ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Nem mindegy, hogy kinek nyitsz ajtót – csak óvatosan a csengetőkkel!

Nem szabad mindenkiről a legrosszabbat feltételezni, aki becsönget hozzád, de minden esetben legyél éber és elővigyázatos.

Link másolása

Érdekelnek a lakóközösséggel kapcsolatos sztorik, hírek vagy egyszerűen csak a tanácsok? Akkor a Házmestermedve a TE embered! Lájkold, és nem maradsz le róla!
Kétségbeesett levelet kaptam egy olvasómtól, melyben a küszöbön álló személyek azonosításában kért segítséget. Szerencsére, vannak olyan praktikák, amiket szem előtt tartva nagyobb biztonsággal fülelhetjük le a hozzánk kopogtató csalókat. Nézzük először a levelet!

Kedves Házmestermedve!

Remélem tudsz nekem hasznos tanácsot adni. A minap bekopogtatott hozzám egy férfi, aki azt mondta, hogy radiátor cserével foglalkozik, mivel egyébként is tervben van a csere, beengedtem. Állítása szerint a közös képviselővel egyeztettek a kollégáival, és ha többen rendelnek, ebben a lakótömbben, akkor bizonyos díjakat el tudnak engedni. Ez tetszett nekem is.

Akkor kezdett gyanús lenni a „vendégem”, amikor megnézte a fürdőszobát és a konyhát és úgy adott konkrét árajánlatot az összes radiátor lecseréléséről, hogy nem beszéltünk arról, hogy pontosan milyen és mekkora radiátor kellene az egyes helyiségekben. Arra kért, hogy gyorsan döntsek arról, hogy szeretnék-e élni a lehetőséggel vagy nem, mert már többször jártak a mi lépcsőházunkban és eddig nem találtak itthon, de most már mennének a következő lépcsőházba. Itt már biztos voltam benne, hogy vaj van a fején, mert néhány hete itthon vagyok, és ha már jártak volna ebben a házban nagy valószínűséggel itthon találtak volna. Gyorsan elküldtem, és remegve csuktam be mögötte a bejárati ajtót.

A kérdésem az lenne, hogy hogyan lehet biztosan kiszűrni a csalókat, akik házról házra járnak? Félek, hogy egyszer az áldozatává válok egy ilyen szemfényvesztőnek, de a kedvezmény jól jött volna.

Előre is köszönöm a válaszodat.

Üdvözlettel: Egy aggódó olvasód

Sajnos, házaló csalók mindig voltak és jó eséllyel mindig leszek. Persze, hogy a pénz kicsalására mennek rá és általában a legvédtelenebbeket (idősek, kismamák, egyedül otthon levő fiatal gyerek) támadják. Ráadásul egyre leleményesebbek, és mindent megtesznek, hogy az átverésük hitelesnek hasson.

És az a borzasztó, hogy (levélírónk támadójával ellentétben) van, aki jól is csinálja! De van néhány trükk és módszer, amivel könnyebben kiszúrod a szélhámosokat. Most is hozhatsz egy málnaszörpöt (nekem is, köszi), mert ez hosszú lesz és nem is túl szórakoztató, de rakok be lazításként vicces képet! Deal? :)

Mivel kopognak be a leggyakrabban?

A helyes válasz a "szinte bármivel". Van, hogy rosszullétre hivatkozva kérnek segítséget a gyanútlan áldozatoktól és te is olvashattad a médiában, hogy volt, amikor azt hazudták, hogy a ház előtti járda javítására gyűjtenek, vagy a házhoz tartozó gépkocsiparkolókat akarják felújítani. És ez bizony - ne tagadjuk - jól hangzik!

Néhány tipikus árucikk és szolgáltatás, amivel házalni szoktak:

- nyílászáró-csereprogram

- redőny és szúnyogháló-felszerelés

- biztonsági zár csere

- biztosítási szolgáltatások

- szénmonoxidmérő

- gyapjú ágytakaró, késélező (ez már egyre ritkább)

- bajba jutott vagy beteg személynek gyűjtés (általában persze gyerekeknek)

- nagyon durva eset, amikor rendőrnek álcázzák magukat, azt tényleg nehéz kivédeni, ha épp egy teregetés és az esti vacsi megfőzése közben kopogtatnak és véletlenül sem gondolsz semmi senki rosszra.

Semmiképp nem az a megoldás persze, hogy ezentúl ajtót se nyiss és persze, igazi nyílászáró szerelő cég is kopogtathat. No, de erre visszatérünk!

Mit akarnak elérni a csalók?

- messze áron felüli terméket vagy szolgáltatást eladni (ez még a kisebbik baj, itt "csak" a pénztárcád sérülhet és még az is lehet, hogy neked annyit is megér)

- feltérképezni a lakást és a készpénz helyét egy későbbi betöréshez

- apróságokat ellopni, míg a tulaj nem figyel

- megfenyegetni a lakót és pénz átadására kényszeríteni

- személyes adatokat kicsalni az áldozatoktól

Persze nem minden becsengetőnek az a célja, hogy átverjen, de jobb félni, mint megijedni. Ha egy idegen kopogtat az ajtónkon, legyünk mindig körültekintőek és óvatosak, ezt nem lehet elégszer hangsúlyozni!

Néhány jó tanács, amit te is fogadj meg!

1.

Semmilyen körülmények között ne nyiss ajtót akkor, ha nem látod a csengető arcát, mert el van fedve. Ha bármit visel az arca előtt, amitől a kémlelőnyíláson nem látszik a kiléte, ne nyisd ki az ajtót. Meg kellett tanítanom a nagymamának is, hogy attól, hogy az unokája motorozik, nem szabad egy bukósisakos embernek ajtót nyitni. Nem és nem. Zoli is vegye le, ha meg akarja kapni a tiramisuját.

2.

Mielőtt kinyitnád a bejárati ajtót, győződj meg róla, hogy a kelleténél többet nem lehet látni a lakásból. A szobák ajtajai legyenek zárva, az előszobában, a kis szekrényre ledobott pénztárca vagy kocsikulcs tűnjön el és a válltáskák, kis táskák se legyenek elérhetőek!csengetes2

3.

Soha ne hagyd egyedül az idegen személyt az otthonodban, egy fél percre sem. Te biztos nem tévesztenéd szem elől? És mit csinálnál akkor, ha kérne egy pohár vizet, vagy kikéredzkedne a WC-re? Ezt a trükköt gyakran alkalmazzák a csalók, különösen, ha többen vannak. Amíg az egyikük elmegy veled a konyhába, addig a másik már a szobában van, vagy egyszerűen a csak mellékhelyiség helyett körbenéz a szekrényekben. Rágondolni is medvebundaborzoló!

4.

Soha ne tájékoztasd a csalókat arról, hogy mikor tartózkodsz otthon és mikor nem! Gyakran az ember észre sem veszi, hogy már el is árulta, hogy mikor lesz üres a lakás. A munkaidőd részletei nem tartoznak senkire, és a nyaralásod várható időpontjáról sem kell fűnek-fának mesélni.

Ha felkínálnak neked egy időpontot, hogy mikor jönnének vissza, vagy elmesélik, hogy már kerestek korábban, de nem találtak otthon, ne úgy kezd a válaszod: Hogy ebben az időpontban mindig dolgozol, vagy sajnos pont akkora terveztétek a családi kirándulást.

5.

Idegent ne invitálj be az otthonodba! A legtöbb ügynök portékájának szemrevételezéséhez elegendő, ha az ajtóban állva megnézed őket, ha már mindenképp így akarsz vásárolni. Ha aláírást gyűjtenek egy cél eléréséhez, hallgassuk meg a küszöbön állva és döntsünk az aláírás mellett vagy ellen. (Jaj, nincs nála toll? Semmi gond, de amíg te hozol egyet, legyen szíves várjon meg kint. Köszi!)

A jó modor előírná, hogy legyünk udvariasak és hívjuk be a látogatót, de semmiképp ne tegyük ezt az előszobánál beljebb! Ne biztosítsunk lehetőséget se arra, hogy felmérje az idegen a lakásban található értékeket és azok helyeit.csengetes1

6.

Még csak véletlenül se utalj arra, hogy egyedül vagy otthon! Ha nagyobb biztonságban érzed magad, akkor miközben kinyitod az ajtót az idegennek, intézz néhány mondatot a csukott szobaajtóhoz, mintha valaki igenis lenne otthon. "Mindjárt megyek, csak kinyitom!" Arra figyelj, hogy ne kérdőmondatot mondj, csak rövid kijelentéseket tegyél, így nem feltűnő, ha nem érkezik válasz.

A csukott ajtókat nyugodtan indokolhatod azzal is, hogy a házőrző kutyádat zártad be, aki nem kedveli az idegeneket. Az ilyen kijelentések eltántoríthatják a rossz szándékkal közeledőket és bár ez valós dolog (tesóméknál is mindig így volt), talán nem érzed hitelesnek, így ha nem tudod jól eljátszani, akkor ezt inkább hagyd a színésztanoncokra! :)

Mit tegyünk, ha rendőr kopogtat az ajtónkon?

A rendőrnek ajtót kell nyitni, amit a legtöbben gyanútlanul meg is tesznek. Ha egyenruhás személy áll az ajtódban, figyeld meg alaposan, és ne csak a mondanivalóját!

A rendőr egyenruhát visel, ami színében és fazonjában meg kell, hogy egyezzen az itthon megszokottal. Az egyenruhán névjegykitűzőt visel, a rendfokozati jelzés (váll-lap), valamint a karjelvény sem hiányozhat. Az egyenruha kötelező tartozéka a jelvény, melynek alsó része öt számjegyű azonosító számmal van ellátva, ellentétben a bárki számára könnyen beszerezhető "police" feliratú darabokkal.csengetes4

A szolgálati igazolvány tartalmaz egy arcképet, egy nevet és egy rendfokozatot is. Polgári ruhában a szolgálati igazolványa és azonosító jelvénye igazolja a rendőr valódi kilétét. Ha bármikor kételkednél abban, hogy a rendőrként bemutatkozó személy valóban az-e, haladéktalanul hívd a 112-es segélyvonalat. Fontos megjegyezni, hogy a rendőr nem kérhet és nem fogadhat el készpénzt! Tudtad? Nem, akkor sem, ha kenni akar(unk) vele!

Mit kell tudni a közüzemi szolgáltatók embereiről?

A közüzemi szolgáltatók nem foglalkoztatnak díjbeszedőket. Készpénzt-túlfizetés esetén nem hoznak házhoz pénzt. Ha erre hivatkozna valaki, ne nyiss ajtót, mert egy csaló kopogtat. (Konkrétan elküldik neked a postással. Nekem is jött év elején, juhú!)

Számla kiegyenlítésére nincs mód a házhoz érkező képviselőjüknél. Pénzt csak abban az esetben kérhet, ha erről korábban hivatalos levél érkezett a szolgáltatótól. Ilyen eset lehet egy vízóra csere, aminek esedékességéről és részleteiről előre, írásban kell értesíteni a fogyasztót. Még a megbízott behajtó is csak felszólíthat, hogy fizesd be a tartozást így és így... hacsak előtte nem egyeztetek meg máshogy.

A közüzemi szolgáltató emberitől is nyugodtan kérj arcképes igazolványt vagy megbízólevelet. Az azonosítószám és a név birtokában hívd fel a szolgáltatót, hogy igazolja, hogy náluk valóban dolgozik-e ilyen ember és hogy hivatalos ügyben jár-e el. Tudom, ez most hülyén hangzik, de hidd el, ha egy csaló próbálkozik, hirtelen tuti, hogy lent hagyott valamit az autóban.

1. Egy cég képviselője mindig készséggel és érthetően elmondja a cége nevét és elérhetőségét.

A mai világban egy magára valamit is adó cég már üzemeltet honlapot vagy közösségi oldalt, amiről tájékozódhatunk. Persze ez sem 100%-os módszer, de az amatőr csalókat már itt az elején is le lehet buktatni. A valódi ügynökök jelentős része szívesen küld e-mailben írásbeli ajánlatot, erre is kérdezz rá!

2. Egy cég képviselője nem követel azonnali választ, szerződésaláírást vagy előleget.

Türelmesen elmagyarázza - ha szükséges újra és újra - a termék vagy a szolgáltatás tulajdonságait. Szívesen válaszol a kérdésekre, és eloszlatja a kétségeket. Magától felajánlja vagy kérésre eleget tesz annak, hogy igazolja a termék minőségét, ha ez lehetséges.

3. Előfordul, hogy a magukat szerelőnek nevező személyek törvényekre és jogszabályokra hivatkoznak.

Így próbálják a meséjüket hitelesebbé tenni, mely szerint pl. törvényi előírás, hogy kötelező a nyílászárók modernizálása, vagy a szénmonoxidmérő beszerelése. Nem kell mindent elhinni! Írd fel, hogy pontosan melyik paragrafusokat vagy rendeleteket emlegetik, és ha elmentek, keress rá a neten, vagy beszélj a társasházkezelővel, neki tudnia kell, ha van-e ilyen téged is érintő változás.csengetes

4. Sok esetben hallani olyan mondatokat, hogy egyeztették a közös képviselővel.

Azt mondják, az ő engedélyével jutottak be a házba, és az ő tudtával csengetnek be minden lakásba a környéken (ahogy olvasónknak is erre hivatkoztak). Ezt a legkönnyebb ellenőrizni. Hívd fel a társasházkezelődet és kérdezz rá, hogy kivel és milyen okból beszélt, így azonnal kiderülhet a turpisság. Nem fogja megvárni a csaló azt sem, hogy kicsörögjön odaát a telefon.

5. Le akarják olvasni az órát.

Ha a vízórát jönnek ellenőrizni, akkor előtte napokkal, de van, hogy hetekkel kiragasztják a részleteket a lépcsőház faliújságára és a liftbe is, és bélyegzőt is nyomnak rá. Sajnos nem állíthatom, hogy ezt bárki ne tehetné meg, de kisebb az esélye annak, hogy ilyen kiírással megpróbálkoznának a csalók.

6. Feltétlen ellenőrizni kell valamit.

Egyszer előfordult nálunk is, hogy a háztömb felújítása után a gázcsöveket jöttek ellenőrizni hivatalból, hogy nem eresztenek-e valahol, de akkor a társasházkezelőnk egyesével végigkísérte őket a lakásokon. Ment velük körbe-körbe, ezzel növelve a lakók biztonságérzetét. Nagyon helyes!

Mindezek után, ha úgy döntenél, hogy átmentek a teszten a nálad kopogtatók, és szeretnél tőlük valamilyen szolgáltatást vásárolni, akkor feltétlen kérj tőlük egy szerződést, amit kényelmesen átolvashatsz. Én azt tanácsolnám, hogy ajánld fel, hogy átgondolod az ajánlatukat és felhívod őket, ha döntöttél. Ha nem szívesen adnak egy példányt a szerződésből vagy részletes leírást az ajánlatról (vagy nincs is náluk), akkor inkább visszakozz a megrendeléstől.

Talán egyértelmű, de inkább leírom: abban az esetben, ha nekik nem jó, hogy később majd te telefonálsz, akkor utasítsd el őket, mert egy igazi kereskedő tudja, hogy a legtöbb vásárló tájékozódik a neten és a konkurenciát sem szégyelli megnézni! Fúj!csengetes3

Az interneten már több olyan oldal is létezik, amely gyűjti a cég székhelyként hazánkban legtöbbet használt címeket. A budapesti Gyepsor utca 1. szám alatti telephely tartja a rekordot egy feketelista szerint, 879 céget jelentettek már be. Éppen ezért ellenőrizni kell, hogy a cég, amiről beszélt a kopogtató, nem tartozik-e a listán szereplő címekhez.

Bármilyen esetben, amikor pénzt adnál át a házaló ügynököknek, kérj számlát, elismervényt az átadott összegről. Papír nélkül soha ne adj ki pénzt a kezedből! Tudom, úgy olcsóbb! Akkor se!

Mi van, ha már megtörtént a baj?

Ha mindezek ellenére is áldozatául estél a házaló csalóknak, akkor sincs minden remény veszve.

Ha a fogyasztót keresték meg, és nem ő ment, és rendelte meg az adott szolgáltatást, akkor az üzleten kívül kötött szerződésnek minősül! A fogyasztónak ebben az esetben van egy olyan joga, hogy a szerződés aláírásától számított 14 napon belül ettől a szerződéstől mindenféle indoklás nélkül elállhat.

Csak a minőség és az ár-érték aránnyal van a gond, vagy semmit sem kaptál, vagy közben még ki is raboltak vagy megfenyegettek?

Több helyre is fordulhatsz

a konkrét esettől függően, mert nem mindegy, hogy teljesítettek-e egyáltalán valamit a beígértekből.

- a céghez, aminek a nevében eljártak

- békéltető testülethez

- indíthatsz peres eljárást

- fordulhatsz a rendőrséghez

Komoly cikk végére komoly útravaló: remélem, nálad soha nem fognak ártó szándékkal kopogtatni, de mindig legyél óvatos és körültekintő, ha idegen áll az ajtódban.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megcsinálták: kiadóvá vált a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő háza
Az Airbnb megvalósította a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő házát. Azok, akiknek sikerül lefoglalniuk, kapnak egy "ifjú felfedező" jelvényt.
Fotó: Airbnb - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

A szálláshelyeket kiadó cég, az Airbnb most húzott egy merészet, és megvalósította a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő házát az Icons program segítségével.

Ha valaki nem emlékezne rá, a 2009-es Disney-Pixar filmben feltűnik egy ikonikus ház, amely léggömbök segítségével repül az égen.

Az Airbnb most megcsinálta a valóságban ezt az építményt az új-mexikói Abiquiu városában. A házat több mint 8000 léggömb – illetve egy hatalmas daru tartja 50 láb magasan.

Brian Chesky, az Airbnb társalapítója és vezérigazgatója május elsején egy Los Angeles-i rendezvényen mutatta be a különleges házat.

Azok, akiknek sikerül lefoglalniuk az ikonikus lebegő házat, kapnak egy „ifjú felfedező” jelvényt. Aki pedig elvégez bizonyos házimunkát a ház körül, további jelvényeket kaphat, akárcsak Russell, az egyik szereplő a filmben.

Nem árt sietni, ha valaki szállást akar foglalni a repülő házban, ugyanis május 15-ig lehet csak jelentkezni erre a különleges élményre.

(via Unilad)

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Fővárosi Lakásügynökség nem vállal garanciát a nem beépített bútorokért és a gépeket is a főbérlőnek kell javíttatnia
Az ügynökség programja szerint nagyon jól járhat az, aki értékesíteni vagy kiadni szeretné lakását. Azonban számos fontos kérdés merülhet fel, amikkel érdemes tisztában lenni.

Link másolása

A 24.hu írta meg, hogy a Fővárosi Lakásügynökség programjával kapcsolatban egyik olvasójuk kiszúrt néhány kellemetlen problémát.

A főváros garantálja, hogy a kiadó megkapja a bérleti díjat, és amikor visszakapja a lakást, az ugyanolyan állapotban lesz, mint amikor átadta

– mondta ezt még március végén Karácsony Gergely főpolgármester, amikor bejelentette a Fővárosi Lakásügynökség indulását a projekt vezetőjével, Kovács Verával tartott közös sajtótájékoztatóján.

A lap egyik olvasójának elsőre megtetszett a főváros ajánlata, sőt még azt a kockázatot is vállalta, hogy ha nem tudja eladni, akkor kiadta volna, hogy „ne legyen vele nyűg.” Sőt még azt is vállalta volna, hogy a piac ár alatt keres rajta, mert a lakással járó ügyintézés terheitől megszabadult volna. A szerződés tervezete során viszont számtalan dolog kérdésessé vált számára:

Az általános szerződési feltételek (ÁSZF) szerint a Fővárosi Lakásügynökség kötelezettséget vállal arra, hogy a bérleményt rendeltetésszerűen és a bérleti szerződés rendelkezéseinek megfelelően használja, állagát pedig a jogviszony időtartama alatt megőrzi. Ebbe viszont nem tartozik bele a „rendeltetésszerű használattal együtt járó elhasználódás” és a „be nem épített bútorok” sem.

Kérdéses, vajon mit takar a rendeltetésszerű használat, de az biztos, hogy nem úgy kapná vissza a lakását, ahogy átadja.

A lap felkereste a Fővárosi Lakásügynökséget, ahol azt a választ kapták, hogy

a „rendeltetésszerű használat” a lakások lakás céljára történő használatot jelenti (tehát nem üzleti célra, nem irodának használják, hanem arra, hogy ott emberek lakjanak), ez tehát nem lehet eltérő értelmezés kérdése véleményük szerint a bérbeadó és a bérlő között. Hozzátették: a „rendeltetésszerű használattal együtt járó elhasználódás” tartalma a gyakorlatban (és bírói gyakorlatban) jól meghatározható.

"A szerződés garanciát vállal arra, hogy minden beköltözőre legalább 12 nm alapterület jut (így a bérbeadó tudja, hogy maximum hányan fogják használni a lakást), a bérbeadó meghatározhatja, hogy lehet-e dohányozni vagy állatot tartani. Ennek megfelelően a bérbeadó előre láthatja, hogy a határozott időtartam alatt meghatározott számú ember lakáscélú használata esetén milyen mértékű elhasználódásra kell számítani, ami minden bérbeadás (és saját használat) szükségszerű velejárója" – fogalmaztak.

"Az ÁSZF jelenlegi szövege a lakástörvény szerint osztja meg a terheket a tulajdonos és a lakásügynökség között, tehát a szerződés teljes egészében a jogszabályt követi [...], a bérbeadó a lakásügynökséggel tart kapcsolatot, a munkák felmerülése és elvégzése esetén mi közvetítünk, így pont ezért, rajtunk keresztül, tud intézkedni külföldről is (erre közvetítő, magyarországi megbízott nélkül egyébként nem lenne lehetősége)"

– írták.

A lap szerint ugyanakkor az is felvet kérdéseket, hogy a szerződéstervezet szerint „a bérbeadó az életveszélyt okozó, az épület állagát veszélyeztető, továbbá a lakás vagy a szomszédos lakás rendeltetésszerű használatát akadályozó hibák esetén a hiba jellegének megfelelően késedelem nélkül köteles elhárítani, illetve kijavítani", amire a tulajdonosnak 30 nap áll rendelkezésre. Ám ennél komplikáltabb a dolog egy társasház életében, ahol adott javítási munkálatok elvégzéséhez a közgyűlés jóváhagyására is szükség van.

A lakásügynökség erről azt írta: ha a munkák elvégzésének időtartama objektív okok miatt nem tud határidőben megvalósulni, úgy „az nyilvánvalóan nem esik a tulajdonos terhére”, ettől tehát nem kell különösebben tartania a tulajdonosoknak.


Link másolása
KÖVESS MINKET: