Tudtán kívül lett világszerte reklámarc egy fiatal lány – ráadásul egy fillért sem kapott érte

A McDonald's és egy bevándorlást népszerűsítő kampány arca is volt anélkül, hogy tudott volna róla. A 'kisbetűs rész' miatt járt pórul.

Link másolása

Nem véletlenül figyelmeztetnek mindig arra egy szerződés aláírásakor, hogy többször is olvassuk át a feltételeket, különösen a "kisbetűs részeket", mert lehet, hogy nem veszünk észre valami fontosat, ami ellen aztán a véglegesítés után semmit sem tudunk tenni. Shubnum Khan története egy jó példa erre, hiszen ő is a figyelmetlensége miatt járt pórul.

Az afrikai nő arca híressé vált, miután számtalan reklámban szerepelt. Népszerűsítette a McDonald's-ot Kínában, részt vett egy bevándorlást népszerűsítő kampányban Kanadában, reklámozott egy francia társkereső oldalt, de volt már kismama Dina M. néven, Seng Bonny nevű idegenvezető, egyszer Phoebe Lopez, máskor Kelsi San Franciscóból, Chanda Kaliforniából vagy Christine, egy hallgató a La Trobe Egyetemről.

Csakhogy valójában ő nem is tudott az egészről, csak évekkel később jött rá, hogy egy átverés miatt került ilyen kellemetlen helyzetbe.

A dolog akkor derült ki, amikor az egyik barátja meglátta őt egy kanadai újságban, mint egy bevándorlókat támogató kampány arca. Nem mintha bánta volna, hogy egy ilyen hirdetésben szerepel, de megdöbbent rajta, hiszen nem értette, miért ő van benne az újságban.

Shubnum Khan on Twitter

So today I'm going to tell you the story of How I Ended Up with my Face On a McDonald's Advert in China - A Cautionary Tale. Six or so years ago, a friend in Canada posted a pic on my FB wall to say she found an advert of me promoting immigration in a Canadian newspaper.

Aztán rájött, hogy két évvel ezelőtt néhány egyetemi társával együtt elment egy ingyenes fotózásra, ahol 100 embert fényképeztek le. A fotós azt ígérte, hogy mindenki profi portrékat kap majd magáról cserébe a modellkedést. A fiatalok úgy tudták, egy művészi projekthez kellenek az önkéntesek arcképei, de kiderült, hogy kereskedelmi célra készült stock-fotók lettek belőlük, amiket a fotós jó pénzért eladott cégeknek.

"Eleinte nagyon viccesnek találtam, de egy idő után már nagyon sok reklámban rátaláltam a képemre, és ezekért semmi pénzt nem kaptam"

- mondta Shubnum.

A ma már 33 éves nő felkereste a fotóst, hogy magyarázatot adjon a történtekre. Ő azzal védekezett, hogy az akkor 24 éves lány aláírta a szerződést, amiben lemondott a képek jogairól. Shubnum ezzel nem is tudott vitatkozni:

"Az elején kitöltöttünk és aláírtunk egy szerződést, és nem olvastuk el a kisbetűs részt. Tudom, nagy hülyeség volt. Most az arcom híressé vált úgy, hogy igazából senki sem ismer engem."

Az íróként és művészként tevékenykedő nő 50 különböző képet talált magáról a Google képkeresőben. Többször olyan hirdetésekben használták fel a fotóját, amiben valamilyen termék elégedett tesztelőjeként szerepeltették, ami nagyon kiborította.

"Ezek a kamu ajánlások sokkoltak a legjobban. Tudom, hogy működnek a stock-fotók, de ez annyira tisztességtelen! Sosem gondoltam volna, hogy ezeket a képeket kamu nevekkel hamis ajánlásokhoz is felhasználják."

Shubnum Khan on Twitter

It's also pretty telling of how easily you can be exploited in this new age & how startlingly deceptive everything is. Those testimonials are fake, those adverts are fake. Your holiday tour guide, your tutor or your future bride could just be some random uni student living her

Miután a történetét megosztotta a Twitteren, valaki megírta neki, hogy az ő hamis promóciója miatt fizetett be egy menedzsment-kurzusra, amely végül meghozta a sikert számára. Az afrikai nő ugyan nevetett ezen, de egyben szomorúnak is találta.

"Senki nem figyelmeztetett előre, hogy az arcom egy stock-fotó lesz, a nevemet pedig eltorzítják. Ha ezt mondta volna valaki, biztos nem írom alá a papírt."

Shubnum Khan on Twitter

Also, I love my ethnicity varies according to whim. I'm Seng Bonny leading Cambodian tours, Phoebe Lopez from San Francisco, Kelsi from San Francisco, Chandra from California, Christine from LaTrobe Uni, Dina M etc.

Shubnum újra felkereste a fotóst, aki továbbra is bizonygatta, hogy teljesen legálisan adta el a fotóit, de a nő kérésére végül levette az oldaláról a fényképeit.

Most azt szeretné, ha minél többen hallanák a történetét, hogy mások ne járjanak úgy, mint ő.

"Már könnyen látom, hogy használtak ki minket. Elég hülyén érzem magam, és nem akarom, hogy más emberek is elkövessék ugyanezeket a hibákat.

Ne menjetek bele ingyen fotózásokba, de főleg olvassátok el figyelmesen, hogy mit írtok alá, és főleg ne higgyetek el mindent, amit az interneten olvastok. Csak nézzétek át figyelmesen a kisbetűs részt is. Azt gondolhatjátok, ez egy apróság, de ezzel eladhatod az arcodat. Tulajdonképpen én is teljesen ingyen adtam oda a sajátomat."

Forrás: BBC

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Vérfoltok, összetört autók, sérültek – hajtóvadászatban fogták el a Buckingham-palota elszabadult lovait
Az elszabadult lovak a brit hadsereg egyik legrangosabb ezredéhez tartoznak, amiknek fontos szerepe van állami és közfeladatok ellátásában.

Link másolása

Szerda reggel lovak szabadultak el a londoni Buckingham-palota környékéről – írja a 444. A hatóságok állítása szerint a lovak a brit hadsereg egyik legrangosabb ezredéhez tartoznak, és olyan állami, valamint közfeladatok ellátásában vesznek részt, akár például a koronázás.

A rendőrség és a hadsereg a délelőtt folyamán együttes erővel kutatták fel a lovakat,

amik teljes felszerelésben okoztak károkat a brit fővárosban. Több balesetet is okoztak az elszabadult állatok, egy autó szélvédőjét betörték, legalább négy ember pedig megsérült.

A hatóság közleménye szerint mostanra az összes lovat befogták: kettőt a Limehouse-nál található autópályán. Az egyik lovon súlyos sérülés nyomait fedezték fel, de az összes hátas állatorvosi ellátásban részesül.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
A Rovatból
300 ezer egy éjszaka Mészáros Lőrinc borászának szállodájában, amelyet egy francia kastélyból csinált
Kalocsai László három évvel ezelőtt vette meg a bordeaux-i birtokot. 5-6 milliárd forintot költhetett el az ingatlan átalakítására.

Link másolása

A jelek szerint szálloda nyílt Mészáros Lőrinc borászának bordeaux-i birtokán, írja a 444. A Chateau de Clotte egykoron Castillon herceg tulajdona volt, története a XIII. századig nyúlik vissza.

Kalocsai László még három évvel ezelőtt alapított Franciaországban céget, és megvásárolt egy neves, díjnyertes borokat készítő bordeaux-i szőlőbirtokot. A XVIII. században létrehozott Chateau de Clotte vételára és finanszírozása nem volt ismert, de a szomszédos chateau tulajdonosa szerint korábban hatmillió euróért (akkori árfolyamon több mint kétmilliárd forintért) árulták a szőlőbirtokot. A csaknem 50 parcellát magába foglaló területhez pince és műemlék jellegű épületek is tartoznak.

A francia cégnyilvántartás szerint Kalocsai László tavaly egy újabb céget hozott létre Winemajor Receptif néven, írta meg elsőként a 24.hu. Ebben azonban már nem ő volt az egyedüli tulajdonos, mint a szőlőbirtokot megvásárló Winemajor SAS-ben; 50 százalékban társtulajdonosa lett a tokaji borász, Bai Edit. Ők ketten már jó ideje együttműködnek, hiszen közösen birtokolják a Winemajor Hungary Kft.-t is.

A birtokon elvégzett munkálatokban tervezőként részt vett a Tuoton Architect építésziroda, a projekten dolgozó Alliance Duplan főként épületgépészettel, napelemekkel foglalkozó cég, kivitelezőként pedig a lap megtalálta a Dune Construction építőipari céget is. Utóbbi két társaság a honlapján nemcsak a referenciák között tünteti fel a Chateau de Clotte-t, hanem a projekt költségét is szerepelteti.

Az Alliance Duplan adók nélkül 8,5 millió eurós beruházásról ír, ami az elmúlt évek átlagos euró árfolyamát tekintve 3,2-3,3 milliárd forintot jelent. A Dune Construction a borközpont felújításán és a szobák kialakításán dolgozott, a projekt értékeként pedig 856 ezer eurót tüntetett fel adók nélkül, ami átszámítva 320-330 millió forint.

Vagyis a nagyjából kétmilliárd forintos vételárral együtt feltételezhetően 5-6 milliárd közötti összeget biztosan elkölthetett Kalocsai László cége a szőlőbirtokra, miközben céges érdekeltségeinek bevétele és profitja alapján nem látható, hogy honnan volt tőkéje egy ilyen volumenű beruházásra.

A Chateau de Clotte már a Booking.com-on is elérhető, így bárki foglalhat szállást a birtokra. Az erkélyes junior lakosztályban 289 ezer forintba kerül egy éjszaka két főre (az árban benne van a reggeli is), míg a hagyományos lakosztályban 314 ezer forintot kell fizetni. Ugyanez a főszezonban, júliusban 324, illetve 362 ezer forintba kerül.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Orbán Viktor 3 év után lecserélte profilképét, mutatjuk, mire
A magyar kormányfő legutóbb 2021. december 23-án változtatta meg a profilképét a Facebookon.

Link másolása

Lecserélte a profilképét a Facebookon Orbán Viktor csütörtökön. A magyar kormányfőnek ezentúl ez a képe lesz a közösségi-oldalán:

Orbán legutóbb 2021. december 23-án cserélt profilképet a Facebookon.

via 24.hu

Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Brutális, 53 milliós telefonszámlát kapott a svájci vakáció után egy floridai férfi
A 71 éves férfi ellátogatott abba a svájci városba, ahol felnőtt. Könnyen elképzelhető, hogy a világ legdrágább nyaralós képeit küldte haza az ismerőseinek.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

143 ezer dolláros, vagyis közel 53 millió forintos telefonszámlát kapott egy floridai férfi, miután hazatért háromhetes európai vakációjáról, írja a Unilad. Rene Remund eredetileg Svájcból származik, ezért feleségével együtt úgy döntöttek, hogy felkeresik az a várost, ahol felnőtt.

Az utazás előtt a férfi elment a T-Mobile-hoz, ahol azt mondták neki, hogy minden rendben, biztosítva van - jelentsen ez bármit -, és kapcsolódjanak ki nyugodtan. A nyaralás ezek után pompásan sikerült, sok fotót készítettek a csodás helyeken, ahol jártak, csakhogy a képeket átküldték ismerőseiknek is. Ennek pedig utólag borsos ára lett.

A férfi az utazás alatt 9,5 gigabájtnyi adatot használt el, ami nem több, mint az átlagos havi adatforgalma, csakhogy a 71 éves férfi és 65 éves felesége mindezt roamingozva érték el, amire extra díjat számolt fel a szolgáltató. Remund nem hitt a szemének, amikor kézhez kapta a következő telefonszámlát.

Azonnal hívta a T-Mobile-t, hogy hátha valami tévedés történt, de kiderült, hogy semmit nem írtak el, a számla tökéletes. A férfi ezután ügyvédet fogadott, és még a telekommunikációs cég igazgatójának is írt levelet az ügyben, de választ egyelőre nem kapott.

Az ügyvéd végül eljuttatta a számlát és Remund történetét egy helyi lapnak, amire reagált a távközlési cég is. A válasz alapján úgy tűnik, hogy talán elengedik a férfi tartozását.

A T-Mobile felhívta a figyelmet arra, hogy utazás előtt mindenki ellenőrizze a mobiltelefonos csomagját, különös tekintettel a régi előfizetőkre, akiknek a díjcsomagja nem biztos, hogy tartalmazza a nemzetközi roaming adatforgalomra vonatkozó kitételeket. Ezen felül azt is javasolják, hogy amikor csak lehet az emberek használjanak egyszerre repülőgép-üzemmódot és wifit, amivel biztosan elkerülhetik a helyenként rendkívül drága mobilos adatforgalmat.

A férfi történetéről az ABC is beszámolt.


Link másolása
KÖVESS MINKET: