt Kim leült volna. 2018-ban Mun Dzse In dél-koreai elnökkel való találkozóján például a széket és az asztalt tisztították meg. 2023-ban, egy újabb Putyinnal folytatott megbeszélés előtt fertőtlenítőt használtak a székén, majd alapos ellenőrzés után egy őr még fémdetektorral is átvizsgálta az ülőfelületet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Itt az újabb Menczer Tamás-Magyar Péter adok-kapok: Attól mert egy bohóc bemegy egy palotába, nem lesz belőle király, csak a palotából cirkusz
A Fidesz kommunikációs igazgatója kemény szavakkal támadta a Tisza Párt elnökét. Magyar Péter sem hagyta szó nélkül, visszavágott neki.


Menczer Tamás, a Fidesz kommunikációs igazgatója csütörtök délelőtt a Facebookon reagált arra a mandineres hírre, hogy Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke a Pest 3-as választókörzetben indulhat 2026-ban, ahol jelenleg ő a képviselő.

Bejegyzésében így fogalmazott: „A tiszások azt rebesgetik, hogy a 106 Magyar Péterből az eredeti az én választókörzetemben, Pest 3-ban akar indulni. Ezt akarja bejelenteni Kötcsén”. Szerinte azonban erre nem kerül sor, mert Magyar nem mer kiállni ellene. Úgy fogalmazott, akkora a baj a Tiszánál, hogy minden hír jó, ami nem a Tisza-adóról szól.

A kommunikációs igazgató szerint a pártelnök „gyáva, mindig nők szoknyája mögé bújik, és nagyon kikapna”. Hozzátette, szerinte a Tiszánál nincs jelölt, csak sértődés, káosz és Tisza-adó. Bejegyzése végén ezt írta:

„Ki akar asszisztálni Magyar Péter bukásához, politikai végnapjaihoz? Legfeljebb néhány expornós…”

A Mandiner korábban arról írt, hogy Menczer szemtől szembe kerülhet Magyar Péterrel a saját választókerületében.

A Tisza Párt sajtóosztályát a Telex kereste meg, hogy megtudja, hogyan reagál Magyar Péter. A pártelnök így válaszolt:

„Attól, mert egy bohóc bemegy egy palotába, nem lesz belőle király, csak a palotából cirkusz.”

Menczer ezt követően ismét megszólalt a közösségi oldalán, és a Tisza elnökének reakciójára utalva így kérdezett vissza: „Na jó, jó. De akkor ez igen vagy nem, Peti? Várom a válaszodat!”

Korábban arról szóltak a hírek, hogy Magyar Péter Budapest 3. számű választókerületében indulna, ami a XII. kerület és a  XI. egy része. Kovács Gergely hegyvidéki polgármester azóta be is jelentette, hogy ő nem indul ebben a körzetben országgyűlési képviselőként.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Visszavonul a magyar, aki gazdagabb, mint Mészáros Lőrinc
Udvar-Házy az 1970-es években teremtette meg a modern repülőgéplízing modellt. Nevéhez az ILFC és az ALC alapítása is fűződik, mindkettő mérföldkő volt az iparágban.


Steven F. Udvar-Házy eladta lízingcégét, miután májusban nyugdíjba vonult az általa alapított Air Lease Corporation (ALC) ügyvezető elnöki posztjáról. 1946-ban született Magyarországon, az ötvenes években családjával az Egyesült Államokba vándorolt. Úttörő szerepet vitt a repülőgépek ma is jellemző finanszírozási modelljének kialakításában.

Az operatív lízing az ő munkája nyomán terjedt el a kereskedelmi repülésben. Ez megkönnyítette a légitársaságoknak a flották fenntartását és megújítását, különösen amikor a légcsavaros gépeket a sugárhajtású modellek kezdték felváltani az 1970-es években.

Udvar-Házy az Amerikába vándorolt dollármilliárdosok között négy magyar származású üzletember egyikeként szerepel 4,5 milliárd dolláros vagyonával Péterffy Tamás, Soros György és Charles Simonyi mellett. Egyetemi évei alatt légi közlekedéssel kapcsolatos vállalkozásba kezdett, és ebből szerezte meg a későbbi üzletéhez szükséges kezdőtőkét.

Louis és Leslie Gondával 1973-ban megalapította az International Lease Finance Corporationt (ILFC). A céget 1990-ben az American International Group (AIG) vásárolta meg, ő pedig vezérigazgató maradt. Az AIG a 2008-as válságban megroppant, Udvar-Házy pedig megpróbálta visszavenni az ILFC-t, de ez nem sikerült.

Az AIG nehézségei miatt 2010-re a vagyona is csökkent. Majdnem nyugdíjba vonult 64 évesen, de végül John Pluegerrel új társaságot indított Air Lease Corporation néven. A cégalapítás több repülőgépipari szereplőnek adott reményt a válságból való kilábalásra.

A Forbes idén júliusban Péterffy Tamás vagyonát 67,9 milliárd dollárra tette, Charles Simonyiét 8,3 milliárdra, Soros Györgyét 7,2 milliárdra, míg Udvar-Házyét 4,5 milliárdra.

A hazai listán Mészáros Lőrinc vezeti. A miniszterelnök gyerekkori barátjának becsült vagyona az utolsó információk szerint 1422 milliárd forint.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Meghalt Tamás Ferenc
A Szilágyi Erzsébet Gimnázium magyartanára a 2022-es tanártüntetések alatt vált ismertté. 69 esztendős volt. A Tanítanék a közösségi oldalán jelentette be a halálhírét, és a 2022 novemberi tüntetésen elmondott beszédét idézte fel.


Elhunyt Tamás Ferenc, tudatta a Tanítanék Mozgalom, amit a Blikk vett észre. A Szilágyi Erzsébet Gimnázium magyartanára a 2022-es tanártüntetések alatt vált ismertté. 69 esztendős volt.

„Megrendülve tudtuk meg, hogy meghalt barátunk, társunk, Tamás Ferenc, a Szilágyi Erzsébet Gimnázium legendás magyartanára. Őrizzük meg emlékét, szellemét, csodálatos személyiségét” – fogalmaznak a Tanítanék Mozgalom Facebook-oldalán.

A Tanítanék az elhunyt tanár 2022 novemberi tüntetésén mondott beszédével emlékezett rá, amelyben azt mondta:

„Mi sem fogjuk be pörös szánkat – tartozunk ezzel saját magunknak, az önbecsülésünknek. És tartozunk ezzel a hazánknak is”.


Link másolása
KÖVESS MINKET: