18 órán át vitáztak a státusztörvényről a Parlamentben, még délelőtt is tartott az ülés
Péntek délután 4 óra előtt kezdődött, és szombaton délelőtt fél 10-ig tartott a vita az Országgyűlésben a pedagógusok státusztörvényéről. A kormánypárti képviselők hangulatkeltéssel vádolták az ellenzéket, akik viszont azzal vágtak vissza, hogy a kormányoldal nem veszi figyelembe a pedagógusok akaratát.
Komáromi Zoltán (DK) azt mondta, „már az egészségügyben sem jött be” a szolgálati jogviszony bevezetése, míg Orosz Anna (Momentum) szerint a státusztörvény „a maradék jó tanárt is el fogja üldözni".
A KDNP-s Hollik István felszólalásában elmondta: az ellenzéki képviselők „azért jöttek, hogy hangulatot keltsenek”, nem fogalmaztak meg tartalmi kritikát a törvényről.
Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár azt mondta:
Hozzátette: a korábbi törvénytervezettel kapcsolatban a szólásszabadságra vonatkozóan kritikaként emlegetett rész kimaradt a benyújtott javaslatból.
Gy. Németh Erzsébet (DK) szerint a javaslatról nem folytatott érdemi egyeztetést a kormány, és nem hallgatta meg a pedagógusok véleményét az általuk leginkább kifogásolt közalkalmazotti jogviszonyuk elvételéről.
Varga Zoltán (DK) azt mondta,
Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára azt mondta, a bevezetni kívánt teljesítményalapú bérezésnek a pályakezdők lehetnek a fő nyertesei, szemben a jelenlegi életkoralapúval. Szerinte az ellenzék nem akarja támogatni az újításokat, és vissza akarja hozni a 2010 előtti időszakot. Egyúttal rémhírnek nevezete, hogy a tanárokat a jövőben az ország egyik végéből a másikba lehetne vezényelni, erre csak járáson belül kerülhet sor.
Szabó Rebeka (Párbeszéd) azt mondta, a tanárokat éppen azért kell átvezényelni, mert üresek az álláshelyek, ugyanis a kormány intézkedései miatt súlyos tanárhiány van.
Varju László (DK)
azt mondta, a kormány több körben kiküldött kérdőívét több tízezer pedagógus és szülő töltötte ki a javaslat benyújtása előtt.
Kunhalmi Ágnes (MSZP) szerint nem igaz, hogy az ellenzék a 2010 előtti időkbe térne vissza az oktatás terén, hanem inkább a kormányoldal akar az 1945 előtti időkbe visszamenni.
Forrás: Blikk